PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο Θέμα με τη γραμμή...



Damien601
03-12-08, 00:39
Δεν θέλω να κουράσω και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό :p

Έχω μία γραμμή 2048/256 που κάποτε ήταν οτενέτ τώρα αναγκαστικά την χώνεψε το conn-x (αστεία ιστορία αλλά θα την αφήσω για μια άλλη φορά)...
Λοιπόν έχουμε και λέμε.. Είμαι τυχερός στην ατυχία μου γιατί εδώ είναι απομονωμένο το κέντρο και ενώ περίμενα καιρό να έρθει η adsl και θα περιμένω ακόμη περισσότερο για την adsl2 όταν ήρθε πήγαινε σφαίρα 220 κατέβασμα και 24 περίπου ανέβασμα μια χαρά..
Το τελευταίο τετράμηνο να πω... περίπου από τότε που πέρασα αναγκαστικά στο conn-x αν και δεν νομίζω να είναι σχετικό αυτό γιατί δεν άλλαξε κάτι στη γραμμή (περισσότερο στο λογαριασμό),, η ταχύτητα σέρνεται....
Κάτι μας είπες τώρα ξέρω ξέρω....
Το περίεργο είναι αλλού...
Αυτά τα 2 χρόνια που έχω τη γραμμή πάντα είχα τους ίδιους αριθμούς
Noise Margin 31 και στο πάνω και στο κάτω και Attenuation 10 πάνω και κάτω
σταθερά...
Από τότε που σας λέω ότι μου τα μασάει η ταχύτητα τα βλέπω και παίζουν συνέχεια προς τα κάτω... Τώρα πχ είναι Attenuation 10 σταθερά (πιο πολύ παίζει το Noise Margin) Noise Margin λοιπόν στο κατέβασμα 23 και πάνω 27.
Το ξέρω ότι είναι πάλι καλά αλλά σας επαναλαμβάνω ότι 2 χρόνια ήταν πάντα σταθερά στο 31 και τα 2...
Εκτός από αυτό το ρούτερ τώρα και ένα τετράμηνο ενώ πάντα συγχρόνιζε σε λιγότερο από ένα λεπτό κάνει πάνω από 5 λεπτά και μου δίνει συνέχεια λάθη στο user/pass , timeout in lcp negotiations ppp σφάλματα και διάφορα κουλά...

Έδωσα τη βλάβη στο 131 :sorry: αλλά πέρασε μια βδομάδα δεν με πήρε κανείς και τους ξαναπήρα σήμερα... Περιμένω να δω τι θα γίνει και σκέφτηκα να γράψω κάτι στο forum μήπως και κάποιος έχει περάσει μια από τα ίδια και έβγαλε καμία άκρη για να ξέρω και τι να τους πω όταν με πάρουν.

Τελικά αν σας κούρασα λίγο ζητώ συγνώμη και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις.

Anton74
03-12-08, 10:14
Αν έδωσες βλάβη στο 131 θα περιμένεις πολύ :P
Ελπίζω να εννοείς το 121. Εγώ τραβιέμαι μαζί τους εδώ και ενάμιση μήνα. Κάποια στιγμή με τα πολλά θα στείλουν ένα τεχνικό στο σπίτι ο οποίος θα διαπιστώσει ότι η γραμμή σου είναι καταπληκτική, μοναδική στην ιστορία των τηλεπικοινωνιών. Φυσικά το πρόβλημα θα βρίσκεται στο dslam το οποίο όμως και δεν θα παραδεχτούν ποτέ. Εκεί είμαι κι εγώ τώρα.

Damien601
03-12-08, 13:25
Αν έδωσες βλάβη στο 131 θα περιμένεις πολύ :P
Ελπίζω να εννοείς το 121.

Ναι :rofl:121


Φυσικά το πρόβλημα θα βρίσκεται στο dslam το οποίο όμως και δεν θα παραδεχτούν ποτέ

Εντάξει με την ταχύτητα αυτό συμβαίνει... Αλλα και με τα attenuation noise margin κλπ.. ?
Το ίδιο φταίει λες?

theopan
03-12-08, 14:27
Αυτά τα 2 χρόνια που έχω τη γραμμή πάντα είχα τους ίδιους αριθμούς
Noise Margin 31 και στο πάνω και στο κάτω και Attenuation 10 πάνω και κάτω
σταθερά...
Από τότε που σας λέω ότι μου τα μασάει η ταχύτητα τα βλέπω και παίζουν συνέχεια προς τα κάτω... Τώρα πχ είναι Attenuation 10 σταθερά (πιο πολύ παίζει το Noise Margin) Noise Margin λοιπόν στο κατέβασμα 23 και πάνω 27.
Το ξέρω ότι είναι πάλι καλά αλλά σας επαναλαμβάνω ότι 2 χρόνια ήταν πάντα σταθερά στο 31 και τα 2...


Αυτές οι ίδιες τιμές σε up και down, είναι ένδειξη προβλήματος. Μην τα αναφέρεις σαν κάτι θετικό. Το up έχει πάντα μεγαλύτερο snr και μικρότερο attenuation από ότι το down. Αν δε συμβαίνει αυτό, είναι ένδειξη βραχυκυκλώματος ή παρόμοιας βλάβης στη γραμμή.

Damien601
03-12-08, 19:01
Αυτές οι ίδιες τιμές σε up και down, είναι ένδειξη προβλήματος. Μην τα αναφέρεις σαν κάτι θετικό. Το up έχει πάντα μεγαλύτερο snr και μικρότερο attenuation από ότι το down. Αν δε συμβαίνει αυτό, είναι ένδειξη βραχυκυκλώματος ή παρόμοιας βλάβης στη γραμμή.

