PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο ασφαλές είναι το νερό που πίνουμε;



Σελίδες : [1] 2

AirWalker
01-12-08, 18:53
Τελευταία προβληματίζομαι όλο και περισσότερο για το νερό της βρύσης στη Σίνδο.
Μεγαλωμένος στα μέρη της Νάουσας είχα συνηθίζει στο βουνίσιο νερό που έχει σκληρή, πετρώδη γεύση. Ξεδιψαστικό, ακόμα και το καλοκαίρι έφτανε ποσότητα ενός ποτηριού για να συνέλθει κανείς που είχε δουλέψει στο ύπαιθρο.
Στη Σίνδο όμως, όπου μένω τώρα λόγω δουλειάς, η μόνη γεύση (και μυρωδιά) που αντιλαμβάνομαι είναι του χλωρίου. Πέραν αυτού, το νερό είναι σχεδόν άγευστο, με εξαίρεση μερικές φορές όπου η μυρωδιά του κοντινού βιολογικού καθαρισμού Θεσσαλονίκης μοιάζει να περνάει και στο δίκτυο ύδρευσης ενώ άλλοτε πάλι το νερό αφήνει μια παράξενη γεύση στο στόμα, σαν να έχεις καταπιεί κάποιο πλαστικό αντικείμενο.
Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο βιολογικός καθαρισμός της Θεσσαλονίκης είναι εγκατεστημένος σε περιοχή πλησιόν της Σίνδου. Η αναγουλιαστική οσμή, από τα λύματα και την αποχέτευση της πόλης, μας πνίγει από τα μέσα Απριλίου μέχρι τις αρχές του Οκτώβρη, υπάρχουν στιγμές που δεν μπορείς να βγεις έξω χωρίς να αηδιάσεις από την μπόχα ενώ η μπουγάδα που απλώνεται για να στεγνώσει μόνο άρωμα λεβάντας δεν μυρίζει.
Σαν να μην έφτανε αυτό, στη Σίνδο είναι εγκατεστημένη η βιομηχανική περιοχή της Θεσσαλονίκης, με έναν τεράστιο αριθμό εργοστασίων, πολλών εκ των οποίων ασχολούνται με χημικά προϊόντα (πετροχημικά, απορρυπαντικά, χρώματα, πλαστικά, ζυθοποιίες) ή βαριά μεταλλουργία (χυτήρια, κατασκευές αυτοκινήτων, καλωδιώσεις, σιδηροτροχιές, κλπ).
Γνωρίζοντας ότι στην Ελλάδα ο κανόνας είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες για την ασφαλή επεξεργασία των βιομηχανικών αποβλήτων ή, αν υπάρχουν, δεν τηρούνται, αναρωτιέμαι - με αρκετή δόση ανησυχίας - τι νερό πίνω (για καλοκαιρινή περίοδο: τι σκατά νερό πίνω); Ποιος ελέγχει, αν ελέγχει, το νερό; Και, κυρίως, τι μπορεί να γίνει;

DOU
01-12-08, 19:08
Καθολου ασφαλες,ειδικα στις πολεις ειναι....μαμησε τα η κατασταση. Ποσα φιλτρα να βαλουμε πια για να πινουμε καθαρο νερο?

ESP1982
01-12-08, 20:34
Είναι πάντως έτη φωτός καλύτερο από το εμφιαλωμένο.

anon
01-12-08, 22:44
Υπάρχει μια κανάτα με φίλτρο το οποίο κάνει για 50-120 λίτρα νερό (ανάλογα με την ποιότητα του νερού). Δεν λέω όνομα, μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση. Το δοκίμασα να φανταστείς σε υφάλμυρο νερό, και το καθάρισε! Βέβαια σε τέτοια περίπτωση θα το πετάς στα 10 λίτρα φαντάζομαι... Το νερό πραγματικά αλλάζει γεύση, και σε καταλαβαίνω, γιατι μεγάλωσα στο Παικο και πραγματικο το νερό έχει άλλη γεύση στην πολη με την χλωρίωση (όσο ήμουν στο χωριό δεν υπήρχε ύδρευση, και το νερό το πέρναμε με παγούρια απο την κρύα βρύση... ούτε χλώρια ούτε τίποτα... ) Και ειναι καλύτερο απο το εμφιαλωμενο, και οικονομικότερο.

Crosswind
02-12-08, 11:18
Τελευταία προβληματίζομαι όλο και περισσότερο για το νερό της βρύσης στη Σίνδο.
Μεγαλωμένος στα μέρη της Νάουσας είχα συνηθίζει στο βουνίσιο νερό που έχει σκληρή, πετρώδη γεύση. Ξεδιψαστικό, ακόμα και το καλοκαίρι έφτανε ποσότητα ενός ποτηριού για να συνέλθει κανείς που είχε δουλέψει στο ύπαιθρο.
Στη Σίνδο όμως, όπου μένω τώρα λόγω δουλειάς, η μόνη γεύση (και μυρωδιά) που αντιλαμβάνομαι είναι του χλωρίου. Πέραν αυτού, το νερό είναι σχεδόν άγευστο, με εξαίρεση μερικές φορές όπου η μυρωδιά του κοντινού βιολογικού καθαρισμού Θεσσαλονίκης μοιάζει να περνάει και στο δίκτυο ύδρευσης ενώ άλλοτε πάλι το νερό αφήνει μια παράξενη γεύση στο στόμα, σαν να έχεις καταπιεί κάποιο πλαστικό αντικείμενο.
Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο βιολογικός καθαρισμός της Θεσσαλονίκης είναι εγκατεστημένος σε περιοχή πλησιόν της Σίνδου. Η αναγουλιαστική οσμή, από τα λύματα και την αποχέτευση της πόλης, μας πνίγει από τα μέσα Απριλίου μέχρι τις αρχές του Οκτώβρη, υπάρχουν στιγμές που δεν μπορείς να βγεις έξω χωρίς να αηδιάσεις από την μπόχα ενώ η μπουγάδα που απλώνεται για να στεγνώσει μόνο άρωμα λεβάντας δεν μυρίζει.
Σαν να μην έφτανε αυτό, στη Σίνδο είναι εγκατεστημένη η βιομηχανική περιοχή της Θεσσαλονίκης, με έναν τεράστιο αριθμό εργοστασίων, πολλών εκ των οποίων ασχολούνται με χημικά προϊόντα (πετροχημικά, απορρυπαντικά, χρώματα, πλαστικά, ζυθοποιίες) ή βαριά μεταλλουργία (χυτήρια, κατασκευές αυτοκινήτων, καλωδιώσεις, σιδηροτροχιές, κλπ).
Γνωρίζοντας ότι στην Ελλάδα ο κανόνας είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες για την ασφαλή επεξεργασία των βιομηχανικών αποβλήτων ή, αν υπάρχουν, δεν τηρούνται, αναρωτιέμαι - με αρκετή δόση ανησυχίας - τι νερό πίνω (για καλοκαιρινή περίοδο: τι σκατά νερό πίνω); Ποιος ελέγχει, αν ελέγχει, το νερό; Και, κυρίως, τι μπορεί να γίνει;

Σίνδο και Καλοχώρι ΜΟΝΟ εμφιαλωμένο πίνεται.

