PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play economy αναμονή για εξοπλισμό ...



CatMarg
02-12-08, 22:25
Δεν ξέρω αν εχει συμβεί κ σ'άλλους,αλλά περιμένω σύνδεση 2play economy εδω κ ενα μήνα....χτες μου σύνδεσαν το τηλ.αλλά το ιντερνετ....οχι γιατί τους λείπιει ο εξοπλισμός κ περιμένουν παραλαβή!Μας έταξαν ασύρματο εξοπλισμό,πράγμα μάλλον δύσκολο οπως φαίνεται.Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτό?:help::help::help:

DSLaManiaC
02-12-08, 22:31
Θα περιμένεις.
Δεν έχουν και περιμένουν παραλαβές.
Περιμένει αρκετός κόσμος γενικά εξοπλισμό.

CatMarg
02-12-08, 22:39
Θα περιμένεις.
Δεν έχουν και περιμένουν παραλαβές.
Περιμένει αρκετός κόσμος γενικά εξοπλισμό.οκ.σ'ευχαριστώ πολύ.

kostas__p
02-12-08, 22:39
αν το εκανες απο καταστημα και ειχαν θα το επερνες απευθειας οπως εγω.αλλοιως θα στο στειλουν γιατι εχει δεν εχουν και περιμενουν παραλαβες......κανε λιγο υπομονη(ξερω ειναι δυσκολο)

DSLaManiaC
02-12-08, 22:51
αν το εκανες απο καταστημα και ειχαν θα το επερνες απευθειας οπως εγω.αλλοιως θα στο στειλουν γιατι εχει δεν εχουν και περιμενουν παραλαβες......κανε λιγο υπομονη(ξερω ειναι δυσκολο)

Ούτε τα καταστήματα έχουν.

Το πολύ πολύ να της έδιναν προσωρινά κανένα siemens 110 ενσύρματο.

CatMarg
02-12-08, 23:27
αν το εκανες απο καταστημα και ειχαν θα το επερνες απευθειας οπως εγω.αλλοιως θα στο στειλουν γιατι εχει δεν εχουν και περιμενουν παραλαβες......κανε λιγο υπομονη(ξερω ειναι δυσκολο)Που να το ξέρω....φαντάστηκα μάλιστα οτι θα ήταν καλύτερα ετσι που τόκανα...κατ'ευθείαν στη φορθνετ.Εξυπνο έεεε?:p

nick89
03-12-08, 08:55
απο οσο γνωριζω αν δεν υπαρχει διαθεσημο ασυρματο , σου δινουνε το ενσυρματο .
οταν υπαρχει διαθεσημοτητα σε ασυρματα δικαιουσε να παρεις χωρις να επιστρεψεις το ενσυρματο.

birbilis
03-12-08, 09:57
Ούτε ασύρματο, ούτε ενσύρματο απο κατάστημα Ηρακλείου Κρήτης...:down:
Τέλος εβδομάδος λένε για άλλη μια φορά...σε ερώτηση μου γιατί να πληρώνω μια υπηρεσία χωρίς να μπορώ να τη χρησιμοποιώ μου απαντήσανε οτι μπορώ να ζητήσω πίστωση...(!)

theopan
03-12-08, 12:18
Ούτε ασύρματο, ούτε ενσύρματο απο κατάστημα Ηρακλείου Κρήτης...:down:
Τέλος εβδομάδος λένε για άλλη μια φορά...σε ερώτηση μου γιατί να πληρώνω μια υπηρεσία χωρίς να μπορώ να τη χρησιμοποιώ μου απαντήσανε οτι μπορώ να ζητήσω πίστωση...(!)

Από όσο ξέρω, η χρέωση ξεκινάει από τη στιγμή που θα συγχρονίσει για πρώτη φορά η σύνδεσή σου. Όχι από τη στιγμή που θα παραδοθεί η γραμμή. Αν αυτό δεν ισχύει στη forthnet, κακώς δεν ισχύει. Σε όλους τους παρόχους έτσι γίνεται.

