PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ-ΚΑΛΥΨΗ-ISDN κλπ. θέματα Επιδοτούμενων Πακέτων



tsalp
05-12-08, 14:57
Στο thread

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=224247&page=3

αναφέρω τα όσα προέκυψαν από σημερινή μου επικοινωνία με την ΚτΠ Α.Ε. σχετικά με το έργο

"Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων για την Ανάπτυξη της Ευρυζωνικής Πρόσβασης στις Περιφέρειες της Ελλάδας"

Πιθανώς, κάποια απ τα μέλη του site, που αναμένουν την κάλυψη της περιοχής τους από τη cyta, θα βρούν εκεί μερικές ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

dzadelis
05-12-08, 23:16
Φίλε tsalp, βρέθηκε τελικά λύση ή δόθηκε κάποια απάντηση - αναφορικά με τη δική σου περίπτωση - από το τεχνικό τμήμα της Cyta;

tsalp
06-12-08, 01:47
Αγαπητέ Δημήτρη

μέχρι την ώρα τούτη που γράφω, δεν υπάρχει κάποια απάντηση από τη cyta.

Για να βάλω και τους υπόλοιπους αναγνώστες στο θέμα, το ερώτημά μου είναι αν ο πελάτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικά του IP τηλέφωνα (π.χ. το πολύ καλό Dect που κυκλοφορεί τελευταία στο εμπόριο, ας μη διαφημίσω την εταιρία) ή δικό του VoIP ΑΤΑ, ώστε να ελέγξει όπως επιθυμεί τη συνδυασμένη χρήση των δύο τηλεφωνικών αριθμών.

Όπως δίνει ο συγκεκριμένος πάροχος το router κλειδωμένο, αυτός διαθέτει δύο αναλογικές θύρες RJ11 για τηλέφωνα και οι δύο γραμμές είναι απόλυτα διαχωρισμένες. Για να έχεις δύο κανάλια φωνής στο σπίτι σου, πρέπει να έχεις δύο ζεύγη χαλκού παραλληλισμένα σε κάθε χώρο του σπιτιού, καθώς και διπλά τηλέφωνα (ή αλλιώς εκείνα τα γραφικά δίγραμμα αναλογικά τηλέφωνα, που παραπέμπουν σε παλιότερες δεκαετίες). Και ασφαλώς, για ενδοεπικοινία και μεταβίβαση κλήσεων μεταξύ των αναλογικών θυρών, δε ξέρω αν ο κλειδωμένος router σου το έχει ρυθμισμένο αυτό.

Αν ο πελάτης είχε την ευκαιρία να περάσει μόνος του τις παραμέτρους VoIP σε δική του συσκευή (και με δική του ευθύνη βέβαια), θα μπορούσε να έχει π.χ. ένα απλό IP τηλέφωνο, το οποίο να έχει κάνει SIP registration και για τους δύο αριθμούς (ναι, το πρωτόκολλο είναι ξεκάθαρα SIP, διότι αλλιώς δε θα έπαιζε ο Pirelli router, που μόνο SIP υποσηρίζει). Και έτσι να απολαμβάνει δύο κανάλια επικοινωνίας.

Μπορώ να φανταστώ ότι αντίστοιχα έχουν απογοητευθεί και άλλοι πελάτες παρόχων οι οποίοι δίνουν τηλεφωνικους αριθμούς VoIP, με "κλειδωμένους" routers.

Μπορώ να καταλάβω μέχρι ένα βαθμό τον κλειδωμένο router, ώστε να μη τον "χαλάσει" άθελά του ο χρήστης, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη σιωπή (στο forum) και τις ασαφείς απαντήσεις (του τηλεφωνικού helpdesk) στο ερώτημά μου αν προτίθενται να μου ανακοινώσουν τις παραμέτρους του SIP registration για τους δύο τηλεφωνικούς αριθμούς που δίνουν, ώστε να τα χρησιμοποιήσω με δική μου ευθύνη, σε δικό μου εξοπλισμό

Το χαμηλό κόστος (λόγω επιδότησης) είναι ασφαλώς σημαντικό κίνητρο, αλλά δεν είναι το μόνο που χρειάζεται να εκτιμηθεί.

dzadelis
06-12-08, 02:40
Φίλε μου tsalp, όπως σου έχω ήδη προτείνει, επιχείρησε να καλέσεις ξανά στο 13811 και απαίτησε να μιλήσεις με κάποιον προϊστάμενο τεχνικό της εταιρίας, ο οποίος να διαθέτει την απαραίτητη κατάρτιση. Ίσως έτσι καταφέρεις να πάρεις τουλάχιστον μια οριστική και υπεύθυνη απάντηση. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις.
:hmm:

tsalp
06-12-08, 04:14
Δεν έχει νόημα να τραβήξω το σχοινί με τον όποιο άνθρωπο του Helpdesk μου απαντήσει.

Ήδη δεν ένιωσα καλά από το τόσο που πίεσα τον άλλο, τις προάλλες. Με έβαζε σε αναμονή, κάπου παραπανω ρωτουσε, μετά πάλι μιλούσαμε, καταλάβαινε κι ο ίδιος ότι αυτό που μου λεγε δεν απαντούσε ξεκάθαρα με "ναι" ή "όχι", όπως απαιτούσα, ξανά αναμονή κ.ο.κ.

Μόλις η Αίγινα αρχισει να έχει κάλυψη, θα απευθυνθώ εγγράφως στη Cyta. Όχι με Post από δω μέσα, αλλά με κανονική επιστολή. Και θα ζητώ ουσιαστική λύση.

Στο μεταξύ, εσύ θα δώσεις ιδιαίτερη βοήθεια σε όλους του υποψήφιους πελάτες, με την καταγραφή των εντυπώσεών σου (κάτι που ήδη κάνεις πολύ εποικοδομητικά απ όσο βλέπω)

dzadelis
06-12-08, 04:35
Είναι αλήθεια - φίλε μου tsalp - ότι όλοι ανεξαιρέτως οι εκπρόσωποι του help desk της Cyta είναι ευγενικότατοι και πάντα πρόθυμοι για να σε εξυπηρετήσουν. Ωστόσο δεν διαθέτουν, όπως είναι λογικό άλλωστε, την κατάρτιση που απαιτείται για να απαντήσουν ή να δώσουν λύσεις σε κάπως πιο εξειδικευμένα τεχνικά ζητήματα.
Μη απογοητεύεσαι πάντως. Είμαι σίγουρος πως θα την βρεις στο τέλος την άκρη. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.