Tiberius
02-12-08, 11:52
Σε περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας το νερό είναι παντού ασφαλές, προβλήματα υπάρχουν σε νησιά εκεί καλύτερο είναι πρίν να ρωτάμε άν είναι πόσιμο το νερό απο την τάδε πηγή, βρύση ή όχι.

karakou
02-12-08, 14:06
Σίνδο και Καλοχώρι ΜΟΝΟ εμφιαλωμένο πίνεται.

Εμείς συνειδητά εδω κ πάρα πολλά χρόνια παίρνουμε εμφιαλωμένο.

Το χειρότερο είναι όταν τύχει και κάνουν εργασίες της ΕΥΑΘ στη γειτονιά σου. Βλέπεις όλες τις σκουριές που έχουν πιάσει οι σωληνώσεις να βγαίνουν απο τη βρύση σου μετά κ λές μα καλά θα πιούμε αυτό το νερό;

ubuntubu
02-12-08, 14:23
Ποιος ελέγχει, αν ελέγχει, το νερό; Και, κυρίως, τι μπορεί να γίνει;
http://www.eyath.gr/4poiotita1.htm

Τώρα έμεινες ήσυχος ,έτσι ; :)

opener
02-12-08, 19:55
Είναι πάντως έτη φωτός καλύτερο από το εμφιαλωμένο.

Θα ηθελα να μαθω αν αναφερεσαι στην συγκεκριμενη περιοχη η γενικα.

Επειδη και εγω χρησιμοποιω εμφιαλωμενο στον τοπο που κατοικω (με την λογικη = "το μη χειρον, βελτιστον"),
μηπως μπορεις να μας αναλυσεις απο που βγαζεις το παραπανω συμπερασμα;

The_StarGazer
02-12-08, 20:44
Παντως ρε παιδια δεν ξερω εαν το εχετε παρατηρησει ακομα και εδω στην Αθηνα , ειναι πολλες φορες (ειδικα αργα το βραδυ) που βαζεις να πιεις ενα ποτηρι απο τη βρυση και ...

Αλλωτε εχει μια μεταλλικη γευση , αλλωτε μυριζει χωματα χωρις να γινονται καπου εδω γυρω εργασιες , αλλωτε εχει μια "καυστικη" γευση.

Ειδικα το τελευταιο ρε μαγκες με εχει τρομαξει πολυ.

AirWalker
02-12-08, 23:14
http://www.eyath.gr/4poiotita1.htm

Τώρα έμεινες ήσυχος ,έτσι ; :)

Καθησυχάστηκα, τι να σε πω! Εκτός του ότι δεν με πείθει η ΕΥΑΘ, στη Σίνδο υπάρχει χωριστή επιχείρηση ύδρευσης.

ESP1982
03-12-08, 02:13
Θα ηθελα να μαθω αν αναφερεσαι στην συγκεκριμενη περιοχη η γενικα.

Επειδη και εγω χρησιμοποιω εμφιαλωμενο στον τοπο που κατοικω (με την λογικη = "το μη χειρον, βελτιστον"),
μηπως μπορεις να μας αναλυσεις απο που βγαζεις το παραπανω συμπερασμα;

Μιλάω γενικώς για το εμφιαλωμένο. Ας πάρουμε μόνο τη μεταφορά του. Οι προδιαγραφές είναι πολύ καθορισμένες και δεν τηρούνται ούτε με σφαίρες. Από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι χλωριωμένο, δεν προσφέρει καμία απολύτως προστασία από μικροογρανισμούς. Μεταφέροντάς το λοιπόν με φορτηγά χωρίς καν σκέπαστρο, η αύξηση θερμοκρασίας είναι ό,τι καλύτερο για να αναπτυχθούν οι μικροοργανισμοί που ίσως έχει μέσα το νερό. Δε λέω πως όλα τα μπουκάλια έχουν, αλλά όταν υπάρχει μία τόσο μεγάλη παραγωγή είναι 100% σίγουρο πως κάποιες παρτίδες θα έχουν και με την αύξηση της θερμοκρασίας έχουμε αναπαραγωγή.

Θα ακουστώ λίγο WAntilles :p, αλλά όταν μάθουν οι μπαστουνόβλαχοι πως να μεταφέρουν νερό, τότε θα πιώ. Μέχρι τότε, νερό βρύσης (ακόμη και με άλατα αλλά με χλωρίωση)>>>>>εμφιαλωμένο.

flamelab
03-12-08, 02:16
Το νερό, της Αθήνας ειδικά, είναι καλής ποιότητας.

Τα εμφιαλωμένα πάντα μου άφηναν μια περίεργη γεύση στο στόμα :hmm: Τί να πω :hmm:

karakou
03-12-08, 13:26
Το νερό, της Αθήνας ειδικά, είναι καλής ποιότητας.

Τα εμφιαλωμένα πάντα μου άφηναν μια περίεργη γεύση στο στόμα :hmm: Τί να πω :hmm:

Όταν στερέψει η Υλίκη να δούμε τι θα κάνετε όμως:p

giannhs1984
03-12-08, 13:50
θα μας φερνει το "αιγινα"νερο:rofl:

opener
03-12-08, 14:56
Μιλάω γενικώς για το εμφιαλωμένο. Ας πάρουμε μόνο τη μεταφορά του. Οι προδιαγραφές είναι πολύ καθορισμένες και δεν τηρούνται ούτε με σφαίρες. Από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι χλωριωμένο, δεν προσφέρει καμία απολύτως προστασία από μικροογρανισμούς. Μεταφέροντάς το λοιπόν με φορτηγά χωρίς καν σκέπαστρο, η αύξηση θερμοκρασίας είναι ό,τι καλύτερο για να αναπτυχθούν οι μικροοργανισμοί που ίσως έχει μέσα το νερό. Δε λέω πως όλα τα μπουκάλια έχουν, αλλά όταν υπάρχει μία τόσο μεγάλη παραγωγή είναι 100% σίγουρο πως κάποιες παρτίδες θα έχουν και με την αύξηση της θερμοκρασίας έχουμε αναπαραγωγή.

