PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε forthnet telephony

NetJim
05-12-08, 02:40
Καλησπερα σας !
Θα μπω κατευθειαν στο θεμα .. Το προβλημα εχει ως εξης
Συγγενικο πρωσοπο εχει την υπηρεσια forthnet telephony στο ιδιοκτητο της forthnet
ξαφνικα απο σημερα το μεσημερι το τηλ ειναι νεκρο δηλαδη οταν σηκωνεις το ακουστικο δεν εχει
καθολου σημα . Πηρα στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν να σηκωσω το ακουστικο ωστε να κανουν
ελεγχο το οποιο και εκαναν , διαπιστωσαν λοιπον κομενο βροχο και μου ειπαν πως θα το δωσουν στον ΟΤΕ ενω ειπαν κιολας να ξανακαλεσω αυριο για να ενημερωθω για την πορεια της βλαβης.

Παλιοτερα ειχα βαλει ενα ρουτερ επανω στη γραμμη και συγχρονιζε στα 7mbps με att 41 (λογο μεγαλης αποστασης απο το dslam)
Σημερα λοιπον επειδη μου ειπαν κομενο βροχο εβαλα απο περιεργεια παλι το ρουτερ επανω στη γραμμη και συγχρονισε στα 2mbps με αττ 47,5 (υποψιαζομαι βραχυκυκλωμα)
Δοκιμασα και με αλλη συσκευη ενσυρματη σε ολες τις πριζες αλλα νεκρη.

Οι αποριες μου ειναι η εξης
Γινεται να συγχρονιζει με κομμενο βροχο ? (λογικα οχι)
Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον/α απο εσας ?

Να επισημανω πως απο την πλευρα μας δεν πειραχθηκε απολυτως τιποτα στην συνδεσμολογια η τις πριζες ολα ειναι οπως ητανε .

DSLaManiaC
05-12-08, 02:55
Είναι κομμένο το ένα απ τα 2 καλώδια του ζεύγους.

Το τηλέφωνο δε θα παίξει γιατί το κύκλωμα είναι κομμένο αλλά το DSL μπορεί να παίξει έστω και κουτσά.

NetJim
05-12-08, 03:00
Τελεια ........ να δω τωρα ποσο καιρο θα κανει να το φτιαξει ο ΟΤΕ
και πως μπορει να κοπηκε αραγε?

DSLaManiaC
05-12-08, 03:02
3-4 εργάσιμες συνήθως κάνουν να το φτιάξουν.

Ίσως κάτι σκάλισαν στο καφάο, ίσως τυχαία δε μπορείς να ξέρεις.

Εσύ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις ΜΗΠΩΣ και έχει αποσυνδεθεί το καλώδιο στην κατανεμητή μέσα στο χώρο του συνδρομητή. Έχει συμβεί αρκετές φορές.

NetJim
05-12-08, 03:08
Στον κατανεμητη τα εχω ελεγξει παλιοτερα επειδη μενω στο ιδιο σπιτι αλλα σε αλλον οροφο καποτε ειχα προβλημα με το dsl (στο δικο μου οροφο) τα καλωδια που ερχοντουσταν σπιτι μου περνουσαν διπλα απο καλωδια υψηλης τασης και γινοταν ενας χαμος. Δεν χανω ομως τιποτα αυριο θα ριξω μια ματια

hel
05-12-08, 09:04
Καλησπερα σας !
Θα μπω κατευθειαν στο θεμα .. Το προβλημα εχει ως εξης
Συγγενικο πρωσοπο εχει την υπηρεσια forthnet telephony στο ιδιοκτητο της forthnet
ξαφνικα απο σημερα το μεσημερι το τηλ ειναι νεκρο δηλαδη οταν σηκωνεις το ακουστικο δεν εχει
καθολου σημα . Πηρα στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν να σηκωσω το ακουστικο ωστε να κανουν
ελεγχο το οποιο και εκαναν , διαπιστωσαν λοιπον κομενο βροχο και μου ειπαν πως θα το δωσουν στον ΟΤΕ ενω ειπαν κιολας να ξανακαλεσω αυριο για να ενημερωθω για την πορεια της βλαβης.

