PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για τιμες ΑΡΥΣ



tolis_plus
03-12-08, 02:28
Κατι περιεργο που παρατηρησα στο site της forthnet:
Πως γινεται η 2048 με την 4096 να εχουν την ιδια τιμη? Εγω αυτη τη στιγμη εχω 2048 και μου βγαινει 117ευρω το 6μηνο. Με την ιδια λογικη στα 4096 εχει παλι 117 το 6μηνο. Γιατι τοτε δεν μου το εχουν κανει 4096 αφου εχει την ιδια τιμη? :hmm:

απο το site της forthnet:
Συνδρομές αορίστου χρόνου
ADSL μέσω ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) DYNAMIC STATIC
ΑΟΡΙΣΤΟΥ
ανά μήνα ΑΟΡΙΣΤΟΥ

ADSL 1024
16,50 €
25,10€
ADSL 2048
19,50 €
28,10€
ADSL 4096
19,50 €
28,10€

DSLaManiaC
03-12-08, 03:45
Λένε ότι όλες οι ΑΡΥΣ έχουν αναβαθμιστεί σε 4096.

tolis_plus
03-12-08, 11:37
Λένε ότι όλες οι ΑΡΥΣ έχουν αναβαθμιστεί σε 4096.

εμενα παντως συγχρονιζει στα 2mbps

DSLaManiaC
03-12-08, 12:06
Η λέξη "ΛΕΝΕ" δε μπήκε τυχαία.

Lagman
03-12-08, 12:07
για ποιο λόγο να βάλεις forthnet ΑΡΥΣ η για ποιο λόγο να έχεις ΑΡΥΣ με FORTHnet ;

tolis_plus
03-12-08, 12:22
για ποιο λόγο να βάλεις forthnet ΑΡΥΣ η για ποιο λόγο να έχεις ΑΡΥΣ με FORTHnet ;

Καταρχην δεν ειναι αυτο το θεμα μας.... αλλο πραγμα ρωτησα σχετικα με την ασαφεια στον τιμοκαταλογο και το οτι ειναι αδικο καποιος με 19,50 να εχει 2Μμπιτ και καποιος με τα ιδια χρηματα να εχει 4.

chemboy
03-12-08, 12:23
Να απαντήσω εγώ στον Lagman....

Μήπως γιατί δυστυχώς στην περιοχή μας το μόνο δίκτυο που υπάρχει είναι του ΟΤΕ και δεν υπάρχουν εναλλακτικοί; Άρα αναγκαστικά πας μέσω ΑΡΥΣ.
Μήπως γιατί στις περιοχές μας (Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα) δεν υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια εκτός από μια;
Μήπως γιατί η Forthnet στο ΑΡΥΣ βγαίνει λίγο φθηνότερα από τον ΟΤΕ,αλλά δίνει μόνο μέχρι 4 mbps; Και αν τα δώσει και αυτά ή θα χρειαστεί να κάνεις καμία καταγγελία για να βρεις το δίκιο σου και θα σε έχουν στα 1 ή 2 mbps.
Μήπως γιατί ακόμη περιμένεις να έρθει το ιδιόκτητο της Forthnet στην περιοχή σου και να γλιτώσεις επιτέλους από τις υπέρογκες χρεώσεις του νταβαντζή ΟΤΕ;
Μήπως γιατί κάποτε εμπιστεύτηκες την Forthnet αλλά τον τελευταίο καιρό τα έχει κάνει μαύρο χάλι; Σε βαθμό μάλιστα τέτοιο που να την καταριέσαι και να μην θέλεις να ξανακούσεις για δαύτη....

Για όλους λοιπόν τους παραπάνω λόγους ξαναγυρνάμε στον νταβαντζή ΟΤΕ.

Pehlis
03-12-08, 21:43
Ακουσατε ακουσατε τι εγινε. Λευκαδα, εγω και ενας αλλος φιλος εχουμε 4mb μεσω ΑΡΥΣ.
Στο wizard της 4net για το τηλ κεντρο μας λεει πως υποστηριζει 2mb ενω μεχρι τον Σεπτεμβρη ελεγε για 4.
Ο φιλος μου μετακομιζει 2 τερταγονα παρα περα και η γραμμη του μετα τη μεταφορα τωρα πλεων ειναι στα 2mb.
Τι να πει κανεις τωρα....
Αντι να ανεβενουνε οι ταχυτητες παμε προς τα κατω.

