PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδέθηκα με τον παλιό εξοπλισμό



cas
04-12-08, 19:15
Σήμερα συνδέθηκα χωρίς να εχω εγκαταστήσει τον εξοπλισμό που δίνει η HOL και χωρίς να με ειδοποιήσουν. :rolleyes:
Mου είχαν στείλει sms ότι θα ενεργοποιηθώ στο πακέτο double play lite στις 10/12/08, αλλά ανοίγοντας το pc μου σήμερα, είδα ότι έχω κανονικά Adsl.
Eχω το απλό modem Crypto F-200 από την Teledome και χωρίς να πειράξω τίποτα, είδα ότι είμαι συνδεδεμένος στα 8.064/832 kbps (6άρα γραμμή υποθετικά έπρεπε να είχα).
Κάνω τα τέστς Speedtest net και μου βγάζει αυτή τη μέτρηση:

http://www.speedtest.net/result/367110559.png

Το τηλέφωνο που είχα από Teledome, είχε συνεχόμενο ήχο και τώρα έχει τον ήχο που έχει ο ΟΤΕ (τον ίδιο έχει και η HOL). Λογικά, έχω μεταφερθεί στην HOL.

Πήρα τηλέφωνο στην HOL, και μου είπαν ότι έχω συνδεθεί και καλό θα είναι να βάλω τον δικό τους εξοπλισμό που ήδη μου έχουν στείλει (και αυτό βέβαια θα κάνω).
Απορήσανε όμως που έχω 8άρα και όχι 6άρα γραμμή. :rolleyes:
Μου είπαν επίσης ότι έχω ενεργοποιηθείι στο τηλέφωνο από 17/11, ενώ εγώ μόνο σήμερα είδα ότι το συνέδεσαν (πρίν είχα Teledome). Aν υπολογίσω ότι μου είχαν πεί ότι πιθανόν θα ενεργοποιηθώ 10/12, μου κάνει εντύπωση που άλλοτε πιθανολογούσαν, άλλοτε ενεργοποίησαν και άλλοτε λένε ότι φαίνεται στο σύστημά τους.
Οχι τίποτ' άλλο, αλλά να ξέρω και από πότε θα πληρώνω την HOL και μέχρι πότε θα πληρώνω την Teledome.

Μπερδεμένα πράγματα.
Και το πιό περίεργο είναι που όλα λειτουργούν σχεδόν εντάξει με το Crypto.
Είναι φυσιολογικό και έχει ξανασυμβεί αυτό; Δηλαδή να λειτουργεί το Ιντερνετ χωρίς να πειράξει κανείς τίποτα από τα πρίν;
Γνωρίζω ότι το Crypto, δεν υποστηρίζει ADSL+2, oπότε πιθανόν να έχω υψηλότερες μετρήσεις στα download και upload με τον εξοπλισμό της HOL.

Αμα το αφήσω όπως έχει, θα υπάρχει πρόβλημα;

Σόρρυ που έγραψα τόσα πολλά, αλλά μου έκανε τεράστια εντύπωση.
Θα χαρώ να διαβάσω ότι και άλλοι είχαν την ίδια εμπειρία.

Θάνος
04-12-08, 19:22
Σήμερα συνδέθηκα χωρίς να εχω εγκαταστήσει τον εξοπλισμό που δίνει η HOL και χωρίς να με ειδοποιήσουν. :rolleyes:
Mου είχαν στείλει sms ότι θα ενεργοποιηθώ στο πακέτο double play lite στις 10/12/08, αλλά ανοίγοντας το pc μου σήμερα, είδα ότι έχω κανονικά Adsl.
Eχω το απλό modem Crypto F-200 από την Teledome και χωρίς να πειράξω τίποτα, είδα ότι είμαι συνδεδεμένος στα 8.064/832 kbps (6άρα γραμμή υποθετικά έπρεπε να είχα).
Κάνω τα τέστς Speedtest net και μου βγάζει αυτή τη μέτρηση:

http://www.speedtest.net/result/367110559.png

Το τηλέφωνο που είχα από Teledome, είχε συνεχόμενο ήχο και τώρα έχει τον ήχο που έχει ο ΟΤΕ (τον ίδιο έχει και η HOL). Λογικά, έχω μεταφερθεί στην HOL.

