PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενα πράγματα με τη γραμμή μου.



ftp
30-11-08, 23:40
Γεια σας.Την τελευταία εβδομάδα κλειδώνω συνέχεια σε ταχύτητες ανάμεσα στα 6000-7000 Kbps. Κανονικά κλείδωνα πάντα σε ταχύτητες 8000-9500.Όπως επίσης ανέβηκε το SNR από τα 6db στα 7 με 8. Ακόμα σήμερα κλείδωσε στα 3500 Kbps με 14db SNR. Κάλεσα χτες την T.Y της forthnet και μετά από πολύωρη συνομιλία το πρόβλημα μαίνεται άλυτο.

Μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη, δεν υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα και ότι δεν ξέρουν τι πρόβλημα υπάρχει. Είπαν ότι αυτοί επεμβαίνουν μόνο σε περιπτώσεις μεγάλης μείωσης στην ταχύτητα και ότι τώρα δεν ξέρουν τι συμβαίνει :mad::mad::mad:.

Δεν ξέρω τι να κάνω, αν και δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα, αλλά λέω γιατί να συμβεί στα καλά καθούμενα αυτό.

Τα στοιχεία από τον router αυτή τη στιγμή(συνέχεια αλλάζουν) είναι:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6640 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 40 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 17 db

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Περιμένω ιδέες για το τι μπορεί να φταίει...:hmm::hmm::hmm:
Ευχαριστώ

utp
01-12-08, 23:47
Άσε να περάσει λίγο ο καιρός μπας και συμβαίνουν τίποτα εργασίες στην περιοχή...

Aias
02-12-08, 01:05
κανα resetακι εκανες στο router?(Hard reset)

michpan
02-12-08, 02:25
Δεν είσαι ο μόνος που έχει παρατηρήσει μείωση.. δες λίγο και άλλα σχετικά thread που συζητάμε το ίδιο πρόβλημα. Πάντως απορώ με αυτό το τεχνικό τμήμα της Forthnet.. Ποιος ο λόγος ύπαρξής του; Δεν έχω διαβάσει να έχουν κάνει κάτι χρήσιμο σε κάποιον!! Πάντως αν δεν είναι το 30-35% πτώση ταχύτητας μεγάλο τότε τι είναι;


Μιχάλης

utp
02-12-08, 03:00
Δεν είσαι ο μόνος που έχει παρατηρήσει μείωση.. δες λίγο και άλλα σχετικά thread που συζητάμε το ίδιο πρόβλημα. Πάντως απορώ με αυτό το τεχνικό τμήμα της Forthnet.. Ποιος ο λόγος ύπαρξής του; Δεν έχω διαβάσει να έχουν κάνει κάτι χρήσιμο σε κάποιον!! Πάντως αν δεν είναι το 30-35% πτώση ταχύτητας μεγάλο τότε τι είναι;


Μιχάλης

Φιλε με προλαβες, αυτο σκεφτομουν τωρα.Εχει γεμισει η ενοτητα με τετοια προβλημα ''ξαφνικης μειωσης συνχρονισμου''.
Τι διαολο ριξανε σε ολους την ταχυτητα?
Του Ftp παντως δεν του ειπαν τιποτα οτι την ριξανε για σταθεροτητα γραμμης.
Μα αμα δεν ξερει η Τ.Υ τοτε ποιος θα ξερει??

hel
02-12-08, 10:46
Γεια σας.Την τελευταία εβδομάδα κλειδώνω συνέχεια σε ταχύτητες ανάμεσα στα 6000-7000 Kbps. Κανονικά κλείδωνα πάντα σε ταχύτητες 8000-9500.Όπως επίσης ανέβηκε το SNR από τα 6db στα 7 με 8. Ακόμα σήμερα κλείδωσε στα 3500 Kbps με 14db SNR. Κάλεσα χτες την T.Y της forthnet και μετά από πολύωρη συνομιλία το πρόβλημα μαίνεται άλυτο.

Μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη, δεν υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα και ότι δεν ξέρουν τι πρόβλημα υπάρχει. Είπαν ότι αυτοί επεμβαίνουν μόνο σε περιπτώσεις μεγάλης μείωσης στην ταχύτητα και ότι τώρα δεν ξέρουν τι συμβαίνει :mad::mad::mad:.

Δεν ξέρω τι να κάνω, αν και δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα, αλλά λέω γιατί να συμβεί στα καλά καθούμενα αυτό.

Τα στοιχεία από τον router αυτή τη στιγμή(συνέχεια αλλάζουν) είναι:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6640 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 40 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 17 db

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Περιμένω ιδέες για το τι μπορεί να φταίει...:hmm::hmm::hmm:
Ευχαριστώ

Άσχετο αλλά κανονικά πρέπει να έχει pppoE.
Δηλαδή το snr σου είναι 7 από 6 που ήταν παλαιότερα;

ftp
02-12-08, 17:24
Ναι, το SNR ήταν 6

ftp
02-12-08, 23:20
Άσχετο αλλά κανονικά πρέπει να έχει pppoE.

Φίλε Hel, το έκανα αυτό με το PPoe και από VC σε LLC αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά!!!

Έκανα και Hard reset, αλλά πάλι τίποτα!!!:rainy::rainy::rainy::rainy::rainy:

theopan
03-12-08, 12:36
Φίλε Hel, το έκανα αυτό με το PPoe και από VC σε LLC αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά!!!