Frontier
03-12-08, 12:34
Από όσο ξέρω, η χρέωση ξεκινάει από τη στιγμή που θα συγχρονίσει για πρώτη φορά η σύνδεσή σου. Όχι από τη στιγμή που θα παραδοθεί η γραμμή. Αν αυτό δεν ισχύει στη forthnet, κακώς δεν ισχύει. Σε όλους τους παρόχους έτσι γίνεται.

Στον ΟΤΕ αυτό δεν ισχύει, με το που δημιουργηθεί ο κωδικός πελάτη ξεκινά και η χρέωση.

alexandraki2008
03-12-08, 12:42
Εγώ μάλλον ήμουν τυχερή .. πήρα αμέσως ένα ασύρματο siemens ..!!
η κολλητή μου όμως έπαθε το ίδιο ακριβώς με εσένα , δεν τις δώσανε ακόμα router.. και της είπαν ότι μόλις έχουν ΘΑ της δώσοθν ένα ενσύρματο...
Ακόμα περιμένει ...
:evil:

CatMarg
03-12-08, 23:23
Εμένα μου είπαν οτι θ'αρχίσω να πληρώνω το πακέτο-25 ε-απο τη στιγμή που θα πααραλάβω τον εξοπλισμό.:hmm:

sorcerer
04-12-08, 02:06
Κι εμένα μόλις χθές μου στείλαν ένα siemens cl 110 !Kαλό φαίνεται αλλά το zyxel δεν το βγάζω.. σκυλί ενάμιση χρόνο το χω! :twisted:

CatMarg
04-12-08, 14:07
Σήμερα,αφού τους ξαναπήρα τηλ.,μου είπαν οτι εχει φύγει ο εξοπλισμός μου με κούριερ από χτες!!!(χτες που τους πήρα δεν μούπαν τίποτα:hmm:)Με διαβεβαίωσαν οτι σήμερα,το πολύ αύριο θα τόχω....Για να δούμε.

manual2100
04-12-08, 14:26
Πληρώνεις από τι στιγμή που ενεργοποιείται η σύνδεση δηλαδή όταν παίρνεις κωδικούς που συνήθως είναι αφού έχουν γίνει όλα...(γραμμή, εξοπλισμός, κτλ)

alexandraki2008
04-12-08, 15:35
:oneup: σωστοτατα !! κ εμενα ετσι μου κανανε παρολο ποθ δεν ειχα τιποτα απολυτως , ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ λογω "βλαβης" ... για εναμιση μηνα με χρεωναν κανονικα ... φυσικα ζητησα πιστωση ...:evil:

CatMarg
05-12-08, 01:30
Πληρώνεις από τι στιγμή που ενεργοποιείται η σύνδεση δηλαδή όταν παίρνεις κωδικούς που συνήθως είναι αφού έχουν γίνει όλα...(γραμμή, εξοπλισμός, κτλ)Η σύνδεση εχει ενεργοποιηθεί,απλά ο εξοπλισμός δεν ήρθε γιατί δεν είχαν στην αποθήκη κ περιμένουν παραλαβή.Εχω κ κωδικούς κ τηλ.σύνδεση κ ιντερνετ....αλλά οχι εξοπλισμό!

lightg3
05-12-08, 02:57
παιδια εμενα δεν μου εδωσαν εξοπλησμο αλλα θα με ενεργοποιησουν (2play) σε μια εβδομαδα. εχω ενα adsl router αλλα για ADSL απλο, οχι 2+. Aν το συνδεσω θα μπορεσω να δω internet σε περιπτωση που δεν εχουν στειλει εξοπλισμο??

