PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play - Ελευσίνα

ThaBishop
02-12-08, 00:53
Καλησπέρα στην κοινότητα,

Αυτό ειναι το πρώτο μου "ποστ" διαβασα αρκετά από τα ήδη υπάρχοντα κ βλέπω πολλά που ταιριάζουν με την περίπτωση μου. Το θέμα μου είναι οι αποσυνδέσεις κ οι απαντήσεις των "τεχνικών".
Παραθέτω τα στοιχεία του δρομολογητή μου :

--- System Information ---
Vendor: Linksys
ModelName: WAG325N
Firmware Version: A1.00.12 , 2008-01-25
Boot Version: 1.0.37-5.4
Hardware Version: 0.01

--- DSL Information ---
DSL Driver Version: AnnexA version - A2pB022g.d20e
DSL VPI/VCI: 8/35
DSL Status: ShowtimeRetrain Reason: 1
DSL Mode: ADSL2+
DSL Channel: FAST
DSL Upstream Rate: 1020 Kbps
DSL Downstream Rate: 10822 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 6.1 dB 14.3 dB
DSL Attenuation: 34.0 dB 14.6 dB
DSL Transmit Power: 0.0 dBm 12.7 dBm

--- Wireless Information ---
Wireless Driver Version: 6.1.1.86
Wireless Tools Version: 28
Wireless Status: Enabled
Wireless Wide Channel: 9
Wireless Standard Channel: 11- 2.462GHZ

---

Από την πρώτη μέρα δεν έχω δει πάνω απο 11Mbs για να ξεκινίσουμε .

Τον τελευταίο λοιπόν καιρό (κοντά 2 μήνες) έχω περίπου, η τουλάχιστον αυτες βλέπω, 8 αποσυνδέσεις την εβδομάδα.

Στο τηλέφωνο απο τους τεχνικούς έχω ακούσει :

1. Γράφει ΟΤΕ η πρίζα πάνω?
2. Ελάτε να κάνουμε μια επανεκκινηση τον δρομολογητη
3. Αποσυνδέστε τον δρομολογητή περιμένετε 2 λεπτά κ συνδέστε τον πάλι
4. Θα σας καλέσει ένας τεχνικός(μετα απο 2 μηνες μαλλον..)εμείς μόνο προωθούμε τις βλάβες
5. Θα ελέγξω την γραμμή σας.

Ύστερα λοιπόν απο τα χίλια μύρια παίρνω προχθές κ λέω στον τεχνικό :
(Σύνοψη της συνομιλίας)

Εγω: Κοίταξε το πρόβλημα δεν είναι ούτε στον δρομολογητή μου ουτε στον υπολογιστή μου το πρόβλημα είναι της εταιρειας σας.

Τεχ: Με μία η δύο αποσυνδέσεις την μέρα δεν μπορώ να το δηλώσω ώς βλάβη.

Εγω : Εγω το θεωρώ οχι απλώς βλάβη αλλά απαράδεκτο να έχω τουλάχιστον μία αποσύνδεση την μέρα

Τεχ: Για να σταθεροποιησουμε την γραμμή μπορουμε να "!!!!ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!!!"

Εγ: Πλάκα κάνεις................Εσυ σαν πελάτης θα το δεχοσουν αυτο ρε φίλε?

Τεχ: Εγω εχω πολλές παραπάνω αποσυνδέσεις....

Κάπου εκεί αγανάκτησα κ τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω για να διακόψω το συμβόλαιο μου...

Αυτοι νομίζουν οτι ειμαστε στο 1980 κ το ιντερνετ ειναι είδος πολυτελείας......
Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας , να διακόψω ?Αν μου ζητησουν να πληρώσω για την διακοπή?Να καταγείλλω την σύμβαση μου?

Ευχαριστω.

