PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως δουλεύει το τηλέφωνο πάνω από το router?



blugosi
03-12-08, 22:11
Καλησπέρα,

Εϊχα πάει στο σπίτι του κουμπάρου μου που έχει double play HOL και δουλεύει μόνο η τηλεφωνική γραμμή που βγαίνει από το splitter.
Δεν υποτίθεται ότι υπάρχει και άλλη μία (ή δύο ; ) γραμμή μέσω του router; :hmm:Συνέδεσα μία συσκευή στη μεσαία θέση από τις τρεις αριστερές του Fritz, δίνει έναν τόνο συνεχή (όχι τουτ τουτ) , μόλις καλέσω αριθμό είναι βουβό για λίγο , μετά βγάζει ένα τρίτονο κα μετά δίνει σήμα busy.
:sorry:
Προσπάθησα όσο ήμουν εκεί να μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη αλλά μετά από 40 λεπτά τελείωσε η μπαταρία του ασύρματου:p

Έριξα μια ματιά στο log, και έλεγε ότι δεν λειτουργούσε η τηλεφωνία ιντερνέτ λόγω προβλήματος στο DNS...
Το router συγχρονίζει στα 18500/1000 περίπου...
Μπορεί να μου δώσει κάποιος τα φώτα του για να του το φτιάξω κάποια στιγμή;

Ευχαριστώ!!

dikal
03-12-08, 22:19
Μάλλον έχει τηλεφωνία pots, οπότε δε δουλεύει μέσω του ρούτερ αλλά απ' ευθείας στην πρίζα με σπλίτερ ή φίλτρο.

blugosi
03-12-08, 23:40
Μάλλον έχει τηλεφωνία pots, οπότε δε δουλεύει μέσω του ρούτερ αλλά απ' ευθείας στην πρίζα με σπλίτερ ή φίλτρο.

Ναι, δουλεύει από την πρίζα όπως λες...
Αυτό σημαίνει ότι δεν δουλεύουνε τα δύο βύσματα πάνω στο Φριτς;
Μπορεί να τα ενεργοποιήσει κάπως;

Vitruvian78
04-12-08, 00:23
Εάν η ΧΟΛ δεν του έχει δώσει αριθμούς τότε όχι, δεν έχει VoIP τηλεφωνία. Αν μπει στο λογαριασμό του στη σελίδα της ΧΟΛ, εκεί που λέει full llu, εκει θα λέει αν του έχουνε δώσει επιπλέον αριθμούς και ποιοί είναι αυτοί. Ωστόσο αμφιβάλλω...

guzel
04-12-08, 00:44
η χολ δινει εναν voip αριθμο της επιλογης του καθενα σε καθε συνδρομητη ,οποτε ναι μπορει να το σεταρει πανω στο φριτζ κ να εχει ενα δευτερο αριθμο.

αν δεν του εχουν δωσει να καλεσει να το ζητησει

maxorfo
04-12-08, 00:53
...
Μπορεί να τα ενεργοποιήσει κάπως;

Να ενεργοποιήσει τις Fon1 και Fon2 γιά να καλεί μέσω της pots τηλεφωνίας από τη HOL, μέσω άλλου VoIP provider ή και τα δύο; Με το κατάλληλο σετάρισμα και συνδέσεις όλα μπορούν να γίνουν, από τη στιγμή που έχει pots.

@guzel
Είσαι βέβαιος ότι σε τηλεφωνία pots η HOL δίνει και δεύτερο αριθμό VoIP;

blugosi
04-12-08, 01:03
Να ενεργοποιήσει τις Fon1 και Fon2 γιά να καλεί μέσω της pots τηλεφωνίας από τη HOL, μέσω άλλου VoIP provider ή και τα δύο; Με το κατάλληλο σετάρισμα και συνδέσεις όλα μπορούν να γίνουν, από τη στιγμή που έχει pots.

Δεν τον ενδιαφέρει να έχει άλλο provider, απλά πριν πάει στη HOL είχε ISDN και έχει συνηθίσει με δύο γραμμές τηλεφώνου...
Πως γίνεται; Κρατάει την POTS και ενεργοποιείται και η Fon1; Η καταργείται η POTS και δουλεύει Fon1 & Fon2;
Συγνώμμη που σας πρήζω, κανονικά αυτά έπρεπε να τα λύσει το helpdesk του παρόχου, αλλά δυστυχώς η αναμονή στο ακουστικό είναι ανυπόφορη...

guzel
04-12-08, 01:09
@guzel
Είσαι βέβαιος ότι σε τηλεφωνία pots η HOL δίνει και δεύτερο αριθμό VoIP;

για να το λεω μαλλον ναι ,αν κανω λαθος και δεν ισχυει διορθωσε με ;)

maxorfo
04-12-08, 01:34
@blugosi
H pots είναι δεδομένη. Δεν καταργείται. Μπορεί να καλεί μέσω αυτής είτε συνδέοντας το τηλέφωνο στην έξοδο phone του splitter - όπως δηλαδή είναι τώρα - είτε συνδέοντας το σε μιά από τις Fon του 7140.

