PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηπως ο ΟΤΕ συμφερει καλυτερα?



Nik_Gr
03-12-08, 18:26
Παιδια ακομη ολοι μας στο 2play πληρωνουμε 40€ μηνιαιως στην 4νετ.

Η vivodi το εχει ριξει στα 20€.

Πολυ προσφατα ο ΟΤΕ με το Conn-X Talk εριξε την τιμη για σταθερη τηλεφωνια και νετ 24mbps στα 15€.

Εχει τεραστια διαφορα στην τιμη(ενταξει χωρις μια ςρα κινητα και διεθνεις κλησεις) και σκεφτομαι να καταργησω την 4νετ και να πας στον ΟΤΕ.

Μια ακομη απογοητευση απο την 4νετ ηταν και η απλησιαστη τιμη nova που εχει.

Τι λετε εσεις? Συμφερει να παμε στον ΟΤΕ?

Antre
03-12-08, 18:29
Πολυ προσφατα ο ΟΤΕ με το Conn-X Talk εριξε την τιμη για σταθερη τηλεφωνια και νετ 24mbps στα 15€.



15 ευρώ είναι μόνο οι απεριόριστες κλήσεις.... δηλαδή χωρίς πάγιο(15 ευρώ) και internet (16 έως 30 ευρώ). Δηλαδή το κόστος είναι, αναλόγως την ταχύτητα που βάλεις, από 46 έως 60 ευρώ χωρίς κλήσεις προς κινητά (και διεθνής προορισμούς αλλά ίσως να μην σε καίει κιόλας ) αλλά και χωρίς αναγνώριση κλήσης

bathan
03-12-08, 18:45
Σε όλα αυτά πρέπει να υπιολογίσουμε και 30 + ευρώ για τέλος επανασύνδεσης, αυτήν την στιγμή το αντίστοιχο πακέτο με της forthnet κοστίζει γύρω στα 60 ευρώ (με όλα μέσα, πάγια κλπ). Πριν έρθω στην forthnet το είχα ψάξει ενδελεχώς αλλά ακόμη δεν συμφέρει
Εγώ πιστεύω πως στα 45-50 ευρώ για όλα (κινητά, υπεραστικά και διεθνή) είναι το καλύτερο πακέτο και το κυριότερο δεν γίνεσαι μπαλάκι όταν υπάρξει πρόβλημα. Σίγουρα όταν έρθει η ώρα θα το σκεφτώ σοβαρά

Antre
03-12-08, 19:23
Εντάξει μην υπολογίζουμε τώρα και το τέλος της επανασύνδεσης... αν παραμείνεις 12 μήνες αυτά τα 30 ευρώ είναι 2.5 ευρώ το μήνα... ενώ αν παραμείνεις παραπάνω (πχ 24 μήνες) εξανεμίστηκε.... μη μετράμε τώρα και τα κέρματα ;) . Είπαμε είναι πιο ακριβός ο πΟΤΕΣ αλλά όχι και έτσι

Υ.Γ. Πάντως σε σχέση με παλαιότερα η διαφορές μεταξύ πΟΤΕ και forthnet στο λογαριασμό έχουν μικρύνει

grdan7
03-12-08, 21:20
Μάλλον δεν τα έχεις καταλάβει καλά, για ρίξε μια ματιά..

€14,756/μήνα ΒΑΣΙΚΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ PSTN
€29.90/μήνα Conn-X 24576/1024 Kbps
€14,90/μήνα Conn-X Talk απεριόριστα αστικά και υπεραστικά
€ 8,10/μήνα OTE mobile 60
€ 1,19/μήνα Αναγνώρισης κλήσης
=======================================
€68,846/μήνα χωρίς διεθνείς προορισμούς

+€34.91 ΕΦΑΠΑΞ ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ PSTN

zoug100
03-12-08, 21:21
παιδια εχει ακουσει κανεις σας αν ο οτε εχει σκοπο να κανει το αντιστοιχο double play οπως forthnet.hol.tellas δηλαδη με 40 ευρω το μηνα απεριοριστα αστικα και υπεραστικα 1 ωρα κινητα και ιντερνετ 24 Mbps?εχει ακουσει τιποτα κανεις?καλος και χρυσος ο οτε αλλα νομιζω κοστιζει πιο πολυ απο τις αλλες εταιριες

Frontier
03-12-08, 21:23
Η διαφορά Forthnet 2play με OTE (PSTN πάγιο + 24ΜBit Internet + Conn-X Talk απεριόριστα) ανέρχεται στα €20/μήνα. Στους 2 μήνες ΟΤΕ έχεις άλλο ένα μήνα Forthnet σαν δώρο. Και χωρίς να έχεις δωρεάν κινητά και διεθνή στον ΟΤΕ.

