PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθηστε ρε παιδια τον αοματο....



dslfan
15-11-05, 11:52
Καλημερα,
λοιπον τραβαω χοντρο ζορι και στην αρχη δεν ηξερα που θα μπορουσα να βαλω το ποστ. Τελικα το εβαλα εδω μιας και βγαινω απο HOL...


Λοιπον........
Τα στοιχεια:


1. Provider: Forthnet - 256 ====> αλλαγη σε HOL - 512
2. Δυκτιωση μεσω router: Allied Telesyn AT-240E
3. 4 PC συνηθως ολα online - ενα απο αυτα δεν κλεινει ποτε. (ενα απο αυτα ειναι με καλωδιο 20 μετρα μακρυ)
4. Ταχυτητες: D/L - απο 20 εως 40 Kbps το μαξιμουμ = U/L - απο 4 εως 8 kbps max.


Το προβλημα:

Γενικα εχω 3 P2P προγραμματα ανοιχτα και μου δειχνουν οτι κατεβαζουν μερικες φορες με καλες ταχυτητες. Τα περιοριζω με net limiter για να μην μου τρωνε ολο το bandwidth...

Τωρα..... το προβλημα ειναι στο σερφαρισμα το οποιο συνηθως ειναι μια αισχρη ταλαιπωρια. Οι σελιδες ανοιγουν σαν να εχω dial up...
Οταν στελνω e-mail απο yahoo ενα DOC 40-50 kb κανω κανα δεκαλεπτο και μερικες φορες δεν παει και πρεπει να κανω refresh.....


Εχω απελπιστει και δεν ξερω τι να κανω.......

1. Να βαλω 1024 kbps??? θα μου αλλαζε κατι???
2. απο την αλλη κατεβαζω μεγαλα αρχεια... σε κανονικους ρυθμους....
3. Επισης μια υπενθυμιση, ενα απο τα pc φορμαριστηκε προσφατα και ειναι καθαρο... παρολα αυτα τα ιδια και τα ιδια....


Ρε παιδες...... ημαρτον..... εβαλα ADSL για να μην μπορω να δω μια σελιδα η να στειλω ενα e-mail???





σημειωση για το τραγικο της υποθεσης.... οταν εβαλα ADSL στο σπιτι εξηγουσα στη κοπελα μου τα καλα της υποθεσης... θα βλεπεις ταινειες, θα ακους ωραια μουσικη και θα στελνεις τα αρχεια σου στην δουλεια αερα. - ειναι δημοσιογραφος....
Το τελευταιο ηταν που της αρεσε γιατι ειναι στιγμες που την παιρνουν απο την εφημεριδα και τις λενε: "στειλε οσο γινεται πιο γρηγορα για το ταδε θεμα γιατι σε λιγο κλεινει η υλη...."
Αμμμ δε...... εφαγα ενα μισωρο για να στειλω ενα σκατο - doc.

Οποτε μου δηλωσε οτι παραμυθια της ελεγα και αμα δεν φτιαξω την συνδεση...(αυτα περι αερα) την εβαψα...

:cry: :cry: :cry:





αυταααααααα τα περι των συνδεσεων μου....

lamesaint
15-11-05, 12:18
Να απαντήσω με μια ερώτηση?

Τα 3 p2p τι τα θες???
Μήπως το νετλιμιτερ δεν κανει ('η δεν μπορεί να κάνει) τόσο καλή δουλειά όσο φαντάζεσαι?
Για δοκίμασε να αφήσεις ένα p2p να τρέχει σε ένα μηχάνημα και πες μας τι γίνεται?
Υποψιάζομαι οτι έχει μπουκώσει το U/L κρίνοντας π.χ. από μένα που για να σερφάρω νορμάλ πρέπει να βάλω κόφτη στα 10ΚΒ/ς U/L το πολύ.

dslfan
15-11-05, 12:31
λες αμα μεινω με 1 μονο και αυτο ελεγχομενο να κανω δουλεια??
δηλαδη αυτο να ειναι ολο το προβλημα???

Re-Ti-Re
15-11-05, 12:35
λες αμα μεινω με 1 μονο και αυτο ελεγχομενο να κανω δουλεια??
δηλαδη αυτο να ειναι ολο το προβλημα???
Ναι αυτό είναι.
Βρες ένα P2P που να σε εξυπηρετεί και βάλτο.

xabikos
15-11-05, 12:38
Ε και εγώ νομίζω οτι είναι πάρα πολλά 3 προγράμματα p2p για να μπορείς να σερφάρεις ταυτόχρονα.

