PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι αδύνατη η ασύρματη σύνδεση με τον Ρουτερ μου.



altkon
30-11-08, 23:30
Δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι πρόσφατα, ξαφνικά όμως ενώ έχω κανονικό σήμα με πέντε γραμμές τα Windows Vista δεν Είναι δυνατόν να συνδεθούν με τον Ρουτερ NetFaster (IAD). και προβάλουν ως αιτία ότι το κλειδί ασφαλείας δεν Είναι σωστό.
έχω Wpa/προσωπική ρυθμηση με 16ψυφιο κλειδί ασφαλείας και ενώ το πληκτρολογώ επανειλημμένως δεν μπορεί να το συγκρατήσει.
Όταν συνδέομε ενσύρματα με Ethernet τότε κανένα πρόβλημα. έχω λάβει την ακόλουθη οδηγία αλλά δεν μπορώ να την υλοποιήσω λόγω περιορισμένων γνώσεων επί του θέματος.
Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
ΑΑ

The very first thing to do is to update your driver set for the wireless adapter. 90% of any issues with Vista wireless are driver issues.
Then connect to the router setup and see what in fact was set for Security type, SSID, and key. It may not be what the manufacturer stated it would be. You want to see if the router is set for WPA or WPA2, and what security key has been entered.

Finally, reboot your computer. Reconfigure for WPA. Then run the network diagnostic: http://www.vista4beginners.com/Windows- ... Diagnostic

The diagnostic writes a report to your Event Logs.
What shows in the results for Layer 2? What other issues did the diagnostic reveal?

aa144
01-12-08, 10:27
Συμβαίνουν αυτά (στα σVista), σβήσε εντελώς την ασύρματη σύνδεση και άστο να την ξαναφτιάξει, αν δεν πιάσει, σβήσε όλες τις ασύρματες συνδέσεις που έχει, αν δεν πιάσει ούτε αυτό σβήσε την ασύρματη κάρτα δικτύου και άστο να την ξαναεγκαταστήσει, αυτό το τελευταίο πιάνει πάντα.

aa144
01-12-08, 13:54
Και μετά κάλεσε έναν τεχνικό.

altkon
02-12-08, 22:16
Συμβαίνουν αυτά (στα σVista), σβήσε εντελώς την ασύρματη σύνδεση και άστο να την ξαναφτιάξει, αν δεν πιάσει, σβήσε όλες τις ασύρματες συνδέσεις που έχει, αν δεν πιάσει ούτε αυτό σβήσε την ασύρματη κάρτα δικτύου και άστο να την ξαναεγκαταστήσει, αυτό το τελευταίο πιάνει πάντα.

Τελικά οι οδηγίες σου βοήθησαν και αποκαταστάθηκε η βλάβη.Ευχαριστω πολυ. :oneup:
Απο τεχνικής πλευράς ακολουθησα τιςι οδηγίες του παρακάτω λινκ.

http://windowshelp.microsoft.com/Windows/en-us/help/555cea69-145e-4ab7-a226-76d8c0ee16d31033.mspx#ENC

@ ADSLgr.com All rights reserved.