PDA

Επιστροφή στο Forum : NETFASTER Η SPEEDTOUCH 585 V6 ?



georgekap
04-12-08, 22:27
Καλισπερα και απο εμενα! Λοιπον Να ρωτησω κατι βρε παιδια εσεις που ειστε στην HOL καιρο και ισως,εχετε αλαξει Modem router....

Εχω ενα speed touch 585 V6 απο το 2007 που ειχα οτε. Απο αυτα που διαβαζω,αλλα και αυτα που εχω δει εγω, το speed touch ειναι αρκετα καλο! Στο Μεταξυ η HOL Μου εστειλε το γνωστο Net fatser... Ποιο να τοποθετησω οταν γινει η ενεργοποιιση ;; ποιο παιζει καλυτερα;;

vaggoulas
04-12-08, 22:32
Αν η τηλεφωνία ΔΕΝ είναι VoIP μπορείς να το βάλεις αρκεί να είναι pstn.Αν σου δώσουν γραμμή VoIP αναγκαστικά θα μείνεις με το Netfaster καθώς πρέπει να έχεις και τηλεφωνία.:)

georgekap
04-12-08, 22:39
Σε ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση! :) Δεν νομιζω παντως να ειναι voip, γιατι δεν το δινουνε πια.. Σε σχεση παντως τα δυο ρουτερ υπαρχει καποιο που να υπερτερει στο δυκτιο της HOL;;

DaveMurray
04-12-08, 23:38
το speedtouch είναι σαφως καλύτερο....

Είναι πολύ καλό, ακόμα και σε χάλια γραμμές....

Σταθερότατο.... Με CLI και telnet.... (το netfaster δεν το έχει...) --- όπως επίσης έχει εύκολο port forward και καλό firewall....

Εγώ αυτό χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ από εποχής OTE.... .... Δεν αλλάζεται.....

georgekap
04-12-08, 23:48
ΟΚ Πιαδια! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!:oneup: Ε τοτε να μην το βγαλω καθολου απο την πριζα!!:p Αντε να δουμε....

grgz
05-12-08, 01:21
το speedtouch είναι σαφως καλύτερο....

Είναι πολύ καλό, ακόμα και σε χάλια γραμμές....

Σταθερότατο.... Με CLI και telnet.... (το netfaster δεν το έχει...) --- όπως επίσης έχει εύκολο port forward και καλό firewall....

Εγώ αυτό χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ από εποχής OTE.... .... Δεν αλλάζεται.....

Διαφωνώ ριζικά με το φίλο μου Dave και το θεωρώ υπερτιμημένο και κατά την ταπεινή μου άποψη κακό.

Συμβουλή: Δοκίμασε και τα δύο και κράτα όποιο αποδίδει καλύτερα (που βάζω και στοίχημα ότι θα είναι το Netfaster).;)

DSLaManiaC
05-12-08, 01:29
Διαφωνώ ριζικά με το φίλο μου Dave και το θεωρώ υπερτιμημένο και κατά την ταπεινή μου άποψη κακό.

Συμβουλή: Δοκίμασε και τα δύο και κράτα όποιο αποδίδει καλύτερα (που βάζω και στοίχημα ότι θα είναι το Netfaster).;)

Δεν είσαι καλά :p

grgz
05-12-08, 01:43
Δεν είσαι καλά :p

Είπα βάζω και στοίχημα. Έχεις λεφτά μικρέ;:twisted:

DaveMurray
05-12-08, 02:18
εγω θα το εβαζα το στοιχημα...

γιατι απλως ξερω πως θα το παρω... αλλιως δεν θα εβαζα :p

georgekap
05-12-08, 02:40
Βασικα τα δοκιμασα σε γραμμη οτε με οτε νετ......16500/1023 το speed touch και 14957/903 με το net faster... τα snr,ath,db ειναι σχεδον ιδια....

DSLaManiaC
05-12-08, 02:47
Έτσι μπράβο :twisted:

DaveMurray
05-12-08, 03:40
georgekap θα επρεπε πρωτα να σε ενδιαφερει το να σε κραταει καποιο modem/router online περισσότερο, δλδ να κοιτας αν εχεις με καποιο modem/router λιγοτερες αποσυνδέσεις....

Η ταχύτητα συγχρονισμου, θα πρεπει να ειναι δευτερευων και οχι πρωτευων....

baskon
05-12-08, 10:36
Τι θα γινει θα μπουν τα στοιχηματα?:rofl:
Εγω τα εχω δοκιμασει και τα δυο..Το netfaster το εβγαλα αμεσως..
Σαφως καλυτερο το speedtouch(με το τελευταιο firmware εννοειται) μη τρελαθουμε κιολας.Uptime σε μενα έχει ξεπερασει και το μηνα,ενω δινει σαφως καλυτερο συγχρονισμο.

