PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακοίνωση Τεχνικών Εργασιών 3-12-2008



nnn
02-12-08, 22:58
Αθήνα, 2 Δεκεμβρίου 2008 - Ο ΟΤΕ ενημερώνει ότι, στο πλαίσιο της διαδικασίας ανάπτυξης και αναβάθμισης του δικτύου του, θα εκτελεστούν εργασίες στο δίκτυό του.

Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2008 μεταξύ 01:00 και 07:00 π.μ. θα πραγματοποιηθούν εργασίες σε κόμβο ADSL του ΟΤΕ, οι οποίες θα επηρεάσουν σταδιακά τους συνδρομητές των Νομών Αττικής, Βοιωτίας, Γρεβενών, Εύβοιας, Ευρυτανίας, Καστοριάς, Κοζάνης, Κυκλάδων, Φλώρινας και Φθιώτιδας.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών θα υπάρξει ολιγόλεπτη διακοπή των υπηρεσιών ADSL.

Ο ΟΤΕ ζητά την κατανόηση των καταναλωτών, ενώ θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την ταχύτερη ολοκλήρωση των εργασιών που σκοπό έχουν την αναβάθμιση των παρεχομένων υπηρεσιών.

chosen0ne
02-12-08, 23:39
Εχμ......τα προβλήματα ξεκίνησαν ΠΡΙΝ ξεκινήσουν οι "εργασίες".... ??? :whistle:
Γιατί το ρολόι μας δεν δείχνει μια ακόμα..................... ;)
Εκτός κι αν αυτό λέγεται για να ρίξει στάχτη στα μάτια επειδή υπάρχει πανελλαδικό πρόβλημα και δεν ξέρουν πως αλλιώς να το "πουν"...... :oops:

EvilHawk
02-12-08, 23:45
Απ' ότι είδα στα sub-forums των παρόχων υπάρχουν και εκεί οι σχετικές ανακοινώσεις και δεν νομίζω ότι τις έστειλαν πριν από την έναρξη των προβλημάτων, δεν ξέρω κανένα γραφείο τύπου εναλλακτικού να δουλεύει τέτοια ώρα ... :whistle:

chosen0ne
02-12-08, 23:49
Έλα ρε παιδιά φως φανάρι είναι. Έπεσε κάποιο πολύ μεγάλο κύκλωμα, ψάχνουν τι παίζει.....και έβγαλαν ανακοίνωση ότι γίνονται εργασίες για να αποδωθεί η βλάβη εκεί και κατά 2ον (ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΝ) για να ελπίζουν όλοι ότι θα λυθεί στις 7 το πρωί.
Στην ελλάδα ζούμε....δεν είμαστε αμερικανάκια. ;)

EvilHawk
02-12-08, 23:52
Whatever ... :oneup:

FuS
02-12-08, 23:58
Έλα ρε παιδιά φως φανάρι είναι. Έπεσε κάποιο πολύ μεγάλο κύκλωμα, ψάχνουν τι παίζει.....και έβγαλαν ανακοίνωση ότι γίνονται εργασίες για να αποδωθεί η βλάβη εκεί και κατά 2ον (ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΝ) για να ελπίζουν όλοι ότι θα λυθεί στις 7 το πρωί.
Στην ελλάδα ζούμε....δεν είμαστε αμερικανάκια. ;)

Δεν είναι έτσι ;)

Και αν ήταν έτσι (που δεν είναι) δεν θα έλεγαν σε όλους τους πελάτες που παίρνανε τηλέφωνο ότι υπάρχει γενικευμένο πρόβλημα πανελλαδικά.
Επίσης η ανακοίνωση βγήκε πριν γίνει η βλάβη και νομίζω ότι είναι αντιληπτό :)

chosen0ne
03-12-08, 00:00
Εγώ επιμένω ότι είναι έτσι..... Απλά επειδή στον ΟΤΕ υπάρχει τεχνογνωσία (αυτό το αναγνωρίζω..) το "μυρίστικαν" το πρόβλημα πριν εξαπλωθεί και έβγαλαν σχετική (καθόλου... :whistle:) ανακοίνωση. ;)
Θα φανεί αν είχα δίκιο...... :whistle:

AltairProxima
03-12-08, 00:13
Εγώ επιμένω ότι είναι έτσι..... Απλά επειδή στον ΟΤΕ υπάρχει τεχνογνωσία (αυτό το αναγνωρίζω..) το "μυρίστικαν" το πρόβλημα πριν εξαπλωθεί και έβγαλαν σχετική (καθόλου... :whistle:) ανακοίνωση. ;)
Θα φανεί αν είχα δίκιο...... :whistle:

Από τις 20.00 που έχω μπει δεν έχω προβλήματα.
Τι να πω :hmm:
Πότε παρουσιάστηκε σε εσάς;
Tώρα που το σκέφτωμαι αναγκάστηκα και έκανα επανεκίνση στον υπολογιστή κατά τις 20.15 διότι "κρέμασε" το outlook. Λετε να είχε σχέση...

antoine
03-12-08, 00:13
Πως θα φανεί δηλαδή;;

Θα βγάλουν άλλη ανακοίνωση που θα λέει, μην ψαρώνετε, σας λέγαμε xxxxxxxx πριν, για να μην πανικοβληθείτε και αρχίσετε και τρέχετε όλοι δεξιά και αριστερά και σκοτωθεί κανείς από τον πανικό...;;

Ρε τι ακούμε βραδυάτικα με όλους τους προφήτες-γνώστες..!!

chosen0ne
03-12-08, 00:16
Πως θα φανεί δηλαδή;;

Θα βγάλουν άλλη ανακοίνωση που θα λέει, μην ψαρώνετε, σας λέγαμε xxxxxxx πριν, για να μην πανικοβληθείτε και αρχίσετε και τρέχετε όλοι δεξιά και αριστερά και σκοτωθεί κανείς από τον πανικό...;;

Ρε τι ακούμε βραδυάτικα με όλους τους προφήτες-γνώστες..!!

Όχι προσωπικές επιθέσεις παρακαλω..... ;)
Αν τα προβλήματα συνεχίζουν και μετά της 7 το πρωί και δεν βγει άλλη ανακοίνωση που να εξηγεί το γιατί......ίσως γίνεις κι εσύ προφήτης........ :cool:

andreasermones
03-12-08, 00:20
Πως θα φανεί δηλαδή;;

Θα βγάλουν άλλη ανακοίνωση που θα λέει, μην ψαρώνετε, σας λέγαμε xxxxxxx πριν, για να μην πανικοβληθείτε και αρχίσετε και τρέχετε όλοι δεξιά και αριστερά και σκοτωθεί κανείς από τον πανικό...;;

Ρε τι ακούμε βραδυάτικα με όλους τους προφήτες-γνώστες..!!

χαχα σωστος αλλα δεν νομιζω να σχετιζονται αυτα τα δυο...δεν τα καλυπτει ο οτε αυτα απλα θα λεγε οτι φταιει τριτος....τωρα μαλλον ειναι τυχαια η αλλη βλαβη....θα δουμε αυριο πρωι πως παει....

FuS
03-12-08, 00:26
Πως θα φανεί δηλαδή;;

Θα βγάλουν άλλη ανακοίνωση που θα λέει, μην ψαρώνετε, σας λέγαμε xxxxxxxxxx πριν, για να μην πανικοβληθείτε και αρχίσετε και τρέχετε όλοι δεξιά και αριστερά και σκοτωθεί κανείς από τον πανικό...;;

Ρε τι ακούμε βραδυάτικα με όλους τους προφήτες-γνώστες..!!

Κούλαρε μαν :)

antoine
03-12-08, 00:29
κιουλ είμαι :cool:

kostas007
03-12-08, 00:57
κολλαει το συμπααααααααν
κι εγω που νομιζα οτι φταει το ποταπο 9107 μου

tsek
03-12-08, 01:02
Παιδία και εγω το απογευματάκι ειχα προβλημα δεν έπερνε ip και άρχισα να κανω reboot-restart οτι έβρισκα,και έλεγα για κοιτα που είμαι και φανατικός του ΟΤΕ,αλλα το πρόβλημα λύθηκε σε ενα 40λεπτο ..:rolleyes:

dpa2006
03-12-08, 01:03
δεν φταινε τα ρουτερ μας!!!
εμενα εχασε ολες τις ρυθμισεις και ηταν οπως το πηρα απο τον ΟΤΕ!!!:(
μεχρι και το firewall disabled!:hmm:

chosen0ne
03-12-08, 02:32
Όντως κάτι περίεργο σύνδεσε το δίκτυο του ΟΤΕ με τα ρουτερ..... Δεν μπορούσα να πάρω IP ώσπου έκανα reset.... :hmm: Και μπαίνοντας στο log του ρουτερ, ΠΡΙΝ το reset μου έβγαλε κάτι "περίεργα".....κριμα που δεν έκανα screen shot να σας τα δείξω μπας και βγάζαμε άκρη. Εκεί που έκανε authentication δίπλα έβγαλε κι ένα άλλο μήνυμα σαν κωδικό τύπου 0x8959226 και τέτοια και κάτι έγραφε πιο πάνω που δεν το κατάλαβα. 100 επανεκινήσεις το έκανα, IP δεν έπαιρνε, μέχρι που έκανα reset.............
Ίσως απλά το δίκτυο έστειλε τίποτα "περίεργα" σήματα απο το πρόβλημα που είχε και μπλόκαραν τα ρούτερς (κάποιων).
Υποθέτω.

sfageas
03-12-08, 09:25
edw k 2 bdomades arxisan oi 'ergasies' pali foumara k mou riksan k thn taxuthta

olympus
03-12-08, 12:23
Εγώ επιμένω ότι είναι έτσι..... Απλά επειδή στον ΟΤΕ υπάρχει τεχνογνωσία (αυτό το αναγνωρίζω..) το "μυρίστικαν" το πρόβλημα πριν εξαπλωθεί και έβγαλαν σχετική (καθόλου... :whistle:) ανακοίνωση. ;)
Θα φανεί αν είχα δίκιο...... :whistle:

Γυρω στις 7.30 - 8.00 μμ ενώ ήμουν συνδεδεμένος και είχα επικοινωνία με γνωστό (μέσω ιντερνετ), κόπηκε η σύνδεση και στους δυο μας. Το ίδιο πρόβλημα εμφανίστηκε και τις πρωινές ώρες μεταξύ 12.00 - 1.00 μμ σε τουλάχιστον δύο πελάτες οι οποίοι έπαιρναν τηλ (σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ) ρωτώντας αν υπάρχει γενικευμένο πρόβλημα.

Εγω προσωπικά κάλεσα στο 121 στις 8.00 μμ (μετά από δυσκολία γιατί ούτε τηλ δε μπορούσα να πάρω) και η υπάλληλος μου απάντησε πως έχει ενημέρωση πως έχει πέσει κάποιο κύκλωμα και προσπαθούν να το διορθώσουν. Μου είπε επιπλέον πως δεν είχαν τη δυνατότητα ούτε σε κλήσεις πελατών στο 121 να απαντούν.

Δεν ξέρω τι πραγματικά συνέβη. Απλώς το παραθέτω.

........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όντως κάτι περίεργο σύνδεσε το δίκτυο του ΟΤΕ με τα ρουτερ..... Δεν μπορούσα να πάρω IP ώσπου έκανα reset.... :hmm: Και μπαίνοντας στο log του ρουτερ, ΠΡΙΝ το reset μου έβγαλε κάτι "περίεργα".....κριμα που δεν έκανα screen shot να σας τα δείξω μπας και βγάζαμε άκρη. Εκεί που έκανε authentication δίπλα έβγαλε κι ένα άλλο μήνυμα σαν κωδικό τύπου 0x8959226 και τέτοια και κάτι έγραφε πιο πάνω που δεν το κατάλαβα. 100 επανεκινήσεις το έκανα, IP δεν έπαιρνε, μέχρι που έκανα reset.............
Ίσως απλά το δίκτυο έστειλε τίποτα "περίεργα" σήματα απο το πρόβλημα που είχε και μπλόκαραν τα ρούτερς (κάποιων).
Υποθέτω.

