PDA

Επιστροφή στο Forum : aDSL over ISDN στο κέντρο της Πάτρας? Όσοι προλάβατε πήρατε!



jimavagianos
30-10-03, 18:30
Σε λίγες μέρες αντίο always on με το flat rate gprs της Telestet και για τους παλιούς συνδρομητές. Και μιας και καλοέμαθα στο always on και στο flat rate είπα να βάλω και εγώ aDSL τώρα που έγινε πιο προσιτό και με μόνο κόστος στον Οτέ τα 50 ευρώ της εγκατάστασης για την περίπτωση που ο συνδρομητής διαθέτει δικό του τερματικό εξοπλισμό και επιθυμεί να τον εγκαταστήσει χωρίς το συνεργείο του Οτέ γλυτώνοντας έτσι και τα 50 ευρώ της εγκατάστασης. Εγώ βρήκα ένα ολοκαίνουριο adsl router της cisco, που λειτουργεί σε γραμμές adsl over isdn από site δημοπρασιών στην Αμερική ολοκαίνουριο. Το πήρε φίλος μου εκεί για μένα στην εξευτελιστική τιμή των 12 και κάτι δολλαρίων με τα μεταφορικά. Το έλαβε σπίτι του και μου το έδειξε στην camera πριν μου το στείλει. Το router αυτό ο πωλητής του θέλησε να το ξεφορτωθεί όσο όσο μιας και εκεί είναι άχρηστο χωρίς δίκτυο isdn. Πρόκειται για το cisco 677i. Αν λειτουργήσει εδώ θα είναι επιτυχία μιας και έτσι θα γλυτώσω την αγορά ενός aDSL modem ή router αν χρησιμοποιήσω τη γραμμή για περισσότερους υπολογιστές. Η πρώτη απογοήτευση όμως ήρθε χθες το βράδι όταν έβαλα για μια ακόμη φορά τον αριθμό τηλεφώνου μου στο www.ondsl.gr και ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ aDSL ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΩ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ! Έγινε αυτό που φανταζόμουνα:( Το κέντρο γέμισε και όπως έμαθα σήμερα από τον Οτέ έμειναν 12 μόνο πόρτες για pstn ενώ καλύφτηκαν για isdn εδώ και λίγες μέρες. Τι κάνω τώρα? 4 πράγματα λογικά.
1.Μετατρέπω τη γραμμή μου από isdn σε pstn πληρώνοντας ένα ποσό και λέω αντίο στο isdn τηλέφωνο της siemens που έχω, στην αναγνώριση κλήσεων, στους χρεωστικούς παλμούς του Οτέ ώστε να βλέπω τη χρέωση όταν καλώ από το isdn τηλέφωνο κτλ. υπηρεσίες που αν τις είχα σε pstn θα ερχόταν το πάγιο ίδιο με την isdn και βέβαια με την isdn, θα είχα 2 κανάλια επικοινωνίας ( ο πλεονέκτης :P ) αξιόπιστη σύνδεση ως back up link αν δεν δούλευε το aDSL κάποια στιγμή και φυσικά θα είχα και τηλέφωνο όταν θα έμπαινα με pstn ή isdn 64 sto δίκτυο.
2.Κάνω νέα pstn σύνδεση στον Οτέ για aDSL μόνο αγοράζοντας και aDSL μόντεμ μιας και το cisco σίγουρα δεν θα λειτουργεί σε αυτή την περίπτωση και φυσικά θα πληρώνω και πάγιο για την pstn :( Αυτή η λύση θα λειτουργήσει μόνο στην περίπτωση που υπάρχει μια τουλάχιστον μη φερέσυχνη ή pcm ελεύθερη γραμμή στην περιοχή μου.
3.Βάζω γραμμή από vivodi αρκεί πάλι να υπάρχει μια τουλάχιστον μη φερέσυχνη ή pcm ελεύθερη γραμμή στην περιοχή μου αγοράζοντας μόντεμ και πληρώνοντας αναγκαστικά τα 50 ευρώ εγκατάστασης που δεν σε υποχρεώνει πλέον ο Οτέ και φυσικά αν η vivodi έχει προβλήματα κλαις τα ωραία σου λεφτάκια στην αρχή.
4.Περιμένω για αναβάθμιση του κέντρου του Οτέ αν φυσικά γίνει ποτέ!
Οι 3 πρώτες λύσεις δεν με συγκινούν γενικά αν και έρχεται και δεύτερη γραμμή στο διαμέρισμα που μένω ώστε να χρησιμοποιηθεί στις λύσεις 2 ή 3.
Άραγε θα μπει καμιά κάρτα επέκτασης στα dslam εδώ? Και αν ναι πότε? Η όταν κλείσουν και οι τελευταίες 12 πόρτες για adsl over pstn στο κέντρο της Πάτρας θα έχουν aDSL μόνο όσοι πρόλαβαν και οι επόμενοι το... 3004? :( Ό, τι ξέρει κάποιος για το θέμα αυτό για την περιοχή που μένω ή και άλλες περιοχές με την ίδια "τύχη" ας μας παρηγορήσει !!! Φιλικά,
Δημήτρης Αβαγιανός

sdikr
31-10-03, 01:09
Θα ελεγα να περιμενεις, αν εισαι σε Intracom dslam το αναβαθμιζουν σχετικα γρηγορα σε σχεση με τα αλλα.
ή πας στο 2 για να εισαι free να διαλεξεις οποιον Isp θελεις
φιλικα

jimavagianos
31-10-03, 03:05
Της Ίντρακομ είναι όπως μου είπαν από το τεχνικό τμήμα του Οτέ. Μάλιστα με παρέπεμψαν στην εξυπηρέτηση πελατών της εταίριας η οποία με τη σειρά της, πολύ σωστά, μου ανάφερε διά στόματος τεχνικού υπευθύνου της ότι από μόνη της δεν κάνει τίποτα απλά προμηθεύει και εγκαθιστά τον τερματικό εξοπλισμό στον Οτέ σύμφωνα με τις επιθυμίες και τις ανάγκες του τελευταίου. Φιλικά,
Δημήτρης Αβαγιανός

sdikr
31-10-03, 05:34
Αυτο που ηθελα να πω περι intracom dslam ειναι οτι επειδη ειναι εδω στην ελλαδα οι τεχνικοι (και κολος και βρακι οτε intracom) οταν δωθει η αιτηση απο Οτε γινεται η αναβαθμιση πιο γρηγορα απο siemens, alcatel που περιμενουν τεχνικους και υλικο απο εξω.
φιλικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.