Θα ακουστώ λίγο WAntilles :p, αλλά όταν μάθουν οι μπαστουνόβλαχοι πως να μεταφέρουν νερό, τότε θα πιώ. Μέχρι τότε, νερό βρύσης (ακόμη και με άλατα αλλά με χλωρίωση)>>>>>εμφιαλωμένο.

Κατανοητο.

Νομιζω οτι ειναι "μπρος γκρεμος και πισω ρεμα".
Το εμφιαλωμενο με προβληματα σαν αυτα που γραφεις και αλλα ακομη, το ποσιμο της βρυσης (αναλογα με την περιοχη) με τα δικα του.
Και οι μικροοργανισμοι εχουν γρηγορα σημαδια, τι γινεται ομως με τα αλατα/μεταλλα που δουλευουν και τα αποτελεσματα τους γινονται ορατα πολυ αργοτερα; :hmm:
Εριξα μια ματια εδω =


http://www.rd.com/your-america-inspiring-people-and-stories/rethink-what-you-drink/article51807.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Drinking_water

http://en.wikipedia.org/wiki/Bottled_water

http://en.wikipedia.org/wiki/Waterborne_diseases

αλλα δεν βγαζω ακρη (τι ειναι καλυτερα: της βρυσης η το εμφιαλωμενο).

iloxos
03-12-08, 15:05
το νερό της βρύσης στην αγγλία άφηνε ροζ υπολείμματα. σε άλλες χώρες (πχ λατίνα) δεν πίνεται καν...
το εμφιαλωμένο... - παίζει και να είναι της βρύσης βρασμένο...
μία είναι η λύση: coca-cola:crazy:

anon
03-12-08, 17:26
Υπάρχει λύση αν και κοστίζει λιγουλάκι. Ονομάζεται αντίστροφη όσμωση, και είναι μια μέθοδος φιλτραρίσματος σε μοριακό επίπεδο σχεδόν. Σε συνδιασμο με κάποια ειδικά φίλτρα ανάλογα με τα άλατα που μπορεί να έχει το νερό βρύσης, σε συνδιασμο πχ με λυχνία υπεριωδών, και έχετε το απόλυτα ασφαλές νερό. Σήμερα, ακόμη στα βουνά, δεν μπορείς πλέον νασαι σίγουρος για το νερό, μιας και έχουν λίγο πολύ μολυνθεί τα πάντα.

iloxos
03-12-08, 17:55
δεν θα πίνουμε και ορό... νομίζω οτι με ανεκτά μικρόβια αμυνεται και μαθαίνει να επιβιώνει και το σώμα μας...:hmm:

giannhs1984
03-12-08, 20:38
στον εβρο οταν ειχα παει το νερο εκει ηταν πηχτο αυτο ειχε οντως πλακα
να βαζουμε aqua clear μεσα για να πιουμε νερακι

anon
03-12-08, 21:44
δεν θα πίνουμε και ορό... νομίζω οτι με ανεκτά μικρόβια αμυνεται και μαθαίνει να επιβιώνει και το σώμα μας...:hmm:

Το πρόβλημα δεν είναι εαν υπάρχουν κάποιοι μικροοργανισμοί, μέχρι ένα ποσοστό ασφαλείας, αλλά τα διάφορα χημικά απο λιπάσματα, φυτοφάρμακα, λύματα αστικά και βιομηχανικά, που περνάνε στον υδροφόρο ορίζοντα. Διάφορα μεταλλα και άλλα που είναι ιδιαίτερα επιβλαβή, όπως πχ το χρώμιο...

AirWalker
04-12-08, 02:10
Παρέμβαση από Εφραίμ: "Το εμφιαλωμένο νερό είναι περιφραγμένο οικόπεδο"
Μουχαχα!

Με συγχωρείτε, ξεφεύγω από το θέμα, το οποίο μόνο αστείο δεν είναι αλλά δεν μπορούσα να μη σατιρίσω αυτές τις ανεκδιήγητες αξιώσεις επί λιμνών που έχουν κάποιοι ρασοφόροι απατεώνες.

gatoulas
05-12-08, 11:52
Επιβεβαιώνω τα περι γεύσης νερού στη Νάουσα, τουλάχιστον πρίν από 15 χρόνια που ζούσα εκεί.

Κανένα καλό φίλτρο έχει βρεί κανείς γιατί εδώ και πάνω από δεκαετία πίνω μόνο εμφιαλωμένα...

anon
05-12-08, 15:23
Για απόλυτη σιγουριά, σύστημα αντίστροφης όσμωσης. Επιλέγεις το βαθμο καθαρότητας που θέλεις. Οσο πιο καθαρό, τόσο πιο μεταλλική γεύση έχει. Για κάποιας μορφής άλατα, ίσως χρειαστει συνδιασμός ειδικών φίλτρων. Για πιό απλή λύση (και οικονομική), μια κανάτα ΒΡΙΤΑ. Βελτιωνει σημαντικά την ποιότητα του νερού, θεωρώ καλύτερο απο των εμφιαλωμένων. Δεν φθάνει όμως την αποτελεσματικότητα συστημάτων αντίστροφης όσμωσης.