DSLaManiaC
05-12-08, 03:39
παιδια εμενα δεν μου εδωσαν εξοπλησμο αλλα θα με ενεργοποιησουν (2play) σε μια εβδομαδα. εχω ενα adsl router αλλα για ADSL απλο, οχι 2+. Aν το συνδεσω θα μπορεσω να δω internet σε περιπτωση που δεν εχουν στειλει εξοπλισμο??

Ναι απλά σε χαμηλότερη ταχύτητα.

CatMarg
05-12-08, 22:12
Ουτε σήμερα πήρα εξοπλισμό,παρ'όλη τη διαβεβαίωση οτι θα τόχω μέχρι το μεσημέρι!Τελικά δοκίμασα κ σύνδεσα αυτό που είχα απο αλτεκ,ΖΤΕ ΖΧDSL 852 κ συνδέθηκα με τη φορθνετ,οχι πολύ εύκολα ούτε πολύ γρήγορα.Ξέρει κανείς να μου πει κάτι γι'αυτό?Στο μεταξύ,είδα την πορεία της υπόθεσης μου στη φορθνετ κ πράγματι εχουν στείλει τον εξοπλισμό απο τις 3 του μηνός με κούριερ...καλά,απο που έρχεται ο κούριερ?

takaros
06-12-08, 00:59
Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

από ότι μου γράφει το Adsl status σε νέα σύνδεση που έκανα για λογαριασμό φίλου στειλανε τον εξοπλισμο 3-12.


03/12/2008 11:34http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

Μέχρι σήμερα δεν έχει φανεί κανένας ταχυμεταφορέας στον φίλο να του φέρει τον εξοπλισμό.

για να έρθουν, κλείνουν μήπως ραντεβού; δηλαδή να περιμένει τηλ; ή έρχεται έτσι απρόσμενα;

Και επί της ευκαιρίας με ποια εταιρία μεταφορών συνεργάζεται φέτος η 4νετ, ACS μήπως; Για να πάρει τηλ ο φίλος απευθείας την ταχυμεταφορική.

Πέρυσι στην δικιά μου σύνδεση αν δεν καλούσα εγώ την acs, ρούτερ αποκλείεται να έβλεπα, το είχαν ξεχασμένο στην αποθήκη 10 ημέρες μετά την παραλαβή του από την 4νετ :whistle:

DSLaManiaC
06-12-08, 01:29
Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

από ότι μου γράφει το Adsl status σε νέα σύνδεση που έκανα για λογαριασμό φίλου στειλανε τον εξοπλισμο 3-12.


03/12/2008 11:34http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

Μέχρι σήμερα δεν έχει φανεί κανένας ταχυμεταφορέας στον φίλο να του φέρει τον εξοπλισμό.

για να έρθουν, κλείνουν μήπως ραντεβού; δηλαδή να περιμένει τηλ; ή έρχεται έτσι απρόσμενα;

Και επί της ευκαιρίας με ποια εταιρία μεταφορών συνεργάζεται φέτος η 4νετ, ACS μήπως; Για να πάρει τηλ ο φίλος απευθείας την ταχυμεταφορική.

Πέρυσι στην δικιά μου σύνδεση αν δεν καλούσα εγώ την acs, ρούτερ αποκλείεται να έβλεπα, το είχαν ξεχασμένο στην αποθήκη 10 ημέρες μετά την παραλαβή του από την 4νετ :whistle:

Άν η αίτηση έγινε σε κατάστημα πας και τον παίρνεις από κει. Δεν έρχεται με κούριερ.

takaros
06-12-08, 01:54
Άν η αίτηση έγινε σε κατάστημα πας και τον παίρνεις από κει. Δεν έρχεται με κούριερ.

Όχι η αίτηση στάλθηκε με το ταχυδρομείο.

ariadgr
06-12-08, 04:31
Όχι η αίτηση στάλθηκε με το ταχυδρομείο.

Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση της forthnet, ζητάς τον αριθμό αποστολής και με ποιά courier εστάλη, και παίρνεις τηλέφωνο την courier (ή το τσεκάρεις στο site της, αν έχει τέτοια δυνατότητα).