Σημειωνω πως το connx υποστιριζει μεγαλυτερες ταχυτητες.

chemboy
03-12-08, 23:29
Φίλε Pehlis μη το ψάχνεις, οι τύποι είναι για τα πανηγύρια. Θυμάσαι τι περάσαμε για να πάμε στα 4 και τι παιρνάμε τώρα. Και εμένα ο Wizard τους δείχνει διαθεσιμότητα έως 2048 ενώ ο ΟΤΕ δίνει έως 24 στην περιοχή μου άσχετα ότι έχουμε μεγάλο Att. λόγω απόστασης και πιάνουμε γύρω στα 5 μέγιστο. Μάλλον το κάνουν για να μην αναβαθμίσουν τις 1024 ή 2048 στα 4096. Και όλα αυτά ένα χρόνο σχεδόν από την ανακοίνωση τους για αναβάθμιση των ΑΡΥΣ στα 4 mbps και αρκετούς μήνες μετά την καταγγελία μας.
Για να είμαι όμως και ontopic να πως στον φίλο tolis_plus που άνοιξε αυτό το θέμα ότι η ίδια τιμή στα 4 και τα 2 κατά τη γνώμη μου είναι έτσι δωσμένη από τους managaραίους ώστε να σου λένε με αυτά τα λεφτά παίρνεις έως 24 αν είσαι στο ιδιόκτητο μας, ή 4 αν το υποστηρίζει η περιοχή σου ή 2 αν υποστηρίζει ούτε 4 αν αναγκαστικά πας μέσω ΟΤΕ. Σκόπιμα βάζουν οι αλήτες τον Wizard να δείχνει χαμηλώτερες ταχύτητες από αυτές που υποστηρίζει ο ΟΤΕ για να έχουν το μέγιστο δυνατό ποσοστό κέρδους της μεταπώλησης των γραμμών που παίρνουν από τον ΟΤΕ. Αν δεν είχαμε κάνει καταγγελία θα είμασταν στα 1024 ή στην καλύτερη στα 2048 όπως δυστυχώς βλέπω πολύ κόσμο να είναι ακόμη και σήμερα.

tolis_plus
04-12-08, 01:19
Φίλε Pehlis μη το ψάχνεις, οι τύποι είναι για τα πανηγύρια. Θυμάσαι τι περάσαμε για να πάμε στα 4 και τι παιρνάμε τώρα. Και εμένα ο Wizard τους δείχνει διαθεσιμότητα έως 2048 ενώ ο ΟΤΕ δίνει έως 24 στην περιοχή μου άσχετα ότι έχουμε μεγάλο Att. λόγω απόστασης και πιάνουμε γύρω στα 5 μέγιστο. Μάλλον το κάνουν για να μην αναβαθμίσουν τις 1024 ή 2048 στα 4096. Και όλα αυτά ένα χρόνο σχεδόν από την ανακοίνωση τους για αναβάθμιση των ΑΡΥΣ στα 4 mbps και αρκετούς μήνες μετά την καταγγελία μας.
Για να είμαι όμως και ontopic να πως στον φίλο tolis_plus που άνοιξε αυτό το θέμα ότι η ίδια τιμή στα 4 και τα 2 κατά τη γνώμη μου είναι έτσι δωσμένη από τους managaραίους ώστε να σου λένε με αυτά τα λεφτά παίρνεις έως 24 αν είσαι στο ιδιόκτητο μας, ή 4 αν το υποστηρίζει η περιοχή σου ή 2 αν υποστηρίζει ούτε 4 αν αναγκαστικά πας μέσω ΟΤΕ. Σκόπιμα βάζουν οι αλήτες τον Wizard να δείχνει χαμηλώτερες ταχύτητες από αυτές που υποστηρίζει ο ΟΤΕ για να έχουν το μέγιστο δυνατό ποσοστό κέρδους της μεταπώλησης των γραμμών που παίρνουν από τον ΟΤΕ. Αν δεν είχαμε κάνει καταγγελία θα είμασταν στα 1024 ή στην καλύτερη στα 2048 όπως δυστυχώς βλέπω πολύ κόσμο να είναι ακόμη και σήμερα.