Έχουν διαφορά και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ για τα τωρινά δεδομένα. Και το λέω αυτό έχοντας βιώσει το aDSL απ'τα τέλη 2003 με πάγια κοντά στα €100/μήνα για μια αισχρή - για τα σημερινά δεδομένα - 384kBps...

Εδώ Χίο τουλάχιστον OTE και Forthnet είναι το ίδιο πράγμα - αν μένεις μέσα στην πόλη - και μάλιστα στο Forthnet shop θα εξυπηρετηθείς ταχύτερα και καλύτερα απ'το αντίστοιχο OTEshop. Αν είσαι βέβαια εταιρία, ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος όπως επίσης και αν μένεις εκτός της πρωτεύουσας του νομού.

zoug100
03-12-08, 21:23
Μάλλον δεν τα έχεις καταλάβει καλά, για ρίξε μια ματιά..

€14,756/μήνα ΒΑΣΙΚΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ PSTN
€29.90/μήνα Conn-X 24576/1024 Kbps
€14,90/μήνα Conn-X Talk απεριόριστα αστικά και υπεραστικά
€ 8,10/μήνα OTE mobile 60
€ 1,19/μήνα Αναγνώρισης κλήσης
=======================================
€68,846/μήνα χωρίς διεθνείς προορισμούς

+€34.91 ΕΦΑΠΑΞ ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ PSTN

σωστος ο grdan7

Antre
03-12-08, 21:34
Συγνώμη που θα γίνω λίγο κακός, αλλά γιατί πρέπει να κάνουμε ξανά και ξανά τις ίδιες αναλύσεις;

Τώρα κάποιος θα απαντήσει "ναι είναι 68 ευρώ αλλά μόνο αν τα βάλεις όλα... μπορεί να σου ρθει και πιο κάτω "
ένας άλλος θα πει "ο πΟΤΕ είναι κλέφτες και μας τα τρώνε χοντρά",
κάποιος άλλος θα πει "τουλάχιστον στον ΟΤΕ ότι πληρώνεις παίρνεις... στον εναλλακτικό πληρώνεις λίγα και πέρνεις τίποτα (αξιοπιστία)"
ένας άλλος θα απαντήσει "ο ΟΤΕ κάνει σαμποταζ στους εναλλακτικούς"
κλπ

Μέχρι που θα φτάσουμε μετά από μερικές σελίδες να απαντάνε άλλοι ακριβώς τα ίδια γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν (και βαριούνται να διαβάσουν) τι έχει ειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες

:closed:

grdan7
03-12-08, 21:36
ανημέρωτοι αλιβάνιστοι αλειτούργητοι

hey ma
03-12-08, 21:46
Και αν δεν κάνω λάθος ο Οτε δίνει ενσύρματο ρουτερ......
Μάλλον δεν συμφέρει!!!

Antre
03-12-08, 21:47
Και αν δεν κάνω λάθος ο Οτε δίνει ενσύρματο ρουτερ......
Μάλλον δεν συμφέρει!!!

Ρε παιδιά, μην ξεκινήσει ένα ακόμη ανούσιο flame. Κάντε ένα search και πείτε τα σε κάποιο παλιότερο (αν υπάρχει κάτι που να μην έχει ειπωθεί)


Συγνώμη που θα γίνω λίγο κακός, αλλά γιατί πρέπει να κάνουμε ξανά και ξανά τις ίδιες αναλύσεις;

Τώρα κάποιος θα απαντήσει "ναι είναι 68 ευρώ αλλά μόνο αν τα βάλεις όλα... μπορεί να σου ρθει και πιο κάτω "
ένας άλλος θα πει "ο πΟΤΕ είναι κλέφτες και μας τα τρώνε χοντρά",
κάποιος άλλος θα πει "τουλάχιστον στον ΟΤΕ ότι πληρώνεις παίρνεις... στον εναλλακτικό πληρώνεις λίγα και πέρνεις τίποτα (αξιοπιστία)"
ένας άλλος θα απαντήσει "ο ΟΤΕ κάνει σαμποταζ στους εναλλακτικούς"
κλπ

Μέχρι που θα φτάσουμε μετά από μερικές σελίδες να απαντάνε άλλοι ακριβώς τα ίδια γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν (και βαριούνται να διαβάσουν) τι έχει ειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες

:closed:

Nik_Gr
04-12-08, 00:21
Antre σε ευχαριστω πολυ που μου το ξεδιαλυνες.
Το θεμα παρακαλω να σταματησει εδω. Απλα δεν συμφερει γιατι εγω νομιζα 15 ευτω ειναι ολα.

