PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα - Δεν συνδέεται το modem



kanes
14-11-05, 14:40
Καλησπέρα,

έχω 384 γραμμή ΟΤΕ και σύνδεση HOL(από το RAM κλασσικά) και modem το speedtouch 530i και μέχρι χτες όλα ήταν μια χαρά.

έρχεται ένας φίλος χτες με το laptop του να του στείλω μερικά αρχεία, ξεσυνδέω από το LAN το modem, το σβήνω(τι το 'θελά...) και συνδέω το laptop, κάνω την δουλειά μου, ξανασυνδέω το modem, το ανοίγω, αλλά γραμμή γιοκ! το φωτάκι της σύνδεσης δεν ανάβει καθόλου, μπαίνω στα diagnostics από τον firefox και μου βγάζει error modemline is down, ενώ τα καλώδια που τα ξανακοίταξα δεν έχουν πειραχτεί καθόλου!
προφανώς δοκίμασα restart το modem και disconnect/reconnect την σύνδεση αλλά τίποτα ...

any ideas?

nnn
15-11-05, 00:48
Μήπως έχει τραβηχτεί το κλιπσάκι(rj11-rj45 ?) που δίνει γραμμή στο modem ?
Αν είναι οριακά βαλμένο κάποιες φορές ενώ φαίνεται εντάξει δεν κάνει καλή επαφή κάποιο από τα καλώδια μέσα.Αν έχεις πένσα ξαναπάτησε το αλλιώς δοκίμασε με άλλο καλώδιο.

Εκτός αν έπεσες στην περίπτωση να παρουσιάστηκε βλάβη στη γραμμή σου.

Καλώς ήρθες.

teoseat
15-11-05, 07:12
Μήπως έχει τραβηχτεί το κλιπσάκι(rj11-rj45 ?) που δίνει γραμμή στο modem ?
Αν είναι οριακά βαλμένο κάποιες φορές ενώ φαίνεται εντάξει δεν κάνει καλή επαφή κάποιο από τα καλώδια μέσα.Αν έχεις πένσα ξαναπάτησε το αλλιώς δοκίμασε με άλλο καλώδιο.

Εκτός αν έπεσες στην περίπτωση να παρουσιάστηκε βλάβη στη γραμμή σου.

Καλώς ήρθες.


έλεγξε την καλωδίωση ότι όλα είναι εντάξει, κάνε και ένα χαρντ ρεσετ στο μοντεμ και αν δεν επανέλθει βλάβη στον ΟΤΕ.....:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.