Ευχαριστω για τη φιλοτιμη προσπαθεια να απαντησεις στην ερωτηση μου απλα δεν μπορεσα να σε καταλαβω στο σημειο που λες για τα 2 και τα 4 και σε εχασα... :)

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να παω στο ιδιοκτητο και 100Μπιτ να εδινε ακομα για το λογο οτι εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο τους τεχνικους του οτε απο οτι της forthnet σε καποιο ενδεχομενο τεχνικο προβλημα. Τον προηγουμενο μηνα ειχα μεινει 2 βδομαδες χωρις ιντερνετ και η εξυπηρετηση απο την forthnet ηταν απαραδεκτη... βεβαια και τωρα στην ουσια ειμαι στη forthnet αλλα ξερω πως το τεχνικο κομματι ειναι στην αρμοδιοτητα του οτε...τελοσπαντων γνωμη μου ειναι...... και επιστρεφω στο θεμα μου....
Μιλησα με εξηπηρετηση πελατων σχετικα με αυτο που ρωτησα για τις τιμες ΑΡΥΣ.
Μου λεει η κοπελα στο τηλ που το ειδατε αυτο στο site μας? Της εξηγω αναλυτικα που το ειδα και δεν μπορουσε ουτε καν να το βρει ενω της ελεγα ενα ενα τα σταδια που να πατησει (ουτε ECDL μεσω τηλεφωνου να διδασκα)...αφου τελικα καταφερε να το βρει μου λεει οτι τα 4Μπιτ παρεχονται μονο μεσω ιδιοκτητου (!!). Τοτε γιατι της λεω ειναι στη σελιδα με τις ανανεωσεις συνδρομων για ΑΡΥΣ? Μετα καταλαβε τη μ@@@@α που ειπε και προσπαθησε να τα καλυψει λεγοντας μου οτι ισχυει μονο για ηφυσταμενους συνδρομητες. Και δεν ειμαι εγω υφησταμενος της λεω? Μου λεει ειστε αλλα δεν ειστε στα 4Μμπιτ για να γινει ανανεωση στα 4. Της λεω και περσυ που ημουν στο 1Μμπιτ ζητησα αλλαγη ταχυτητας και πηγα στα 2. Γιατι δηλ τωρα να μη μπορει να γινει απο τα 2 στα 4 απο τη στιγμη που η τιμη ειναι η ιδια? Και μετα μου λεει να το ζητησω εγγραφως με email και ΑΝ θα γινει (!!) Δηλαδη απορω...δεν εχουν την παραμικρη ιδεα του τι ειναι εφικτο και τι οχι? Το πιο απλο πραγμα που θα μπορουσαν να εχουν μπροστα τους ειναι ενα σχεδιαγραμμα που να λεει:

Ειναι πελατης μας? Ναι Η οχι?
Ναι -> μεσω οτε Η ιδιοκτητου? Μεσω ιδιοκτητου -> αυτες και αυτες οι επιλογες
Μεσω Οτε -> σε τι ταχυτητα?
1Μπιτ -> δυνατοτητα αναβαθμισης στα 2 Η 4
2 Μπιτ -> δυνατοτητα αναβαθμισης στα 4
4 Μπιτ -> δυνατοτητα αναβαθμισης μονο μεσω ιδιοκτητου
κατι τετοιο απλο και οχι να σου λενε στειλτε εμαιλ και ΘΑ δουμε αν θα μπορεσει να γινει

ariadgr
04-12-08, 01:25
@tolis_plus:

Γιατί δεν βάζεις Conn-x αφού είναι τόσο δύσκολο για τη Forthnet να σε εξυπηρετήσει σε ΑΡΥΣ;

tolis_plus
04-12-08, 01:32
@tolis_plus:

Γιατί δεν βάζεις Conn-x αφού είναι τόσο δύσκολο για τη Forthnet να σε εξυπηρετήσει σε ΑΡΥΣ;

