PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta στη Βεροια



Σελίδες : [1] 2

vladymeri
30-11-08, 01:26
Σημερα συνδέθηκα στην CYTA. Καλες εντυπώσεις μεχρι τώρα.

Bayern7
30-11-08, 14:04
Σημερα συνδέθηκα στην CYTA. Καλες εντυπώσεις μεχρι τώρα.
Για πες μας λεπτομέρειες.
Περιοχή. Χρόνος ενεργοποίησης. Αν παρατήρησες διαφορά στα στατιστικά της γραμμής σε σχέση με πριν (εφόσον είχες ήδη ενεργοποιημένη dsl με τον προηγούμενο παροχό σου).

manoz
01-12-08, 11:52
Την προηγούμενη δευτέρα έστειλα κι εγώ αίτηση για το σπίτι, μέχρι τώρα τίποτε.
Πόσο καιρό πήρε να ενεργοποιηθεί, τι εξοπλισμό σου έστειλαν;

vladymeri
01-12-08, 18:37
Αίτηση 4/11/08
Ενημερωση 18/11/08
Πληρωμη λογαριασμου 21/11/08
Παραλαβη Router ST 780WL 22/11/08
Διακοπη ΟΤΕ 28/11/08
Συνδεση Cyta 29/11/08

koprodogis
05-12-08, 13:04
Για πες μας λιγα παραπανω μετα απο 4-5 μερες που εχεις την συνδεση.
Ποιοτητα τηλεφωνου και αν διαπιστωσες βασικα τπτ περιεργο στην τηλεφωνια, μιλαω για χαμενες κλησεις ή αδυναμια κλησης.
Σκεφτομαι να βαλω στη γιαγια μου και να τσιμπησω και το φορητο εγω οποτε μηνμε τρεχει μετα για το τηλεφωνο και θα το εχει προπληρωσει κιολας

kostantis
05-12-08, 22:27
Καλησπερα παιδια..και γω απο τα μερη σας και ενδιαφερομαι για την cyta..Πρωτες εντυπωσεις??24 δινουν γιατι μεχρι 2 νομιζω ειδα..αν δινουν μονο 2 τοτε δεν με καλυπτει προφανως..:whistle:

vladymeri
05-12-08, 22:52
Μεχρι τωρα με την Cyta ολα πανε καλα . Ποιοτητα τηλεφωνου πολυ καθαρα Καμια χαμενη κληση

miraklis
05-12-08, 23:19
Καλησπερα παιδια..και γω απο τα μερη σας και ενδιαφερομαι για την cyta..Πρωτες εντυπωσεις??24 δινουν γιατι μεχρι 2 νομιζω ειδα..αν δινουν μονο 2 τοτε δεν με καλυπτει προφανως..:whistle:

Αν θέλεις επιδοτούμενο δίνουν μέχρι 2 Mbits / 512 Kbits, αλλά έχεις και την επιλογή μέχρι 12 Mbits χωρίς επιδότηση. :)

taskonet
13-12-08, 14:49
Αίτηση 4/11/08
Ενημερωση 18/11/08
Πληρωμη λογαριασμου 21/11/08
Παραλαβη Router ST 780WL 22/11/08
Διακοπη ΟΤΕ 28/11/08
Συνδεση Cyta 29/11/08

Αίτηση 4/11/08
Ενημερωση μεσω SMS για σύνδεση (στις 28/11/2008) 18/11/08
Πληρωμη λογαριασμου 24/11/08
Παραλαβη Router ST 780WL 26/11/08
Διακοπη ΟΤΕ 28/11/08 το πρωι 08'30-Παραδοση στην CYTA 01/12/2008

1 εβδομαδα συνεχης ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ επικοινωνια με εταιρεια και καταθεση δυο βλαβων απο το 13811 προς τον ΟΤΕ .
2 εβδομαδα και μετα απο ξεσηκωμο ολης της εταιρειας (γιατι στο κατω κατω αυτην πλεον αναγνωριζα ) δεν ξερω τι ακριβωσ νηματα κινηθηκαν και αρχισαν οι επισκεψεις των τεχνικων του ΟΤΕ στο κουτι της πολυκατοικιας μου και στο ΚΑΦΑΟ της γειτονιας.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ολων αυτων να συνδεθω περιπου δυο βδομαδες μετα.
[/QUOTE]

