PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ MSN & ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ FORTHNET...ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!



cyberten
02-12-08, 14:27
Γεια σας!

Τον Οκτώβρη ζήτησα τηλεφωνικά να καταργήσει ο ΟΤΕ το MSN που διαθέτω. Μετά από 2 ημέρες έκανα αίτηση για 2play. Σήμερα με ειδοποιούν από forthnet ότι δεν έχει καταργηθεί το MSN από ΟΤΕ. Επικοινωνώ με ΟΤΕ και μου απαντάνε ότι δεν μπορούν να το καταργήσουν και πως πρέπει να ακυρώσω το αίτημα φορητότητας για να γίνει αυτό. Επικοινωνώ με forthnet και μου απαντάνε ότι γίνεται ακόμα και τώρα η κατάργηση και ότι για να προχωρήσει η αίτηση πρέπει να γίνει αλλιώς...τίποτα! Μιλάω με ΕΕΤΤ και μου λέει ότι ανεξαρτήτως αν ο υπάλληλος ΟΤΕ έκανε ή όχι σωστά τη δουλειά του να στείλω γραπτό αίτημα στον ΟΤΕ και αν δεν μου απαντήσουν παρόλο που δεν θυμάμαι όνομα, ημ/νία που ζήτησα κατάργηση MSN, να τους καταγγείλω. Εσείς το έχετε ξανακούσει αυτό;;;

prodromosfan
02-12-08, 15:42
ναι και σου λένε σωστα
του οτε υποχρεωση ειναι να καταργησει το msn

cyberten
02-12-08, 17:48
Το πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζω άκρη. Και η αίτησή μου καθυστερεί...

cyberten
02-12-08, 20:52
Τελικά με τα πολλά βρήκα ότι είχα τηλεφωνήσει στις 01/10/08 & 14/10/08 στο 134. Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι ενδέχεται επειδή ζήτησα κατάργηση MSN την ίδια ημέρα, στις 14/10 δηλαδή, που εξόφλησα έναν ανεξόφλητο λογαριασμό ( μου είχαν κόψει το τηλέφωνο ) μάλλον δεν περάστηκε στο σύστημα από το ίδιο το σύστημα το αίτημα της κατάργησης MSN. Και εγώ τώρα δηλαδή επειδή υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα και δεν μπορούν να κάνουν οποιαδήποτε μεταβολή στη γραμμή του πελάτη εφόσον έχει υποβληθεί αίτημα φορητότητας πρέπει να κάνω τί;;;; Μάλλον έχει να πέσει σφοδρότατη καταγγελία για να μάθει το σύστημα να ενημερώνεται νωρίτερα! Και να φανταστείτε ότι την αίτηση φορητότητας την έστειλε η forthnet στις 13/11.:hmm:....

xmperop1
02-12-08, 23:14
Βιάστηκες να κάνεις τις κινήσεις σου γιατί όταν χρωστάς νομίζω ότι το σύστημα απορρίπτει το αίτημα σου.
Κανονικά όμως θα έπρεπε να έχει απορριφθεί και η αίτηση της Φόρθνετ λόγω MSN.
Και τέλος με
SNR / Attn: 8,5(dB) / 67(dB)
δεν θα το κούναγα από τον ΟΤΕ ίσως σου βγάλει πολλά προβλήματα.

cyberten
03-12-08, 00:44
Σήμερα με ενημέρωσαν από forthnet για το πρόβλημα με το MSN κι αμέσως κινήθηκα. Για τη σύνδεση στο internet, ο γείτονας με HOL ενώ πριν ήμασταν και οι δύο conn-x 1mbit εγώ έπιανα καλύτερη γραμμή από αυτόν και τώρα αυτός πιάνει 2,5-3mbit. Αναγκάστηκα κι εγώ να την κάνω από ΟΤΕ - τί άλλο να κάνεις; Ωστόσο, το σημαντικό είναι ότι:

Ο τηλεφωνητής δεν με ειδοποίησε ότι λόγω εξόφλησης λογαριασμού δεν θα ενημερωθεί το σύστημα και
η forthnet έστειλε την αίτηση για φορητότητα 1 μήνα μετά!


Επομένως ο ΟΤΕ την έκαν πάλι:whistle:!

theopan
03-12-08, 12:30
Βιάστηκες να κάνεις τις κινήσεις σου γιατί όταν χρωστάς νομίζω ότι το σύστημα απορρίπτει το αίτημα σου.


Είναι καιρός μάλλον να επέμβουν οι αρμόδιοι και να δώσουν να καταλάβουν σε όλους τους παρόχους, ότι οι όποιες οικονομικές διαφορές με τον συνδρομητή, δε νομιμοποιούν τον εκβιασμό μέσω της άρνησης διεκπεραίωσης αιτημάτων. Το "μου χρωστάς άρα δε σου καταργώ το msn ή δε σου επιτρέπω να πας σε άλλο πάροχο" εκτός του ότι είναι παραλογισμός, δεν το προβλέπει η νομοθεσία από όσο γνωρίζω. Εμένα εξάλλου όταν ο εργοδότης μου καθυστερεί την αμοιβή μου, δε νομιμοποιεί κανένας το να μην ανταποκρινόμαι στα καθήκοντά μου (τουλάχιστον όχι τόσο απλά).

xmperop1
03-12-08, 13:37
Είναι καιρός μάλλον να επέμβουν οι αρμόδιοι και να δώσουν να καταλάβουν σε όλους τους παρόχους, ότι οι όποιες οικονομικές διαφορές με τον συνδρομητή, δε νομιμοποιούν τον εκβιασμό μέσω της άρνησης διεκπεραίωσης αιτημάτων. Το "μου χρωστάς άρα δε σου καταργώ το msn ή δε σου επιτρέπω να πας σε άλλο πάροχο" εκτός του ότι είναι παραλογισμός, δεν το προβλέπει η νομοθεσία από όσο γνωρίζω. Εμένα εξάλλου όταν ο εργοδότης μου καθυστερεί την αμοιβή μου, δε νομιμοποιεί κανένας το να μην ανταποκρινόμαι στα καθήκοντά μου (τουλάχιστον όχι τόσο απλά).

