PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχη σε φιλτρα και spliter



mirtiano
05-12-08, 12:52
Παθημα-μαθημα.Για την ενημερωση σας.

Δυομισυ χρονια τωρα,απο την πρωτη συνδεση με τον ΟΤΕ,χρησιμοποιουσα στις 3 τηλεφ.συσκευες που εχω παραλληλα με το ιντερνετ 2 φιλτρα speedtouch και 1 σπλιτερ tratec.
Ειχα εξασθενιση (attenuetion) απο την αρχη της συνδεσης (ολα καινουργια τοτε) 64 ως 65 db στο κατεβασμα.
Προχτες εντελως τυχαια αρχισα να ελεγχω τα τηλεφωνα προληπτικα.Αποσυνδεσα το ενα ζευγαρι (φιλτρο + τηλ) και κοιταω τα στατιστικα του ρουτερ και να η εκπληξη κατεβηκε η εξασθενιση κατα -10 db.
Να μην πολυλογω,και το δευτερο φιλτρο ηταν ''ψιλοαρπαγμενο'',και τα αντικατεστησα ολα με 3 καινουργια σπλιτερ.

Αποτελεσμα:

Πρωτα με 2 φιλτρα και 1 σπλιτερ 2,5 ετων ειχα εξασθενιση 64 - 65 .

Τωρα με 3 σπλιτερ καινουργια εχω εξασθενιση 52.5 σταθερα.

Καθαρη η γραμμη χωρις τηλεφωνα και φιλτρα εχει εξασθενιση 50 db.

Συμπερασμα:

Οσο λιγοτερα τηλεφωνα στην γραμμη,τοσο καλλιτερα για το ρουτερ.
πχ ενα τηλεφωνο και ασυρματο.
( δεν το εφαρμοσα ακομα για να δω τυχον διαφορες και στο snr margin και output power και μετα τα 2 τηλ.θα εξαφανιστουν )

Συχνος ελεγχος των φιλτρων και των σπλιτερ των τηλεφωνων ή την αντικατασταση τους απο νεα.
πχ μια φορα τον χρονο (μικρο το εξοδο).

Ο ελεγχος να εφαρμοζεται και στα καινουργια,γιατι τα 2 πρωτα φιλτρα και επωνυμα ηταν και μου τα ειχε δωσει ο ΟΤΕ τοτε καινουρια,εγω εσχισα την ξεχωριστη τους συσκευασια.Μερικες φορες και οι καλλιτερες φιρμες εχουν τις αστοχιες τους,τι να κανουμε.

Αντε τωρα εγω να υποψιαστω,χωρις αποσυνδεσεις στο ρουτερ,ουτε θορυβο στο τηλεφωνο,οτι κατι πηγαινε στραβα στα φιλτρα των τηλεφωνων....

Zer0c00L
05-12-08, 13:03
να ρωτησω κατι?

σε ISDN απο οσο ξερω μονο το splitter χρησιμοποιησεις εκει βαζεις την γραμμη του ΟΤΕ απο εκει παει στο ρουτερ και απο εκει παει στο ISDN NETMOD για να εχεις τηλεφωνα το φιλτρο απο οσο γνωριζω σε ISDN δεν χρειαζεται.

mirtiano
05-12-08, 13:49
Ξεχασα να το αναφερω για pstn συνδεση προκειται.

Zer0c00L
05-12-08, 16:01
ΟΚ

αλλα και παλι νομιζω οτι αν χρησιμοποιεις splitter δεν θελει φιλτρο.

ετσι τουλαχιστον εχω δει σε κάποια διαγραμματα του ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ κτλ

mirtiano
05-12-08, 18:06
να ρωτησω κατι?

σε ISDN απο οσο ξερω μονο το splitter χρησιμοποιησεις εκει βαζεις την γραμμη του ΟΤΕ απο εκει παει στο ρουτερ και απο εκει παει στο ISDN NETMOD για να εχεις τηλεφωνα το φιλτρο απο οσο γνωριζω σε ISDN δεν χρειαζεται.

--------

Απο οτι θυμαμαι σε isdn ειναι ετσι οπως τα λες,αλλα εγω δεν σχολιαζω το τι θα βαλεις,φυσικα αναλογα με τη γραμμη θα δεις τι μπαινει και πως μπαινει κι αν δεν θυμασαι υπαρχουν βοηθηματα στα κεντρικα μενου του adslgr στα ΑΡΘΡΑ και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.Εγω τονισα οτι τα διαφορα παρελκομενα μπορουν να σου δημιουργουν ενοχλησεις 'η προβληματα ανα πασα στιγμη χωρις να το παρεις χαμπαρι και να νομιζεις οτι φταιει η γραμμη...
(τεχνικος δεν ειμαι,εμπειρια σε isdn δεν εχω και δισταζω μην σου πω κατι λαθος.Παντως αναφερομουνα σε pstn γραμμες).

........Auto merged post: mirtiano πρόσθεσε 8 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΟΚ

αλλα και παλι νομιζω οτι αν χρησιμοποιεις splitter δεν θελει φιλτρο.

ετσι τουλαχιστον εχω δει σε κάποια διαγραμματα του ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ κτλ

-----

Ναι εχεις δικιο σε αυτο το σπλιτερ ειναι 2 σε ενα διαχωριστης και φιλτρο μαζι οποτε δεν χρειαζεται μετα φιλτρο.

maik
05-12-08, 18:53
Υπαρχουν και διαχωριστες (spliter στα Ελληνικα) τοσο για ISDN οσο και για PSTN.
Στο ISDN χρειαζεται μονο ενας διαχωριστης πριν απο το netmod.
Στο PSTN αν υπαρχει μονο μια τηλεφωνικη πριζα στο σπιτι μπορει να μπει και διαχωριστης απο οπου θα ξεκινουν ολες οι γραμμες που πανε σε τηλεφωνικες συσκευες. Αν υπαρχουν πολλες πριζες τοτε χρειαζονται φιλτρα σε ολες τις πριζες που συνδεονται τηλεφωνα.

Προσοχη επισης να μπαινουν με την σωστη φορα. Το ακρο που ειναι γαι την γραμμη (line) να μπαινει στην γραμμη κα το αλλο (phone) στο τηλεφωνο.Οχι αντιστροφα. Στις περισσοτερες μαρκες δημιουργει προβλημα.

Lagman
07-12-08, 10:58
στα φίλτρα περνάει τάση από την γραμμή λογική δεν είναι η φθορά τους μετά από κάποιο διάστημα ;

mirtiano
07-12-08, 23:50
στα φίλτρα περνάει τάση από την γραμμή λογική δεν είναι η φθορά τους μετά από κάποιο διάστημα ;

Σωστα αλλα ελα που το ξεχναμε οπως το επαθα και εγω γι αυτο κανω την υπενθυμιση να τα κοιταμε ποτε-ποτε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.