Πήρα τηλέφωνο στην HOL, και μου είπαν ότι έχω συνδεθεί και καλό θα είναι να βάλω τον δικό τους εξοπλισμό που ήδη μου έχουν στείλει (και αυτό βέβαια θα κάνω).
Απορήσανε όμως που έχω 8άρα και όχι 6άρα γραμμή. :rolleyes:
Μου είπαν επίσης ότι έχω ενεργοποιηθείι στο τηλέφωνο από 17/11, ενώ εγώ μόνο σήμερα είδα ότι το συνέδεσαν (πρίν είχα Teledome). Aν υπολογίσω ότι μου είχαν πεί ότι πιθανόν θα ενεργοποιηθώ 10/12, μου κάνει εντύπωση που άλλοτε πιθανολογούσαν, άλλοτε ενεργοποίησαν και άλλοτε λένε ότι φαίνεται στο σύστημά τους.
Οχι τίποτ' άλλο, αλλά να ξέρω και από πότε θα πληρώνω την HOL και μέχρι πότε θα πληρώνω την Teledome.

Μπερδεμένα πράγματα.
Και το πιό περίεργο είναι που όλα λειτουργούν σχεδόν εντάξει με το Crypto.
Είναι φυσιολογικό και έχει ξανασυμβεί αυτό; Δηλαδή να λειτουργεί το Ιντερνετ χωρίς να πειράξει κανείς τίποτα από τα πρίν;
Γνωρίζω ότι το Crypto, δεν υποστηρίζει ADSL+2, oπότε πιθανόν να έχω υψηλότερες μετρήσεις στα download και upload με τον εξοπλισμό της HOL.

Αμα το αφήσω όπως έχει, θα υπάρχει πρόβλημα;

Σόρρυ που έγραψα τόσα πολλά, αλλά μου έκανε τεράστια εντύπωση.
Θα χαρώ να διαβάσω ότι και άλλοι είχαν την ίδια εμπειρία.
Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις το info σου στο προφίλ. :p:lol:

Συνήθως όταν κάτι δουλεύει καλά, δεν το πειράζουμε...πόσο μάλιστα, όταν πηγαίνει καλύτερα από ότι θα έπρεπε..:rolleyes:

cas
04-12-08, 20:05
Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις το info σου στο προφίλ. :p:lol:

Συνήθως όταν κάτι δουλεύει καλά, δεν το πειράζουμε...πόσο μάλιστα, όταν πηγαίνει καλύτερα από ότι θα έπρεπε..:rolleyes:


Ναί, αλλά άμα το συνδέσω με τον εξοπλισμό της HOL, μπορεί να έχω καλύτερα αποτελέσματα.
Μπορώ άραγε μετά να ξανακάνω τη σύνδεση με το Crypto ή θα χάσω τα χαρακτηριστικά;

Conroe
04-12-08, 20:23
Αφού είδες οτι είσαι συνδεμένος στα 8.064/832 kbps στο speedtest τι μπήκες να κάνεις ?....

treli@ris
04-12-08, 20:44
Βαλε τον εξοπλισμο της HOL. Αν δε σου αρεσει μπορεις να γυρισεις στο crypto

cas
04-12-08, 20:55
Αφού είδες οτι είσαι συνδεμένος στα 8.064/832 kbps στο speedtest τι μπήκες να κάνεις ?....

Για να δώ την πραγματική μου σύνδεση, άν και ξέρω ότι δεν θα πάρω 100% την ονομαστική ποτέ.
Η απορία μου είναι άν συνδέσω τον εξοπλισμό της HOL, μήπως έχω καλύτερα αποτελέσματα.
Τώρα για 6άρα μοιάζει.