Είχα την εντυπωση πως αυτά είναι καλά νουμερα.. Πρώτη φορα το ακουω αυτό. Αρα αυτο μαλλον μας λέει πως η γραμμή ήταν προβληματική απο την αρχή; Τώρα που είναι στα 27/10 το upload kai 24/10 το download είναι καλυτερο?

aa144
03-12-08, 21:49
Καλή είναι η γραμμή σου, ειδικά για την ταχύτητα που έχεις, μην ασχολείσαι καν με τα νούμερα. Και πριν και τώρα είναι καλά, απλά κάποια στιγμή ενεργοποιήθηκαν και άλλοι στο ίδιο καλώδιο με εσένα, και συμβαίνει το παρακάτω φαινόμενο:


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-xtalk.jpg

Damien601
04-12-08, 12:31
Χτες με πήραν από το γραφείο των τεχνικών της περιοχής. Μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημά με τη γραμμή μου αλλά θα ξανάεπικοινωνήσουν. Σήμερα το πρωί με πήρε ένας τεχνικός και μου είπε ότι αν θέλω θα περάσει να κάνει κάποιες μετρήσεις..
Ήρθε ο άνθρωπος ευγενικότατος και φιλικός έκανε κάποιες μετρήσεις με ένα μαραφέτι πορτοκαλί που κρατούσε. Απ' ότι είδα το ρούτερ μου εμφανίζει ότι θέλει στο attenuation γιατί αντί για 10 που λέει στο upload το μαραφέτι έγραφε κάτι σαν 2,5.. και τη συγκεκριμένη στιγμή το download πήγαινε με 175 kb/sec.
Τέλος πάντων μου είπε ο άνθρωπος ότι αντιλαμβάνεται πως δεν είναι σταθερός αριθμός αυτός και πως κάποιες στιγμές σίγουρα η ταχύτητα πέφτει όμως η γενικότερη περιοχή έχει πρόβλημα και πιέζουν από το κέντρο για κάποια αναβάθμιση που θα γίνει σχετικά σύντομα. Μετά που έφυγε με ξαναπήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι είναι στο κέντρο και μου ξαναέφτιαξε την πόρτα από την αρχή (είχε κοπεί το τηλέφωνο και το ίντερνετ για λίγα λεπτά). Έκανα λοιπόν reset το router και όντως πήρα ip μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα άρα κάτι έφτιαξε ο άνθρωπος.

Άσχετα από το αν ουσιαστικά δεν έφτιαξε 100% το πρόβλημά μου είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αντιμετώπιση που είχα γιατί ήταν γρήγορη και φάνηκε σαν κάποιος επιτέλους να ενδιαφέρθηκε.

Έτσι για να λέμε και τα καλά τους όχι μόνο τα στραβά :oneup:

lifeof29
04-12-08, 16:09
Συγγνώμη αν ρωτάω για δικό μου πρόβλημα σε αυτό το νήμα οποιος μπορεί και θέλει ας με βοηθήσει έχω ΟΤΕ conn-x 1024/256 είμαι απο καλαματα και κανα χιλιόμετρο από το κέντρο του οτε.
H ταχύτητα μου download από της 16:00 έως 00:00 τα μεσάνυχτα κυμαίνεται από 40 - 65kbps μετά κατά της 00:30 01:00 ανεβαίνει σταθερά στα 100kbps μέχρι και το μεσημέρι.
Eίχα και αποσυνδέσεις μόνο με ένα usb modem που χρησιμοποιούσα εδώ και δυο χρονια με μηδενικά προβλήματα ενώ ήμουν σε άλλο πάροχο που έκλεισε πρόσφατα. Tο πρόβλημα άρχισε και ήταν έντονο με ταχύτητες κάτω και από 30kbps την 25-11-2008.
Eίχα το ρουτερακι το baudtec που δίνει δωρεάν ο οτε με το conn-x και πρόσφατα αγόρασα το level one fbr-1461A αλλα καλύτερες ταχύτητες δεν είδα, τι να κάνω εκτος από αλλαγή φίλτρων που έχω δοκιμάσει μου λένε από οτε να πάρω το 121 και να δηλώσω βλάβη τη λέτε θα δω προκοπη η θα χειροτερέψουν τα πράγματα?

Damien601
04-12-08, 17:37
Απο αυτά που λες φαίνεται ότι είναι πίτα το dslam και έχεις καλύτερες ταχύτητες όταν δεν έχει τόσους πολλούς χρήστες μέσα (μετά τις 1200) άρα φαντάζομαι ο μόνος τρόπος να καλυτερεύσει η κατάσταση είναι να αναβαθμίσουν το κέντρο που σε εξυπηρετεί..
Το να πάρεις ένα τηλέφωνο και να δηλώσεις βλάβη μπορεί να μη φτιάξει την κατάσταση, σίγουρα όμως δεν θα την επιδεινώσει. Όσο περισσότερες αναγγελίες βλαβών έχουν τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να ασχοληθούν με καμία αναβάθμιση...

lifeof29
04-12-08, 17:49
ευχαριστώ πολύ, είμαι πολύ στενοχωρημένος με το θέμα, και εγώ αυτό σκέφτηκα από την αρχή και τους παρακάλεσα να κάνουν κάτι φοβάμαι να αναγγείλω βλάβη μήπως και χειροτερεύσουν τα πράγματα

aa144
04-12-08, 22:08
Χειρότερο δεν γίνεται, ούτε και καλύτερο μπορεί να γίνει αν δεν αραιώσει λίγο η κατάσταση στο DSLAM. Αλλά αντί για αυτό κάθε μέρα μπαίνουν και άλλοι, οπότε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.