HELL_pegaSOS
08-12-08, 02:35
Τελευταία προβληματίζομαι όλο και περισσότερο για το νερό της βρύσης στη Σίνδο.
Μεγαλωμένος στα μέρη της Νάουσας είχα συνηθίζει στο βουνίσιο νερό που έχει σκληρή, πετρώδη γεύση. Ξεδιψαστικό, ακόμα και το καλοκαίρι έφτανε ποσότητα ενός ποτηριού για να συνέλθει κανείς που είχε δουλέψει στο ύπαιθρο.
Στη Σίνδο όμως, όπου μένω τώρα λόγω δουλειάς, η μόνη γεύση (και μυρωδιά) που αντιλαμβάνομαι είναι του χλωρίου. Πέραν αυτού, το νερό είναι σχεδόν άγευστο, με εξαίρεση μερικές φορές όπου η μυρωδιά του κοντινού βιολογικού καθαρισμού Θεσσαλονίκης μοιάζει να περνάει και στο δίκτυο ύδρευσης ενώ άλλοτε πάλι το νερό αφήνει μια παράξενη γεύση στο στόμα, σαν να έχεις καταπιεί κάποιο πλαστικό αντικείμενο.
Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο βιολογικός καθαρισμός της Θεσσαλονίκης είναι εγκατεστημένος σε περιοχή πλησιόν της Σίνδου. Η αναγουλιαστική οσμή, από τα λύματα και την αποχέτευση της πόλης, μας πνίγει από τα μέσα Απριλίου μέχρι τις αρχές του Οκτώβρη, υπάρχουν στιγμές που δεν μπορείς να βγεις έξω χωρίς να αηδιάσεις από την μπόχα ενώ η μπουγάδα που απλώνεται για να στεγνώσει μόνο άρωμα λεβάντας δεν μυρίζει.
Σαν να μην έφτανε αυτό, στη Σίνδο είναι εγκατεστημένη η βιομηχανική περιοχή της Θεσσαλονίκης, με έναν τεράστιο αριθμό εργοστασίων, πολλών εκ των οποίων ασχολούνται με χημικά προϊόντα (πετροχημικά, απορρυπαντικά, χρώματα, πλαστικά, ζυθοποιίες) ή βαριά μεταλλουργία (χυτήρια, κατασκευές αυτοκινήτων, καλωδιώσεις, σιδηροτροχιές, κλπ).
Γνωρίζοντας ότι στην Ελλάδα ο κανόνας είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες για την ασφαλή επεξεργασία των βιομηχανικών αποβλήτων ή, αν υπάρχουν, δεν τηρούνται, αναρωτιέμαι - με αρκετή δόση ανησυχίας - τι νερό πίνω (για καλοκαιρινή περίοδο: τι σκατά νερό πίνω); Ποιος ελέγχει, αν ελέγχει, το νερό; Και, κυρίως, τι μπορεί να γίνει;




Θεσσαλονίκη το νερό έιναι σαν από υπαίθρια λίμνη...
ΑΙΣΧΟΣ...!
Μόνο κρύο πίνεται γιατί η μυρωδια του είναι ΚΑΠΩΣ πιο ισχνή.
Αλλα και η γεύση... σαν χλωριομένο κάτουρο.



Αφηνα το νερό στο ποτήρι για μία μέρα και μύριζε σαν λάκος με στασιμο νερό, που στέκονται τα βατράχια για να τσιμπήσουν κανένα κολεόπτερο.
Για το κέντρο είναι τα πραγματα χειρότερα λόγω των παλαιομένων σωληνώσεων.



Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ φίλτρο το οποίο αλλάζω κάθε δύο μήνες.
Καμία σχέση.
Γεύση , οσμή, αίσθηση στην γλώσσα.
Το αφιλτραριστο, όταν πλένω τα δόνται μου με αυτό πότε πότε, το καταλαβαίνω σαν πιο παχύρευστο(!).

Στο παλιό μου σπίτι, μόλις 500 μέτρα παό το τωρινό, ίσως σωληνώσεων το φίλτρο γινόταν καφετι. Τωρα απλά γκρίζο. Αρα παίζουν μεγαλο ρόλο και οι σωλήνες. ;)




Συμπέρασμα:
Σαν το νερακι των ορεινών περιοχών δεν έχει.
Καλύτερο όλων το τρεχούμενο νερό από πηγή, αλλα δυσεύρετο, ειδικα τώρα που οι γεωτρήσεις στερέυον τέτοια επιφανειακά ή ελαφρώς υπόγεια νερα.


Α ρε χωριο με τις βρύσες σου...:oneup:

gatoulas
08-12-08, 11:14
Ρε παιδία, κανένα link για να αγοράσουμε κανένα φίλτρο;

HELL_pegaSOS
08-12-08, 18:37
Ρε παιδία, κανένα link για να αγοράσουμε κανένα φίλτρο;



Κοίταξε υπάρχουν ΠΑΑΑΡΑ πολλά φίλτρα.




Τα πιο γνωστα αλλα απλα, είναι αυτα που έχουν οι υδραυλικοί.
To Siroflex ή κάπως έτσσι που είναι Ιταλικό και το Αμερικάνικο Water Pik.
Εγώ έχω το δεύτερο που σαν πλεονέκτημα έχει ότι διαθέτει πολύ ακλύτερα ανταλακτικα φίλτρα.

Κάθε δύο μήνες αλλάζω ένα φίλτρο που κάνε ι περίπου 4€, ενώ υπάρχει καλύτερο στα 7 και το best στα 12 νομίζω που πιάνει ακόμη και μικροοργανισμους, βαρέα μέταλλα, ινες αμιάντου και φυτοφάρμακα.

Εγώ σαν φοιτητς παίρνω το απλό.



Αν έπαιρνα τώρα όμως φίλτρο θα έπαιρνα κατι καλύτερο.
Από αυτα που έχουν φίλτρο που κραταει 1 χρόνο, και μπάινει κα΄τω απ΄οτον νεροχύτη.

Με τα ίδια λεφτα θα έχω φίλτρο των 7€. ;)
Νομίζω επαρκές (εκτός κι αν μας ποτίζουν στην Θεσσαλονίκη δηλητήριο!)


Ξέρρ όμως ότι κυκλοφορουν κα ιλύσεις με κεραμικα φίλτρα, φίλτρα όζοντος, φίθλτρα Α, φίλτρα Β...
Φίλτρα που κολλάνε στην βρύση, φίλτρα νεροχύτη, φίλτρα σωλήνα, ....
Κάπου χάνεται η μπάλα.



Πχ. εχω ακούσει θαυματουργα πραγματα για το όζον, αλλλα κι ότι προακαλει γήρανση κυττάρων.
Δεν ξέρω τι ισχύει τελικά αλλα και δεν το ρισκαρω.



Τωρα θα επέλεγα ένα συμβατικό μη θαυματουργο φίλτρο, καλύτερο από αυτο που χω τώρα. :oneup:
Αλλα κι αυτό είναι η μέρα με την νύχτα στην ποιότητα του νερου.
Μία δοκιμή στα πολλά φοιτητικά στέκαι της Μελενίκου που σερβίουν νερό βρύσης είναι πειστική.
Αν και γνωστοί μου που το χουν συνηθίσει δεν καταλαβαίνουν μεγάλη διαφορά!
Εμένα μου βρωμαει σαν χλωριωμένο κατουρο. :crazy:


Οπως και να χει 60 με 100 € τον χρόνο δεν έινια πολλα.
Σε κάθε περίπτωση συμφέρει καλύτερα από το αιμόλουτρο χρήματος που αποκαλείται: εμφιαλωμένα

NeuroN
08-12-08, 23:42
Μιλάω γενικώς για το εμφιαλωμένο. Ας πάρουμε μόνο τη μεταφορά του. Οι προδιαγραφές είναι πολύ καθορισμένες και δεν τηρούνται ούτε με σφαίρες. Από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι χλωριωμένο, δεν προσφέρει καμία απολύτως προστασία από μικροογρανισμούς. Μεταφέροντάς το λοιπόν με φορτηγά χωρίς καν σκέπαστρο, η αύξηση θερμοκρασίας είναι ό,τι καλύτερο για να αναπτυχθούν οι μικροοργανισμοί που ίσως έχει μέσα το νερό. Δε λέω πως όλα τα μπουκάλια έχουν, αλλά όταν υπάρχει μία τόσο μεγάλη παραγωγή είναι 100% σίγουρο πως κάποιες παρτίδες θα έχουν και με την αύξηση της θερμοκρασίας έχουμε αναπαραγωγή.

