PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet ..ναι , Τηλέφωνια...οχι



tsek
01-12-08, 20:23
Καλησπέρα ,συμβαίνει το εξής: Σε μία συγκεκριμένη τηλεφωνική πρίζα , συνδέεται το μόντεμ της connx και μία συσκευή τηλεφώνου με ένα διαχωριστή(splitter). Όταν είναι λοιπόν συνδεδεμένα με τον τρόπο αυτό , ναι μεν δίνει ίντερνετ αλλά η συσκευή τηλεφωνου δεν λειτουργεί. Έχει δοκιμαστεί το εξής :Η συσκευή μόνη της σε αυτήν την πρίζα δεν λειτουργεί, σε άλλη ναι:hmm:. Άρα δεν έχει πρόβλημα το τηλέφωνο ή το splitter.
Έχει γίνει επικοινωνία με το 121,ήρθε ο τεχνικός και κοίταξε στο κουτί έξω και είπε πως το πρόβλημα διορθώθηκε ,παρόλο αυτά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Ξανά έγινε κλήση στο 121 και αναμένω …Αν υπάρχει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα ή καποιος να μου προτείνει κάποιες ενέργειες παρακαλώ ας γράψει..

ariadgr
01-12-08, 20:29
Καλησπέρα ,συμβαίνει το εξής: Σε μία συγκεκριμένη τηλεφωνική πρίζα (isdn γραμμή), συνδέεται το μόντεμ της connx και μία συσκευή τηλεφώνου με ένα διαχωριστή(splitter). Όταν είναι λοιπόν συνδεδεμένα με τον τρόπο αυτό , ναι μεν δίνει ίντερνετ αλλά η συσκευή τηλεφωνου δεν λειτουργεί. Έχει δοκιμαστεί το εξής :Η συσκευή μόνη της σε αυτήν την πρίζα δεν λειτουργεί, σε άλλ

Το netmod δεν βλέπω που συνδέεται στην παραπάνω περιγραφή...
Επίσης δεν βλέπω πως σε ISDN γραμμή λειτουργεί μόνη της η τηλεφωνική συσκευή σε άλλη πρίζα.
Μήπως δεν είναι ISDN η γραμμή; :hmm:

tsek
01-12-08, 20:36
Μήπως δεν είναι ISDN η γραμμή; :hmm:

Πρέπει να έχεις δίκο,επειδί πρόκειται για περίπτωση ενούς φίλου μου μαλλον ...(ζητώ συγνώμη) μου τα μετέφερε λαθος.Η γραμμή πρεπει να είναι pstn.Σε αυτή την περίπτωση τι μπορεί να κάνει ?

maik
01-12-08, 20:58
Πιθανοτατα υπαρχει λαθος στην καλωδιωση στις πριζες. Αν ειναι με φισακια RJ11 πρεπει η γραμμη που ερχεται απο τον ΟΤΕ να συνδεεται στα δυο μεσαια πιν , δηλαδη στο 2,3.

Θα προτεινα να δοκιμασετε με αλλη τηλεφωνικη συσκευη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.