Veldrin
05-12-08, 10:43
εδώ και τα 530 είναι παλικάρια. Έβγαλα ενα wifi της linksys που είχα πάρει και το άφησα απλά ως switch για να μοιράζει το δίκτυο απο το 530 ! broadcom chipsets rule.

semola
05-12-08, 12:21
Διαφωνώ ριζικά με το φίλο μου Dave και το θεωρώ υπερτιμημένο και κατά την ταπεινή μου άποψη κακό.

Συμβουλή: Δοκίμασε και τα δύο και κράτα όποιο αποδίδει καλύτερα (που βάζω και στοίχημα ότι θα είναι το Netfaster).;)

:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1

kanenas3
05-12-08, 12:51
Διαφωνώ ριζικά με το φίλο μου Dave και το θεωρώ υπερτιμημένο και κατά την ταπεινή μου άποψη κακό.

Συμβουλή: Δοκίμασε και τα δύο και κράτα όποιο αποδίδει καλύτερα (που βάζω και στοίχημα ότι θα είναι το Netfaster).;)

Η μόνη περίπτωση να έχεις δίκιο είναι ότι σε κάποιες γραμμές τα Alcatel είναι πιο ευαίσθητα και για να κρατάνε σταθερή τη γραμμή συγχρονίζουν αρκετά παρακάτω από τα άλλα. Πάντως μιλάμε για 1 στο εκατομμύριο...Οπότε γενικά δεν ισχύει αυτό που λες.

grgz
05-12-08, 16:49
Στη δική μου γραμμή το speedtouch συγχρονίζει 1 Mbit λιγότερο από το Fritz ανεξαρτήτως firmware και από αποσυνδέσεις είναι το ίδιο.

Επίσης συγχρονίζει αρκετά χαμηλότερα και στο upload.

Μέχρι κι ένα Sweex που έχω είναι καλύτερο. Όποιος θέλει έρχεται και βλέπει ιδίοις όμασι.:p

kanenas3
05-12-08, 17:04
Στη δική μου γραμμή το speedtouch συγχρονίζει 1 Mbit λιγότερο από το Fritz ανεξαρτήτως firmware και από αποσυνδέσεις είναι το ίδιο.

Επίσης συγχρονίζει αρκετά χαμηλότερα και στο upload.

Μέχρι κι ένα Sweex που έχω είναι καλύτερο. Όποιος θέλει έρχεται και βλέπει ιδίοις όμασι.:p

Το ότι έπιασες την 1 στο εκατομμύριο δε σημαίνει ότι είναι κανόνας! ;)

Άντε να βρεις 1-2 ακόμα στο φόρουμ που να έχουν το ίδιο πράγμα. Όλοι οι υπόλοιποι θα σου πούνε ότι είσαι τρελός :p

grgz
05-12-08, 17:27
Το ότι έπιασες την 1 στο εκατομμύριο δε σημαίνει ότι είναι κανόνας!


Σιγά μην είμαι ένας στο εκατομμύριο. Απλά δεν μπαίνουν όλοι στον κόπο να κάνουν δοκιμές και πάνε σαν τα πρόβατα.;)

kanenas3
05-12-08, 17:31
Σιγά μην είμαι ένας στο εκατομμύριο. Απλά δεν μπαίνουν όλοι στον κόπο να κάνουν δοκιμές και πάνε σαν τα πρόβατα.;)

Μιλάω για αυτούς που έχουν μπει στον κόπο να κάνουν τη δοκιμή. Αυτό είναι το δείγμα και αυτά είναι τα αποτελέσματα. Τα υπόλοιπα είναι απλά λόγια...;)

semola
05-12-08, 23:45
Στη δική μου γραμμή το speedtouch συγχρονίζει 1 Mbit λιγότερο από το Fritz ανεξαρτήτως firmware και από αποσυνδέσεις είναι το ίδιο.

Επίσης συγχρονίζει αρκετά χαμηλότερα και στο upload.

Μέχρι κι ένα Sweex που έχω είναι καλύτερο. Όποιος θέλει έρχεται και βλέπει ιδίοις όμασι.:p

:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

DSLaManiaC
06-12-08, 02:57
Τρομερό ποστ το τελευταίο.

Έχω μείνει απ την ανάλυση που έκανες.

DaveMurray
06-12-08, 04:48
Αυτό ακριβώς... Μα είπε ο φίλος μου ο grgz την εξής μαγική λέξη: Στη δική μου γραμμή το speedtouch

Είδατε...; "στην δική μου"... Πως μπορεί λοιπόν να ξέρει για το σύνολο των κατόχων των speedtouch, την πολύ καλή φήμη τους και εδώ, αλλά και στο εξωτερικό...; Υποστηρίζουν όλοι ανά τον κόσμο, κάτι λάθος...;

Πραγματικά είμαι σε σκέψεις...

theopan
06-12-08, 12:55
Τρομερό ποστ το τελευταίο.