Υ.Γ. Είχα δει κ μια μαζική καταγγελία προς Forthnet υπήρξε απάντηση? Αν δημοσιευτηκέ παρακαλώ παραθέστε τον υπερ-σύνδεσμο.

hel
02-12-08, 09:52
Καλησπέρα στην κοινότητα,

Αυτό ειναι το πρώτο μου "ποστ" διαβασα αρκετά από τα ήδη υπάρχοντα κ βλέπω πολλά που ταιριάζουν με την περίπτωση μου. Το θέμα μου είναι οι αποσυνδέσεις κ οι απαντήσεις των "τεχνικών".
Παραθέτω τα στοιχεία του δρομολογητή μου :

--- DSL Information ---
DSL Downstream Rate: 10822 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 6.1 dB 14.3 dB
DSL Transmit Power: 0.0 dBm 12.7 dBm

Τεχ: Με μία η δύο αποσυνδέσεις την μέρα δεν μπορώ να το δηλώσω ώς βλάβη.

Εγω : Εγω το θεωρώ οχι απλώς βλάβη αλλά απαράδεκτο να έχω τουλάχιστον μία αποσύνδεση την μέρα

Τεχ: Για να σταθεροποιησουμε την γραμμή μπορουμε να "!!!!ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!!!"

Εγ: Πλάκα κάνεις................Εσυ σαν πελάτης θα το δεχοσουν αυτο ρε φίλε?

Τεχ: Εγω εχω πολλές παραπάνω αποσυνδέσεις....

Κάπου εκεί αγανάκτησα κ τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω για να διακόψω το συμβόλαιο μου...

Αυτοι νομίζουν οτι ειμαστε στο 1980 κ το ιντερνετ ειναι είδος πολυτελείας......
Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας , να διακόψω ?Αν μου ζητησουν να πληρώσω για την διακοπή?Να καταγείλλω την σύμβαση μου?

.

Διάβασε το forum καλύτερα. Στο 99% των περιπτώσεων δεν ευθύνεται ο πάροχος για τις αποσυνδέσεις.
Αυτό που γίνεται σε όλους τους παρόχους και είναι κοινή πρακτική (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=247844) και για τον ΟΤΕ , είναι να κατεβάζουν την ταχύτητα όταν δεν μπορούν να βρουν την πηγή του θορύβου στη γραμμή σου ή όταν δεν τους λες να το ψάξουν.
Πες τους να σου στείλουν τεχνικό.
Έχεις συνδέσει το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου;

Γενικά τα στατιστικά σου πάντως φαίνονται καλά. Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο ρούτερ γιατί αυτό που έχεις ίσως να μην είναι καλό για χαμηλά snr ή να βάλεις το τελευταίο firmware.
Η μείωση του συγχρονισμού δεν είναι κάτι τραγικό , αφού δεν πετυχαίνεις πάντα την μέγιστη ταχύτητα από rapidshare ή torrents.

cyber_fiber
02-12-08, 13:09
με margin 6.1 θελεις και σταθερη γραμμη? μαλλον εσυ κανεις πλακα
και τι παει να πει "Εσυ σαν πελάτης θα το δεχοσουν αυτο ρε φίλε" ThaBishop δεν κανονιζεις εσυ την ταχυτητα σου... το ποιο λογικο οπως σου ειπε και ο τεχνικος της 4νετ ειναι να σου πανε το margin γυρο στα 8 με 10, θα συγχρονιζεις λιγοτερο αλλα θα ειναι ποιο σταθερη η συνδεση σου, ετσι ειναι το adsl αν επιανες καποτε κατι παραπανω δεν εχει να λεει, εφοσον εχεις αποσυνδεσεις παει να πει οτι η γραμμη σου δεν το αντεχει και πρεπει να σου κανουν την υποβαθμιση να ερθει στα ισα της.. τωρα οσω για την καταργηση.. απλα να ξερεις οτι το προστιμο δεν το γλιτώνεις, internet εχεις, πολλες αποσυνδεσεις δεν εχεις και πανω απο ολλα ποτέ καμια εταιρια δεν σου εγγυαται υψηλες ταχυτητες, νομιζεις εμεις ολλοι οι αλλοι που ειμαστε 4 χιλιομετρα απο το dslam και εχουμε συγχρονισμο στα 6Mbps ειμαστε κοροιδα?