Θα ακουστώ λίγο WAntilles :p, αλλά όταν μάθουν οι μπαστουνόβλαχοι πως να μεταφέρουν νερό, τότε θα πιώ. Μέχρι τότε, νερό βρύσης (ακόμη και με άλατα αλλά με χλωρίωση)>>>>>εμφιαλωμένο.

Είδες εσύ πουθενά νερό να μεταφέρεται με φορτηγά χωρίς σκέπαστρο? ή απλα το λες? γιατί προσωπικά δεν έχω δει φορτηγό χωρίς σκέπαστρο να μεταφέρει κατι άλλο απο άχυρο ή πρόβατα.


Στην Ξάνθη το νερό απο γεύση τουλάχιστον είναι πολύ καλό δεν είχαμε ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
Στο Καρλόβασι στη Σάμο όμως το νερό που έχουμε στις εστίες αν το αφήσεις να τρέξει λίγο βλέπεις οτι είναι καφέ. Εδώ κατάλαβα γιατι τα εμφιαλωμένα νερά βγαίνουνε και σε εξάδες :p. Τώρα που νοικιάζω σπίτι η σπιτονοικοκυρά μου είπε οτι έχει ενα σύστημα που καθαρίζει το νερό αλλα το νερό έχει μεταλική γεύση. Αν ισχύει αυτό που λές anon τότε πίνω πολύ καθαρό νερο, χαίρομαι.

Επίσης ξέρεις κανείς γιατί το λουτράκι είναι τόσο απαίσιο? Φαντάζομαι όλοι έχετε προσέξει την γλυκιά(?) του γεύση. Δε σε ξεδιψάει αυτό το πραμα. Αφού πιείς λουτράκι πιστεύω πως χρειάζεσαι και ένα ποτήρι νερό μετά :rofl:..

anon
08-12-08, 23:51
δεν νομίζω να έχει σύστημα αντίστροφης όσμωσης. ειναι ακριβό.

zeta
09-12-08, 09:44
εγώ πάντως πιστεύω ότι καλύτερο είναι το εμφιαλωμένο.
και δη το φυσικό μεταλλικό νερό. Η εμφιάλωση γίνεται απευθείας στην πηγή.
και οι περιεκτικότητες σε άλατα, των περισσότερων από αυτά,ειναι πολύ χαμηλή.
Υπάρχουν και τα επιτραπέζια, τα οποία είναι επεξεργασμένα, με ενεργό οζον όμως και όχι με χλώριο. για οποιον δεν εμπιστευεται τα φυσικά μεταλλικά.(εγώ δύο τρεις μάρκες τις εμπιστεύομαι.) το επιτραπέζιο, λοιπόν, ειναι επεξεργασμένο, με οζον, αλλά ενδέχεται να καταστρέφονται καποια απο τα μεταλλικά του στοιχεία.
τα επιτρεπτά όρια σε μεταλλα, ειναι μεχρι 70mg ασβέστιο, 50 μαγνήσιο, και σε αμέταλα, μεχρι 10 Νάτριο, με μέγιστο 20, κλπ. Αυτά ειναι τα βασικά, και με καθιζήματα, μέχρι 500 mg μαχ. αυτά θυμάμαι, δεν εχω αυτή τη στιγμή πηγή. ΛΟιπόν όλα τα φυσικά μεταλλικά νερά πληρούν αυτες τις προδιαγραφές. Πολλές ξένες φίρμες που κυκλοφορούν και στην ελλάδα, δεν τις πληρούν. Το ασβέστιο και το μαγνήσιο είναι απαραίτητα για τον οργανισμό, το δε μαγνησιο για τις καρδιοπάθειες (αποτρεπει σχηματισμό αθυρωματικών πλακών), το δε ασβέστιο ειναι γνωστό, και μάλιστα το ασβέστιο αποροφάται κατά το μεγαλύτερο μέρος του, αυτό που προσλαμβάνεται απο το νερό, ενώ το ασβέστιο που προσλαμβάνουμε απο τις τροφές αποροφάται κατά ένα μικρό μέρος.
τώρα, για το νερό της βρύσης, δεν διαφωνώ ότι αν προέρχεται απο καλές πηγές, μπορεί να πληρεί τα παραπάνω (της Αθήνας πάντως ειναι μαλακό νερό). ΑΛΛΑ
πρώτον ο υδροφορος οριζοντας ειναι μολυσμένος απο φυτοφαρμακα και απόβλητα εργοστασίων, οι σωληνωσεις ύδρευσης άστα να πάνε, και το χλώριο χλώριο.
Απο που περναει αυτο το νερο για να ερθει στη βρυση μας, και ποση επεξεργασια έχει υποστεί....
Αρα, βρειτε πιο φυσικο μεταλλικο νερο με βαση τις προδιαγραφές εινια το καλύτερο, (ολα τις πληρουν παντως, τα ελληνικά πάντα), δοκιμάστε το και στη γεύση, δείτε τις πιστοποιήσεις της εταιρίας που το βγάζει, και τη μέθοδο, ολες οι μεγάλες παντως εχουν υπερσύγχρονα συσκευαστήρια, απο αλουμίνιο, και ταυτοχρονα παραγουν και τα μπουκαλια, και το νερο μπαινει απευθειας από την πηγή, καθώς και καποιες δημοτικές επιχειρήσεις έχουν κάνει το ίδιο, με λεφτά της ΕΟΚ,και επιλέξτε.
Υπάρχει βεβαια και ενα αλλο θέμα. Κόστος. Ναι, ειναι μεγάλο, καμμία σχέση με της βρύσης. Ομως η υγεία μας....και το λιγότερο μια πετρα στα νεφρα....
Αυτό που σηκώνω τα χέρια, και ειναι ένα πρόβλημα, ειναι οι επιπτώσεις στον πλανήτη από τα πλαστικά μπουκάλια, τόσο σαν απορρίματα, όσο και από τη διαδικασία παραγωγής τους (πετρέλαιο). ΤΟυλάχιστον, ανακυκλωστε......
Για τα φίλτρα που λέτε και διαφορες άλλες μεθόδους, καλές είναι, αλλά στα φίλτρα αναπτύσσονται μικροοργανισμοί, που δεν ξέρω κατά πόσο ένας οικιακός χρήστης μπορεί να ανταπεξέλθει σωστά στη συντήρησή τους..

madis
09-12-08, 11:04
δεν νομίζω να έχει σύστημα αντίστροφης όσμωσης. ειναι ακριβό.


