PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετροπή DVDrip σε αναγνωρίσιμο αρχείο για τον Η/Υ



poppy1984
03-12-08, 09:46
Καλημέρα σε όλους είναι η πρώτη μου φορά στο forum σας.
Ήθελα να κάνω 1ερώτηση,μου δάνεισε ένας φίλος 2 ταινίες σε dvd που είναι γραμμένες σε αρχείο DVDrip,γνωρίζει κάποιος πως να τις μετατρέψω σε κάποιο άλλο αρχείο που να τις αναγνωρίζει και να τις παίζει κανονικά ο υπολογιστής μου.π.χ έχω το πρόγραμμα PowerDVD και το Media PLayer Classic αλλά δεν παίζει με κανένα από τα δύο.
Αν μπορεί κα΄ποιος να με βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ .Τα λέμε:)

manicx
03-12-08, 12:22
Καλημέρα. Μπορείς να μας πεις τι extension έχει το αρχείο; Να υποθέσω ότι το αρχείο είναι κάτι σε

ονομα.avi

κι επίσης να υποθέσω ότι ακούς μόνο τον ήχο; Μπορείς να δεις με τον Media Player Classic τις λετπομέρεις του αρχείο. Ξεκίνησε να το παίζει στον MPC, και πάτα Shift + F10. Στο tab Details θα δεις κάτι όπως

Video: XVID 640x480 29.97fps 693Kbps [Video 0]
Audio: MPEG Audio Layer 3 44100Hz stereo 128Kbps [Audio 1]

Προφανώς είναι αρχείο XviD, οπότε θα χρειαστείς το codec. Πήγαινε, εδώ (http://www.free-codecs.com/Koepi_XviD_download.htm) και κατέβασε το αρχείο. Κάνε εγκατάσταση και θα είσαι κομπλέ. Με τον Media Player Classic, καλό είναι να βάλεις και το FFDShow (http://www.free-codecs.com/download_soft.php?d=4788&s=50) που θα σου επιτρέψει playback αρκετών αρχείων όπως FLV, MKV κλπ.

Αν όλα αυτά σου φαίνονται βουνό, κατεβάζεις τον KMPlayer (http://www.free-codecs.com/kmplayer_download.htm) που έχει ΟΛΑ τα codecs ενσωματωμένα και τελείωσες... Απλά τον κάνεις install...

konc
03-12-08, 14:00
Εκτός αν το rip είναι της μορφής ts_video ts_audio κλπ οπότε πάμε αλλού.

poppy1984
03-12-08, 15:01
manicx σε ευχαριστώ πάρα πολύ εγκατέστησα το KMPlayer και παίζει σχεδόν όλα τα αρχεία ταινίας.
Δεν γνωρίζω πολλά από προγράμματα και τώρα μου κόλλησε το μικρόβιο να κατεβάζω τανίες,δεν ξέρω αν και πάλι μπορείς να με βοηθήσεις αλλά κατέβασα :nono: σε μορφή rmvb μια χαρά παίζει με το πρόγραμμα που μου είπες και με υπότιτλους ελληνικούς, ωραία εικόνα κ.τ.λ αλλά θέλω να το γράψω σε DVD,έχω το WinAvi αλλά δεν τους αναγνωρίζει τους φακέλους αυτούς για να τους ανοίξει ξέρεις τι μπορώ να κάνω.
Σευχαριστώ και πάλι.

crypter
03-12-08, 15:03
αλλά κατέβασα τον james bond σε μορφή rmvb μια χαρά παίζει με το πρόγραμμα που μου είπες και με υπότιτλους ελληνικούς, ωραία εικόνα κ.τ.λ αλλά θέλω να το γράψω σε DVD,έχω το WinAvi αλλά δεν τους αναγνωρίζει τους φακέλους αυτούς για να τους ανοίξει ξέρεις τι μπορώ να κάνω.

Μπορεις ευκολα να το μετατρεψεις και να το καψεις σε dvd με το convertxtodvd.

Tiven
03-12-08, 15:06
Ή με το πολύ καλό,δωρεάν και αρκετά πιο ελαφρύ, avi2dvd.

manicx
03-12-08, 17:14
Ή με το ακόμα καλύτερο Free και Open Source, DVD Flick... :p

poppy1984
04-12-08, 10:10
Καλημέρα πάλι παιδιά, δοκίμασα χτες την ιδέα του/της Tiven για το AviDVD μια χαρά τα ΄δέχεται τα αρχεία αλλά στην προεπισκόπιση της ταινίας προτού το κάψω μου βγάζει στο κέντρο της ταινίας μια σειρά που γράφει aviDVDburn κ.τ.λ.
Φαντάζομαι πρέπει να αγοραστεί το πρωτότυπο για να μην φαίνεται αυτό ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.