........Auto merged post: taskonet πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ελπιζω να ειμαι ο πρωτος (να σκεφτει κανεις οτι το 2 νουμερο που μου δοθηκε ειναι το 2331...01) και τελευταιος που περναω τετοια κατασταση 2 εβδομαδων χωρις τηλεφωνο.

dzadelis
13-12-08, 15:07
...
Διακοπη ΟΤΕ 28/11/08 το πρωι 08'30-Παραδοση στην CYTA 01/12/2008

1 εβδομαδα συνεχης ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ επικοινωνια με εταιρεια και καταθεση δυο βλαβων απο το 13811 προς τον ΟΤΕ .
2 εβδομαδα και μετα απο ξεσηκωμο ολης της εταιρειας (γιατι στο κατω κατω αυτην πλεον αναγνωριζα ) δεν ξερω τι ακριβωσ νηματα κινηθηκαν και αρχισαν οι επισκεψεις των τεχνικων του ΟΤΕ στο κουτι της πολυκατοικιας μου και στο ΚΑΦΑΟ της γειτονιας.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ολων αυτων να συνδεθω περιπου δυο βδομαδες μετα.


Για άλλη μία φορά "μεγαλούργησε" ο ΟΤΕ. Φτάνει πια αυτή η ανεκδιήγητη ασυδοσία του!!! Οφείλει η ΕΕΤΤ να παρέμβει αμέσως για να δοθεί ένα οριστικό τέλος σε αυτήν την απαράδεκτη συμπεριφορά.
Λειτουργικός διαχωρισμός εδώ και τώρα.
:evil:

koprodogis
15-12-08, 00:41
Για άλλη μία φορά "μεγαλούργησε" ο ΟΤΕ. Φτάνει πια αυτή η ανεκδιήγητη ασυδοσία του!!! Οφείλει η ΕΕΤΤ να παρέμβει αμέσως για να δοθεί ένα οριστικό τέλος σε αυτήν την απαράδεκτη συμπεριφορά.
Λειτουργικός διαχωρισμός εδώ και τώρα.
:evil:

κατσε λιγο ο οτε τι φταιει?
Ο οτε παρεδοσε το κυκλωμα και μετα κανει οτι θελει η cyta, αλλο αν δεν ξερουν τι να κανουν και στελνουν τον οτε να το φτιαξει πληρωνοντας τον.
κατι μου λεει οτι δεν αξιζει να ασχοληθουμε με την εν λογο εταιρια, και πρωταρηδες και voip τηλεφωνια δεν ειναι και οτι καλυτερο

dzadelis
15-12-08, 22:31
κατσε λιγο ο οτε τι φταιει?
Ο οτε παρεδοσε το κυκλωμα και μετα κανει οτι θελει η cyta, αλλο αν δεν ξερουν τι να κανουν και στελνουν τον οτε να το φτιαξει πληρωνοντας τον.

Φίλε koprodogis, μήπως - εσκεμμένα - κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή - όντως - δεν αντιλαμβάνεσαι περί τίνος συζητάμε;
Σου παραθέτω λοιπόν παρακάτω - ως απάντηση - προηγούμενό μου post στο forum:

Φίλε μου, λυπάμαι αλλά είσαι εντελώς εκτός θέματος όσο και εκτός πραγματικότητας. Ο ΟΤΕ καταρχάς πουλάει πανάκριβα τις υπηρεσίες του. Περίπου 52 ευρώ στοιχίζουν μηνιαίως τα: πάγιο + δωρεάν οι εθνικές κλήσεις προς σταθερά + 2 Mbps ADSL Internet.

Στη Cyta - χωρίς επιδότηση - με μόλις 26 ευρώ έχεις δωρεάν εθνικές και διεθνείς κλήσεις προς 27 χώρες σε σταθερά + δεύτερο τηλεφωνικό αριθμό + 60 λεπτά δωρεάν προς εθνικά κινητά + 2 Mbps ADSL Internet! Και όλα τα παραπάνω με την επιδότηση στοιχίζουν μόνο 19 ευρώ, ενώ με την επιδότηση plus 16 ευρώ!!!