Έκανα και Hard reset, αλλά πάλι τίποτα!!!:rainy::rainy::rainy::rainy::rainy:

Έχεις αύξηση του snr για αυτό πέφτει ο συγχρονισμός σου. Δεν είναι πρόβλημα της γραμμής ούτε έχουν καμιά σχέση τα έργα που μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ στο δρόμο. Δυσλειτουργία της πόρτας σου στο dslam είναι μάλλον αυτό. Πάρτους τηλέφωνο και πέστους να ρίξουν το snr στο 6 και θα πάει ο συγχρονισμός εκεί που ήταν. Τώρα το γιατί συμβαίνει να χάνει τις ρυθμίσεις και να σου ανεβάζει το snr, είναι θέμα που πρέπει να λύσουν αυτοί και δεν είναι απάντηση το "δεν ξέρουμε τι συμβαίνει". Να ψάξουν να βρουν τι συμβαίνει. Έχει γεμίσει το forum με ακριβώς αυτό το παράπονο από συνδρομητές της forthnet μόνο.

Vassilis_X
03-12-08, 12:43
Για να κανουν πληρη ελεγχο στη γραμμη σου πρεπει να εχεις γραμμη 2play.. αν εχεις σταθερο Οτε και ιντερνετ φορθνετ μονο ο Οτε μπορει να κανει ελεγχο τηε γραμμης σου.. Ειναι πολυ παραμυθαδες εκει στη φορθνετ..

theopan
03-12-08, 13:19
Για να κανουν πληρη ελεγχο στη γραμμη σου πρεπει να εχεις γραμμη 2play.. αν εχεις σταθερο Οτε και ιντερνετ φορθνετ μονο ο Οτε μπορει να κανει ελεγχο τηε γραμμης σου.. Ειναι πολυ παραμυθαδες εκει στη φορθνετ..

Το έχεις ξαναγράψει νομίζω αυτό το πράγμα εσύ. Δεν ισχύει. Ακριβώς ότι μπορούν να ελέγξουν σε full llu, μπορούν και σε shared llu. Η μόνη διαφορά του shared llu από το full, είναι ότι στην πρώτη περίπτωση υπάρχει ένα splitter στο Α/Κ το οποίο χωρίζει στο τέλος σε δυο κλάδους τη γραμμή και παίρνει τηλεφωνία από τον ΟΤΕ αντί να πηγαίνει ένα μοναδικό καλώδιο στην πόρτα της forthnet και να έχεις τηλεφωνία από εκεί.Όσον αφορά το internet είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τα δε δικαιώματα της (όποιας) forthnet για έλεγχο στη γραμμή είναι ακριβώς τα ίδια και στις 2 περιπτώσεις. Αν χρειαστεί να βγει έξω τεχνικός να ελέγξει τι γίνεται και στις 2 περιπτώσεις αυτός θα είναι ΟΤΕτζής. Ό,τι μπορεί να ελέγξει ο forthnetατζής από την "καρέκλα" του, το ελέγχει είτε έχεις full, είτε έχεις shared.
Στην περίπτωση ΑΡΥΣ μόνο, ίσχυε (ίσως) αυτό που λες.
Άσε που δεν είπε τίποτα για shared llu κανείς.

andreasermones
03-12-08, 13:23
Το έχεις ξαναγράψει νομίζω αυτό το πράγμα εσύ. Δεν ισχύει. Ακριβώς ότι μπορούν να ελέγξουν σε full llu, μπορούν και σε shared llu. Η μόνη διαφορά του shared llu από το full, είναι ότι στην πρώτη περίπτωση υπάρχει ένα splitter στο Α/Κ το οποίο χωρίζει στο τέλος σε δυο κλάδους τη γραμμή και παίρνει τηλεφωνία από τον ΟΤΕ αντί να πηγαίνει ένα μοναδικό καλώδιο στην πόρτα της forthnet και να έχεις τηλεφωνία από εκεί.Όσον αφορά το internet είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τα δε δικαιώματα της (όποιας) forthnet για έλεγχο στη γραμμή είναι ακριβώς τα ίδια και στις 2 περιπτώσεις. Αν χρειαστεί να βγει έξω τεχνικός να ελέγξει τι γίνεται και στις 2 περιπτώσεις αυτός θα είναι ΟΤΕτζής. Ό,τι μπορεί να ελέγξει ο forthnetατζής από την "καρέκλα" του, το ελέγχει είτε έχεις ful, είτε έχεις shared.

πολυ σωστα...πιεσε τους και εσυ να κανουν ελεγχο οσο μπορουν γιατι να ανεβαινει το snr απο default σε παραπανω θα ειναι στο dslam το προβλημα σιγουρα....δοκιμασες κανα αλλο μοντεμ αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο για δοκιμασε μπας και εχεις καλυτερο συγχρονισμο....

hel
03-12-08, 15:22
Έχεις αύξηση του snr για αυτό πέφτει ο συγχρονισμός σου. Δεν είναι πρόβλημα της γραμμής ούτε έχουν καμιά σχέση τα έργα που μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ στο δρόμο. Δυσλειτουργία της πόρτας σου στο dslam είναι μάλλον αυτό. Πάρτους τηλέφωνο και πέστους να ρίξουν το snr στο 6 και θα πάει ο συγχρονισμός εκεί που ήταν. Τώρα το γιατί συμβαίνει να χάνει τις ρυθμίσεις και να σου ανεβάζει το snr, είναι θέμα που πρέπει να λύσουν αυτοί και δεν είναι απάντηση το "δεν ξέρουμε τι συμβαίνει". Να ψάξουν να βρουν τι συμβαίνει. Έχει γεμίσει το forum με ακριβώς αυτό το παράπονο από συνδρομητές της forthnet μόνο.

Με 1dB σε αυτή την ταχύτητα δεν νομίζω να πάρει πάνω από 500Kb.

@ ADSLgr.com All rights reserved.