PDA

Επιστροφή στο Forum : Στην προκειμένη περίπτωση,φταίει το DSLAM? Ή ο ISP??



sadako
14-11-05, 02:59
Ελπίζω να μην θεωρηθεί καταχρηστικό το topic, έχω κάνει αναφορά και στο σχετικό, αλλά ανοίγω καινούργιο, για να καταλάβω καλύτερα, και γιατι μπορεί να το διαβάσει κανένας σχετικός παραπάνω απο ότι σε υπάρχον τόπικ..

Είμαι κι εγώ ένας απο τους "τσαμπατζήδες" του RAM. Μέχρι πρότινος ήμουν σχετικά ευχαριστημένος. Εδώ και 3 μέρες όμως, η απόδοση έχει πέσει κατακόρυφα. Μιλάμε για το 1/2 με 1/3 της αρχικής απόδοσης. Σε http downloading με το ζόρι πιάνει τα 20 (ενώ ήταν καρφωμένο κοντά στα 40), ενώ απο torrents πάει εξευτελιστικά αργά, 1kb/sec ως 4kb/sec απο public tracker με μπόλικους seeders, ενώ έπιανε άνετα πάνω απο 20 κανονικά (μάλιστα μιλάω για το ίδιο τόρεντ, που άρχισα να το κατεβάζω πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα με μέσο όρο 20, και τώρα δεν πιάνει πάνω απο 4).. Όταν μάλιστα στο site της HOL δε φαίνεται πια να είναι και 100 τιγκαρισμένο.

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η γραμμή μου ή η HOL. Πήγα στα diagnostics του 9105, και παίρνω τα παρακάτω αποτελέσματα:
http://img474.imageshack.us/img474/4287/adslstats3ae.jpg

Διάβασα το σχετικό FAQ που εξηγεί τους θορύβους και τα τοιαύτα, αλλά μπερδεύτηκα με τις "ιδανικές" τιμές, επειδή υπάρχουν περιπτώσεις που για το download είναι καλές, και για το upload οχι, και μιλάω για το ίδιο χαρακτηριστικό..

Οπότε ρωτάω: Απο τα statistics προκύπτει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου? Αν ναι, υπάρχει τρόπος να κάνω τίποτα εγώ? Ή μπορεί μόνο ο ΟΤΕ? Δεν ξέρω αν γίνεται reset βγάζοντας και ξαναβάζοντας το καλώδιο της DSL απο τον τοίχο (κάτι μου λέει ότι κανα δυο γέλασαν μόλις τώρα :oops: ), πάντως το δοκίμασα και δεν άλλαξε τίποτα..

Ο λόγος που ρωτάω, είναι επειδή θέλω να ξέρω σε ποιον να απευθυνθώ, και να μην εκμεταλλευτεί κάποιος την σχετική άγνοια μου για να με στέλνει μπαλάκι απο τον ISP στον ΟΤΕ και τούμπαλιν. Αν και με την HOL μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, γιατί...εχμμ...όταν έβαζα τα...εχμ..στοιχεία μου...εχμμ..πρέπει να έκανα..εχμμ..ένα μικρό..εχμμ...λάθος ;)

sdikr
14-11-05, 03:24
Η γραμμή σου δίχνει μια χαρά

οπότε θα έλεγα πρώτα να πάρεις demo απο κάποιον άλλον isp να δείς εκει πως πάει,

sadako
14-11-05, 15:04
Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα software? Έκανα check spywares και τέτοια, αλλά μου τελείωσε εδώ και 3-4 μέρες το key του kaspersky, και έβαλα ένα clamwin, που είναι free..

loner
14-11-05, 15:49
Ρε παλικαρι που ησουν κρυμενος;;; Μιλαμε για ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα οτι εχω... Μεχρι και στις μετρησεις στο 9105 εχουμε σχεδον τα ιδια. Και φυσικα το ελεεινο 9.0 στο upload. Να υποθεσω οτι ανηκεις στα legendary DSLAM Hλιουπολης;;;;;
Αλλαξα και ISP και πηρα demo forthnet... Τιποτα απολυτως. Ακριβως τα ιδια...... Οποιος φιλος μπορει να βοηθησει.....

sadako
14-11-05, 15:59
Εγώ βασικά είμαι Θεσσαλονίκη, περιοχή Βούλγαρη..

loner
14-11-05, 16:10
Yποθετω τα ιδια DSLAM με της Ηλιουπολης χρησιμοποιουν.... :D

Frealaf
23-11-05, 02:01
Αν κρίνω από τα παραπάνω posts, πρέπει να με ...καλωσορίσω στο club! :( Εδώ και δεκαήμερο περίπου η κατάσταση επιδεινώνεται μέρα με τη μέρα - κι εγώ με γραμμή OTE και τη συνδρομή-δώρο HOL από το RAM... Πιάνω πια ταχύτητες ΠΟΛΥ μικρότερες απ'ο,τι με Netkey πoυ υποτίθεται είναι στα 256kbps...

sadako
23-11-05, 14:15
Εμένα πάλι εδώ και κάποιες μέρες έχει φτιάξει αισθητά η κατάσταση. Σχεδόν όπως όταν την πρωτοέβαλα..

DJMIKE
28-11-05, 09:21
Και εγω εχθες ολη μερα στα 250 και σημερα:mad:
http://img503.imageshack.us/img503/7039/screenhunter10je.jpg:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.