PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το internet



toiz
03-12-08, 16:05
Λοιπόν έχω otenet 8mbps με ασύρματο router της sagem!σ σταθερός υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο router με ethrnet ενώ ο φορητός μου συνδέεται φυσικά ασύρματα με το router! στο φορητό όλα κυλάνε ομαλά σε σχέση με το internet...στο desktop όμως ανά τακτά χρονικά διαστήματα μειώνεται πολύ η ταχύτητα ή μηδενίζεται τελείως για 5-10s κάθε φορά και μετά πάλι επανέρχεται! (χρησιμοποιώ firefox και στα δύο pc)...μπορεί κάποιος να μου πει τι φταίει? χρειάζεται κάποιες ρυθμίσεις το router? φταίει ο explorer?φταίει το καλώδιο ethernet? :(:(:(:(:(:(:(:(

HELP

Roronoa
03-12-08, 16:15
μειώνεται για αρκετή ώρα; αν ναι ενδέχεται να μπαίνει κάποιος μέσω wifi από εκεί γύρω και να σου μειώνει την ταχύτητα.
edit
άκυρο, δεν είχα δεί ότι είναι για λίγα sec.
απ'οσο έχω ακούσει αυτό το μηχάνημα δεν το εμπιστεύεται και πολύς κόσμος. Οι περισσότεροι αλλάζουν το router που τους δίνει η εταιρία με τη σύνδεση με την πρώτη ευκαιρία.
εμένα μου έχουν δώσει sagem modem(πολύ παλιά) και κολλούσε. με πέταγε πό το internet και όταν έκανα dial δεν γινόταν. έκανα restart και μόνο τότε ξεκόλλαγε.
γνωστός μου είχε ένα αντίστοιχο με το δικό σου και δεν το χρησιμοποίησε κάν.
η λογική λέει ότι αφού λειτουργεί το wireless η σύνδεση είναι οκ. άρα το πρόβλημα είναι στο router.
αν οι διακοπές είναι αρκετά συχνές νομίζω αξίζει να το αλλάξεις.
πρίν δοκίμασε να αλλάξεις τον τρόπο που το συνδέεις. δηλαδή αν το κάνεις με ethernet καντο με usb και ανάποδα, ίσως δεις διαφορά.(αν έχει και τις 2 δυνατότητες βέβαια.)

toiz
03-12-08, 16:33
μειώνεται πολύ η ταχύτητα ή μηδενίζεται τελείως για 5-10s κάθε φορά και μετά πάλι επανέρχεται! το λεω και παραπάνω! μόνο για 5-10 sec...Και μετά όλα κάλα για 15-20 sec και μετά πάλι τα ίδια !!!φφφφφ.....εχώ ενεργοποιήσει και το mac adress control (εκτός από το wpa που εχω) μπορούν πάλι να με κλέψουν

το router δν εχει δυνατοτητα για usb συνδεση.... :( :( :(
έχεις κατι καλό και οικονομικό να μου προτείνεις....????

Athens1908
03-12-08, 16:48
delete plz

delta9
03-12-08, 16:57
Οταν λες μειωνεται που μειωνεται;
Στο borwsing; στο κατεβασμα αρχειων;στο κατεβασμα με torrent;

Βαλε το ethernt για λιγο στο λαπτοπ και δες τι συμπεριφορα εχει.
Οι 2 υπολογιστες τι εφαρμογες χρησιμοποιουν;
Μηπως κατεβαζεις τπτ στο λαπτοπ(πχ torrent) και σου δημιουργει προβληματα;

toiz
03-12-08, 17:19
στο browsing εχω το πρόβλημα!! αλλά εχω δοκιμάσει και IE και Opera και πάλι τα ίδια !! το laptop το εχω συνδέσει και δν διαπίστωσα κανενα προβλημα! :(
οχι δν ειναι το προβλημα απο τα torrents στο laptop...και κλειστο να ειναι το utorrent το ιδιο συμβαινει

delta9
03-12-08, 17:36
Ρυθμισε την καρτα δικτου που εχει προβλημα σε 10Mbps Full duplex και πες μας αν υπαρχει δαιφορα

Roronoa
03-12-08, 17:55
απ΄ότι κατάλαβα γίνεται περιοδικά αυτή η πατάτα. πειραματίσου όπως είπε και ο φίλος να βάλεις το laptop σε καλώδιο με το router και να δούμε τι θα γίνει. Αν κάνει το ίδιο τότε είναι το router και θα σου προτείνει κάποιος που το έχει ψάξει περισσότερο από μένα(υπάρχουν και αντίστοιχα topics που μπορείς να δεις τι κυκλοφορεί περίπου στην αγορά και τι αξίζει.). Αν δεν το κάνει με το laptop τότε ψάχνεις το pc σου και την κάρτα δικτύου.
πολύ παράξενο αυτό, πρώτη φορά ακούω τέτοια νερά με τη σύνδεση κάθε λίγο και λιγάκι...

toiz
03-12-08, 18:03
http://i221.photobucket.com/albums/dd200/toizpdl/aa-1.jpg

παλι το ιδιο με 10!!! καποιες αλλες αλλαγες που μπορω να κανω στη καρτα δικτυου????δν ξερω καθολου απο αυτα...

vaggoulas
03-12-08, 18:27
DNS έχεις βάλει στην κάρτα δικτύου?

toiz
03-12-08, 18:43
οχι ! τι να βαλω δλδ?? στο network address??

@ ADSLgr.com All rights reserved.