........Auto merged post: cas πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βαλε τον εξοπλισμο της HOL. Αν δε σου αρεσει μπορεις να γυρισεις στο crypto
Ευχαριστώ φίλε μου. Ελπίζω να είναι όπως τα λές.
Επί τη ευκαιρία...έχεις ακούσει παρόμοια περίπτωση ποτέ να λειτουργούν όλα εντάξει με τον παλιό εξοπλισμό άλλης εταιρείας;

Bull
04-12-08, 20:56
Αυτό το παλιο-modem είναι ADSL. 8 MBit, είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει ένα τέτοιο modem. Δοκίμασε με αυτο της HOL. Ειναι ADSL2+ και θα πρέπει να συγχρονίζει παραπάνω.

treli@ris
04-12-08, 21:02
Επί τη ευκαιρία...έχεις ακούσει παρόμοια περίπτωση ποτέ να λειτουργούν όλα εντάξει με τον παλιό εξοπλισμό άλλης εταιρείας;

Το crypto δεν ειναι κλειδωμενο, οπως μαλλον νομιζεις, απο τη Teledome οποτε μπορει να δουλεψει σε οποιαδηποτε εταιρεια. Επισης μπορει να δουλεψει στη ΗΟΛ οποιοδηποτε αλλο μοντεμ

Η μονη περιπτωση που δε θα σου δουλεψει το εκτος εταιρειας μοντεμ ειναι οταν εχεις VOIP τηλεφωνια

cas
04-12-08, 21:25
Αυτό το παλιο-modem είναι ADSL. 8 MBit, είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει ένα τέτοιο modem. Δοκίμασε με αυτο της HOL. Ειναι ADSL2+ και θα πρέπει να συγχρονίζει παραπάνω.

Aίτηση για 6άρα είχα κάνει (και μου βάλανε 8άρα).
Αρα υποθέτω ότι και το Netfaster router, δεν θα το πηγαίνει παραπάνω.
Η μόνη μου απορία είναι άν θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα έως τα 8 ή τα 6 (ούτε ξέρω τι έχω...).
Αφού όμως ο φίλος μας Geofak λέει ότι μπορώ να επανέλθω στο Crypto, σίγουρα θα βάλω το Netfaster (εξ' άλλου, πάντα μου αρέσανε τα νέα προϊόντα και οι δοκιμές).
Δεν ξέρω και άν χάνω κάποιες λειτουργίες από τη HOL άν δεν έχω βάλει τον δικό τους εξοπλισμό.
Θα το ψάξω...

aa144
04-12-08, 21:30
Μην υποθέτεις, βάλτο πάνω. Με τι κωδικούς μπαίνεις στo internet; Με τους καινούργιους της HOL;

cas
04-12-08, 21:35
Μην υποθέτεις, βάλτο πάνω. Με τι κωδικούς μπαίνεις στo internet; Με τους καινούργιους της HOL;
Αυτό ξέχασα να γράψω.
Μπήκα με τους κωδικούς της Teledome.
Πώς έγινε αυτό;
Αμα κάνω reset, θα μπαίνω πάλι με τους ίδιους;

aa144
04-12-08, 21:39
Γι αυτό λέμε, βάλε το ρούτερ της HOL πάνω, με τους κωδικούς της HOL και στείλε τα στοιχεία. Στο παλιό ρούτερ μην αλλάζεις τίποτε, απλά βάλτο στην άκρη για λίγο.

cas
04-12-08, 21:44
Γι αυτό λέμε, βάλε το ρούτερ της HOL πάνω, με τους κωδικούς της HOL και στείλε τα στοιχεία. Στο παλιό ρούτερ μην αλλάζεις τίποτε, απλά βάλτο στην άκρη για λίγο.