Επιπρόσθετα, οι υπηρεσίες του ΟΤΕ δεν είναι λιγότερο άθλιες και απαράδεκτες από αυτές που μας παρέχουν οι εναλλακτικοί παρόχοι. Η περίπτωση να μην αντιμετωπίζεις πρόβλημα είναι απλά και μόνο θέμα τύχης ή σύμπτωσης, ανεξαρτήτως παρόχου.

Ευτυχώς όμως η τελευταία διαφήμιση του ΟΤΕ τοποθετεί τα πράγματα στη σωστή τους βάση... αφού απροκάλυπτα φαίνεται πλέον ότι απευθύνεται σε όλους εκείνους τους αφελείς καταναλωτές που "δεν έχουν χρόνο" να ψάξουν για το συμφέρον τους, όπως λέει και ο "έξυπνος" τύπος - με την ηλίθια φάτσα - της αντίστοιχης ρεκλάμας.
:whistle:


κατι μου λεει οτι δεν αξιζει να ασχοληθουμε με την εν λογο εταιρια, και πρωταρηδες και voip τηλεφωνια δεν ειναι και οτι καλυτερο

Cyta: θυγατρική εταιρία του εθνικού οργανισμού τηλεπικοινωνιών της Κύπρου.
Μάλλον που ο ΟΤΕ: Οργανισμός τηλεπικοινωνιών Ελλανιστάν πρέπει να πάρει μερικά μαθήματα από αυτούς που εσύ αποκαλείς "πρωτάρηδες".
:p

sdikr
15-12-08, 22:37
Φίλε koprodogis, μήπως - εσκεμμένα - κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή - όντως - δεν αντιλαμβάνεσαι περί τίνος συζητάμε;
Σου παραθέτω λοιπόν παρακάτω - ως απάντηση - προηγούμενό μου post στο forum:

:whistle:



Cyta: θυγατρική εταιρία του εθνικού οργανισμού τηλεπικοινωνιών της Κύπρου.
Μάλλον που ο ΟΤΕ: Οργανισμός τηλεπικοινωνιών Ελλανιστάν πρέπει να πάρει μερικά μαθήματα από αυτούς που εσύ αποκαλείς "πρωτάρηδες".
:p

http://www.cytawebshop.cyta.com.cy/OrderAndBilling/ProductsAndServices/ProductG3.aspx?id=14
ούτε καν 24αρά, και η 1000 ποιο ακρίβη

koprodogis
16-12-08, 00:07
Αν και χαλαμε λιγο το θεματακι dzadelis η αποψη μου ειναι αυτη που εγραψα παραπανω.
Ο οτε θα με ειχε μονιμη γκομενα αν δεν ειχα ενα μπλεξιμο με την οτενετ που με εκανε να αποχωρησω καθως και τα προβληματα της teledome.
Ειμαι απο αυτους που δεν κατεβαζουν σχεδον τπτ και θελω το ιντερνετ να για σερφαρω και μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα μια απλη 768 αναβαθμισμενη σε 1024 και εδινα νταβατζιλικι 16,5 ευρω στην οτενετ και σχεδον αλλα τοσα για το παγιο του οτε.
Ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα και οταν καποιοι εψαχναν να βρουν τι γινετε με τις γραμμες τους εγω απλα ελεγα δινω κατι παραπανω(κατι πολυ παραπανω) αλλα βρεξει χιονισει εγω σταθερος.
Εχω 3 μηνες που πηγα σε double play vodafone και παροτι εχω κλειδωσει στα 10.000/900 ακομα και οταν με πηραν τηλεφωνο απο vodafone αν ειμαι ευχαριστημενος και παροτι ολη η γειτονια μου κλειδωνει στα 14-15.000 ειπα μη πειραξετε τπτ ειμαι μια χαρα.
Απο τοτε οχι δεν μπορω να παρω καποια νουμερα(ας πουμε καποια που ξεκιναν απο 801), οχι η hol κανει εργασιες(χθες το παρακανε και μας αφησε 9 ωρες off) ολο και κατι θα βρισκω στραβο και θα επαινω τον Οτε.
ο sdikr σου εδειξε ποσο χρεωνει και η cyta στην κυπρο για ιντερνετ και ακομα δεν ξεκινησαν στην ελλαδα παρατηρω προβληματα.
Καταλαβαινω τι λες και καλα εκανες και ξαναθυμησες τον τιμοκαταλογο αλλα αν θες πανε μια βολτα απο την ενοτητα της vivodi και δες και εκει τι γινετε με 19,9 σε μη επιδοτουμη περιοχη οπως της θεσσαλονικης που ειμαι εγω και σκεφτομουν να βαλω.
Το αν ο οτε μας περναει για θυματα και οχι εξυπνους πελατες θα αφησω να το κρινεις σε 3-4 μηνες εσυ.
Λεγοντας μας αν ειχες αποσυνδεσεις, αν ειχες παντα τηλεφωνο και γενικα αν ανταποκτιθηκε στις προσδοκιες σου η cyta.

