PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρωστούμενα από Forthnet - μήπως να προσλάβω καμιά από τις εισπρακτικές εταιρίες τους;



chios
02-12-08, 03:55
Τελικά έχει πάρει κανένας επιστροφή χρωστούμενων χρημάτων το τελευταίο 6μηνο από Forthnet;

Έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο από τότε που μπήκε το ιδιόκτητο στο Νομό μου, δηλαδή εδώ και πολλούς μήνες (βλ. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=225186).

Η οφειλή προκλήθηκε από δική τους ενέργεια σε χρόνο που οι ίδιοι επέλεξαν (μεταφορά στο ιδιόκτητο) αλλά το λογιστήριό τους αδυνατεί να το συμψηφίσει (...) και έτσι εμφανίζεται στο "σύστημα" τους ως πιστωμένη οφειλή σε εκκρεμότητα. Ως πότε όμως;

Μήπως κάποιος από τους φίλους που έχουν μελετήσει τις συμβάσεις παροχής υπηρεσίας 2play ξέρει να μου πει αν ο όρος της καταγγελίας και διακοπής της σύνδεσης έχει εφαρμογή εκατέρωθεν, δηλαδή αν μπορεί να το επικαλεστεί και ο πελάτης όταν του χρωστάει η εταιρεία; Ή να περιμένω να λήξει το 12μηνο; Ο εξοπλισμός αποσβένεται και περνάει στην κυριότητα του πελάτη μετά τους 12 μήνες ή επιστρέφεται; Μήπως να διακόψω τη σύνδεση και να βγάλω το router σε πλειστηριασμό;

Καθώς έχουν έρθει και άλλοι ιδιωτικοί πάροχοι στο Νομό και η 4νετ δεν έχει πια μονοπώλιο (πλην ΟΤΕ) στην περιοχή, δε βλέπω γιατί να μην αλλάξω πάροχο. Όχι ότι περιμένω και τίποτε καλύτερο, αλλά ως καταναλωτές οι τρόποι αντίδρασης που έχουμε δεν είναι και πολλοί, ειδικά όταν δε θέλουμε να καταφύγουμε σε ακραία νομικά και άλλα μέτρα.

Αν χρωστούσα εγώ στη 4νετ τόσο καιρό, είμαι σίγουρος ότι θα μου έστελναν κάθε εβδομάδα εξώδικα και απειλές οι κάθε λογής "εισπρακτικές εταιρείες" που χρησιμοποιεί η 4νετ. Αλλά εμείς φταίμε που δε μπορούμε να αφιερώσουμε ούτε 5 ώρες κάθε μέρα να στέλνουμε επιστολές και φαξ με καταγγελίες στην ΕΕΕΤ, στο ΙΝΚΑ, στη Γεν. Γραμματεία Καταναλωτή και δεν ξέρω και πού αλλού.

Υ.Γ. Προτείνω να δοθούν και στους παρόχους 28 δις ευρώ για να αντέξουν στην οικονομική κρίση και να μπορούν να προσφέρουν στον κόσμο καταναλωτικές και επαγγελματικές συνδέσεις με υψηλές ταχύτητες και χαμηλά ping.

Icyreloaded
02-12-08, 04:00
Και εγω Χιο μενω και ειχα πιστωτικο υπολοιπο απο την προηγουμενη συνδεση (Forthnet μεσω OTE) και μου τα αφαιρεσαν απο τον πρωτο λογαριασμο κανονικα.

nmavro73
02-12-08, 09:23
Μπορείς να στείλεις μια καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη και θα το πιστώσουν ΑΜΕΣΩΣ. Εμάς το φυσικό αέριο μας έβγαζε χρωστούμενα για μήνες μια πίστωση που είχα κάνει ηλεκτρονικά και τα φόρτωναν και καλά στην τράπεζα ότι δεν τους έχει δώσει τα λεφτά.Με μια επιστολή στο συνήγορο κατά μαγικό τρόπο τσακίστηκαν να τα βρούνε.Και το θέμα έληξε σε μία μέρα

chios
02-12-08, 16:04
Και εγω Χιο μενω και ειχα πιστωτικο υπολοιπο απο την προηγουμενη συνδεση (Forthnet μεσω OTE) και μου τα αφαιρεσαν απο τον πρωτο λογαριασμο κανονικα.

Πώς έγινε αυτό το μαγικό τρυκ;

Εμένα μισό χρόνο μετά και είναι ακόμα κατηγορηματικοί στο ότι δεν μπορεί να γίνει κανένας συμψηφισμός και ότι η μόνη λύση είναι να τα επιστρέψουν σε τραπεζικό λογαριασμό της επιλογής μου. Και έτσι ακόμα περιμένω ...

Μήπως είχες κανένα μέσον, π.χ. Βουλευτή, Υπουργό, το διευθυντή της εταιρείας ;

ariadgr
02-12-08, 16:07
Μπορείς να στείλεις μια καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη και θα το πιστώσουν ΑΜΕΣΩΣ.

Για ιδιωτικές εταιρίες αρμόδιος είναι ο Συνήγορος του Καταναλωτή, όχι του Πολίτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.