DSLamer
15-11-05, 12:50
Και εγώ πιστεύω ότι τα P2P μπουκάρουν τη σύνδεση.
Το γιατί δεν το έχω εντοπίσει ακόμα γιατί καμμιά φορά η σύνδεση είναι μπουκομένη και με μικρά upload/download. Ειδικά με τα bittorent κατεβάσματα δεν μπορώ σχεδόν να κάνω τίποτα άλλο. Οι σελίδες αργουν να φορτωθούν και συχνά κάνουν time out. Ακομα και το tcpip patch δεν πολυβοήθησε. Πειραματίστικα λίγο με το Qos του usr9105 χωρίς επιτυχία. Βοηθάει πολύ όμως άν κλείσεις μερικά P2P προγράμματα ή σταματίσεις τα torrent που κατεβαίνουν.

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στα "άδεια" πακέτα (χωρίς δεδομένα) που στέλνουν οι υπολογιστές μεταξύ τους για να δημιουργήσουν μια σύνδεση. Αυτά δε φαίνονται απο μετρητές μεταφοράς δεδομένων και γεμίζουν όλο το bandwidth. Εδικά τα P2P καί bittorent κάνουν άπειρες τέτοιες συνδέσεις. Αυτή είναι η θεωρία μου. Μπορεί να είμαι τελείως εκτός. Όποιος ξέρει ας το μοιραστεί μαζί μας γιατί είναι συχνό πρόβλημα και δισεπίλυτο.

cassidy
15-11-05, 12:51
θα στελνεις τα αρχεια σου στην δουλεια αερα. - ειναι δημοσιογραφος....
Το τελευταιο ηταν που της αρεσε γιατι ειναι στιγμες που την παιρνουν απο την εφημεριδα και τις λενε: "στειλε οσο γινεται πιο γρηγορα για το ταδε θεμα γιατι σε λιγο κλεινει η υλη...."
Αμμμ δε...... εφαγα ενα μισωρο για να στειλω ενα σκατο - doc.


Kοίτα, ακόμα κι όλα ιδανικά να δουλεύουν στη DSL σου, πράγμα που δε συμβαίνει πάντα, το αρχείο το στέλνεις με 128kbps, δηλαδή δυο φορές πιο γρήγορα απ'ό,τι με ISDN. Δεν είναι ακριβώς κι η ταχύτητα της αστραπής, έτσι;

Ελπίζω να το ήξερες ήδη αυτό και να μην είμαι ο πρώτος που σου φέρνει τα κακά μαντάτα :P

Tώρα στο άλλο θέμα, πράγματι 3 p2p ταυτόχρονα είναι υπερβολικά και χλωμό να πιάσεις ταχύτητες σε οποιοδήποτε από τα 3.
Ειδικά αν έχεις κάνα usb modem, χρειάζεσαι κάνα router της προκοπής, αλήθεια εσύ τι έχεις;
Ακόμα, εφόσον έχεις/αγοράσεις κάποιο router της προκοπής, μπορείς να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να δίνει απόλυτη προτεραιότητα στα mail.

Σιγά σιγά θα βρεις τις βέλτιστες ρυθμίσεις για όλα και θα πηγαίνουν όλα ωραία και καλά. Προς το παρόν κοίταξε να αποφεύγεις τις παντοφλίτσες και τα τσόκαρα, mkay?

Καλή τύχη ωρέ :thumb_dup

dslfan
15-11-05, 12:51
εχμμμ....

εχω:

- Soulseek
- DC++
- BitComet
- E-mule

Συνηθως αυτα που ειναι ενεργα ειναι το DC++ και το Bitcomet (για Torrents)
Θα καταργησω τα υπολοιπα και θα μεινω με αυτα τα 2....


Αλλα αμα δεν φταιει αυτο??

[Insomniac]
15-11-05, 12:53
Γεγονός 1.
Πολλά P2P σημαίνουν και πολλά connections. Τα πολλά connections μπουκώνουν το modem, με αποτέλεσμα, παρόλο που κόβεις το dl με το netlimiter, να μην ανοίγουν γρήγορα οι σελίδες.

Γεγονός 2.
Ξανά P2P = μικρά πακέτα. Αν και με 512, τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, παρόλα αυτά και πάλι αναφέρονται προβλήματα, που οφείλονται στα μικρά πακέτα που χρησιμοποιούν τα P2P προγράμματα και οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα και πάλι. Δηλαδή στο να μην μπορείς να ανοίξεις σελίδα, παρά το γεγονός ότι υπάρχει διαθέσιμο bandwidth.
Για περισσότερα για το συγκεκριμένο, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276).