Οσο για τους ενεργοποιημενους στη Βεροια περιμενω να μας δινουν ενα feedback οσο περναει ο καιρος

dzadelis
16-12-08, 01:58
http://www.cytawebshop.cyta.com.cy/OrderAndBilling/ProductsAndServices/ProductG3.aspx?id=14
ούτε καν 24αρά, και η 1000 ποιο ακρίβη

Αγαπητέ sdikr, τόσο το τοπίο στις τηλεπικοινωνίες-ευρυζωνικότητα όσο και το οικονομικό σύστημα της Κύπρου διαφέρουν πολύ από την δική μας πραγματικότητα, συνεπώς τέτοιου είδους συγκρίσεις είναι αρκετά παρακινδυνευμένες.

Όντως στην Κύπρο η μέγιστη ταχύτητα DSL σύνδεσης φτάνει σήμερα μόλις τα 4Mbps. Ας μην παραβλέπουμε όμως και το γεγονός πως η Κυπριακή αγορά είναι σημαντικά μικρότερη από την αυτήν της Ελλάδας, με ότι συνεπάγεται κάτι τέτοιο για τις συνθήκες ανταγωνισμού σε μια καπιταλιστική οικονομία. Από την άλλη πάλι, ισχύει και για τους Κύπριους η σοφή λαϊκή ρήση: "κάλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι".

Όσον αφορά τώρα στο ύψος των τιμών, σου επισημαίνω ότι το κόστος ζωής στην Κύπρο είναι σχεδόν το διπλάσιο, ενώ ο μισθός εκεί ενός πρωτοδιόριστου εκπαιδευτικού πλησιάζει τα 3.000 ευρώ!

koprodogis
02-01-09, 12:42
Κανα νεο ρε παιδια εχουμε εδω στη βεροια ήήήήήήήήή ολα πανε τελεια και δε γραφετε κανα προβλημα??
29/12 εκανα και εγω τα χαρτια για να βαλω στη γιαγια μου και 31/12 μου ηρθε μηνυμα να παω να πληρωσω, πληρωσα σημερα οποτε περιμενω.
Για να το τριπλοεπιβεβαιωσω αν μπορειται πειτε ποιο ρουτερ σας εστειλαν.
Speedtouch μου ειπαν και ειδα οτι αυτο αναφερθηκε παραπανω.

Bayern7
02-01-09, 23:06
Κανα νεο ρε παιδια εχουμε εδω στη βεροια ήήήήήήήήή ολα πανε τελεια και δε γραφετε κανα προβλημα??
29/12 εκανα και εγω τα χαρτια για να βαλω στη γιαγια μου και 31/12 μου ηρθε μηνυμα να παω να πληρωσω, πληρωσα σημερα οποτε περιμενω.
Για να το τριπλοεπιβεβαιωσω αν μπορειται πειτε ποιο ρουτερ σας εστειλαν.
Speedtouch μου ειπαν και ειδα οτι αυτο αναφερθηκε παραπανω.

Εγώ έκανα 24/12 και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μήπως κάτι δεν πάει καλά;:hmm:
Τώρα που κοιτάω το site μάλλον την έστειλα σε λάθος fax. Καλός μπούφος είμαι.
Την έστειλα στο 2106844615 αντί για το 2108779600
Και αυτοί οι άνθρωποι τόσο δύσκολο ήταν να με πάρουν ένα τηλ να με ενημερώσουν; Τέλος πάντων... Από Δευτέρα θα τη στείλω σωστά. :oops:

xmperop1
02-01-09, 23:30
Για άλλη μία φορά "μεγαλούργησε" ο ΟΤΕ. Φτάνει πια αυτή η ανεκδιήγητη ασυδοσία του!!! Οφείλει η ΕΕΤΤ να παρέμβει αμέσως για να δοθεί ένα οριστικό τέλος σε αυτήν την απαράδεκτη συμπεριφορά.
Λειτουργικός διαχωρισμός εδώ και τώρα.
:evil:

Σύμφωνα με αυτά που παραθέτει ο φίλος

Αίτηση 4/11/08
Ενημερωση μεσω SMS για σύνδεση (στις 28/11/2008) 18/11/08
Πληρωμη λογαριασμου 24/11/08
Παραλαβη Router ST 780WL 26/11/08
Διακοπη ΟΤΕ 28/11/08 το πρωι 08'30-Παραδοση στην CYTA 01/12/2008

ο ΟΤΕ έκανε την δουλειά του πολύ καλά και σε πολύ καλούς χρόνους.
Τώρα αν η cyta μπέρδεψε τα μπούτια της και για μια απλή φορητότητα αριθμού άρχισε να δηλώνει βλάβες στον ΟΤΕ να στέλνονται συνεργεία να ελέγξουν ένα δίκτυο που δεν πειράχτηκε, να ταλαιπωρείται ο πελάτης τους και να χρεώνονται άσκοπες επισκέψεις δεν μπορώ να καταλάβω πως ο λειτουργικός διαχωρισμός ( ο καθένας μπορεί να ελπίζει να ονειρεύεται και να γράφει ότι θέλει άσχετα αν και η Ε.Ε. τον θεωρεί έσχατο και δύσκολο μέτρο) θα είχε βοηθήσει την περίπτωση του φίλου.

dyrer
03-01-09, 00:59
Κανείς από Νάουσα που έκανε σύνδεση στην cyta;

Bayern7
05-01-09, 23:20
Εγώ έκανα 24/12 και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μήπως κάτι δεν πάει καλά;:hmm:
Τώρα που κοιτάω το site μάλλον την έστειλα σε λάθος fax. Καλός μπούφος είμαι.
Την έστειλα στο 2106844615 αντί για το 2108779600
Και αυτοί οι άνθρωποι τόσο δύσκολο ήταν να με πάρουν ένα τηλ να με ενημερώσουν; Τέλος πάντων... Από Δευτέρα θα τη στείλω σωστά. :oops:

Ξαναέστειλα την αίτηση στον σωστό αριθμό σήμερα πρωί πρωί και αναμένω...

koprodogis
06-01-09, 01:56
εγω παλι πηρα ενα τηλεφωνακι σημερα να μαθω ποτε θα παρω εξοπλοισμο και φορητο και μου ειπαν μεσα στην εβδομαδα, αντε να δουμε

Bayern7
13-01-09, 21:42
Ξαναέστειλα την αίτηση στον σωστό αριθμό σήμερα πρωί πρωί και αναμένω...

Ήρθε σήμερα sms να πάω να τους βάλω τα λεφτά, τα 72,65€...

Αποστολή αίτησης με fax: 05/01/2009
Κατάθεση χρημάτων: 14/01/2008
Ημερομηνία ενεργοποίησης: ?????

Bayern7
24-01-09, 16:47
Ήρθε σήμερα sms να πάω να τους βάλω τα λεφτά, τα 72,65€...

Αποστολή αίτησης με fax: 05/01/2009
Κατάθεση χρημάτων: 14/01/2008
Ημερομηνία ενεργοποίησης: ?????

23/1/2009: SMS από cyta που έλεγε ημερομηνία ενεργοποίησης 29/1/2009

Το ωραίο όμως είναι άλλο. Μαζί με την ημερομηνία ενεργοποίησης μου έστειλαν και το username και (υποτίθεται) το pass.
Χαρακτηριστικά το sms τελείωνε έτσι: "[...] με USERNAME xxxxxxxxxx@cyta.gr, PASSWORD"
Πιθανόν λόγω μεγέθους του sms δεν χωρούσε να σταλεί όλο με 1 sms, οπότε δεν φαινόταν ο κωδικός.:down:Ήμαρτον
Τελικά πήρα τηλ στους τεχνικούς και μου ξαναστείλανε μετά από κάνα μισάωρο (στο τηλ μου είπε σε 5 λεπτά) username και pass μόνο.
Εξοπλισμό πότε να αναμένω;;;:hmm:

ariadgr
24-01-09, 18:55
23/1/2009: SMS από cyta που έλεγε ημερομηνία ενεργοποίησης 29/1/2009
...
Εξοπλισμό πότε να αναμένω;;;:hmm:

