PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΛΙΑ ΚΑΛΩΔΙΟΣΗ ΣΤΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ

pakopa45
05-12-08, 12:14
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΤΗΣ FORTHNET ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΤΩΡΑ. ΗΡΘΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΛΩΔΙΟΣΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ(ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ) ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ Η ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

manual2100
05-12-08, 12:46
Τα έξοδα τέτοιου είδους τα βάζει ο ιδιοκτήτης πάντα....

pakopa45
05-12-08, 12:50
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΕΟ ΑΥΤΟ? ΑΝ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ? ΚΟΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 5ο ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.

Lagman
05-12-08, 13:02
διάβασε το συμβόλαιο που έχεις .

Vassilis_X
05-12-08, 14:51
Πες του ιδιοκτητη οτι ειναι περιπου 250-300 ευρω για ολη τη δουλεια απο επαγγελματια.. περιπου δηλαδη οσο ενα ενοικιο.. Αν εχει προβλημα καρδιας ηη ειναι τσιγκουνης καλυτερα μη του λες τιποτα.. ψαξε για αλλο σπιτι.. :p :rofl:

manual2100
05-12-08, 14:55
δε θυμάμαι αν γράφει κάτι τέτοιο το συμβόλαιο απλά ξέρω ότι οτιδήποτε χαλάσει στο διαμέρισμα (π.χ. τα καλοριφέρ) και αν δεν είναι δική σου υπαιτιότητα τότε πρέπει να το αναλάβει ο ιδιοκτήτης.. για να σου δώσω ένα παράδειγμα όταν φτιάχνουν κάτι στην πολυκατοικία που αφορά τα διαμερίσματα (πχ βάψιμο πυλωτής) τότε στα κοινόχρηστα το βάζουν στην κατηγορία έξοδα ιδιοκτητών, ενώ π.χ τη θέρμανση σε αυτά που πληρώνεις εσύ.. βέβαια πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη αν είναι διατεθειμένος να πληρώσει γιατί μερικοί είναι :censored:... και αρνούνται....

pakopa45
05-12-08, 15:10
οκ παιδια ευχαριστω για τισ απαντησης σας. τον πηρα ηδη τηλεφωνο και θα το κοιταξει και θα μου πει ειπε, θα φερει ηλεκτρολογο να το δει. τοσο πολυ θα κοστισει (για εξωτερικο καλωδιο) οπως ειπες 250-300???:(:(

ubuntubu
05-12-08, 15:14
Το σπίτι είναι φρεσκοβαμμένο ;

manicx
05-12-08, 15:14
Δεν ξέρω αν πρόσεξε κανείς αλλά ο pakopa45 αναφέρει ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ καλώδιο. Προφανώς ο ηλεκτρολόγος του πρότεινε να περάσει εξωτερική γραμμή γιατί

α) Η αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης είναι δουλειά
β) Κοστίζει

Η λύση της εξωτερικής καλωδίωσης βαραίνει αποκλειστικά και μόνο αυτόν που το κάνει. Για να αλλαχθεί η καλωδίωση σε όλη την πολυκατοικία, αυτό είναι κοινόχρηστο έξοδο και θα πρέπει να αποφασισθεί σε συνέλευση.

pakopa45
05-12-08, 15:20
Το σπίτι είναι φρεσκοβαμμένο ;
γιατι ρωτας νομιζω πωσ οχι. παντωσ η πολυκατοικια ειναι αρκετα παλια.

για εξωτερικο δηλαδη θα τα αναλαβω εγω τα εξοδα? ο ιδιοκτητης δεν ειναι υποχρεομενος να μου παρεχει υποδομες τηλεφωνου εν ετη 2008??

ubuntubu
05-12-08, 15:28
Τσαπατσούλικα βαψίματα,μερικές φορές δημιουργούν βραχυκυκλώματα στις πρίζες.
Δεν θα ήταν πιο εύκολο ,χρησιμοποιώντας ένα χάι τεκ εργαλείο ,όπως το κοχλιοστρόφιο ,να κάνεις έναν έλεγχο στις πρίζες του σπιτιού;

κοχλιοστρόφιο=κατσαβίδι

Βοήθεια μπορείς να έχεις και απο εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

Zer0c00L
05-12-08, 15:28
με καθε επιφυλαξη αλλα αν ειναι εξωτερικο το καλωδιο και αφορα μονο εσενα γιατι π.χ η εσωτερικη καλωδιωση ειναι τοσο χαλια που απαιτει πολλη δουλεια και μερεμετια τοτε θα σε επιβαρυνει μονο εσενα.

εγω και ενας γειτονας μου ιδιοκτητες βεβαια και οι δυο βαλαμε δικο μας κατανεμητη εξω απο τα διαμερισματα και παει εξωτερικο καλωδιο στο ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΟΤΕ (με συννεοηση με τον ΟΤΕ) γιατι δεν υπηρχαν γραμμες στην πολυκατοικια και ηταν πολυ παλια τα καλωδια.

manicx
05-12-08, 15:29
για εξωτερικο δηλαδη θα τα αναλαβω εγω τα εξοδα? ο ιδιοκτητης δεν ειναι υποχρεομενος να μου παρεχει υποδομες τηλεφωνου εν ετη 2008??