ThaBishop
02-12-08, 18:55
με margin 6.1 θελεις και σταθερη γραμμη? μαλλον εσυ κανεις πλακα
και τι παει να πει "Εσυ σαν πελάτης θα το δεχοσουν αυτο ρε φίλε" ThaBishop δεν κανονιζεις εσυ την ταχυτητα σου... το ποιο λογικο οπως σου ειπε και ο τεχνικος της 4νετ ειναι να σου πανε το margin γυρο στα 8 με 10, θα συγχρονιζεις λιγοτερο αλλα θα ειναι ποιο σταθερη η συνδεση σου, ετσι ειναι το adsl αν επιανες καποτε κατι παραπανω δεν εχει να λεει, εφοσον εχεις αποσυνδεσεις παει να πει οτι η γραμμη σου δεν το αντεχει και πρεπει να σου κανουν την υποβαθμιση να ερθει στα ισα της.. τωρα οσω για την καταργηση.. απλα να ξερεις οτι το προστιμο δεν το γλιτώνεις, internet εχεις, πολλες αποσυνδεσεις δεν εχεις και πανω απο ολλα ποτέ καμια εταιρια δεν σου εγγυαται υψηλες ταχυτητες, νομιζεις εμεις ολλοι οι αλλοι που ειμαστε 4 χιλιομετρα απο το dslam και εχουμε συγχρονισμο στα 6Mbps ειμαστε κοροιδα?

Οι φιλε μου, το συμβόλαιο το οποίο υπεγραψα δεν έλεγε οτι για να έχω σταθερή γραμμή η ταχύτητα που θα μου προσφέρουν δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό το οποιο διαφημίζουν....

Στο κάτω κάτω της γραφής δικό τους είναι το πρόβλημα, να κόψουν το λαιμό τους να το διορθώσουν...Τι πάει να πεί δεν καθορίζω εγώ την ταχυτητά μου, έτσι είναι το adsl?? Τέτοια ακούνε κ μας γράφουν στα παλαιότερα των υποδυμάτων τους.Γιατι αμα θα φάνε 2κ-3κ ακυρώσεις συνδέσεων θα τους πονέσει κ θα βάλουν μυαλό...

Μην τρελαθουμε....Αν εσυ πιάνεις 6 μβ ειναι πραγματικά δικό σου προβλημα κ άν πλήρωνεις για 24 κ έχεις 6 πρέπει να κάνεις την ερώτηση για το αν είσαι κοριδο στον ευατό σου κ όχι σε μένα...
Εγώ σαν καταναλωτής που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει ακουμπάω τα ευρουλάκια μου δεν ανέχομαι τέτοιο QoS.....

@Hel

Έχεις συνδέσει το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου; Όχι γιατι ?

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο ρούτερ γιατί αυτό που έχεις ίσως να μην είναι καλό για χαμηλά snr ή να βάλεις το τελευταίο firmware.
Μέχρι πριν 2 μήνες δουλευε άψογα, πριν ένα μήνα αναβάθμισα το firmware μήπως κ σωθω αλλά τίποτα...

Η μείωση του συγχρονισμού δεν είναι κάτι τραγικό , αφού δεν πετυχαίνεις πάντα την μέγιστη ταχύτητα από rapidshare ή torrents.
Δεν είναι λιγες οι φορες πουθ στο rapidshare manager χτυπαω σε συνδυασμό 5 dl βεβαια 10-11mb

cyber_fiber
03-12-08, 11:08
Οι φιλε μου, το συμβόλαιο το οποίο υπεγραψα δεν έλεγε οτι για να έχω σταθερή γραμμή η ταχύτητα που θα μου προσφέρουν δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό το οποιο διαφημίζουν....

Στο κάτω κάτω της γραφής δικό τους είναι το πρόβλημα, να κόψουν το λαιμό τους να το διορθώσουν...Τι πάει να πεί δεν καθορίζω εγώ την ταχυτητά μου, έτσι είναι το adsl?? Τέτοια ακούνε κ μας γράφουν στα παλαιότερα των υποδυμάτων τους.Γιατι αμα θα φάνε 2κ-3κ ακυρώσεις συνδέσεων θα τους πονέσει κ θα βάλουν μυαλό...