Εχεις ακούσει το οικονομικά ενήμερος?
Και να όταν κάποιος χρωστάει στον ΟΤΕ δεν μπορεί να έχει υπηρεσίες από αυτόν παρά μόνο την δήλωση βλάβης.
Υπάρχουν βέβαια και κάτι παπαριές του στυλ χρωστάτε από το 2000 25 ευρώ και δεν μπορούμε να σας κάνουμε την μεταφορά,ενώ τόσα χρόνια πληρωνε κανονικά και ποτέ δεν ζητήθηκαν.

theopan
03-12-08, 13:47
Εχεις ακούσει το οικονομικά ενήμερος?


Όχι. Δεν υπάρχει τέτοιος όρος. Δεν είναι εφορία ο ΟΤΕ, ούτε ΤΕΒΕ για να μοιράζει "ενημερότητες". Εϊναι σαν να μου λες ότι αν χρωστάω στο μπακάλη μου, θα μου απαγορεύσει να ψωνίσω από άλλον μπακάλη για να αναγκαστώ -προκειμένου να πεθάνω της πείνας-, να τον ξεχρεώσω...
Να πω την αλήθεια για το msn θα μπορούσα να βρω κάποια λογική. Αφορά εσωτερική διαδικασία στον ΟΤΕ. Η φορητότητα είναι αδιανόητο να μπλοκάρεται όμως.

hel
03-12-08, 15:20
Βιάστηκες να κάνεις τις κινήσεις σου γιατί όταν χρωστάς νομίζω ότι το σύστημα απορρίπτει το αίτημα σου.
Κανονικά όμως θα έπρεπε να έχει απορριφθεί και η αίτηση της Φόρθνετ λόγω MSN.
Και τέλος με
SNR / Attn: 8,5(dB) / 67(dB)
δεν θα το κούναγα από τον ΟΤΕ ίσως σου βγάλει πολλά προβλήματα.

Δεν νομίζω ότι θα έχει χειρότερο ίντερνετ.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γεια σας!

Τον Οκτώβρη ζήτησα τηλεφωνικά να καταργήσει ο ΟΤΕ το MSN που διαθέτω. Μετά από 2 ημέρες έκανα αίτηση για 2play. Σήμερα με ειδοποιούν από forthnet ότι δεν έχει καταργηθεί το MSN από ΟΤΕ. Επικοινωνώ με ΟΤΕ και μου απαντάνε ότι δεν μπορούν να το καταργήσουν και πως πρέπει να ακυρώσω το αίτημα φορητότητας για να γίνει αυτό. Επικοινωνώ με forthnet και μου απαντάνε ότι γίνεται ακόμα και τώρα η κατάργηση και ότι για να προχωρήσει η αίτηση πρέπει να γίνει αλλιώς...τίποτα! Μιλάω με ΕΕΤΤ και μου λέει ότι ανεξαρτήτως αν ο υπάλληλος ΟΤΕ έκανε ή όχι σωστά τη δουλειά του να στείλω γραπτό αίτημα στον ΟΤΕ και αν δεν μου απαντήσουν παρόλο που δεν θυμάμαι όνομα, ημ/νία που ζήτησα κατάργηση MSN, να τους καταγγείλω. Εσείς το έχετε ξανακούσει αυτό;;;

Απ ότι φαίνεται θα έπρεπε να περιμένεις πριν κάνεις φορητότητα.
Επικοινώνησε και με ΕΕΤΤ για να ενημερωθείς υπεύθυνα για το ποιος ευθύνεται, αν δεν βγάλεις άκρη.

cyberten
03-12-08, 15:58
Σήμερα μίλησα με πολλούς! Ευτυχώς που βρέθηκε άκρη από το 134. Με ενημέρωσαν ότι θα κάνουν αναφορά σε κάποιο τμήμα που ελέγχει τις "συστημικές παράδοξες" αποφάσεις και θα το καταργήσουν σίγουρα. Ωστόσο αντί για 2-3 ημέρες, μπορεί να πάρει 5-10 ημέρες. Από την άλλη πάλι η Δ/νση Πωλήσεων & Εξυπηρ. Πελατών δεν είναι και τόσο καλά ενημερωμένη γιατί ενώ εξηγούσα με απλά ελληνικά ότι δεν γίνεται να ζητάς κατάργηση μιας υπηρεσίας και μετά από ένα μήνα ημερολογιακά να ζητάς φορητότητα και ενώ δεν έχουν κάνει αυτό που ζητάς να σου απαντάνε με προφάσεις ότι ζήτησες φορητότητα, η τηλεφωνήτρια πάλι μου έλεγε να μιλήσω με forthnet γιατί δεν έχει πρόβλημα η φορητότητα και ότι μπορεί να την κάνει και πως αν δεν υποστηρίζει MSN είναι πρόβλημα της forthnet και ότι τελικά δεν γίνεται να καταργήσω εκ των υστέρων MSN ( :rofl: )...! Και το καλύτερο από όλα ήταν ότι αγννούσε και την ύπαρξη προϊσταμένου ολόκληρου τμήματος στο 134...:rofl:!

Πρέπει όμως να δώσω συγχαρητήρια σε αυτόν τον προϊστάμενο που ξετύλιξε το κουβάρι και βρέθηκε άκρη ωστόσο:respekt:!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.