CatMarg
06-12-08, 13:08
Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

από ότι μου γράφει το Adsl status σε νέα σύνδεση που έκανα για λογαριασμό φίλου στειλανε τον εξοπλισμο 3-12.


03/12/2008 11:34http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courierΜέχρι σήμερα δεν έχει φανεί κανένας ταχυμεταφορέας στον φίλο να του φέρει τον εξοπλισμό.

για να έρθουν, κλείνουν μήπως ραντεβού; δηλαδή να περιμένει τηλ; ή έρχεται έτσι απρόσμενα;

Και επί της ευκαιρίας με ποια εταιρία μεταφορών συνεργάζεται φέτος η 4νετ, ACS μήπως; Για να πάρει τηλ ο φίλος απευθείας την ταχυμεταφορική.

Πέρυσι στην δικιά μου σύνδεση αν δεν καλούσα εγώ την acs, ρούτερ αποκλείεται να έβλεπα, το είχαν ξεχασμένο στην αποθήκη 10 ημέρες μετά την παραλαβή του από την 4νετ :whistle:Καλά,δεν κοίταξες ακριβώς απο πάνω σου?Στο #20.Στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι κ εγώ.Αν έρχεται με ACS,χάσαμε φίλε μου!Ερχονται κ γιορτές....:hmm:

spsomas
06-12-08, 14:56
Καλά,δεν κοίταξες ακριβώς απο πάνω σου?Στο #20.Στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι κ εγώ.Αν έρχεται με ACS,χάσαμε φίλε μου!Ερχονται κ γιορτές....:hmm:

Οπότε κάνεις αυτό που είπε ο ariadgr. Τηλέφωνο στην forthnet για τον κωδικό και μετά τηλέφωνο στο courier για να δεις που βρίσκεται. Αν είσαι κοντά πας και το παίρνεις αλλιώς τους λες να ρο φέρουν ΑΜΕΣΑ. Βέβαια δεν είναι κατάσταση αυτή, συμφωνώ, όμως είναι ο σίγουρος τρόπος να πάρεις τον εξοπλισμό πριν τις γιορτές.

CatMarg
06-12-08, 15:27
Οπότε κάνεις αυτό που είπε ο ariadgr. Τηλέφωνο στην forthnet για τον κωδικό και μετά τηλέφωνο στο courier για να δεις που βρίσκεται. Αν είσαι κοντά πας και το παίρνεις αλλιώς τους λες να ρο φέρουν ΑΜΕΣΑ. Βέβαια δεν είναι κατάσταση αυτή, συμφωνώ, όμως είναι ο σίγουρος τρόπος να πάρεις τον εξοπλισμό πριν τις γιορτές.Τους τηλ.κάθε μέρα,μου λένε κάθε μέρα το ίδιο,οτι δηλ.οπου νάναι έρχεται αφού τόδωσαν στο κούριερ...στο μεταξύ εχω συνδέσει το παλιό που είχα,χωρίς καλή απόδοση αλλά παρά τίποτα...οσο για να πάω εκεί να το πάρω,που δηλαδή?Αφού την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά!:(

ariadgr
06-12-08, 15:29
Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση της forthnet, ζητάς τον αριθμό αποστολής και με ποιά courier εστάλη, και παίρνεις τηλέφωνο την courier (ή το τσεκάρεις στο site της, αν έχει τέτοια δυνατότητα).


Τους τηλ.κάθε μέρα,μου λένε κάθε μέρα το ίδιο,οτι δηλ.οπου νάναι έρχεται αφού τόδωσαν στο κούριερ...στο μεταξύ εχω συνδέσει το παλιό που είχα,χωρίς καλή απόδοση αλλά παρά τίποτα...οσο για να πάω εκεί να το πάρω,που δηλαδή?Αφού την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά!:(

Δεν ξέρω πόσο πιο σαφές να το κάνω. :hmm:
Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση της forthnet, ζητάς τον αριθμό αποστολής και με ποιά courier εστάλη...