Μην τρελαθουμε....Αν εσυ πιάνεις 6 μβ ειναι πραγματικά δικό σου προβλημα κ άν πλήρωνεις για 24 κ έχεις 6 πρέπει να κάνεις την ερώτηση για το αν είσαι κοριδο στον ευατό σου κ όχι σε μένα...
Εγώ σαν καταναλωτής που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει ακουμπάω τα ευρουλάκια μου δεν ανέχομαι τέτοιο QoS.....

Αυτα που λες ακουμπανε το οριο της γελοιότητας... Που γραφει στο συμβολαιο οτι σου εγγυώνται καποια standar ταχυτητα? Και ναι φιλε μου, αυτο ειναι το dsl αν εισαι μακρια δεν πρόκειται να κοψουν το λαιμο τους με τιποτα για να εχεις κατι παραπανο γιατι αυτη ειναι η τεχνολογια, δηλαδη θα αγορασεις ενα Yugo αυριο και επιδει δεν θα πιανεις 300 χιλ/ωρα θα παραπονεθεις? Να προσεχουμε λιγο και τι λεμε.. αν εκει κλειδωνεις και σου λενε οτι ειναι φυσιολογικο τοτε ΤΕΛΟΣ και ειδικα με τετοιο margin, εμενα η τελλας με ειχε μονίμως με margin 10 εννοειται πως δεν ειμαι κοροιδο και τους πηρα απειρες φορες τηλ και με πηγαν στο 7 και εχω απο 6 μεχρι 7 Mbps αλλα μεχρι εκει, δεν τους καλω ξανα για να με πανε 10Mbps γιατι ξερω οτι η γραμμη μου δεν τα σικωνει. Εσυ γιατι προσπαθεις να καταφερεις το ακατόρθωτο?

ThaBishop
03-12-08, 18:57
Φιλε εισαι υπαλληλος, στελεχος της forthnet? Τι εισαι?

Πριν κάνω την συνδεση ρώτησα ποια ειναι η κατωτερη ταχυτητα την οποια μπορουν να μου εγγυηθουν κ μου ειπαν τα 11 mbs.

Οπως ακριβως το λεω φιλε μου , να κοψουν το λαιμο τουσ αυτοι κ αυτοι στον ΟΤΕ να αναβαθμισουν τα dslam τους τα bandwidth τις γραμμες επικοινωνιας τους κ οτι αλλο θέλουν μεχρι να φτάσουν να παρεχουν την υπηρεσια που διαφημιζουν.

Το παραδειγμα με το Yugo ειναι σαφως ατοπο , μιας κ εμενα ο "πωλητης" δεν μου πουλουσε Yugo αλλα Mercedes......Αν λοιπον δεν πιανει τα 300 χλμ/ωρα η Mercedes ειναι φυσικο κ επομενο να κανω παραπονα....

Προσεχω τι λεω, εσυ μαλλον δεν προσεχεις τι δαιβαζεις. δεν ζητησα να κλειδωσω παραπανω, και τα 10 Mb μου αρκουν ,Αν διαβασεις λιγο προσεκτικοτερα θα δεις οτι λεω 2 φορες πως μεχρι κ πριν 2 μηνες τα παντα δουλεβαν ρολοι...
.ΑΡΑ......Το προβλημα δημιουργηθηκε τωρα δεν ηταν κατι το οποιο υπηρχε απο την αρχη....Αν εκεινοι θελουν τα ευροπουλα να μπαινουν μονο στην τσεπη κ να μην κανουν αναβαθμισεις ειναι απαραδεκτο.....
οσο για το ΤΕΛΟΣ ειναι απαδεκτο.αν σου πει ο μηχανικος σου μεγαλε ενταξει βαλαμε καινουργιο εγκεφαλο στο αμαξι τον προγραμματισαμε αλλα ξερεις επειδη τα λεφτα που μου εδωσες τα ηπια μπυρες δεν πηρα τον EFI EURO 4 αλλα τον "βαλε μη επωνυμη μαρκα" δεν θα φτασουμε τα 600 αλογα αλλα τα 100 θα ελεγες ε για να το λεει αυτος ΤΕΛΟΣ????