Δεν ειναι ακριβα με αντιστροφη οσμωση
Κοιταξτε εδω http://global.ebay.com/search?Query=osmosis

Αγοραστε απο Ευρωπη

anon
09-12-08, 13:51
Μμμμ. Ολα όσα είδα είναι απο αμερική, που σημαίνει μεταφορικά (δεν είναι βιβλία), και τελωνεία. Είναι ebay που σημαίνει οι αρχικές τιμές που θέλουν μέρες για να τελειώσει ο πληστηριασμός δεν είναι οι τελικές. Σε μια περίπτωση που είχε ένα σύστημα στα 100+ ευρώ με τέλος πληστηριασμού σε 7 ώρες (την στιγμή του ποστ αυτού), δεν είχε την αντλία (optional). Μου θυμίζει δημοπρασίες τύπου "πουλιέται ένα κουτί playstation 2" και πουλούσαν πραγματικά ένα κουτί, άδειο όμως... Τι σόι αντίστροφη όσμωση είναι χωρίς αντλία; Γιαυτό λοιπόν προσοχή. Επιπλέον κόστη είναι η εγκατάσταση, και φυσικά τα φίλτρα. Τι να το κάνεις εαν πάρεις το απόλυτα φθηνότερο σύστημα εαν τα φιλτρα που πρέπει να αλλάζουν κάθε χρόνο είναι πανάκριβα (τεχνικη gillete ή inkjet εκτυπωτών, φθηνό το σύστημα - πανάκριβα αναλώσιμα) ή ακόμα χειρότερα δεν βρίσκεις τα αναλώσιμα.

waste
09-12-08, 17:13
τα reverse osmosis δεν θελουν αντλια, εαν η βρυση σου εχει επαρκη πιεση.
το προβλημα ειναι πως παρα-καθαριζουν το νερο. δηλαδη το παρακανουν μαλακο το νερο και αγευστο
επιπλεον λογω της διαδικασιας δημιουργειται και λιγο CO2 με αποτελεσμα το νερο να εχει λιγο γευση ανθρακικου. Βελτιωνεται εαν μεινει στο ψηγειο οποτε και το CO2 φευγει

zeta
09-12-08, 18:30
το θέμα ειναι το νερό να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένο. Και να διατηρεί τα μεταλλικά του στοιχεία. Γιατί ειναι απαραίτητα για τον οργανισμό. Από όσο πιο ψηλά έρχεται το νερό που πίνουμε, και με λιγότερη επεξεργασία, τόσο πιο καλά. Δηλαδή φυσικό μεταλλικό νερό, εμφιαλωμενο.

anon
09-12-08, 18:40
ενα απο τα σοβαρα μειονεκτήματα της αντίστροφης όσμωσης είναι ότι μειώνει σοβαρα τα επίπεδα ασβεστίου και μαγνησίου στο νερό, απο ότι έχω διαβάσει, που παιρνουμε μεγαλύτερο ποσοστό απο το νερό αυτά απο ότι απο τροφές...

Οσο για τα εμφιαλωμένα, έχω αμφιβολίες για την ποιότητά τους. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο και δεν είναι πάντα σίγουρο ότι πίνεις καλύτερο νερό ακόμα και απο της βρύσης. Γιαυτό προτιμώ νερό της βρύσης φιλτραρισμένο με κανάτα με ειδικό φίλτρο, ενίοτε πίνω και κατευθείαν απο την βρύση (και ας έχει χλώριο). Οσο δε για τις ελεύθερες πηγές κλπ, δεν είναι πλέον όπως παλιά τόσο αθώες πιά. Φυτοφάρμακα και ζιζανιοκτόνα παντού, νερό θα εμπιστευόμουν μόνο σε βουνά με ελάχιστες έως μηδενικές αγροτικές καλλιέργειες.

zeta
09-12-08, 20:35
αυτό είπα και εγώ, το επεξεργασμενο νερό χάνει τα μεταλλικά του στοιχεία, ενω το νερό είναι η πηγή που τα αφομιώνει ο ανθρώπινος οργανισμός σε μεγαλύτερο ποσοστό.
τα εμφιαλωμένα λοιπόν, το πληρούν αυτό, αυτό που δεν πληρουν ειναι η μεταφορά υπό σκιά, αλλά στην τελική, απο το Σεπτέμβρη ως το Μάη πιειτε εμφιαλωμένα, και το καλοκαίρι μην πίνετε, αν και πάλι πιστευω οτι οτι και ναναι, απο το νερο της βρυσης ειναι καλυτερα.
και ολες οι γνωστες μάρκες, ειναι από πηγές σε βουνά, μακριά απο φυτοφάρμακα και αποβλητα εργοστασίων. Το νερό της βρύσης αυτή την απαίτηση δεν την διασφαλίζει με τιποτα.+τα άλατα.

HELL_pegaSOS
10-12-08, 23:58
Το κακό δεν είναι η σκιά καθε αυτή, αλλα ότι το να είναι στοη ήλιο τα θθηνά πλαστικα των μπουκαλλίών παθαίνουν αλλοιώσεις.


Φανταστείτε τώρα 50+ βαθμους που πιάνουν τα πλαστικά στον ήλιο, τι μονομερή-0πολυμερή βγαζουν!

madis
11-12-08, 16:32
Σύστημα όσμωσης από ebay Ευρώπη 5 σταδίων 180 - 200 Ε. Ανταλλακτικά για 3 χρόνια 90 -100 Ε. Κόστος μεμβράνης (αλλαγή κάθε 3 χρόνια ) 40 Ε.
Μαζί με τα μεταφορικά.

gilbert arenas
13-12-08, 13:16
Δεν νομίζω ότι είναι ασφαλές.Το μόνο ασφαλές είναι,νομίζω,αυτό του φίλτρου που τοποθετείται στη βρύση και διώχνει τα άλατα.

zeta
14-12-08, 23:28
Δεν νομίζω ότι είναι ασφαλές.Το μόνο ασφαλές είναι,νομίζω,αυτό του φίλτρου που τοποθετείται στη βρύση και διώχνει τα άλατα.