Φίλε chosenOne,
ρίξε μια ματιά στο θέμα "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά ΟΤΕ - ΣΥΝΕΧΕΙΣ αποσυνδέσεις" μήπως και σε βοηθήσουν οι απαντήσεις των μελών γιατί είναι αρκετές και εμπεριστατωμένες.

chosen0ne
03-12-08, 12:34
Παιδιά ΑΚΟΜΑ δεν έχει βγει κάποια επίσημη ανακοίνωση για το πρόβλημα χθες.......?
Εγω σας τα λεγα πάντως........μόνο μερικοί βιάστηκαν να με προσβάλλουν.........
Τώρα όμως...??? Που είναι η ανακοίνωση για το πρόβλημα? Μήπως τελικά είχα δίκιο και αυτή που βγάλαν ήταν για το πρόβλημα και ΟΧΙ για προγραμματισμένες εργασίες???
Κρίνετε μόνοι σας. ;)
Και όπως λέει και πιο πάνω ο φίλος, το πρόβλημα υπήρξε απο το πρωί.......:whistle:
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ΟΤΕ, κυριολεκτικά ήρθα απο ΤΕΛΛΑΣ και μου πάει ΤΕΛΕΙΑ (ούτε "προσφορά" να μου κάναν τέτοια ποιότητα γραμμής), αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
:respekt:

Dr-PsychoGR
03-12-08, 20:54
Δεν είχε σχέση με εργασίες το χθεσινό..
Και εδώ πάνω στην Κομοτηνή είχαμε αποσυνδέσεις χθες.. :down:
Από τις 7.30 μέχρι τις 8.30 υπήρχε internet αλλά συνέχεια πηγαινοερχότανε με αποτέλεσμα να μην μπαίνει σε καμία σελίδα... :down: :down: :down:

thymiaras
04-12-08, 00:27
Τι γίνεται ρε παιδιά. Είμαι από Καστοριά, έχω 1 Mbit σύνδεση και χθες και σήμερα σέρνεται εντελώς. Στα διάφορα speed tests που έκανα δεν πιάνω πάνω από 310 kbps down speed ενώ μέχρι πριν μερικές μέρες έπιανα κανονικά 900+. Τι σκατά γίνεται, έλεος. Μου φαίνεται πρέπει να την κάνω προς Cyta γρηγορότερα απ' ότι υπολόγιζα ...

chosen0ne
04-12-08, 00:38
Επειδή το adslgr.com ξέρω ότι το διαβάζουν πολλών ειδών "μάτια"......όταν πέσει αυτό το ποστ σε άτομα μέσα απο ΟΤΕ, ένα πράγμα να θυμούνται και αν ακούσουν την πρόταση μου, ΜΟΝΟ κέρδος θα έχουν.........
Αυτό που εκνευρίζει περισσότερο τον καταναλωτή, δεν είναι το πρόβλημα σε μια υπηρεσία (όσο κι αν ακούγεται τρελό...) αλλά στο αν υπάρχει ενημέρωση για το ΤΙ βλάβη είναι και κυρίως ΠΟΤΕ θα λυθεί..................... ;)
Μας ταλαιπωρούσαν και τους ταλαιπωρούν (εγώ έφυγα) στην ΤΕΛΛΑΣ 3+ μήνες τώρα στην λάρισα και αυτό που λένε όλοι με ένα στόμα, είναι ότι δεν υπάρχει ενημέρωση..........
Επειδή ακριβώς το conn-x διαφημίζεται ως το πιο "αξιόπιστο" adsl στην ελλάδα, απο την εποχή ακόμα των διαφημίσεων με τους καναπέδες.......προσέξτε μήπως χαθεί αυτή η "αξιοπιστία"......:whistle: Είναι η ΜΟΝΗ που κρατάει συνδρομητές στον ΟΤΕ.....αλλιώς με τέτοια διαφορά στην τιμή, αν όλοι θεωρούνταν μη αξιόπιστοι, θα πηγαίναμε σε όποιον βολεύει την τσέπη μας. ;)
Ελπίζω να διαβαστεί απο άτομα που μπορούν να αποτρέψουν μελλοντικές καταστάσεις.....ο νοών νοείτω... :whistle:

AltairProxima
04-12-08, 00:47
Επειδή το adslgr.com ξέρω ότι το διαβάζουν πολλών ειδών "μάτια"......όταν πέσει αυτό το ποστ σε άτομα μέσα απο ΟΤΕ, ένα πράγμα να θυμούνται και αν ακούσουν την πρόταση μου, ΜΟΝΟ κέρδος θα έχουν.........
Αυτό που εκνευρίζει περισσότερο τον καταναλωτή, δεν είναι το πρόβλημα σε μια υπηρεσία (όσο κι αν ακούγεται τρελό...) αλλά στο αν υπάρχει ενημέρωση για το ΤΙ βλάβη είναι και κυρίως ΠΟΤΕ θα λυθεί..................... ;)
Μας ταλαιπωρούσαν και τους ταλαιπωρούν (εγώ έφυγα) στην ΤΕΛΛΑΣ 3+ μήνες τώρα στην λάρισα και αυτό που λένε όλοι με ένα στόμα, είναι ότι δεν υπάρχει ενημέρωση..........
Επειδή ακριβώς το conn-x διαφημίζεται ως το πιο "αξιόπιστο" adsl στην ελλάδα, απο την εποχή ακόμα των διαφημίσεων με τους καναπέδες.......προσέξτε μήπως χαθεί αυτή η "αξιοπιστία"......:whistle: Είναι η ΜΟΝΗ που κρατάει συνδρομητές στον ΟΤΕ.....αλλιώς με τέτοια διαφορά στην τιμή, αν όλοι θεωρούνταν μη αξιόπιστοι, θα πηγαίναμε σε όποιον βολεύει την τσέπη μας. ;)
Ελπίζω να διαβαστεί απο άτομα που μπορούν να αποτρέψουν μελλοντικές καταστάσεις.....ο νοών νοείτω... :whistle:

Σωστός :oneup: :respekt: είναι από τα πιο σοβαρά θέματα και δείχνει πόσο υπολογίζει ο κάθε πάροχος την πελατεία του και πόσο σοβαρό μαγαζί έχει.

NoYmErOs
04-12-08, 08:18
Εγώ για να μην έχω προβλήματα..απλά σταμάτησα να ασχολούμε...ειχα 8αρα γραμμη σχεδον 2 χρονια χωρίς προβλήματα, βάζω 24αρα και αρχίζουν κάποια προβλήματα, ξαναπήγα στην σίγουρη 8αρα μου.. ΤΩΡΑ ούτε αυτην έχω.. η γραμμη πάει απο 6-7 κάθε μέρα.. οχι δεν θα πάρω τηλέφωνο, κουράστικα και ξέρω μετά απο τόσο καιρό με τον ΟΤΕ οτι δεν θα βγάλω ακρι. Αι σιχτιρ βαρέθηκα...

Dr-PsychoGR
04-12-08, 08:37
:rofl: :rofl: :rofl:

Panzergrenadier
04-12-08, 21:14
να ηταν μονο χθες οι διακοπες καλα θα ηταν,Πεδιο του Αρεως και τις τελευταιες 10 ημερες αρχισαν οι μικροδιακοπες πρωι-βραδυ απο 2'-15' σημερα το απογευμα,η δε τεχνικη υποστηριξη απο τηλεφωνο επιεικως για κλωτσιες:down:

hel
11-12-08, 15:46
Παιδιά ΑΚΟΜΑ δεν έχει βγει κάποια επίσημη ανακοίνωση για το πρόβλημα χθες.......?
Εγω σας τα λεγα πάντως........μόνο μερικοί βιάστηκαν να με προσβάλλουν.........
Τώρα όμως...??? Που είναι η ανακοίνωση για το πρόβλημα? Μήπως τελικά είχα δίκιο και αυτή που βγάλαν ήταν για το πρόβλημα και ΟΧΙ για προγραμματισμένες εργασίες???
Κρίνετε μόνοι σας. ;)
Και όπως λέει και πιο πάνω ο φίλος, το πρόβλημα υπήρξε απο το πρωί.......:whistle:
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ΟΤΕ, κυριολεκτικά ήρθα απο ΤΕΛΛΑΣ και μου πάει ΤΕΛΕΙΑ (ούτε "προσφορά" να μου κάναν τέτοια ποιότητα γραμμής), αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
:respekt:

Το πρόβλημα δεν είχε σχέση με τεχνικές εργασίες όπως καταλάβαμε όλοι.
Από εκ των έσω πληροφόρηση έπεσε κάποιο κύκλωμα. Απλά ξέρω ότι ήταν γενικό και ότι έπαιρναν από όλη την Ελλάδα για να διαμαρτυρηθούν.
Αυτά για τον αξιόπιστο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.