CatMarg
06-12-08, 16:39
Δεν ξέρω πόσο πιο σαφές να το κάνω. :hmm:
Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση της forthnet, ζητάς τον αριθμό αποστολής και με ποιά courier εστάλη...
Ααααα!Τώρα κατάλαβα.:pΕντάξει,μη θυμώνεις,είμαι λίγο μπερδεμένη με την ιστορία.θνξ κ σορι.:)

CatMarg
07-12-08, 14:58
Εκανα αυτό που είπε ο ariadgr,κ τα πράγματα ειναι ακόμα χειρότερα απ'ότι πίστευα!Τόχουν στείλει με τα ΕΛΤΑ,πόρτα-πόρτα.....την εχω ξαναπατήσει με την κ@#$#υπηρεσία τους,είναι απερίγραπτοι.:angryr:Παρακολούθησα οnline την πορεία του δέματος,πράγματι τόχουν στείλει στις 3/12 κ από τότε το πηγαινοφέρνουν στα γραφεία τους(στα ελτα).Εμένα πάντως δεν εχει έρθει,ούτε καν μια ειδοποίηση οτι ήρθαν κ δεν με βρήκαν.Τι σκ@#$#ά τίποτα δεν δουλεύει σ'αυτό το κ#$@#κράτος?:wall:

ariadgr
07-12-08, 16:11
@CatMarg:
Τηλέφωνο αύριο στα ΕΛΤΑ courier: 800-11-83000

CatMarg
07-12-08, 16:23
@CatMarg:
Τηλέφωνο αύριο στα ΕΛΤΑ courier: 800-11-83000Aυτό σκοπεύω να κάνω!Σ'ευχαριστώ κ πάλι για τη βοήθεια.

CatMarg
17-12-08, 01:25
Tελικά έλαβα τον εξοπλισμό,ασύρματο τόμσον,στις 9/12.Την ίδια μέρα όμως 2 ώρες μετά έπρεπε να φύγω απο Αθήνα κ να προλάβω το καράβι,οπότε δεν πρόλαβα καν να το δοκιμάσω!Απλώς ελπίζω οτι ολα θα είναι οκ.Εχει κανείς σας τον ιδιο εξοπλισμό?

DSLaManiaC
17-12-08, 01:34
Tελικά έλαβα τον εξοπλισμό,ασύρματο τόμσον,στις 9/12.Την ίδια μέρα όμως 2 ώρες μετά έπρεπε να φύγω απο Αθήνα κ να προλάβω το καράβι,οπότε δεν πρόλαβα καν να το δοκιμάσω!Απλώς ελπίζω οτι ολα θα είναι οκ.Εχει κανείς σας τον ιδιο εξοπλισμό?

Το 585v7 έχεις.

Είναι ένα απ τα καλύτερα router στην αγορά μη το ψάχνεις.

CatMarg
17-12-08, 02:59
Το 585v7 έχεις.

Είναι ένα απ τα καλύτερα router στην αγορά μη το ψάχνεις.Πολύ χαίρομαι γι'αυτό που μου λες!Θα γυρίσω Πέμπτη κ θα το συνδέσω,ελπίζω να τα καταφέρω......

CatMarg
28-12-08, 19:32
Τελικά σύνδεσα το λαπτοπ.καλό δείχνει.Το πσ δεν το σύνδεσα ακόμα,εχει κάτι μικροπροβλήματα κ δεν μπόρεσα. Εδω κ 3 μέρες όμως δεν δουλεύει το τηλέφωνο!Τους τηλ. κ μου είπαν<<απο Δευτέρα θα το δούμε...τώρα είναι γιορτές,μεσολαβεί Σ/κύριακο....καταλαβαίνετε>>!Μα κ εγω γι'αυτό το θέλω το κ@#$#@τηλέφωνο,επειδή είναι γιορτές!