Λύσεις.
Μείωση της κοινής χρήσης των P2P από 3 σε 1. Περιορισμός των connections και αν και πάλι αντιμετωπίζεις πρόβλημα (πολύ πιθανό σε ώρες αιχμής), δυστυχώς κλείσιμο του P2P, τουλάχιστον σε φάσεις όπου "καίγεσαι" να στείλεις κάτι και σ'ενδιαφέρει οι σελίδες να πηγαίνουν σφαίρα

cassidy
15-11-05, 12:57
Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στα "άδεια" πακέτα (χωρίς δεδομένα) που στέλνουν οι υπολογιστές μεταξύ τους για να δημιουργήσουν μια σύνδεση. Αυτά δε φαίνονται απο μετρητές μεταφοράς δεδομένων και γεμίζουν όλο το bandwidth. Εδικά τα P2P καί bittorent κάνουν άπειρες τέτοιες συνδέσεις. Αυτή είναι η θεωρία μου. Μπορεί να είμαι τελείως εκτός. Όποιος ξέρει ας το μοιραστεί μαζί μας γιατί είναι συχνό πρόβλημα και δισεπίλυτο.

Έτσι περίπου είναι, δεν είσαι εκτός :Δ
Αν μπουκώνει εύκολα η σύνδεση σου
α) ξέχνα το emule, τα queries που κάνει για νέα sources είναι καταστροφικά
β) στα torrents ρίξε τον αριθμό των συνολικών συνδέσεων σε 30. Ταχύτητες θα πιάνεις γύρω στα 20KB/sec, αλλά αν είναι μπουκωμένη η σύνδεση έτσι κι αλλιώς τόσα πιάνεις. Το σερφάρισμα γίνεται πολύ πιο άνετο όμως.
γ) για ακόμα καλύτερα αποτελέσμα χρησιμοποίησε κάποιο p2p που δε κάνει πολλές συνδέσεις, πχ DC και Soulseek.


Στο φίλο που έκανε το αρχικό post, τα .doc τα κάνεις πρώτα zip πριν τα στείλεις, έτσι;
Φαντάζομαι ναι, αλλά ρωτάω just in case

JohnJ
15-11-05, 14:11
Ε με τρια p2p προγράμματα ανοιχτά φυσικό και επόμενο είναι να σου γονατίζει τη γραμμή και τα Pings σου να τρελαίνονται και φυσικό και επόμενο είναι να αργεί υπερβολικά το browsing σου.

Οπότε όπως προανέφεραν οι προηγούμενοι προσπάθησε να κρατήσεις ένα p2p αυτό που θεωρείς καλύτερο ή ακόμη μπορείς να τα εναλλάσεις που και που και φυσικά όταν έχεις να κάνεις μια σημαντική δουλειά όπως αυτή που προανέφερες τα κλέινεις όλα κάνεις τη δουλειά που επίγει και μετα τα ξανανοίγεις. Τόσο απλά!!

dslfan
15-11-05, 14:27
χμμμμ λοιπον....
καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση....

Κατεληξα οτι φταινε τα P2P προγραμματα που εχω ανοικτα.
Ωραια λοιπον θα τα κλεισω και θα επανελθω με αποτελεσματα....

Δηλαδη οταν θα στελνω e-mail θα κλεινω ολα να δω την διαφορα.



Δυο σημειωσεις:

1. Εχω ρουτερ και οχι μοντεμ με συνδεση ethernet
2. Τα αρχεια τα στελνω οπως ειναι .doc - δεν καταλαβα που ειναι η διαφορα ομως....

lamesaint
15-11-05, 14:31
Ε με τρια p2p προγράμματα ανοιχτά φυσικό και επόμενο είναι να σου γονατίζει τη γραμμή και τα Pings σου να τρελαίνονται και φυσικό και επόμενο είναι να αργεί υπερβολικά το browsing σου.

Οπότε όπως προανέφεραν οι προηγούμενοι προσπάθησε να κρατήσεις ένα p2p αυτό που θεωρείς καλύτερο ή ακόμη μπορείς να τα εναλλάσεις που και που και φυσικά όταν έχεις να κάνεις μια σημαντική δουλειά όπως αυτή που προανέφερες τα κλέινεις όλα κάνεις τη δουλειά που επίγει και μετα τα ξανανοίγεις. Τόσο απλά!!

Αλλιώς πάρε μια 1024/256 μήπως και δείς λίγο φώς;)

lamesaint
15-11-05, 14:33
2. Τα αρχεια τα στελνω οπως ειναι .doc - δεν καταλαβα που ειναι η διαφορα ομως....