Εκανα disconnect και ξανασυνδέθηκα με τους κωδικούς της Teledome και μπήκα κανονικά.
Αμα το αφήσω και μπαίνω έτσι, πώς θα βλέπει η HOL τους κωδικούς μου; (sorry για τα ερωτήματα, αλλά για να μαθαίνω και να μου λύνονται οι απορίες).

aa144
04-12-08, 21:49
Καλά, δεν είπαμε να δοκιμάσεις αν μπαίνεις με το ρούτερ της HOL και με τους κωδικούς της HOL; Απλό πράγμα είναι, κάντο να δεις αν γίνεται ή όχι.

cas
04-12-08, 21:54
Καλά, δεν είπαμε να δοκιμάσεις αν μπαίνεις με το ρούτερ της HOL και με τους κωδικούς της HOL; Απλό πράγμα είναι, κάντο να δεις αν γίνεται ή όχι.

Θα το κάνω φίλε μου (είναι και μιά μικρη διαδικασία), αλλά όπως είδες και από την εικόνα του speedtest net στο πρώτο μου post, Hellas On Line γράφει σαν ISP.

Sorry που σε κουράζω...

aa144
04-12-08, 22:02
To speed test το ξεχνάμε, ας γράφει ότι θέλει. Το θέμα είναι να δεις αν μπαίνεις, και ακόμα περισσότερο τι στοιχεία δίνει το ρούτερ της HOL για τη σύνδεση, καθόσον πακέτο 8 δεν υπάρχει. Στις μαντεψιές δεν είμαι καλός, προτιμώ να δω τα στοιχεία.

Και όταν συνδεθείς με HOL και το ρούτερ της HOL κατέβασε κάτι από nvidia (και όχι από κάπου αλλού) και κοίτα πόσο πιάνει. 650; παραπάνω; πόσο;

cas
05-12-08, 00:34
To speed test το ξεχνάμε, ας γράφει ότι θέλει. Το θέμα είναι να δεις αν μπαίνεις, και ακόμα περισσότερο τι στοιχεία δίνει το ρούτερ της HOL για τη σύνδεση, καθόσον πακέτο 8 δεν υπάρχει. Στις μαντεψιές δεν είμαι καλός, προτιμώ να δω τα στοιχεία.

Και όταν συνδεθείς με HOL και το ρούτερ της HOL κατέβασε κάτι από nvidia (και όχι από κάπου αλλού) και κοίτα πόσο πιάνει. 650; παραπάνω; πόσο;


Εντάξει φίλε μου, συνέδεσα κανονικά το Netfaster και όλα καλά.
Κατέβασα από ΝVidia που μου είπες και είχα από 530-590 kbps. Κάποια στιγμή πήγε λίγο πάνω από 600.

Στο speedtest.net έβγαλε αυτό:

http://www.speedtest.net/result/367312406.png (http://www.speedtest.net)

Μου κάνει πάντως εντύπωση που δεν υπάρχει κάποιο εικονίδιο στο desktop ή στο taskbar για να ελέγχω το router. Είχα συνηθίσει με το modem που τα έβλεπα όλα και μου φαίνεται περίεργο.

Πώς βλέπει κανείς την ονομαστική του ταχύτητα; (όχι την πραγματική).

Sorry, αλλά είμαι πρωτάρης με τα routers.

Eπίσης, απλή Usb σύνδεση έκανα, αλλά βλέπω το φωτάκι του WLΑΝ μονίμως αναμένο

theopan
05-12-08, 00:45
Aίτηση για 6άρα είχα κάνει (και μου βάλανε 8άρα).


Δε σου βάλανε 8άρα γιατί δεν υπάρχει 8άρα. 24άρα σου έβαλαν. Απλά συγχρονίζεις στα 8 γιατί το μόντεμ σου είναι adsl. Μάλλον έκαναν λάθος και αντί του lite που έχει τηλεφωνία με χρονοχρέωση και 6/1 internet, σου έδωσαν το πλήρες. Βάλε το router που σου έδωσε η hol όπως και να έχει και πέτα τη σακαράκα το crypto.

cas
05-12-08, 00:53
Δε σου βάλανε 8άρα γιατί δεν υπάρχει 8άρα. 24άρα σου έβαλαν. Απλά συγχρονίζεις στα 8 γιατί το μόντεμ σου είναι adsl. Μάλλον έκαναν λάθος και αντί του lite που έχει τηλεφωνία με χρονοχρέωση και 6/1 internet, σου έδωσαν το πλήρες. Βάλε το router που σου έδωσε η hol όπως και να έχει και πέτα τη σακαράκα το crypto.