Τώρα, αν η HOL του δώσει και δεύτερο VoIP νούμερο - η αν πάρει τέτοιο νούμερο από άλλον VoIP provider, πχ. Omnivoice - θα καλεί μέσω αυτού έχοντας τηλέφωνο συνδεδεμένο στο 7140.
Με κατάλληλες ρυθμίσεις μπορεί, αν θέλει, να καλεί μέσω και των δύο αριθμών, χρησιμοποιώντας μία και μόνη τηλεφωνική συσκευή, συνδεδεμένη πάνω στο 7140.

........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 18 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


για να το λεω μαλλον ναι ,αν κανω λαθος και δεν ισχυει διορθωσε με ;)

Δεν ξέρω αν κάνεις λάθος, ώστε να σε διορθώσω, αλλοιώς δεν θα ρωτούσα.
Έχω διαβάσει σε άλλα thread (πχ. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=250513&highlight) ότι σε pots δίνουν μόνο ένα αριθμό, γι' αυτό ζήτησα επιβεβαίωση.
Μάλλον ήταν λάθος μου. Δεν θα ξανασυμβεί.

aa144
04-12-08, 01:49
Δηλαδή δίνουν δεύτερη γραμμή μόνο αν το ξέρεις και τη ζητήσεις; Είναι δωρεάν; Οι κλήσεις είναι δωρεάν; Υπάρχει καμιά άλλη "λεπτομέρεια"; Γιατί δεν αναφέρεται πουθενά αυτό;

sba
04-12-08, 02:11
Δεν αναφέρεται πουθενα γιατι δεν ισχυει. Η Χολ δεν δίνει πλεον δεύτερη γραμμη.

blugosi
04-12-08, 15:07
Δεν αναφέρεται πουθενα γιατι δεν ισχυει. Η Χολ δεν δίνει πλεον δεύτερη γραμμη.

Τελικά επικοινώνησα μαζί τους και δε δίνουν δεύτερη γραμμη σε οποιον έχει:sorry: POTS...

and64
04-12-08, 16:12
Τελικά επικοινώνησα μαζί τους και δε δίνουν δεύτερη γραμμη σε οποιον έχει:sorry: POTS...

Για όποιον έχει voip ήδη με 2 γραμμές ξέρουμε τι παίζει; :what:

Αν γίνει κάποια στιγμή Pots χάνουμε το 213; Όσες φορές και αν έχω ρωτήσει στη hol κανείς δεν ήξερε να μου πει...:wall:

guzel
04-12-08, 16:45
Τελικά επικοινώνησα μαζί τους και δε δίνουν δεύτερη γραμμη σε οποιον έχει:sorry: POTS...

και εγω pots εχω και μαλιστα ΑΡΥΣ με προεπιλογη φορεα και εχω κ αριθμο 213 ...πηρες τηλ και ζητησες να παρεις εναν αριθμο evoice και σου ειπαν οτι δεν σου δινουν ?



Δηλαδή δίνουν δεύτερη γραμμή μόνο αν το ξέρεις και τη ζητήσεις; Είναι δωρεάν; Οι κλήσεις είναι δωρεάν; Υπάρχει καμιά άλλη "λεπτομέρεια"; Γιατί δεν αναφέρεται πουθενά αυτό;

εμενα μου το εδωσαν χωρις να το ζητησω ,αν θυμαμαι καλα το ενεργοποιησα μονος μου απο τα tools.. οι κλησεις απο εκει χρεωνονται κανονικα και ειναι δωρεαν μονο προς αριθμους χολ

jkoukos
04-12-08, 18:02
Άλλο το evoice και άλλο πράγμα ο 2ος τηλεφωνικός αριθμός. Μπορεί και τα δύο στην ουσία να είναι voip τηλεφωνία μέσω sip, αλλά (με απλά λόγια) το πρώτο είναι από εσένα σεταρισμένο σε οποιοδήποτε hardware ή/και software που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τηλέφωνο (και απ' οπουδήποτε), ενώ στην δεύτερη περίπτωση δεν μπορείς να ρυθμίσεις οτιδήποτε και ο αριθμός είναι συνδεδεμένος μόνο με το υλικό του παροχέα (και μόνο στο χώρο σου).

aa144
04-12-08, 21:56
εμενα μου το εδωσαν χωρις να το ζητησω ,αν θυμαμαι καλα το ενεργοποιησα μονος μου απο τα tools.. οι κλησεις απο εκει χρεωνονται κανονικα και ειναι δωρεαν μονο προς αριθμους χολ






Τότε αυτό που αναφέρεις δεν είναι δεύτερη γραμμή σαν την δεύτερη γραμμή που έδιναν στο 2play σε υλοποίηση VOIP μέχρι το CPE και που ήταν όμοια με την πρώτη γραμμή, δηλαδή εξίσου δωρεάν όπως η πρώτη γραμμή.

Για όποιον τώρα έχει τέτοιο σύστημα (2 γραμμές σε VOIP μέχρι το CPE) και σκέφτεται για POTS, μάλλον (σίγουρα) χάνει την δεύτερη γραμμή του, αλλά όχι και τις κλήσεις προς τον αριθμό αυτό, αφού δρομολογούνται στην πρώτη γραμμή και τις λαμβάνει κανονικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.