Πάρε τηλέφωνο από Δευτέρα να δεις αν το έχουν στείλει και να ζητήσεις αριθμό αποστολής της courier.

dzadelis
24-01-09, 18:59
...
Χαρακτηριστικά το sms τελείωνε έτσι: "[...] με USERNAME xxxxxxxxxx@cyta.gr, PASSWORD"
Πιθανόν λόγω μεγέθους του sms δεν χωρούσε να σταλεί όλο με 1 sms, οπότε δεν φαινόταν ο κωδικός.:down:
...

Και σε μένα όταν μου έστειλαν στο κινητό όνομα χρήστη και κωδικό για την σύνδεσή μου, ήρθε "σπασμένο" το μήνυμα σε δύο μέρη, διότι δεν χωρούσε ολόκληρο σε ένα sms.
Δεν το βρίσκω λοιπόν κάτι τέτοιο περίεργο.

ariadgr
24-01-09, 19:03
Και σε μένα όταν μου έστειλαν στο κινητό όνομα χρήστη και κωδικό για την σύνδεσή μου, ήρθε "σπασμένο" το μήνυμα σε δύο μέρη, διότι δεν χωρούσε ολόκληρο σε ένα sms.
Δεν το βρίσκω λοιπόν κάτι τέτοιο περίεργο.

Δεν του ήρθε δεύτερο μήνυμα με το password.
Αυτό είναι το περίεργο. ;)
Έπρεπε να πάρει τηλέφωνο και να ζητήσει να το στείλουν.

dzadelis
24-01-09, 19:40
Δεν του ήρθε δεύτερο μήνυμα με το password.
Αυτό είναι το περίεργο. ;)
Έπρεπε να πάρει τηλέφωνο και να ζητήσει να το στείλουν.

Το κατάλαβα, φίλε ariadgr. Αλλά άντε να βρεις ποιος πραγματικά φταίει. Η Cyta που έστειλε μισό το μύνημα, ή ο διακομιστής της κινητής τηλεφωνίας, που μπορεί κάτι να του έκατσε στραβά εκείνη τη στιγμή και έτσι να μην έστειλε το δεύτερο μέρος του μηνύματος;

Bayern7
24-01-09, 22:17
Το κατάλαβα, φίλε ariadgr. Αλλά άντε να βρεις ποιος πραγματικά φταίει. Η Cyta που έστειλε μισό το μύνημα, ή ο διακομιστής της κινητής τηλεφωνίας, που μπορεί κάτι να του έκατσε στραβά εκείνη τη στιγμή και έτσι να μην έστειλε το δεύτερο μέρος του μηνύματος;

who knows.. πάντως όταν μου έστειλαν το sms με τους τραπεζικούς αριθμούς λογαριασμών για να πληρώσω, έσπασε κανονικά σε 2 μέρη το sms. :whistle::p

manoz
26-01-09, 14:05
21.11.08 Αίτηση τηλεφωνικά.
24.11.08 Αποστολή αίτησης με e-mail.

........................ αναμονή, αναμονή, αναμονή .............
Στις συνεχείς τηλεφωνικές επικοινωνίες μου η απάντηση ήταν σταθερή "δεν μας έχει ειδοποιήσει ακόμη ο ΟΤΕ", ώσπου, γύρω στα Χριστούγεννα, μαθαίνω ότι η αίτησή μου έχει επαναπροωθηθεί στον ΟΤΕ (λόγο απόρριψης δε γνωρίζω).

15.12.08 Επαναπροώθηση αίτησης στον ΟΤΕ (με επιτυχία αυτή τη φορά).

:whistle::whistle::whistle:

16.01.09 SMS με ημερομηνία ενεργοποίησης 28.01.09 (username & password σπασμένο σε 2 μηνύματα) .
22.01.09 SMS από Γενική Ταχυδομική (άφιξη εξοπλισμού).

Τώρα περιμένω να δω πως θα πάει η μεταφορά από τον ΟΤΕ στη CYTA.


Υ.Γ. Τα παραπάνω αφορούν τη σύνδεση του σπιτιού μου.