Οχι φίλε μου. 6άρα μάλλον μου βάλανε όπως φαίνεται και από το τέστ και το download από Nvidia. Απλά κάποιο μπέρδεμα έγινε με το modem της Teledome ή με την ίδια. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να μάθω, γιατί από την HOL δεν καταλάβαιναν τίποτα. Iσως μπλεχτήκανε οι ταχύτητες. Περίεργο πάντως, γιατί έμπαινα με κωδικούς της Teledome σε ταχύτητες HOL...

Την ονομαστική ταχύτητα (όχι την πραγματική) πού την βλέπει κανείς;
Στο Crypto έβγαινε στην taskbar.

dikal
05-12-08, 10:09
Αν πεις όλα αυτά στην Τ.Υ της Hol, πολύ θα ήθελα να μάθω τι θα καταλάβουν και τι θα σου πουν. :rofl:

Νομίζω ότι τα μπλέκεις πολύ τα πράγματα, και δεν κάνεις το πολύ απλό: μπες στο web interface του ρουτερ και δες εκεί τα στατιστικά σου και σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις. Ξέχνα εντελώς τα speed test γιατί δεν είναι τίποτα άλλο από μια μπούρδα. ;)

Αν συγχρονίζεις σε μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή του πακέτου που αγόρασες, είναι γιατί δεν έχουν ρυθμίσει ακόμη το προφίλ σου. Θα το κάνουν κάποια στιγμή.

treli@ris
05-12-08, 13:05
Δεν εκανες το σημαντικοτερο, να συνδεσεις δηλαδη το ρουτερ σε ethernet και οχι σε usb !

cas
05-12-08, 18:13
Αν πεις όλα αυτά στην Τ.Υ της Hol, πολύ θα ήθελα να μάθω τι θα καταλάβουν και τι θα σου πουν. :rofl:

Νομίζω ότι τα μπλέκεις πολύ τα πράγματα, και δεν κάνεις το πολύ απλό: μπες στο web interface του ρουτερ και δες εκεί τα στατιστικά σου και σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις. Ξέχνα εντελώς τα speed test γιατί δεν είναι τίποτα άλλο από μια μπούρδα. ;)

Αν συγχρονίζεις σε μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή του πακέτου που αγόρασες, είναι γιατί δεν έχουν ρυθμίσει ακόμη το προφίλ σου. Θα το κάνουν κάποια στιγμή.

Οπως προανέφερα, δεν ...κατάλαβαν τίποτα.
Μάλιιστα, μου είπανε ότι είμαι συγχρονισμένος στα 6Mbps, αλλά όταν άνοιξα το Αdsl - status του router στην διεύθυνση: http://192.168.2.1, μου λέει ότι είμαι στα 16Mbps

http://img142.imageshack.us/img142/4885/holqe2.png

Πάντως από τέστς στο site της Nvidia και από ένα της HOL που μου έστειλαν με e-mail, βλέπω ότι η πραγματική μου download ταχύτητα είναι η σωστή, δηλαδή 500-600 kBps (6άρα δηλαδή).

Κάτι έχουν μπερδέψει. Αρκεί να μην μου στείλουν κανά λογαριασμό για...24άρα όπως μου είπε ο τεχνικός ότι βλέπω στο status μου...(άσχετα άν κλειδώνει στα 16 στο status της γραμμής μου). Εγώ πάντως, 6άρα αγόρασα (double play lite) και 6άρα θα πληρώσω (αφού άλλωστε τέτοια ταχύτητα έχω).