αυτό και αν μαζεύει μύκητες και μικρόβια!!

manoulamou
16-12-08, 21:03
Ο αντρας μου λογω καρκινου εχει γινει εντελως control-freak σε θεματα υγιεινης.
Το πιο εκνευριστικο ειναι το προσφατο παθος του με τα εμφιαλωμενα νερα!
Πριν τα πιναμε μονο οταν πηγαιναμε διακοπες επειδη δεν ξεραμε την συσταση
περαν της ποιοτητας του τρεχουμενου νερου βρυσης...
Εχουμε γεμισει καδους ανακυκλωσης με τα πλαστικα μπουκαλια, που εκτος απο αντι-οικονομικα
και αντι-οικολογικα, εαν δεν το ξερετε ειναι και πληρως ανθυγιεινα καθως οι συνθηκες συντηρησης
ειναι απο καθολου εως πλημμελως ελεγχομενες με αποτελεσμα ενα κανονικο θερμοκηπιο μικρο-οργανισμων!
Σε καποια απ τις διαδρομες μας κατακαλοκαιρο (και οχι μονον) στην Εθνικη ολοι εχουμε δει σε νταλικες εταιριων
τεραστιες ντανες εμφιαλωμενων εκτεθειμενες στον ηλιο να οδηγουνται προς τον τελικο καταναλωτη!
Και μετα να μενουν απο ωρες εως μηνες εκτος ψυγειου+αποθηκης...

Η απορια μου ειναι τι ειναι καλυτερο χωρις να ειναι πανακριβο, ωστε να εχουμε νερο
με τ απαραιτητα συστατικα αναλοιωτα και ταυτοχρονα οσο το δυνατον πιο υγιεινο.
Κανατα με φιλτρο, ειδικη συσκευη τυπου AquaVie ή κατι αλλο;

zeta
17-12-08, 00:49
για τα εμφιαλωμένα ξέρω ότι κάποιοι τηρούν τις προδιαγραφές για τη μεταφορά (για την εμφιάλωση τις τηρούν όλοι σχεδόν). Της βρυσης το νερό, δεν έχει μόνο τα βακτήρια, και τα μικρόβια και τους μύκητες, τα οποία μπορείς να σκοτώσεις με κανάτες κλπ. εχουν και τη μολυνση του υδροφόρου ορίζοντα απο γεωργικά φάρμακα και απόβλητα, καθώς και από τις σωλήνες του δικτύου, για τα οποία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μονο τις οργανικές πηγές μολυνσης μπορείς να αντιμετωπίσεις. οπότε....
και επίσης, τα φίλτρα, είναι και αυτά επιρεπή στις μολυνσεις, μυκητιάσεις, κλπ.
Γενικά είναι κλάφτα, το θέμα είναι τελικά, το μή χείρον βέλτιστον.....
Εγώ δηλαδή πιστεύω ότι είναι το εμφιαλωμένο το καλύτερο..

manoulamou
17-12-08, 20:30
Εαν δεν ειχα δει με τα ματια μου πηγαινοντας κατι αιωνες πριν διακοπες στην Ζακυνθο
πώς μεταφερονταν απ τις νταλικες και πώς στοιβαζονταν εξω και μεσα στους χωρους τελικης πωλησης
μες στον ηλιο, εντελως εκτεθειμενα κατακαλοκαιρο
τα καθε ειδους εμφιαλωμενα ισως να ημουν κι εγω υπερ τωρα ...
Ετσι οσο ειμαι στο σπιτι αφηνω να τρεξει αρκετα η βρυση και μετα το πινω!

djx
19-12-08, 22:39
Καθόλου ασφαλές δεν είναι. Έφτασε η εποχή να πούμε το νερό νεράκι.
Διαμένω στα μελίσσια αττικής. Πριν μια εβδομάδα κάνανε εργασίες στην περιοχή. Είχε διακοπή και το νερό λόγω των εργασιών.Όταν όμως τελειώσανε οι εργασίες και επανήλθε το νερό, και μέχρι και σήμερα το νερό κυριολεκτικά δεν πίνεται. Ξέραμε για την χλωρίωση του νερού στην Αθήνα κάθε βράδυ αλλά αυτό παραπάει. Μυρίζει πάρα πολύ έντονα χλώριο ακριβώς σαν νερό πισίνας και έχει γεύση χλωρίου αλλά όχι όπως ήτανε τόσα χρόνια. Μυρίζει υπερβολικά πολύ. Το ίδιο και στα βριλήσσια. Αυτο που με εντυπωσιάζει είναι οτι γίνεται σταδιακά αυτό στους δήμους της αθήνας και ανα τμήματα. δεν γίνεται κατευθείαν σε ολόκληρο δήμο. Δηλαδή στα μελίσσια αυτό το πρόβλημα είναι στα άνω μελίσσια από ύψος πλατείας βίγλας και πάνω. λίγο πιο κάτω δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα(πιθανόν γιατί δεν γίνανε ακόμα τα έργα). Τέλος και κάτι άλλο πολύ σημαντικό και σοβαρό. Πρόσεξα ότι εδώ που μένω όταν τελειώσανε τα έργα είχαν προσθέσει στην άκρη του δρόμου (Κολλητά με το πεζοδρόμιο) εκεί που είχαν σκάψει κάτι σαν φίλτρο με καπάκι που να που να μπορεί πχ η ευδάπ να το ανοίγει(απ ότι φαντάζομαι)....... τέτοια φίλτρα να το πώ.... είναι σαν φίλτρα η οτιδήποτε αλλο που συναντάμε σε πισίνες.
Εγώ πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι: Λόγω υπερμόλυνσης του νερού γενικώς βάζουνε φίλτρα τα οποία λέτε να γεμίζουνε με χλώριο? πιθανόν..... Αλλιώς δεν εξηγείται.
Αφού το λέω και στην γυναίκα μου να μην αγοράζουμε χλωρίνες. έχουμε όση θέλουμε. απλώς ανοίγουμε την βρύση.......
Χ.Λ.Ω.Ρ.Ο.Δ.Α.Π (Πρώην Ε.Υ.Δ.Α.Π)...
και λίγο για να φτιάξει το κέφι μας.....