Με ολο το σεβασμο....τετοια σχολια δεν βοηθανε καθολου. Πρωτον δεν γνωριζω ακομα αν η forthnet μπορει Η οχι να με εξυπηρετησει...αυτο περιμενω να μαθω απο αυτους και ισως απο εδω αν γνωριζει καποιος....Τωρα αν εσυ γνωριζεις για το τι μπορει να προσφερει η forthnet ή οχι θα μου ηταν χρησιμο να το μαθω κι εγω οποτε το σχολιο σου θα ηταν καλυτερο να ελεγε κατι του στυλ: η forthnet δεν μπορει να σε εξυπηρετησει μεσω ΑΡΥΣ οποτε ισως καλυτερα να σκεφτεις τη λυση του conn-x
ευχαριστω

chemboy
04-12-08, 02:57
Αυτό που λέω είναι απλό. Για μερικούς εγκεφάλους εκεί μέσα στην Forthnet:

έως 24 mbps (ιδιόκτητο) = 4 mbps (ΑΡΥΣ) = 2 mbps (ΑΡΥΣ) (τιμολογιακά πάντα)

Προφανώς το μεγαλύτερο κέρδος γι αυτούς είναι όταν είσαι συνδρομητής τους μέσω ιδιόκτητου και αυτό προσπαθούν να πετύχουν. Έχεις κάθε δικαίωμα να θες να είσαι μέσω ΑΡΥΣ και σε αυτή την περίπτωση σήμφωνα με ανακοίνωση που βγάλανε γύρω στο Φεβρουάριο του 2008 θα πρέπει όλες οι ΑΡΥΣ να γίνουν 4 mbps αν υποστηρίζεται (που προφανώς υποστηρίζεται στην περιοχή σου αλλά καλού κακού δες και τον wizard) ή στην αμέσως επόμενη ταχύτητα που υποστηρίζεται. Άρα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να σε πάνε στα 4 και να το απαιτήσεις.
Όταν όμως έχουν να κάνουν με συνδρομητές τους ΑΡΥΣ επειδή σκέφτονται κουτοπόνηρα και δεν θέλουν να αιτούνται μετατροπές στον ΟΤΕ σε κρατάνε ως έχεις ή σκαρφίζονται ότι τους έρχεται στο κεφάλι να σου δώσουν χαμηλώτερη ταχύτητα την οποία θα την πληρώσουν χονδρική στον ΟΤΕ φθηνότερα άρα θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος. Γι αυτό λέω ότι κάνουν και κομπίνες με τον Wizard όπως έγραψα παραπάνω.
Αν τώρα όλα αυτά που συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό με την Forthnet που πάει από το κακό στο χειρότερο δείχνει ότι είναι καλή εταιρία, τότε τι να πώ! Και αν πραγματικά συμπεριφέρονται έτσι όπως εικάζω παραπάνω και με αυτή την νοοτροπία, ε τότε είναι ζήτημα χρόνου να έχει την τύχη μερικών άλλων αεριτζήδων και σε αυτό μπορεί να συμβάλει και ο υπερδανεισμός της να αγοράσει τη NOVA.

hel
04-12-08, 02:58
Στη Ν. Σμύρνη έχεις ΑΡΥΣ με fortnhet?

ariadgr
04-12-08, 03:05
Με ολο το σεβασμο....τετοια σχολια δεν βοηθανε καθολου.

:hmm:

Εγώ πάντως για να σε βοηθήσω το έγραψα.


Πρωτον δεν γνωριζω ακομα αν η forthnet μπορει Η οχι να με εξυπηρετησει...αυτο περιμενω να μαθω απο αυτους και ισως απο εδω αν γνωριζει καποιος....Τωρα αν εσυ γνωριζεις για το τι μπορει να προσφερει η forthnet ή οχι θα μου ηταν χρησιμο να το μαθω κι εγω οποτε το σχολιο σου θα ηταν καλυτερο να ελεγε κατι του στυλ: η forthnet δεν μπορει να σε εξυπηρετησει μεσω ΑΡΥΣ οποτε ισως καλυτερα να σκεφτεις τη λυση του conn-x