Ο Θεός να βάλει το ...χέρι του...

Θάνος
05-12-08, 18:17
...Ο Θεός να βάλει το ...χέρι του...
..στην τσέπη σου!:rolleyes:

Καλά ξεμπερδέματα...αυτό το μπάχαλο φοβόμουνα πάντα, γι αυτό έμεινα κολλημένος...εκεί που είμαι. :)

cas
05-12-08, 18:21
Δεν εκανες το σημαντικοτερο, να συνδεσεις δηλαδη το ρουτερ σε ethernet και οχι σε usb !

Δυστυχώς φιλε μου, η motherboard μου δεν υποστηρίζει ethernet (έχω σχετικά παλιό pc).
Eπειδή δεν βλέπω πρόβλημα μέχρι στιγμής (εκτός του ότι η HOL έχει μπερδέψει τις ταχύτητες, άν και εγώ ζήτησα 6Mbps και 6Mbps έχω), δεν θα μπώ στην διαδικασία να βάλω κάρτα ethernet.
Δεν νομίζω να κερδίσω τίποτα περισσότερο, αφού κατεβάζω με πάνω από 600kbps.

Eυχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Θάνος
05-12-08, 18:25
Δυστυχώς φιλε μου, η motherboard μου δεν υποστηρίζει ethernet (έχω σχετικά παλιό pc).
Eπειδή δεν βλέπω πρόβλημα μέχρι στιγμής (εκτός του ότι η HOL έχει μπερδέψει τις ταχύτητες, άν και εγώ ζήτησα 6Mbps και 6Mbps έχω), δεν θα μπώ στην διαδικασία να βάλω κάρτα ethernet.
Δεν νομίζω να κερδίσω τίποτα περισσότερο, αφού κατεβάζω με πάνω από 600kbps.

Eυχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.
Πάντως αν αλλάξεις γνώμη γιά το ethernet (που το προτείνω κι εγώ βέβαια), έχω να σου δώσω μία 100στάρα pci. ;)

(δωράκι εννοείται..) :)

cas
05-12-08, 18:26
..στην τσέπη σου!:rolleyes:

Καλά ξεμπερδέματα...αυτό το μπάχαλο φοβόμουνα πάντα, γι αυτό έμεινα κολλημένος...εκεί που είμαι. :)

Οχι ρε Θάνο! Μιά χαρά είμαι...
Δεν είμαι απ' τα παιδάκια που θα πάρουν λεφτά χωρίς λόγο.
Κάπου μπερδεύτηκαν τα άτομα, αλλά θα τους ξεμπερδέψω εγώ.
Σήμερα μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκα 3/12 (10/12 με υπολογίζανε, άρα μπράβο τους που με ενεργοποίησαν νωρίτερα).
Θα πάω και τη Δευτέρα στην Teledome να κλείσω λογαριασμό και τέλος.
Δεν ταλαιπωρήθηκα. Λίγο κούρασα εσάς εδώ που έγραψα, αλλά έτσι κάνω στην αρχή για να μην τρέχω στο τέλος...

Θάνος
05-12-08, 18:30
Δεν ταλαιπωρήθηκα. Λίγο κούρασα εσάς εδώ που έγραψα, αλλά έτσι κάνω στην αρχή για να μην τρέχω στο τέλος...
..ίσα ίσα, μοιραζόμαστε κι εμπειρίες. :oneup:

Αν θες ενημέρωσέ μας γιά τυχόν εξελίξεις. ;)

treli@ris
05-12-08, 18:31
Εισαι σιγουρος για το ethernet?? τοσο παλια mobo εχεις?

