PDA

Επιστροφή στο Forum : forward port to another.



jpgr
05-12-08, 14:28
Θέλω να αλλάξω ports σε κάποιες εφαρμογές που τρέχουν σε συγκεκριμένα ports.

θέλω ένα server στο μηχάνημα μου που στο configuration του έχει μια συγκεκριμένη πόρτα πχ 8080.

Πως θα γίνει αυτό το port redict σε κάποιο άλλο; δηλαδή να ακούει στο http://localhost:80 αντί στο http://localhost:8080

αυτό το θέλω επειδή θα έχω πολλές εφαρμογές σε πολλά ports και θέλω όλα να περνάνε από την 80.


Ευχαριστώ.

ZORO
08-12-08, 12:16
η πρόσβαση θα γίνεται από το εσωτερικό δίκτυο ή μέσω internet;

skapetis
08-12-08, 15:00
αυτό το θέλω επειδή θα έχω πολλές εφαρμογές σε πολλά ports και θέλω όλα να περνάνε από την 80.


Πολλές εφαρμογές δηλ διαφορετικά πρωτόκολλα? Δεν γίνεται (αν έχω καταλάβει καλά)

jpgr
09-12-08, 12:23
Θα έχω την ιδία εφαρμογή να τρέχει πολλές φορές (βάση δεδομένων). Η πρόσβαση θα γίνεται μέσω internet.

Δηλαδή να έχω στο browser ένα request στην 80 θύρα και τοπικά στο μηχάνημα να πηγαίνει στην ανάλογη βάση δεδομένων η οποία λογικά θα τρέχει σε διαφορετικό port.

skapetis
09-12-08, 13:04
Αν και νομίζω ότι αυτό που θέλεις δεν γίνεται (τουλάχιστον όχι εύκολα) περιπλέκεις τα πράγματα χωρίς λόγο. Αυτό που χρειάζεσαι είναι μερικές απλές ρυθμίσεις ΝΑΤ στο ρουτερ σου:

1) Τρέχεις π.χ. 3 βάσεις δεδομένων στο pc σου με εσωτερική διεύθυνση 192.168.1.1 στα port 3000, 3001 και 3002
2) Ορίζεις 3 κανόνες στο ρουτερ σου οι οποίοι λένε:
α) ότι έρχεται για πορτ 3000 -> 192.168.1.1:3000
β) ότι έρχεται για πορτ 3001 -> 192.168.1.1:3001
γ) ότι έρχεται για πορτ 3002 -> 192.168.1.1:3002

και είσαι έτοιμος.

Διαφορετικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα δικό σου application που να τρέχει στο port 80, να ανοίγει τα πακέτα και με βάση κάποιο κριτήριο (σορρυ αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως και αν γίνεται αυτό αν και φαντάζομαι ότι πρόκειται για tunneling (http://en.wikipedia.org/wiki/Tunneling_protocol)) να παραδίδει το πακέτο στην ανάλογη εφαρμογή.

jpgr
09-12-08, 13:16
Αυτό πρότεινα και εγώ να γίνει μέσω του router αλλά δυστυχώς στο μηχάνημα που θα τρέξει ο server αφήνουν μόνο το port 80.

Αυτό που ψάχνω όντος λέγεται tunnelling. Κατέβασα κάποια προγράμματα που το κάνουν αυτό αλλά δεν βρήκα άκρη.

Ωστόσο έχω ένα αρχικό server ο οποίος τρέχει στην 80 και προσπαθώ μέσω αυτού να πάω στους άλλους. αλλά ακόμα δεν τα έχω καταφέρει.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

ZORO
09-12-08, 13:32
Και πως θα μπορέσει ο router σου να καταλάβει ότι την μια αίτηση που έρχεται στην 80 ότι θα την προωθήσε στην 8080, την δευτέρη που έρχεται πάλι στη 80 θα πρέπει να την προωθήσει στην 60000 κ.τ.λ. Εκτός εαν χρησιμοποείς φίλτρο από ποιες ip θα έρχεται η αίτηση, έαν το υποστηρίζει το router σου. Αν και αυτό φαίνετε πιο δύσκολο να το υλοποιήσεις. Τόσο δύσκολο είναι να πεις σε αυτούς που θέλουν να αποκτήσουν πρόσβαση στην βάση σου, εάν θέλουν την τάδε υπηρεσία να βάλουν π.χ. pc15:8080 για την άλλη υπηρεσία pc15:6500 κ.τ.λ.

........Auto merged post: ZORO πρόσθεσε 14 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α, μάλιστα δεν είναι εφικτό να τρέχει μια φορά η εφαρμογή σου και εκεί η ίδια εφαρμογή να έχει μενου για να επιτρέπει τους χρήστες να χρησιμοποιήσουν την αντίστοιχη λειτουργία που τους ενδιαφέρει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.