Bayern7
26-01-09, 19:26
Πάρε τηλέφωνο από Δευτέρα να δεις αν το έχουν στείλει και να ζητήσεις αριθμό αποστολής της courier.

Πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι στην εξυπηρέτηση πελατών. Μου βγήκε μια κύπρια που με το ζόρι καταλάβαινα τι μου έλεγε. Όλο "ορίστε;;;;;" ήμουνα.:rofl:
Τέλος πάντως μου είπε ότι παρόλο που η σύνδεση μου ενεργοποιείται σε 3 μέρες ακόμα δεν έχει αποσταλεί ο εξοπλισμό. Λες και είναι δύσκολο να το αποστείλουν μια βδομάδα πριν για να προλάβουν τυχόν καθυστερήσεις της μεταφορικής ή άλλα εμπόδια (μπλόκα αγροτών). Τελικά με διαβεβαίωσε ότι θα προωθήσει το αίτημα αποστολής του εξοπλισμού στο αρμόδιο τμήμα για να φύγει αύριο.

manoz
29-01-09, 22:00
Η μεταφορά του αριθμού μου έγινε χθες, κάποια στιγμή το πρωί, αφού όταν γύρισα το μεσημέρι, η γραμμή ήταν νεκρή. Έστησα το ρούτερ (ST780) και ενεργοποίησα το λογαριασμό μου. Ο συγχρονισμός της γραμμής ήταν άμεσος, μετά από λίγη ώρα ενεργοποιήθηκε και η τηλεφωνία (εξερχόμενες κλήσεις), ενώ μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ, λειτούργησε στο σύνολό του και το ίντερνετ (αρχικά υπήρχαν "δυσχέρειες" στο άνοιγμα μερικών ιστοσελίδων).

Για να καταφέρω να δεχθώ εισερχόμενες κλήσεις όμως (είτε από σταθερό, είτε από κινητό) χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 24 ώρες, δηλαδή μέχρι σήμερα το μεσημέρι.

Σε γενικές γραμμές η ποιότητα της τηλεφωνίας είναι πολύ καλή, η δε σύνδεση στο διαδίκτυο (2 down/0,5 up) ταχεία και χωρίς προβλήματα/αποσυνδέσεις.

Περισσότερες εντυπώσεις ... αργότερα :whistle:

:oneup:

Bayern7
30-01-09, 11:21
Και εγώ ενεργοποιήθηκα χθες Πέμπτη.
Ταχύτητα κομπλέ. 207ΚΒ/s σταθερά καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας. Τηλ ΟΚ, άψογη ποιότητα. Μία φορά μόνο πήγα να πάρω και έβγαλε σήμα κατειλημμένου. 40-50 τηλς έκανα χθες και όλα κομπλέ.
Αναγνώριση δεν έχω όμως ... Θα το ψάξω από Δευτέρα αν και δεν βλέπω να βγάζω άκρη.

http://i44.tinypic.com/s3lxqq.jpg

themis_m
27-09-09, 00:17
Τώρα υπάρχουν πολλές συνδέσεις στη Βέροια.
Αναμένουμε αναφορές από την περιοχή.
Είναι αναγκαίο να έχουμε αναφορές ταχύτητας και αν έβαλε κανείς
τη δεύτερη γραμμή (VOIP) να μας πει για την ποιότητα.

Επίσης,
βοηθείστε τους αναποφάσιστους...
Είστε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίας της CYTA ;

Bayern7
27-09-09, 11:26
Τώρα υπάρχουν πολλές συνδέσεις στη Βέροια.
Αναμένουμε αναφορές από την περιοχή.
Είναι αναγκαίο να έχουμε αναφορές ταχύτητας και αν έβαλε κανείς
τη δεύτερη γραμμή (VOIP) να μας πει για την ποιότητα.

Επίσης,
βοηθείστε τους αναποφάσιστους...
Είστε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίας της CYTA ;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=320641

Δες εδώ. Μη βάλεις cyta. Τουλάχιστον όχι τώρα. Σερνόμαστε.
Η τηλεφωνία είναι άψογη. Κανένα πρόβλημα και τρομερή ποιότητα.

themis_m
27-09-09, 22:10
Κρίμα.
Και "τάζουν λαγούς..."
Απαράδεκτοι, ακόμα χειρότεροι από τον provider που θέλω να αλλάξω.
Πάντως, σε περίπτωση βελτίωσης, καλό είναι να κοινοποιηθεί για να μην τους αδικήσουμε.

themis_m
16-10-09, 22:00
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=320641

Δες εδώ. Μη βάλεις cyta. Τουλάχιστον όχι τώρα. Σερνόμαστε.
Η τηλεφωνία είναι άψογη. Κανένα πρόβλημα και τρομερή ποιότητα.


