PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ROUTER LINKSYS WAG354G ΓΙΑ CONNX



zoug100
04-12-08, 03:53
Γεια σας.θα ηθελα αν καποιος φιλος ξερεις πως να ρυθμισω το συγκεκριμενο router για να συνδεθω με connx.του εχω κανει reset αλλα δεν ξερω τι να βαλω στις ρυθμισεις ωστε να συνδεθω με αυτο το ρουτερ

hel
04-12-08, 10:27
Τους κωδικούς σου και pppoE.

Simpleton
04-12-08, 10:37
Επίσης, encapsulation LLC, VPI 8 και VCI 35.
http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=83

Μην ξεχάσεις να κλειδώσεις ή να απενεργοποιήσεις το Wi-Fi.

tsek
04-12-08, 14:14
Και στα στοιχεία πρόσβασης μην ξεχάσεις το username να ειναι της μορφής username@otenet.gr

zoug100
04-12-08, 20:15
παιδια εχω το εξης προβλημα.ενω συνδεω κανονικα τα καλωδια στο ρουτερ δεν αναβει το λαμπακι adsl του ρουτερ αυτο δηλαδη πυ δειχνει οτι η γραμμη μου η adsl ειναι ενεργοποιημενη.φυσικα η γραμμη μου ειναι ενταξει οταν βαζψω το philips cga3600 που εχω.μηπως ξερει κανεις γιατι το linksys αναβει το adsl λαμπακι οταν συνδεω τα καλωδια σε αυτο?το ρουτερ λειτουργει κανονικα και η γραμμη μου φυσικα.το ειχε ενα φιλος πριν μου το δωσει σε forthnet.μηπως ξερει καποιος τι συμβαινει?

Simpleton
04-12-08, 20:18
Τελικά ανάβει ή δεν ανάβει το λαμπάκι ADSL; :hmm:

zoug100
04-12-08, 20:39
δεν αναβει καθολου οταν βαζω το linksys.στο philips που εχω κανονικα σαν router αναβει.πως ειναι δυνατον να γινεται αυτο?μηπως το linksys δεν αναγνωριζει κατι?

vagskarm
04-12-08, 21:56
Στο basic setup δες το modulation, βάλτο στο multimode καλύτερα.

HereToLearn
04-12-08, 22:08
Η γραμμή σου είναι pstn ή isdn; Μήπως το νέο modem είναι ασύμβατο;;

zoug100
04-12-08, 22:18
Η γραμμή σου είναι pstn ή isdn; Μήπως το νέο modem είναι ασύμβατο;;

η γραμμη μου ειναι pstn.λες φιλε μου να μην κανει για την γραμμη μου?υπαρχουν δηλαδη ρουτερ που ειναι μονο για ισδν γραμμες?ρωταω γιατι δεν ξερω και πολλα

........Auto merged post: zoug100 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο basic setup δες το modulation, βάλτο στο multimode καλύτερα.

πηγα στο basi setup αλλα δεν εχει πουθενα επιλογη modulation.τι να πω.μου χει καψει τον εγκεφαλο αυτο το linksys.

vagskarm
04-12-08, 22:25
κάτω από εκεί που έχει το virtual circuit (που βάζουμε 8 και 35) δεν έχει ?

Δεν έχω το ίδιο αλλά έτσι το βλέπω στο δικό μου

Simpleton
04-12-08, 22:27
η γραμμη μου ειναι pstn.λες φιλε μου να μην κανει για την γραμμη μου?υπαρχουν δηλαδη ρουτερ που ειναι μονο για ισδν γραμμες?ρωταω γιατι δεν ξερω και πολλα

........Auto merged post: zoug100 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



πηγα στο basi setup αλλα δεν εχει πουθενα επιλογη modulation.τι να πω.μου χει καψει τον εγκεφαλο αυτο το linksys.

Υπάρχουν router που κάνουν και για τους δύο τύπους γραμμής, αλλά αυτά της Linksys που έχουν οι περισσότεροι (WAG354G, WAG200G, WAGS54G) είναι μόνο για έναν τύπο.

Αν δεν έχει επιλογή modulation, πιθανότατα έχεις το παλιό firmware. Πήγαινε και κατέβασε την τελευταία έκδοση (1.01.11) για να κάνεις αναβάθμιση με αυτό τον τρόπο:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2407488&postcount=29

zoug100
04-12-08, 22:30
Υπάρχουν router που κάνουν και για τους δύο τύπους γραμμής, αλλά αυτά της Linksys είναι μόνο για έναν τύπο.