--- DSL Information ---
DSL Downstream Rate: 11507 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 4.9 dB 14.5 dB
DSL Transmit Power: 0.0 dBm 12.9 dBm

οριστε κ τα σημερινα stats

ΑΑΑ κ γιατι τα dc γινονται μόνο σε ωρες αιχμης????Μην τρελαθω δηλαδη που επειδη πηραν 10 χιλιαδες καινουργιους πελατες εγψ πρεπει να ανεχομαι την καθε μαλακια τους....

cyber_fiber
03-12-08, 22:41
Φιλε εισαι υπαλληλος, στελεχος της forthnet? Τι εισαι?

Πριν κάνω την συνδεση ρώτησα ποια ειναι η κατωτερη ταχυτητα την οποια μπορουν να μου εγγυηθουν κ μου ειπαν τα 11 mbs.

Οπως ακριβως το λεω φιλε μου , να κοψουν το λαιμο τουσ αυτοι κ αυτοι στον ΟΤΕ να αναβαθμισουν τα dslam τους τα bandwidth τις γραμμες επικοινωνιας τους κ οτι αλλο θέλουν μεχρι να φτάσουν να παρεχουν την υπηρεσια που διαφημιζουν.

Το παραδειγμα με το Yugo ειναι σαφως ατοπο , μιας κ εμενα ο "πωλητης" δεν μου πουλουσε Yugo αλλα Mercedes......Αν λοιπον δεν πιανει τα 300 χλμ/ωρα η Mercedes ειναι φυσικο κ επομενο να κανω παραπονα....

Προσεχω τι λεω, εσυ μαλλον δεν προσεχεις τι δαιβαζεις. δεν ζητησα να κλειδωσω παραπανω, και τα 10 Mb μου αρκουν ,Αν διαβασεις λιγο προσεκτικοτερα θα δεις οτι λεω 2 φορες πως μεχρι κ πριν 2 μηνες τα παντα δουλεβαν ρολοι...
.ΑΡΑ......Το προβλημα δημιουργηθηκε τωρα δεν ηταν κατι το οποιο υπηρχε απο την αρχη....Αν εκεινοι θελουν τα ευροπουλα να μπαινουν μονο στην τσεπη κ να μην κανουν αναβαθμισεις ειναι απαραδεκτο.....
οσο για το ΤΕΛΟΣ ειναι απαδεκτο.αν σου πει ο μηχανικος σου μεγαλε ενταξει βαλαμε καινουργιο εγκεφαλο στο αμαξι τον προγραμματισαμε αλλα ξερεις επειδη τα λεφτα που μου εδωσες τα ηπια μπυρες δεν πηρα τον EFI EURO 4 αλλα τον "βαλε μη επωνυμη μαρκα" δεν θα φτασουμε τα 600 αλογα αλλα τα 100 θα ελεγες ε για να το λεει αυτος ΤΕΛΟΣ????

--- DSL Information ---
DSL Downstream Rate: 11507 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 4.9 dB 14.5 dB
DSL Transmit Power: 0.0 dBm 12.9 dBm

οριστε κ τα σημερινα stats

ΑΑΑ κ γιατι τα dc γινονται μόνο σε ωρες αιχμης????Μην τρελαθω δηλαδη που επειδη πηραν 10 χιλιαδες καινουργιους πελατες εγψ πρεπει να ανεχομαι την καθε μαλακια τους....

sorry... επλανηθην... νομιζα μιλας καθαρα για συγχρονισμοθα δουλευα 4νετ και θα ειχα τελλας?
κοιτα φιλε μου εγω μαζι σου ειμαι ΑΛΛΑ οτι και να κανεις ειτε συγχρονιζεις χαμηλα ειτε δεν κατεβαζεις γρηγορα αν ειναι θεμα αναβαθμησεων δεν θα κανουν σε εσενα προσωπικα κατι μεχρι να γινει η αναβαθμηση. Για τις αποσυνδεσεις σε συγκεκριμενο χρονο καλεσε τους και ζητα ελεγχο της τηλεφωνικης γραμμης για βραχυκυκλοματα και εξωτερικη φορτιση (ενας φιλος ειχε τετοιο προβλημα και μετα απο δικους τους ελεγχους ετσι το απέδωσαν, δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα μπορει να βοηθεισει)

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.