Έχω μείνει απ την ανάλυση που έκανες.

Σήμα ...του ολυμπιακού για avatar. Τα λέει όλα.

grgz
06-12-08, 16:17
Μιλάω για αυτούς που έχουν μπει στον κόπο να κάνουν τη δοκιμή. Αυτό είναι το δείγμα και αυτά είναι τα αποτελέσματα. Τα υπόλοιπα είναι απλά λόγια...;)

Η γνώμη σου γίνεται λιγότερο βαρύνουσα γιατί τα εμπορεύεσαι.;)

DSLaManiaC
06-12-08, 16:23
Η γνώμη σου γίνεται λιγότερο βαρύνουσα γιατί τα εμπορεύεσαι.;)

Η δική μου που έχω δοκιμάσει γενικά σχεδόν ότι κυκλοφορεί για home use σου κάνει?

grgz
06-12-08, 16:24
Η δική μου που έχω δοκιμάσει γενικά σχεδόν ότι κυκλοφορεί για home use σου κάνει?

Δικαίωμά σου.;)

DSLaManiaC
06-12-08, 16:25
Thank you :p

kanenas3
06-12-08, 16:31
Η γνώμη σου γίνεται λιγότερο βαρύνουσα γιατί τα εμπορεύεσαι.;)

Εντελώς άσχετο γιατί τα ίδια έλεγα και πριν τα ίδια θα λέω και μετά! Αν θέλεις άσε τη δική μου άποψη και δες και τον υπολοίπων. Απλά προσπαθείς να αποδείξεις κάτι από πείσμα και μόνο. Μια ματιά στα αντίστοιχα θέματα για τα Alcatel θα σε πείσει ότι η συντριπτική πλειοψηφία συγχρονίζει ψηλότερα και το σημαντικότερο με μεγαλύτερη σταθερότητα. Η άποψη μου είναι ότι είναι η ιδανική επιλογή αν υπολογίσεις το κόστος τους.

Το σταματάω εδώ γιατί ελλείψει άλλων επιχειρημάτων το γυρίζεις στο προσωπικό, κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου.

grgz
06-12-08, 16:35
Εσύ από την εμπειρία σου το θεωρείς καλό κι εγώ από τη δική μου κακό. Καλύτερο βέβαια από ένα USRobotics 9108 που το χάρισα για να μην το βλέπω στα μάτια μου.:p

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι μεμπτό.

........Auto merged post: grgz πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το σταματάω εδώ γιατί ελλείψει άλλων επιχειρημάτων το γυρίζεις στο προσωπικό, κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου.

Σ' ευχαριστώ πολύ που αποκαλύπτεις το βάθος των επιχειρημάτων μου και τη ρηχότητα του πνεύματός μου.:lol:

'Οχι φίλε μου δεν το γυρίζω στο προσωπικό, να είσαι καλά.:)

Spanos
06-12-08, 18:31
Λοιπόν παιδία να μιλήσω και εγω που δε τα εμπορεύομαι; Όταν ξεκινάς την "καριέρα" σου στο ADSL με Zyxel 652-R νομίζω οτι έχεις μια πρώτη γεύση για το πως πρέπει να είναι ένα router, ε λοιπόν τα Thomson εκτός απο την εκπληκτική τους σταθερότητα στο συγχρονισμό μπορούν να κάνουν τα πάντα. Ο απλός χρήστης μπορεί εύκολα να ρυθμίσει το ρούτερ και ο προχωρημένος μπορεί να κάνει παπάδες, έμεινα έκπληκτος όταν πήρα το 585v6 με μόλις 65€ και είδα τις δυνατότητες του που αγγίζουν το τέλοιο, δε το πίστευα οτι ένα ασύρματο Zyxel τότε έκανε 100€ και επειδή θα μακρυγορήσω κατεβάστε τα PDF απο εδω για να δείτε τις δυνατότητες αυτών των router.

http://www.thomsonbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=161

http://www.thomsonbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=181

aa144
06-12-08, 20:01
Σε τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις μπορεί να γίνει συννενόηση ώστε να λυθεί η διαφωνία χειρωνακτικά (τουλάχιστον για όσους κατοικούν στην ίδια πόλη).

grgz
06-12-08, 22:16
Σε τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις μπορεί να γίνει συννενόηση ώστε να λυθεί η διαφωνία χειρωνακτικά (τουλάχιστον για όσους κατοικούν στην ίδια πόλη).

Ξέρεις το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό...:twisted: :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.