Αν δεν έχει επιλογή modulation, πιθανότατα έχεις το παλιό firmware. Πήγαινε και κατέβασε την τελευταία έκδοση (1.01.11) για να κάνεις αναβάθμιση με αυτό τον τρόπο:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2407488&postcount=29

παω και επιστρεφω.ευχαριστω πολυ:oneup:

HereToLearn
04-12-08, 22:34
adsl over pstn και adsl over isdn δουλεύουν σε διαφορετικό φάσμα συχνοτήτων. Κοίτα τι γράφει το νέο modem/router, annex A or Annex B;;;;

Simpleton
04-12-08, 22:38
παω και επιστρεφω.ευχαριστω πολυ:oneup:

Και εδώ το link που ξέχασα:
http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_CASupport_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1166859891710&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=9171040638B09&displaypage=download#versiondetail

zoug100
04-12-08, 22:58
Και εδώ το link που ξέχασα:
http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_CASupport_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1166859891710&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=9171040638B09&displaypage=download#versiondetail

κατεβασα και την εκδοση 1 και την εκδοση 2 για pstn γραμμη και στις δυο περιπτωσεις μου εβγαλε οτι το upgrade failed.τι αλλο να του κανω πια?

Simpleton
04-12-08, 23:03
Μήπως τελικά έχεις μοντέλο για ISDN (Annex B); Θα το καταλάβεις αν δεις την υποδοχή «Line». Στα Annex B έχει 8 ακίδες, όπως και οι θύρες Ethernet του router. Επίσης, το γράφει στο κουτί.

zoug100
04-12-08, 23:09
Μήπως τελικά έχεις μοντέλο για ISDN (Annex B); Θα το καταλάβεις αν δεις την υποδοχή «Line». Στα Annex B έχει 8 ακίδες, όπως και οι θύρες Ethernet του router. Επίσης, το γράφει στο κουτί.

ναι φιλε μου.8 ακιδες εχει.κ ρωτησα τον γνωστο μου που μου το εδωσε η γραμμη του ειναι isdn.αρα απο οτι καταλαβαινω μου ειναι μαλλον αχρηστο το λινκσυσ καθοτι εχω pstn grammh.adika skotvnomoyn;)

Simpleton
04-12-08, 23:13
Δεν σου είναι εντελώς άχρηστο. Αν χρειάζεσαι το Wi-Fi, μπορείς να χρησιμοποιείς το Philips για την ADSL και το Linksys σαν access point.

zoug100
04-12-08, 23:16
Δεν σου είναι εντελώς άχρηστο. Αν χρειάζεσαι το Wi-Fi, μπορείς να χρησιμοποιείς το Philips για την ADSL και το Linksys σαν access point.

αν θες εξηγησε το μου αυτο φιλε σκαφ γιατι δεν ξερω και πολλα.παντως ασυρματο δεν μπορω να εχω αν εννοεις αυτο.το pc moy δεν εχει για ασυρματο.ρε γαμωτο κ ηθελα να δω πως ειναι κ αι ενα αλλο ρουτερ.

Simpleton
04-12-08, 23:23
αν θες εξηγησε το μου αυτο φιλε σκαφ γιατι δεν ξερω και πολλα.παντως ασυρματο δεν μπορω να εχω αν εννοεις αυτο.το pc moy δεν εχει για ασυρματο.ρε γαμωτο κ ηθελα να δω πως ειναι κ αι ενα αλλο ρουτερ.

Εννοώ ότι μπορείς να συνδέσεις το Philips στην ADSL και το Linksys στο Philips, έτσι ώστε (με μερικές ρυθμίσεις) να έχεις ασύρματη πρόσβαση στο internet. Όπως με τα Wi-Fi modem/router που πουλάνε, μόνο που θα έχεις το Philips για modem και το Linksys για router.
Αλλά αφού κάνεις τη δουλειά σου με το καλώδιο, είσαι μια χαρά. Η ενσύρματη σύνδεση είναι πιο αξιόπιστη και δεν έχεις την ακτινοβολία.

zoug100
04-12-08, 23:40
Εννοώ ότι μπορείς να συνδέσεις το Philips στην ADSL και το Linksys στο Philips, έτσι ώστε (με μερικές ρυθμίσεις) να έχεις ασύρματη πρόσβαση στο internet. Όπως με τα Wi-Fi modem/router που πουλάνε, μόνο που θα έχεις το Philips για modem και το Linksys για router.
Αλλά αφού κάνεις τη δουλειά σου με το καλώδιο, είσαι μια χαρά. Η ενσύρματη σύνδεση είναι πιο αξιόπιστη και δεν έχεις την ακτινοβολία.

ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια

best71
07-12-08, 09:31
Για να μην ανοιγω νεο θεμα... αναμεσα στα δυο μοντεμ εσεις ποιο θα επιλεγατε για conn-x 2 mbps; ( το linksys μου εμεινε ενθυμιο απο την forthnet και μου δουλευει αψογα με τον ΟΤΕ )

@ ADSLgr.com All rights reserved.