spyronis
20-12-08, 06:31
Καθόλου ασφαλές δεν είναι. Έφτασε η εποχή να πούμε το νερό νεράκι.
Διαμένω στα μελίσσια αττικής. Πριν μια εβδομάδα κάνανε εργασίες στην περιοχή. Είχε διακοπή και το νερό λόγω των εργασιών.Όταν όμως τελειώσανε οι εργασίες και επανήλθε το νερό, και μέχρι και σήμερα το νερό κυριολεκτικά δεν πίνεται. Ξέραμε για την χλωρίωση του νερού στην Αθήνα κάθε βράδυ αλλά αυτό παραπάει. Μυρίζει πάρα πολύ έντονα χλώριο ακριβώς σαν νερό πισίνας και έχει γεύση χλωρίου αλλά όχι όπως ήτανε τόσα χρόνια. Μυρίζει υπερβολικά πολύ. Το ίδιο και στα βριλήσσια. Αυτο που με εντυπωσιάζει είναι οτι γίνεται σταδιακά αυτό στους δήμους της αθήνας και ανα τμήματα. δεν γίνεται κατευθείαν σε ολόκληρο δήμο. Δηλαδή στα μελίσσια αυτό το πρόβλημα είναι στα άνω μελίσσια από ύψος πλατείας βίγλας και πάνω. λίγο πιο κάτω δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα(πιθανόν γιατί δεν γίνανε ακόμα τα έργα). Τέλος και κάτι άλλο πολύ σημαντικό και σοβαρό. Πρόσεξα ότι εδώ που μένω όταν τελειώσανε τα έργα είχαν προσθέσει στην άκρη του δρόμου (Κολλητά με το πεζοδρόμιο) εκεί που είχαν σκάψει κάτι σαν φίλτρο με καπάκι που να που να μπορεί πχ η ευδάπ να το ανοίγει(απ ότι φαντάζομαι)....... τέτοια φίλτρα να το πώ.... είναι σαν φίλτρα η οτιδήποτε αλλο που συναντάμε σε πισίνες.
Εγώ πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι: Λόγω υπερμόλυνσης του νερού γενικώς βάζουνε φίλτρα τα οποία λέτε να γεμίζουνε με χλώριο? πιθανόν..... Αλλιώς δεν εξηγείται.
Αφού το λέω και στην γυναίκα μου να μην αγοράζουμε χλωρίνες. έχουμε όση θέλουμε. απλώς ανοίγουμε την βρύση.......
Χ.Λ.Ω.Ρ.Ο.Δ.Α.Π (Πρώην Ε.Υ.Δ.Α.Π)...
και λίγο για να φτιάξει το κέφι μας.....

Το χω παρατηρησει κι εγώ (λίγο πιο κάτω από μονή Πεντελης) αυτό το φαινόμενο εδώ και 1-2 εβδομάδες. Κρύο το νερό δεν το καταλαβαίνεις τόσο αλλά ζεστό έχει υπερβολική μυρωδιά χλωρίου. Αφού κάνεις μπάνιο και νομίζεις είσαι σε πισίνα..

manoulamou
22-12-08, 18:16
Καλα εχετε τσαμπα μπανιο σε πισινα και μιλατε κιολας;:p
Σοβαρα τωρα το εχετε αναφερει καπου, στον αρμοδιο δημο, στην ΕΥΔΑΠ, μηπως πρεπει
αντι να το μοσχοπληρωνουμε για ποσιμο και να βρωμαει να τους τραβηξουμε λιγακι το αυτι.
Γιατι αμα ειναι να ειναι μονο για ... αρδευση ή τις δουλειες τους σπιτιου
ας το στειλουν στη Λαρισσα όπου το εχουν μεγαλυτερη αναγκη....
Κι εμεις να πινουμε τα εμφιαλωμενα/μεταλλικα της επιλογης μας.:rolleyes:
Διαμαρτυρομαστε για τα χαλια του ΟΤΕ και παμε στους εναλλακτικους (και)
για πιο οικονομικα, εδω γιατι δεν μιλαμε, που ειναι θεμα ζωης και υγειας;;;:down:

zeta
23-12-08, 01:59
σωστάααα. Βρίζουν όλοι τον οτε και τη δεη, με την ευδαπ τίποτα? όντως το νερό είναι σκέτο χλώριο.
φανταστείτε τι θα παθαίναμε αν δεν του έριχναν τόσο χλώριο....

ESP1982
23-12-08, 10:50
Όποιος έχει πρόβλημα με την χλωρίωση ή του μυρίζει πάρα πολύ έντονα, ας κάνει ένα τηλέφωνο στην ΕΥΔΑΠ. Αν υπάρχει κάποιος παράγοντας που το νερό γίνεται έτσι, καλό είναι και η ΕΥΔΑΠ να έχει τον νου της...

Κάτω Πατήσσια πάντως, μόνο μία φορά μετά από έργα είχα θέμα με το νερό που πραγματικά ήταν πήχτρα στη μυρωδιά. Λύθηκε σε 2-3 μέρες αν θυμάμαι καλά.

@Zeta: η αναλογία χλωρίου στο νερό, είναι αυστηρά καθορισμένη και γι' αυτό γράφω τα παραπάνω. Δε μπορεί κανένας να πει «ρίξε και άλλο χλώριο». Καλό είναι λοιπόν όταν παρατηρούμε αλλαγή στη γεύση του νερού, να παίρνουμε ένα τηλέφωνο. :) (να ξεκουνηθούν και αυτοί λίγο :p)

zeta
24-12-08, 15:59
είναι καθορισμένο, το ξέρω, αλλά γιατί μυρίζει στις περισσότερες περιοχές, σχεδόν πάντα?
και το καθορισμένο, είναι σχετικό.
εάν και εφόσον οι μετρήσεις που κάνουν για την καταλληλότητα του νερού, σε καθημερινή βάση,
κάποιες φορές είναι εκτός ορίων, βρουν παραπάνω μικρόβια από τα επιτρεπτά, τότε,
δεν θα "ρίξουν και άλλο χλώριο"? τι κάνουν σε αυτές τις περιπτώσεις? κάθε μέρα σπάνε αγωγοί και σωλήνες, και μπαίνουν μέσα στο δίκτυο τα χίλια μύρια όσα... πως τα αντιμετωπίζουν?

manoulamou
24-12-08, 20:05
Το κακο ειναι πως συνηθως τα καθορισμενα
εχουν ορια διαφορετικα ανα εταιρια, χωρα ή ηπειρο ...
Οι ελεγχοι και οι ευαισθησιες ειναι κατι σαν λαστιχο
και σ αυτο παιζει σημαντικο ρολο και η ενεργοποιηση η δικη μας.
Εαν πχ τα επιτρεπομενα απ την ΕΥΔΑΠ ειναι διπλασια ή δεκαπλασια αυτων
που προτεινουν οι ειδικοι στα διεθνη κεντρα ερευνων
οι πολιτες εαν θελουμε (πώς αραγε) μπορουμε να τα κατεβασουμε ή απλα ν αδιαφορησουμε!:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.