Παλιοτερα ειχα βαλει ενα ρουτερ επανω στη γραμμη και συγχρονιζε στα 7mbps με att 41 (λογο μεγαλης αποστασης απο το dslam)
Σημερα λοιπον επειδη μου ειπαν κομενο βροχο εβαλα απο περιεργεια παλι το ρουτερ επανω στη γραμμη και συγχρονισε στα 2mbps με αττ 47,5 (υποψιαζομαι βραχυκυκλωμα)
Δοκιμασα και με αλλη συσκευη ενσυρματη σε ολες τις πριζες αλλα νεκρη.

Οι αποριες μου ειναι η εξης
Γινεται να συγχρονιζει με κομμενο βροχο ? (λογικα οχι)
Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον/α απο εσας ?

Να επισημανω πως απο την πλευρα μας δεν πειραχθηκε απολυτως τιποτα στην συνδεσμολογια η τις πριζες ολα ειναι οπως ητανε .

Να τους παίρνει τηλέφωνο κάθε μέρα για τη βλάβη.
Λογικά μέχρι αύριο θα τη φτιάξουν.

DSLaManiaC
05-12-08, 10:23

Τι θα καταφέρει παίρνοντας τους κάθε μέρα στη ForthNet?
Θα φτιάξει τη βλάβη ο ΟΤΕ πιο γρήγορα?

Lagman
05-12-08, 13:06

εσύ το βρίσκεις λογικό να παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνο για βλάβη ; Είναι σαν να μην έχεις εμπιστοσύνη στην FORTHnet ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί τις βλάβες σωστά .

alexnikou
05-12-08, 18:21
Πάντως Καλαμάτα είναι σε πολλούς νεκρό το τηλέφωνο εδώ και ώρες και δεν
βρίσκεται η περιοχή μέσα στην ανακοίνωση με τις εργασίες της Forthnet.
Το γράφω εδώ μήπως έχει καμιά σχέση με το θέμα του NetJim γιατί περίπου
την ίδια ώρα υπήρξε το πρόβλημα και στην Καλαμάτα.

NetJim
05-12-08, 20:20
Καλησπερα το προβλημα λυθηκε σε εμενα απο σημερα το πρωι ολα ΟΚ.
alexnikou μαλλον δεν εχουμε το ιδιο προβλημα, σε εμενα τελικα οπως ειπε και ο DSLaManiaC ηταν κομμενο το ενα απο τα δυο καλωδια του βρογχου (οχι στο σπιτι) ισως στο καφαο ισως καπου αλλου.

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 35 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να πω και ενα ευχαριστω σε οσους απο εδω ασχοληθηκαν με το θεμα μου :)

hel
05-12-08, 20:52
εσύ το βρίσκεις λογικό να παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνο για βλάβη ; Είναι σαν να μην έχεις εμπιστοσύνη στην FORTHnet ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί τις βλάβες σωστά .

Αυτό λέγεται παρακολούθηση βλάβης. Δεν είπα να δηλώνει βλάβη κάθε μέρα.

DSLaManiaC
06-12-08, 00:27
Καλησπερα το προβλημα λυθηκε σε εμενα απο σημερα το πρωι ολα ΟΚ.
alexnikou μαλλον δεν εχουμε το ιδιο προβλημα, σε εμενα τελικα οπως ειπε και ο DSLaManiaC ηταν κομμενο το ενα απο τα δυο καλωδια του βρογχου (οχι στο σπιτι) ισως στο καφαο ισως καπου αλλου.

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 35 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να πω και ενα ευχαριστω σε οσους απο εδω ασχοληθηκαν με το θεμα μου :)

Told ya :p

Πάντως είσαι τυχερός που στο επισκεύασαν σήμερα γιατί θα πήγαινε από Δεύτερα μετά.

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.