manoulamou
29-12-08, 11:24
Ελπιζω πριν το νεο ετος να δουλεψουν ολα ρολόι CatMarg... :)


Στον ΟΤΕ αυτό δεν ισχύει,
με το που δημιουργηθεί ο κωδικός πελάτη ξεκινά και η χρέωση.
:hmm:Οταν στο τελος του 2004 πηρα τους δικους μου κωδικους OTEnet,
η χρεωση ξεκινησε με την ενεργοποιηση τους μεσω Ιντερνετ.
Αλλαξε κατι απο τοτε;:what:

CatMarg
29-12-08, 20:49
Σ'ευχαριστώ manoulamou.....αλλά δεν το βλέπω!Εχω πρόβλημα κ στο ιντερνετ απο σήμερα.Τους πήρα τηλ.πάλι απο το κινητό βέβαια κ η απάντηση ήταν οτι πράγματι εχω πρόβλημα κ αυτές τις μέρες θα μου τηλεφωνήσουν για να κλείσουμε ραντεβού!!!Το πρόβλημα είναι οτι εχει μπλοκάρει ενας βρόγχος!Γα#@$# τις ταχύτητες τους!Δεν πρόλαβα καν να το χαρώ κ άρχισαν τα προβλήματα.Και το χρειάζομαι για τη δουλειά μου αλλοιώς δεν μ'ένοιαζε κ πολύ....

CatMarg
11-01-09, 17:15
Θα γράψω κ'ατι ακόμα που ίσως να μην είναι για εδώ αλλά είναι η συνέχεια της εγγραφής μου στη φορθνετ....οπως έγραψα στο #38 παραπάνω,στις 29/12/08 τους ειδοποίησα γιατί δεν είχα ούτε τηλ. ούτε ιντερνετ κ μου απάντησαν τα σχετικά....τελικά ευτυχώς έφτιαξε μόνο του με κάποιο τρόπο(μαγικά ίσως,αφού κανείς δεν με ειδοποίησε).Στις 9/1/09!!!!μου τηλ.απο φορθνετ <<για να κλείσουμε ενα ραντεβού να περάσει ο τεχνικός τους να δει τι στμβαίνει με τις γραμμές>>!!!!Τους είπα οτι ευτυχώς που έφτιαξε μόνο του γιατί διαφορετικά θα ήμουν χωρίς τηλ. κ ιντερνετ για τόσες μέρες....καλά,δεν υπάρχει καμμιά συνενόηση μεταξύ τους?Κατά τ'άλλα είμαι ευχαριστημένη,η ταχύτητα βέβαια που υπόσχονται είναι στα πλαίσια της φαντασίας.Αυτά.

manoulamou
12-01-09, 19:00
Σημασια εχει να παιρνεις αυτο, για το οποιο πληρωνεις.
Λειτουργουν πληρως και η σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ χωρις αποσυνδεσεις
σε σταθερη ταχυτητα, την οποια θεωρεις ομως πολυ χαμηλη για την τιμη;:hmm:
Όποτε βρεις χρονο, ριξε μια ματια στα links στο post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2337575&postcount=546) μου και ανοιξε σχετικο θεμα.

CatMarg
12-01-09, 23:46
Σημασια εχει να παιρνεις αυτο, για το οποιο πληρωνεις.
Λειτουργουν πληρως και η σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ χωρις αποσυνδεσεις
σε σταθερη ταχυτητα, την οποια θεωρεις ομως πολυ χαμηλη για την τιμη;:hmm:
Όποτε βρεις χρονο, ριξε μια ματια στα links στο post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2337575&postcount=546) μου και ανοιξε σχετικο θεμα.Πολύ ενημερωτικά τα λινκς που μου δείνεις:oneup:κ σ'ευχαριστώ.Θα τα ψάξω καλύτερα αργότερα,είναι σίγουρα χρήσιμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.