PDA

Επιστροφή στο Forum : 9107 firewall



Hwoarang
12-11-05, 21:37
Γεια σας και πάλι ...

Έχω κάποιες χαζές απορείες ( μάλλον χαζές ) ...

Λοιπόν κατ'αρχήν. Έχω το 9107 και θα ήθελα να ρωτήσω

1) Το hardware firewall που είναι???
2) Τι ειναι οι virtual Servers
3) Τι ειναι το port triggering

Δεν καταλαβαίνω τίποτα... ούτε για απο το manual ούτε από αυτά που λέτε εδώ...


Πρέπει να ανοίγω εγώ πόρτες σε προγράμματα για να μπουν νετ? Όπως στο firefox, dc, MSN messenger κτλ κτλ. Που ξέρω ποιες πόρτες θέλει ι το καθένα? Που ξέρω ποιες είναι γενικότερα ανοιχτές? δεν καταλαβαίνω πολλά... τίποτα θα έλεγα...

Διάβασα το how to για το 9105 ακκά χάθηκα και εκει ...

Συγνώμη για τις βλακείες ερωτήσεις:oops::oops:

aesir
12-11-05, 21:58
Ξεκίνα από εδώ... αν δεν καταλάβεις τι είναι και πώς δουλεύει το firewall τότε δεν θα καταλάβεις και τα υπόλοιπα. Πρέπει να ρίξεις λίγο διάβασμα...

http://searchnetworking.techtarget.com/searchNetworking/downloads/firewalls_for_dummies.pdf

Hwoarang
12-11-05, 22:58
Ξεκίνα από εδώ... αν δεν καταλάβεις τι είναι και πώς δουλεύει το firewall τότε δεν θα καταλάβεις και τα υπόλοιπα. Πρέπει να ρίξεις λίγο διάβασμα...

http://searchnetworking.techtarget.com/searchNetworking/downloads/firewalls_for_dummies.pdf

το διάβασα φιλαράκο μου αλλά οι απορίες δεν λύθηκαν...
γινεται μια κολαση στο firewall του router.

Δεν ξέρω πως καν το ρυθμίζω κτλ κτλ. δεν ξέρω ποιες πόρτες είναι ανοιχτες...
το μόνο που έχω κάτι είναι να πάω στους virtual servers και να γράψω τα εξής:

για το DC : tcp/udp start port :1412 finish port : 1412 και στα δύο. δεν ξέρω καν τι σημαίνει αυτό. κάπου το διάβασα στα forum. Ψιλιάζομαι ότι έτσι αφήνω το DC να μπαίνει και να "βγαίνει" μόνο απο την πόρτα 1412. Όμως το firefox και το MSN δεν τα έχω ρυθμίσει και παρόλα αυτά μπαίνουν στο νετ. άρα χρησιμοποιούν πόρτες από μόνα τους χωρίς να τις ανοίξω. δηλαδή όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές αφού μπαίνουν χύμα όλα στο νετ. Άρα τσάμπα τα έκανα αυτά στο DC...

woooooowwww πανικός.......

Hwoarang
14-11-05, 17:17
Να ρωτήσω και κάτι άλλο? εμένα εκεί που έχει τους Virtual Servers δεν έχει καμία ρύθμιση. είναι κενή η λίστα. κανονικά δεν θα έπρεπε να μην μπαίνει τίποτα στο ιντερνετ? γιατί όλα μπαίνουν κανονικά στο ιντερνετ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.