PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση Forthnet. Πρόβλημα?



Asxetos1
03-12-08, 16:13
Καλημέρα σε όλους.

Τον Αύγουστο του 2008 άλλαξα πάροχο και πήγα απο τον ΟΤΕ στη Forthnet.
Για 1 μήνα όλα ήταν μια χαρά. Απο κει και πέρα, πιστεύω ξέρετε όλοι την συνέχεια.

Επειδή η υπομονή μου πλέον εξαντλήθηκε, η ερώτησή μου είναι:

Αν γυρίσω στον ΟΤΕ η επιλέξω οποιοδήποτε άλλο πάροχο θα έχω προβλήματα με την Forthnet (εφόσον δεν έχω κλείσει 12μηνο)?

ariadgr
03-12-08, 16:16
Αν γυρίσω στον ΟΤΕ η επιλέξω οποιοδήποτε άλλο πάροχο θα έχω προβλήματα με την Forthnet (εφόσον δεν έχω κλείσει 12μηνο)?

Κανένα πρόβλημα, εκτός που θα πληρώσεις το penalty για διακοπή πριν το 12μηνο στη Forthnet (70€), εκτός και αν τους ενημερώσεις εγγράφως για τα προβλήματα που έχεις, και οτι γι'αυτό φεύγεις και δεν αποδέχεσαι penalty, ζητώντας να σου απαντήσουν εγγράφως επιβεβαιώνοντας ότι το δέχονται.

Icyreloaded
03-12-08, 16:48
Φανταζομαι οτι ακομα και αν το δεχτουν δεν προκειται να κρατησουν τη γραμμη μεχρι να μπει η γραμμη απο αλλο ISP?

Δηλαδη αν ηθελα να αλλαξω απο Forthnet σε HOL ποσο καιρο θα εμενα χωρις τηλεφωνο?

Δεν το εχω αποφασισει ακομα απλως οι γραμμες της Forthnet ειναι χαλια εδω και ενα μηνα και δεν εχουν καν πει μια κουβεντα οτι ξερουν το προβλημα, ακομα και στο τηλεφωνο λενε αλλα. Που μαλλον σημαινει οτι δεν εχουν καν αποφασισει τι θα κανουν για να το φτιαξουν η αν θα το φτιαξουν.

k4ileb
03-12-08, 17:31
βασικα παρε τηλεφωνο σε ενα καταστημα του παροχου που θες να κανεις νεα συνδεση και ρωτα ποσο καιρο θα σε παρει ..... ε και υπολογιζεις .....

πχ εγω απο vodafone που ειχα ... πηρα στον οτε και μου λενε σε 10 εργασιμες μερες θα γινει η συνδεση περιπου ... εκανα με την μια αιτηση διακοπης στην vodafone απαιτώντας να μην πληρωσω penalty καθως αυτοι ηταν υπευθυνοι που η γραμμη μου ολο ετρωγε disconnects .... μεχρι να γινει η διακοπη απο vodafone προλαβε και την διεκοψε ο ΟΤΕ :P με αποτελεσμα να μεινω χωρις adsl για λιγο διαστημα :D

bathan
03-12-08, 18:52
Φανταζομαι οτι ακομα και αν το δεχτουν δεν προκειται να κρατησουν τη γραμμη μεχρι να μπει η γραμμη απο αλλο ISP?

Δηλαδη αν ηθελα να αλλαξω απο Forthnet σε HOL ποσο καιρο θα εμενα χωρις τηλεφωνο?

Δεν το εχω αποφασισει ακομα απλως οι γραμμες της Forthnet ειναι χαλια εδω και ενα μηνα και δεν εχουν καν πει μια κουβεντα οτι ξερουν το προβλημα, ακομα και στο τηλεφωνο λενε αλλα. Που μαλλον σημαινει οτι δεν εχουν καν αποφασισει τι θα κανουν για να το φτιαξουν η αν θα το φτιαξουν.
Αν το αποφασίσεις θα τους στείλεις φαξ που θα τους ενημερώνεις πως θα καταγγείλεις την σύμβαση λόγω δικής τους υπαιτιότητας (λόγω προβλημάτων) αν και δεν πιστεύω πως θα δεχτούν την δική τους υπαιτιότητα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή σου
Μετά θα πάς σε όποιον άλλο πάροχο επέλεξες και θα κάνεις αίτηση για φορητότητα, μην κάνεις διακοπή απο την forthnet γιατί θα μπλέξεις. Να υπολογίζεις περίπου 20 μέρες χοντρικά.

ariadgr
03-12-08, 22:30
Φανταζομαι οτι ακομα και αν το δεχτουν δεν προκειται να κρατησουν τη γραμμη μεχρι να μπει η γραμμη απο αλλο ISP?

Δεν θα κάνεις ακύρωση, απλά για την πρόθεσή σου θα τους ενημερώσεις (να το ξεκαθαρίσεις αυτό)


Δηλαδη αν ηθελα να αλλαξω απο Forthnet σε HOL ποσο καιρο θα εμενα χωρις τηλεφωνο?

Καθόλου, γιατί θα έκανες αίτηση μετάβασης με φορητότητα στο νέο πάροχο

@ ADSLgr.com All rights reserved.