Παντως ειναι καλυτερα σε ethernet διοτι δεν καταναλωνει τεραστιους πορους του υπολογιστη οπως η usb και στην περιπτωση σου ειναι ιδανικο καθως εχεις παλιο υπολογιστη και μπορει να σου κολλησει και επισης δεν χρειαζεσαι οδηγους, το κουμπωνεις και εισαι ετοιμος

cas
05-12-08, 18:32
Πάντως αν αλλάξεις γνώμη γιά το ethernet (που το προτείνω κι εγώ βέβαια), έχω να σου δώσω μία 100στάρα pci. ;)

(δωράκι εννοείται..) :)

Θάνο σ' ευχαριστώ!
Ομως, από τη στιγμή που δεν έχω πρόβλημα στην ταχύτητα, γιατί να βάλω ethernet?
Δεν είμαι και πολύ απαιτητικός, ούτε και κατεβάζω αβέρτα πολλά αρχεία.
Να σκεφτείς ότι και με την 2άρα που είχα, ό,τι ήθελα το κατέβαζα άνετα και πολύ λίγα χρειάζομαι τώρα (γι' αυτό άλλωστε και έβαλα την χαμηλότερη ταχύτητα της HOL).

Σ' ευχαριστώ και πάλι (και θα τα πούμε). :oneup:

Θάνος
05-12-08, 18:41
Θάνο σ' ευχαριστώ!
Ομως, από τη στιγμή που δεν έχω πρόβλημα στην ταχύτητα, γιατί να βάλω ethernet?
Δεν είμαι και πολύ απαιτητικός, ούτε και κατεβάζω αβέρτα πολλά αρχεία.
Να σκεφτείς ότι και με την 2άρα που είχα, ό,τι ήθελα το κατέβαζα άνετα και πολύ λίγα χρειάζομαι τώρα (γι' αυτό άλλωστε και έβαλα την χαμηλότερη ταχύτητα της HOL).

Σ' ευχαριστώ και πάλι (και θα τα πούμε). :oneup:
..ότι θες, απλά είναι πιο σωστό κι απροβλημάτιστο ;)

(okey) :oneup:

υγ. καί Δευτέρα το αργότερο να έχεις αλλάξει το info σου! :p

cas
05-12-08, 18:47
Μόλις μου έστειλαν και sms ότι ενεργοποιήθηκα (2 μέρες άργησαν μόνο...).
Εντάξει! Ολα καλά μέχρι στιγμής. Ελπίζω και οι άλλοι χρήστες που περιμένουν ενεργοποιήσεις να τελειώνουν γρήγορα (και σχετικά απροβλημάτιστα) όπως εγώ.

Να μην ξεχάσω, να το φτύσω μην το ματιάσω... ;) :lol:

aa144
05-12-08, 19:18
Εντάξει είσαι, το feed της πόρτας σου είναι σωστό, άσχετα με το πόσο συγχρονίζεις, είσαι στο πακέτο που πληρώνεις, το φαινόμενο αυτό (συγχρονισμός όσο πάει, και feed 6) παρουσιάζεται τελευταία, μάλλον άλλαξαν σύστημα στον τρόπο που ρυθμίζουν τις πόρτες στα DSLAM.

cas
05-12-08, 20:36
Εντάξει είσαι, το feed της πόρτας σου είναι σωστό, άσχετα με το πόσο συγχρονίζεις, είσαι στο πακέτο που πληρώνεις, το φαινόμενο αυτό (συγχρονισμός όσο πάει, και feed 6) παρουσιάζεται τελευταία, μάλλον άλλαξαν σύστημα στον τρόπο που ρυθμίζουν τις πόρτες στα DSLAM.


Και πού να δείς τα Attenuation και Noise Margin

http://img368.imageshack.us/img368/803/holattenuationwl7.jpg

Νομίζω είμαι καλά.
Λίγο στο Noise Margin χωλαίνω, αλλά ελπίζω να μην έχω προβλήματα.

........Auto merged post: cas πρόσθεσε 49 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........