Απλα ευχαομαι η 4νετ να ριξει και αλλο τις τιεμς γιατι η βιβο εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τα μισα λεφτα και νιωθω λιγακι κοροιδο που πληρωνω τα διπλασια.

grdan7
04-12-08, 01:34
€32,90 Vivodi Telefonet+ (Double Play έως 24 Mbps)
χωρίς 60' κινητά και με 21 χώρες διεθνή (έναντι 40 στην forthnet)
και 7-23% πιο ακριβές κλήσεις κινητών (σε σχέση με forthnet)

Μήπως πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο πριν νιώσεις κορόιδο; ;)

bathan
04-12-08, 11:17
Μα εδώ δεν λέμε ότι ο ΟΤΕ έιναι κοροϊδία, απλώς είναι ακριβότερος από τους άλλους στις υπηρεσίες double play που δίνουν οι εναλλακτικοί (κινητά, υπεραστικά κλπ)


παιδια εχει ακουσει κανεις σας αν ο οτε εχει σκοπο να κανει το αντιστοιχο double play οπως forthnet.hol.tellas δηλαδη με 40 ευρω το μηνα απεριοριστα αστικα και υπεραστικα 1 ωρα κινητα και ιντερνετ 24 Mbps?εχει ακουσει τιποτα κανεις?Νομίζω πως λόγω Ε.Ε. δεν μπορεί να μειώσει τα τιμολόγιά του, αν κάνω λάθος διορθώστε με. Μακάρι να μπορούσε να βγάλει αντίστοιχο πακέτο dp, εγώ προσωπικά θα το διάλεγα

epp82
04-12-08, 11:38
Έχω ίντερνετ 24/7 (εδώ και 5 χρόνια με 3 διακοπές max 8 ωρών τότε που είχαν κοπεί κάτι καλώδια στον Ατλαντικό) για αυτό προτιμώ να τα σκάω στον ΟΤΕ. στο φόρουμ των εναλλακτικών sorry αλλά μόνο παράπονα ακούω... Να μην πιάσω το helpdesk της Forthnet... Πιο εύκολο ειναι να πάρει το Champions Leage o Πανθρακκικος απο το να πιασεις γραμμή και να σε εξυπηρετήσουν... Μέχρι να σοβαρευτούν οι εναλλακτικοί, ΟΤΕ.

Antre
04-12-08, 13:44
Έχετε πραγματικά όρεξη για ένα ακόμη ΟΤΕ VS εναλλακτικών; Δεν βαριέστε ποτέ; Ή μηπως βαριέστε τόσο πολύ που τα λέτε και τα ξανα λέτε; Και τουλάχιστον, αν είναι να βαριέστε μην βαριέστε τόσο και κάντε κανα search... υπάρχουν ήδη πολλά νήματα να ξεσπάσετε

Aias
04-12-08, 14:04
Έχω ίντερνετ 24/7 (εδώ και 5 χρόνια με 3 διακοπές max 8 ωρών τότε που είχαν κοπεί κάτι καλώδια στον Ατλαντικό) για αυτό προτιμώ να τα σκάω στον ΟΤΕ. στο φόρουμ των εναλλακτικών sorry αλλά μόνο παράπονα ακούω... Να μην πιάσω το helpdesk της Forthnet... Πιο εύκολο ειναι να πάρει το Champions Leage o Πανθρακκικος απο το να πιασεις γραμμή και να σε εξυπηρετήσουν... Μέχρι να σοβαρευτούν οι εναλλακτικοί, ΟΤΕ.

Εχω Double Play της forthnet εδω και 1 χρονο .Δεν ειχα ποτε προβλημα .Μια φορα κοπηκε το τηλεφωνο που ηταν γενικο προβλημα στην Νικαια (εβγαζε busy σε καθε κληση)

Απλα ειναι να μην σου κατσει η βλαβη ...αν μου κατσει απλα θα βαλω μια ημερομηνια...15 μερες π.χ και μια μονο κληση στο τεχνικο τμημα...με το λεκτικο παιδια εγω δεν προκειται να σας ξαναπαρω...15 μερες εχετε αλλιως bye bye και παρακαλω να σημειωθει στην καρτελα...αν δεν το εχουν φτιαξει διακοπη και ισως παλι οτε.

bathan
04-12-08, 14:05
στο φόρουμ των εναλλακτικών sorry αλλά μόνο παράπονα ακούω... Να μην πιάσω το helpdesk της Forthnet... Πιο εύκολο ειναι να πάρει το Champions Leage o Πανθρακκικος απο το να πιασεις γραμμή και να σε εξυπηρετήσουν... Μέχρι να σοβαρευτούν οι εναλλακτικοί, ΟΤΕ. Και στου ΟΤΕ το φόρουμ τα προβλήματα είναι μπόλικα !
Οσον αφορά το helpdesk εγώ προσωπικά από την forthnet είμαι πολύ ευχαριστημένος, όποτε χρειάστηκε επικοινώνησα μαζί τους πολύ γρήγορα, καμία σχέση με της hol που ήμουν παλιότερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.