Η καλωδίωση δεν ανήκει στον ιδιοκτήτη, δηλαδή σε ένα άτομο. Ανήκει σε όλους τους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων στην πολυκατοικία. Αν εσύ πιστεύεις ότι η κοινόχρηστη κεραία τηλεόρασης δεν σε καλύπτει, αν η συνέλευση της πολυκατοικίας δεν συνενεί στην αντικατάσταση της κι εσύ αποφασίσεις να βάλεις δικιά σου, θα στην πληρώσει ο ιδιοκτήτης; Ασφαλώς όχι. Μόνος σου θα την πληρώσεις.

daywalker06
05-12-08, 15:34
Το βραχυκύκλωμα μήπως είναι σε κάποιο κουτί μέσα στο διαμέρισμα σου?

pakopa45
05-12-08, 15:51
ubuntu αν υπαρχει τετοιο προβλημα πιστευω θα το διαγνωση ο ηλετρολογος.

να σημειωσω οτι η γραμμη δεν με απασχολει επειδη δεν ερχεται σε καλη ποιοτητα στο διαμερισμα αλλα επειδη δεν εχω καθολου σημα στο διαμερισμα. δηλαδη δεν θα γινει η επισκευη για βελτιωση του συγχρονισμου..
συγκεκριμενα ο τεχνικος της forthnet μου ειπε δεν την εχει ξανα δει αυτη την περιπτωση. στον κατανεμιτη συνδεε το ακουστικο και η γραμμη μπερδευοταν σε πολλεσ γραμμες των υπολοιπον ενοικων.. μου ειπε πως ειναι βραχυκυκλωμα.

orck
05-12-08, 16:01
μην ακους τι σου λενε, ειτε το καλωδιο μπει εσωτερικα ειτε εξωτερικα το κοστος βαρυνει παντα τον ιδιοκτητη
ο ιδιοκτητης πρεπει να σου δωσει ενα διαμερισμα με καποιες ελαχιστες παροχες, ρευμα, νερο, τηλεφωνο
αν σου σπασουν οι σωληνες που σου φερνουν το νερο, δεν εχει σημασια εαν οι καινουργιοι θα μπουν εξωτερικα, εσωτερικα, εαν θα ειναι βαμενοι μπλε, πρασινο, κοκκινο, ειναι ιδιοκτησια του ιδιοκτητη και το πληρωνει αυτος

αρκει να μην εχεις κανει κατι εσυ για αυτο (να μην εχεις προκαλεσει εσυ την φθορα)
Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΦΘΟΡΑ (ΣΑΠΙΣΜΑ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ΚΛΠ) ΠΑΛΙ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗ

πρακτικα τωρα το εξωτερικο καλωδιο ειναι το πιο φτηνο και το πιο απλο, για να εισαι σιγουρος για την καλη δουλεια θα ηταν καλο να μην το συνδεσεις σε καποια υφισταμενη πριζα στο διαμερισμα, αλλα να ζητησεις απο τον ηλεκτρολογο να τοποθετησει μια επιτοιχια τηλεφωνικη πριζα (εαν εχεις και ασυρματο ρουτερ και ασυρματο τηλεφωνο δεν εχεις ακαγκη απο αλλη πριζα μεσα στο σπιτι)

ubuntubu
05-12-08, 16:14
συγκεκριμενα ο τεχνικος της forthnet μου ειπε δεν την εχει ξανα δει αυτη την περιπτωση. στον κατανεμιτη συνδεε το ακουστικο και η γραμμη μπερδευοταν σε πολλεσ γραμμες των υπολοιπον ενοικων.. μου ειπε πως ειναι βραχυκυκλωμα.
Σύμφωνα με αυτά που σου είπε ο τεχνικός, πρόβλημα έχει όλη η πολυκατοικία.
'Οταν η γραμμή σου μπερδεύεται με πολλές άλλες,να είσαι σίγουρος πως και οι άλλες μπερδεύονται μεταξύ τους.

pakopa45
05-12-08, 17:46
παιδια ευχαριστω ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σας απο εκει και περα το αναλαμβνει ο ηλεκτρολογος. Συμπερασμα δεν νοειται σπιτι χωρις τηλεφωνο ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη.

theopan
06-12-08, 01:35
παιδια ευχαριστω ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σας απο εκει και περα το αναλαμβνει ο ηλεκτρολογος. Συμπερασμα δεν νοειται σπιτι χωρις τηλεφωνο ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη.

Όλα σχετικά είναι. Και επειδή κατά πάσα πιθανότητα τηλέφωνο δουλεύει έστω και στο βραχυκυκλωμένο (για τις ανάγκες της adsl) ζευγάρι που έρχεται στο διαμέρισμά σου, σχεδόν αποκλείεται να μπει ο ιδιοκτήτης στο έξοδο να σου αλλάξει την καλωδίωση γιατί θέλεις εσύ adsl.

pakopa45
06-12-08, 17:43
μαλλον το προβλημα βρισκεται απο το πριζακι μεχρι το κουτι που ειναι 2 μετρα ψηλοτερα. ανοιξα το κουτι μονος μου και ειδα πως τα καλωδια φαινονται να ειναι σε καλη κατασταση ενο στο πριζακι ειναι αρκετα σημεια του ΄΄γυμνα΄΄ . θα περιμενω τον ηλετρολογο να κανουμε δοκιμεσ στον κατανεμητη γιατι δεν το συνδεσε ο τεχνικος της φορθνετ κατω στο υπογειο.

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.