υγ. καί Δευτέρα το αργότερο να έχεις αλλάξει το info σου! :p


Και τι ταχύτητα να βάλω;

http://img142.imageshack.us/img142/4885/holqe2.png

6άρα έχω αλλά 16άρα λέει το Adsl status... :rolleyes:

aa144
05-12-08, 20:49
Βάλε 6, και ξέρεις ότι η γραμμή σου έχει Attainable πάνω από 15000. Αυτό είναι καλό σύστημα για να σε δελεάσει να αλλάξεις πακέτο (και θα μπορούσαν να το έχουν κάνει ίσως και για αυτό το λόγο, αφού το NetFaster δεν δίνει στοιχεία για το Attainable data rate, άρα αν είσαι σε πακέτο με περιορισμό στο ATM data rate, όπως ήταν μέχρι πρότινος το πακέτο 6, δεν ήξερες πόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή σου).

theopan
06-12-08, 02:26
Και πού να δείς τα Attenuation και Noise Margin

http://img368.imageshack.us/img368/803/holattenuationwl7.jpg

Νομίζω είμαι καλά.
Λίγο στο Noise Margin χωλαίνω, αλλά ελπίζω να μην έχω προβλήματα.

........Auto merged post: cas πρόσθεσε 49 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Και τι ταχύτητα να βάλω;

http://img142.imageshack.us/img142/4885/holqe2.png

6άρα έχω αλλά 16άρα λέει το Adsl status... :rolleyes:

Δε χωλαίνει το noise margin. Εκεί είναι κλειδωμένο σε όλους στη hol. Δε γίνεται να έχεις τα 20-25-28dB που είχες στη 2μεγκάμπιτη. Η σύνδεση που έχεις είναι 24άρα (ξεκλείδωτη δηλαδή) στο συγχρονισμό, με παροχή στα 6Mbps. Αν βάλεις account κάποιου γνωστού σου με "24άρα" θα κατεβάζεις ανάλογα με το συγχρονισμό σου.

cas
06-12-08, 19:13
Ρε παιδιά! Μιάς και βλέπω γνωρίζετε αρκετά από τεχνικά θέματα, αυτά τα errors είναι σοβαρά ή δεν πρέπει ν' ανησυχώ;

http://img512.imageshack.us/img512/3228/holcrcsqz0.jpg

Εχουν γίνει σε μία ώρα σύνδεσης περίπου και συνέχεια ανεβαίνουν (αλλά μόνο αυτά).

aa144
06-12-08, 19:55
Μην σε απασχολεί καθόλου, είναι ασήμαντα και εντελώς φυσιολογικά, εξάλλου στο NetFaster τα λάθη που έχουν σημασία τα έχουν κάνει να μην φαίνονται (εκεί που έχει τις παύλες).

cas
06-12-08, 20:05
Ευχαριστώ φίλε μου. Θα ενημερώσω και τον άλλο φίλο τον polfan γιατί έχει τις ίδιες απορίες.

cas
09-12-08, 18:22
Σήμερα είδα ότι μου διορθώσανε τις ονομαστικές μου ταχύτητες upload και download:

http://img111.imageshack.us/img111/4459/holfixedra8.jpg

Eπίσης είδα ότι σταματήσανε τα υπερβολικά Interleaved Path FEC Corrections όπως και τα Interleaved Path CRC Errors (Far End Indicator) που είχα.

http://img396.imageshack.us/img396/2854/holatenuationfixedcm3.jpg

Δεν είδα μεγάλες διαφορές και στο speedtest.

http://www.speedtest.net/result/369859079.png (http://www.speedtest.net)

Οποιος έχει την ίδια ταχύτητα γραμμής, άν δεν του κάνει κόπο, άς βάλει τι του βγάζει το speedtest.net (ένα απλό κλίκ στο εικονίδιο άς κάνει). Να βάλει σέρβερ Ηράκλειο.

aa144
10-12-08, 16:52
Τα λάθη που είχες δεν ήταν υπερβολικά, φυσικά σε χαμηλότερο ATM data rate τα λάθη είναι λιγότερα, αλλά και πάλι είναι ασήμαντο θέμα τα λάθη αυτής της κατηγορίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.