Τώρα τι γίνεται, έχει φτιάξει η κατάσταση;
Πολλοί (κι εγώ) το σκέφτονται πλέον να προχωρήσουν με την επιδότηση. :hmm:
Αξίζει τον κόπο;

streamload
09-11-09, 00:28
Εγω εχω βάλει 12 mb/ps - 1mb/ps Cyta 1 static IP στο Μακροχωρι ειναι OK !

kak0s
12-11-09, 21:10
Και εγω μεχρι τωρα με την Cyta ολα πανε καλα . Ποιοτητα τηλεφωνου πολυ καθαρα Καμια χαμενη κληση

streamload
13-11-09, 02:53
http://www.speedtest.net/result/620843486.png

vladymeri
18-11-09, 00:57
http://www.speedtest.net/result/625712506.png (http://www.speedtest.net)

themis_m
22-11-09, 23:54
http://www.speedtest.net/result/630622787.png (http://www.speedtest.net)

themis_m
14-12-09, 17:30
http://www.speedtest.net/result/652234899.png (http://www.speedtest.net)
Άλλαξα τρεις παρόχους. Τέτοια σταθερότητα γραμμής, ποτέ δεν συνάντησα.

Για να δούμε τώρα που γινόμαστε πολλοί ...

vladymeri
17-12-09, 00:13
http://www.speedtest.net/result/654721570.png (http://www.speedtest.net)

manoz
17-12-09, 19:49
http://www.speedtest.net/result/655475977.png (http://www.speedtest.net)

themis_m
18-12-09, 01:35
http://www.speedtest.net/result/655797483.png (http://www.speedtest.net)

Πολύ καλά και Ηράκλειο !!!

themis_m
08-02-10, 00:38
http://www.speedtest.net/result/709261263.png (http://www.speedtest.net)

Το ping τώρα τελευταία έχει διαφορά +10 ms (είχα 42 - 45 ms προς Αθήνα) - γινόμαστε πολλοί !!!
Βεβαίως, για 2άρα γραμμή, είμαστε καλά...:)

http://www.speedtest.net/result/709272473.png (http://www.speedtest.net)

Σταθεροί προς Ηράκλειο.

Η τηλεφωνία συνεχίζει ά ψ ο γ η .

johnson
08-02-10, 05:24
Κάντε και κανά speedtest με εξωτερικό παιδιά, δε βλάπτει!

dzadelis
08-02-10, 12:05
Κάντε και κανά speedtest με εξωτερικό παιδιά, δε βλάπτει!
Ορίστε τα αποτελέσματα από τις δικές μου μετρήσεις:

http://www.speedtest.net/result/709621133.png

http://www.speedtest.net/result/709621675.png

http://www.speedtest.net/result/709623331.png

http://www.speedtest.net/result/709623855.png

http://www.speedtest.net/result/709624499.png

http://www.speedtest.net/result/709625829.png

Αναρωτιέμαι κάπως για την αξιοπιστία αυτών των αριθμών...
:hmm:

Fireknight
14-02-10, 16:08
εβαλα προσφατα στους γονεις 2play και μου ειπαν οτι αποσυγχρονιζεται συχνα το rooter . ειχε κανεις παρομοιο προβλημα ?

themis_m
15-02-10, 23:02
Ένα αρχικό διάστημα 3-4 ημερών περίπου χρειάζεται ώστε να αποσταλούν updates από τον server της CYTA στο router .

Η αναβάθμιση είναι συνεχής το πρώτο διάστημα. Σε εμένα τα προβλήματα σταμάτησαν την δεύτερη ημέρα.
Εάν το πρόβλημα συνεχίζει, να καλέσεις την Τεχνική Εξυπηρέτηση.

====================

Πάντως, δεν ξέρω γιατί, εδώ και λίγες ημέρες το Ping στη Βέροια δεν μας τα λέει καλά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.