Δε νομίζεις ότι είναι λίγο παράξενο να μου υποδεικνύεις "πως θα έπρεπε να γράψω" αυτό που ήθελα να γράψω; :confused:

Σε forum βρίσκεσαι, ο καθένας εκφράζει τη γνώμη του.
Αν τη βρίσκεις άχρηστη ή λανθασμένη μπορείς απλά να την αγνοήσεις.
Σκέψου ότι ο άλλος διαθέτει το χρόνο του για να σου απαντήσει, χωρίς να έχει κάποια υποχρέωση...

tolis_plus
04-12-08, 03:15
Στη Ν. Σμύρνη έχεις ΑΡΥΣ με fortnhet?

σχεδον 3 χρονια

........Auto merged post: tolis_plus πρόσθεσε 4 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό που λέω είναι απλό. Για μερικούς εγκεφάλους εκεί μέσα στην Forthnet:

έως 24 mbps (ιδιόκτητο) = 4 mbps (ΑΡΥΣ) = 2 mbps (ΑΡΥΣ) (τιμολογιακά πάντα)

Προφανώς το μεγαλύτερο κέρδος γι αυτούς είναι όταν είσαι συνδρομητής τους μέσω ιδιόκτητου και αυτό προσπαθούν να πετύχουν. Έχεις κάθε δικαίωμα να θες να είσαι μέσω ΑΡΥΣ και σε αυτή την περίπτωση σήμφωνα με ανακοίνωση που βγάλανε γύρω στο Φεβρουάριο του 2008 θα πρέπει όλες οι ΑΡΥΣ να γίνουν 4 mbps αν υποστηρίζεται (που προφανώς υποστηρίζεται στην περιοχή σου αλλά καλού κακού δες και τον wizard) ή στην αμέσως επόμενη ταχύτητα που υποστηρίζεται. Άρα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να σε πάνε στα 4 και να το απαιτήσεις.
Όταν όμως έχουν να κάνουν με συνδρομητές τους ΑΡΥΣ επειδή σκέφτονται κουτοπόνηρα και δεν θέλουν να αιτούνται μετατροπές στον ΟΤΕ σε κρατάνε ως έχεις ή σκαρφίζονται ότι τους έρχεται στο κεφάλι να σου δώσουν χαμηλώτερη ταχύτητα την οποία θα την πληρώσουν χονδρική στον ΟΤΕ φθηνότερα άρα θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος. Γι αυτό λέω ότι κάνουν και κομπίνες με τον Wizard όπως έγραψα παραπάνω.
Αν τώρα όλα αυτά που συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό με την Forthnet που πάει από το κακό στο χειρότερο δείχνει ότι είναι καλή εταιρία, τότε τι να πώ! Και αν πραγματικά συμπεριφέρονται έτσι όπως εικάζω παραπάνω και με αυτή την νοοτροπία, ε τότε είναι ζήτημα χρόνου να έχει την τύχη μερικών άλλων αεριτζήδων και σε αυτό μπορεί να συμβάλει και ο υπερδανεισμός της να αγοράσει τη NOVA.

thanks. ησουν απολυτα σαφης :oneup:

tolis_plus
05-12-08, 02:18
Σε email που ελαβα απο τη forthnet μου λεει οτι μπορω να παω μεχρι τα 24Mbit με 19,90 το μηνα. Τι εννοει? Μεσω ΑΡΥΣ?

DSLaManiaC
05-12-08, 02:23
Σε email που ελαβα απο τη forthnet μου λεει οτι μπορω να παω μεχρι τα 24Mbit με 19,90 το μηνα. Τι εννοει? Μεσω ΑΡΥΣ?

Όχι.

Μέσω μεταφοράς στο ιδιόκτητο.

tolis_plus
05-12-08, 02:37
Όχι.

Μέσω μεταφοράς στο ιδιόκτητο.

Μα το φθηνοτερο πακετο μεσω ιδιοκτητου δεν ειναι το enonomy με καπου 25 ευρω το μηνα?

DSLaManiaC
05-12-08, 02:48
Shared LLU λέγεται. (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010643)

@ ADSLgr.com All rights reserved.