Προφανής διαφορά στο μέγεθος: αν τα στέλνεις zip είναι μικρότερα άρα θα χρειάζονται λιγότερο χρόνο 'ή/και bandwidth για να φύγουν "αέρα" ;)

dslfan
15-11-05, 15:51
Αλλιώς πάρε μια 1024/256 μήπως και δείς λίγο φώς;)


δηλαδη για να στελνω καποια αρχεια μεγεθους 50-100 kb (σε λιογτερο απο 5 λεπτα)πρεπει να παρω 1024???
:evil: :evil: :evil:


Μαλλον φταιει οτι το εσκισα και ημουν καπως αδηφαγος.....
:-k

Τωρα εχω αφησει μονο το DC++ κανω δοκιμες....


Προφανως οτι γραμμη και παρεις αμα εχεις 10 κατεβαστηρια θα μπουκωσει εκτος αμα εχει καμια χοανη τεραμπαιτ...


Αν παντως ειναι αυτο το προβλημα με σωσατε....

:worthy: :worthy: :worthy:

cprotopapas
15-11-05, 16:01
δηλαδη για να στελνω καποια αρχεια μεγεθους 50-100 kb (σε λιογτερο απο 5 λεπτα)πρεπει να παρω 1024???
:evil: :evil: :evil:


Μαλλον φταιει οτι το εσκισα και ημουν καπως αδηφαγος.....
:-k

Τωρα εχω αφησει μονο το DC++ κανω δοκιμες....


Προφανως οτι γραμμη και παρεις αμα εχεις 10 κατεβαστηρια θα μπουκωσει εκτος αμα εχει καμια χοανη τεραμπαιτ...


Αν παντως ειναι αυτο το προβλημα με σωσατε....

:worthy: :worthy: :worthy:



Δεν το λένε χοάνη...μπουρί το λένe... :p :p

dslfan
15-11-05, 16:20
ρε παιδες τι να πω.....

επιστρεφω με νεα....







εχμμμμ λοιπον εβαλα την κοπελα μου και εκλεισε ολα τα κατεβαστηρια πλην DC++....
οποτε της ειπα μετα να παει να κανει τεστ και να στειλει 3-4 αρχεια μαζεμενα και μεγαλου μεγεθους απο πχ yahoo...

αποτελεσμα:

Η ΓΡΑΜΜΗ ΠΕΤΑΕΙ
οπως μου ειπε δηλαδη.....

:thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup


το λαιπον..... το προβλημα λυθηκε, (γλυτωσα και την γκρινια) και τωρα αυτο που μενει ειναι να δω ποιο κατεβαστηρι μου εκανε την ζημια.... πιθανολογω το e-mule το οποιο θα παρει την αγουσα προς καλαθο....



μερσι μποκου

[Insomniac]
15-11-05, 16:39
να δω ποιο κατεβαστηρι μου εκανε την ζημια....Τη ζημιά δεν την έκανε κάποιο συγκεκριμένο P2P, αλλά ο συνδυασμός τους.

pelasgian
15-11-05, 16:45
Εχω απελπιστει και δεν ξερω τι να κανω.......


θα πάρεις ένα Us Robotics 9105/6/7/8
και θα βάλεις ΣΩΣΤΟ QoS.

Δηλαδή, τα p2p θα έχουν ρύθμιση priority 0, maximum bandwidth
Το pc της γυναίκας σου θα έχει ρύθμιση priority 3-4, minimum latency.



Ρε παιδες...... ημαρτον..... εβαλα ADSL για να μην μπορω να δω μια σελιδα η να στειλω ενα e-mail???


Είναι θέμα κακής ρύθμισης, μη στεναχωριέσαι φτιάχνει πολύ ωραία.
Εγώ κατεβάζω με 38-42 και περνάω SKYPE χωρίς να πει ΚΙΧ η σύνδεση.
Τα netlimiter είναι σκουπίδια, ΜΟΝΟ το QoS του busyBox Linux που τρέχει το US Robotics «κόβει φέτες» σωστά. Δες σχήμα QoS.

Να σου πω, δε κόβεις το ΕΝΑ μουλάρι, να φορτώσεις στο ΕΝΑ μηχάνημα ένα Fedora Core 4 Linux με το Amule να δεις ΑΣΠΡΗ μέρα; Εγώ το τρέχω σε ένα P2-celleron@466 και πάει το κ@λο του με 256Mb μνήμη και ένα παλιό 40άρι δίσκο. Το πετάς και ένα SMB ώστε να βλέπεις τα shares από τα windblows boxens σου και είσαι μία χαρά.

Δε βάζεις και στη γυναίκα σου ένα open office να σταματήσει να κρασάρει και να τα πρίζει σε σένα; Το FC4 το έχει προεγκατεστημένο με ΟΛΑ τα λεξικά. Δες σχήμα ooWriter.

@ ADSLgr.com All rights reserved.