PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με forthnet 2play



ALdaperan
05-12-08, 21:01
καλησπερα σας ... λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης : εχω 2play απο forthnet με τις απεριοριστες κλησεις περιπου 8 μηνες, τους πρωτους 7 μηνες ολα καλα συγχρονιζα στα 16 mbit απο κει και περα αρχισε να συγχρονιζει ολο και χαμηλοτερα μεχρι που επεσε στα 12-13 και σαν να μην ελειπε αυτο οποτε με επερναν τηλ στο σταθερο η επερνα εγω απο το σταθερο αποσυνδεοταν !! Μεχρι που φτασαμε σημερα να μη συνδεεται καν στο ιντερνετ και να μην λειτουργει καν το τηλεφωνο (οταν παιρνω απο το κιν στο σταθερο δεν χτυπαει ή οταν σηκωνω το ακουστικο δεν κανει τουτ τουτ :P )

Πηρα τη forthnet τηλεφωνο δηλωσα βλαβη και μου ειπαν οτι ειναι προβλημα στις καλωδιωσεις μου (μετα απο 7 μηνες κανονικης λειτουργιας ομως ετσι ξαφνικα? :hmm: ) και οτι δηλωσανε βλαβη στον οτε επομενως θα επρεπε να περιμενω 3 εργασιμες μερες βεβαια μεχρι τςρα περασε μια βδομαδα και ακομα απαντηση απο τον οτε περιμενουν μου λενε :evil: τους περνω 2 τηλεφωνα τη μερα τις τελευτεες 2-3 μερες τους τα χωσα και λιγο και μου ειπαν οτι ξανα πιεσαν τον οτε να τους ξαναπαρω τηλ την επομενη :down:

ps1: στο ρουτερ (siemens cl-110) αναβει μονο το power και το ethernet λαμπακι αλλα παρατηρησα οτι οταν παρω τηλ απο το κιν στο σταθερο τοτε αναβει και το λαμπακι του dsl και συνδεομαι για κανα 5λεπτο το πολυ (αρκετο για να κανω το ποστ :) )

ps2: αλλαξα και μπριζα τηλεφωνου μπας και φτεει αυτη αλλα τπτ :P

Οριστε και καποια στοιχεια απο την παρουσα συνδεση μου :

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:00:00:45
Line Coding Trellis On Line Up Count 27

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 6425 Kbps 666 Kbps
Attainable Line Rate 8000 Kbps 666 Kbps
Noise Margin 9.1 dB 0.5 dB
Line Attenuation 32.0 dB 25.0 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

οποιος ειχε παρομοιο προβλημα η ξερει κατι ας βοηθησει :)

ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο ποστ :whistle:

hel
05-12-08, 21:53
Άσε μόνο το ρούτερ πάνω στη γραμμή και δες αν άλλαξαν τα στοιχεία.
Βγάλε διάγραμμα από το dmt tool.

ALdaperan
05-12-08, 22:21
τι ειναι αυτο πως θα το κανω ? :whistle::hmm:

ALdaperan
06-12-08, 14:59
μου ειπαν απο forthnet οτι ειναι βλαβη βροχου ... τι ειναι αυτο ξερετε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.