PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για μπαταρία



saavedra29
06-12-08, 13:45
Γειά σας παιδιά.Έχω ένα laptop το οποίο το δουλέυω μονίμως στη μπρίζα.Όταν το κλείνω είναι καλύτερα να το αφήνω στη μπρίζα ή να το βγάζω? Και κάτι άλλο,άκουσα πως αν δεν τη δουλέυω τη μπαταρία είναι καλύτερα να την αφαιρέσω γιατί έτσι θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Γνωρίζει κάποιος για αυτό το θέμα?

NiKapa
06-12-08, 15:29
Γενικες συμβουλες ειναι, να το βγαζεις απο το ρευμα ενω ειναι κλειστο..και μια φορα στις 2 βδομαδες ας πουμε να το δουλευεις με την μπαταρια για πληρη εκφορτιση/φορτιση..
Πολλοι λενε οτι καλυτερα να βγαζεις την μπαταρια οταν δεν την χρησιμοποιεις..κατι που προσωπικα δεν κανω μια και σε τυχον πτωση του ρευματος συνεχιζεις απλα να δουλευεις με την μπαταρια..

Παντως εκπειρας οτι και να κανει καποιος οι μπαταριες μετα απο κανα χρονο εχουν χασει ηδη αρκετα απο την αρχικη τους ικανοτητα..
Το θεμα εχει συζητηθει πολλακις..με λιγο αναζητηση θα βρεις αρκετο υλικο και γνωμες..

DIY
10-12-08, 22:28
Aπο προσωπικη μου εμπειρια, ατο notebook που παιρνω στη δουλεια καθε μερα, το δουλευω χωρις μπαταρια γιατι εχουμε UPS, (τη χρησιμοποιω 1 φορα στις 2 βδομαδες οπως ειπε και ο φιλος ) και στον 1.5 χρονο η μπαταρια δεν εχει πεσει σχεδον καθολου σε αποδοση και διαρκεια.

saavedra29
12-12-08, 12:13
Aπο προσωπικη μου εμπειρια, ατο notebook που παιρνω στη δουλεια καθε μερα, το δουλευω χωρις μπαταρια γιατι εχουμε UPS, (τη χρησιμοποιω 1 φορα στις 2 βδομαδες οπως ειπε και ο φιλος ) και στον 1.5 χρονο η μπαταρια δεν εχει πεσει σχεδον καθολου σε αποδοση και διαρκεια.

οταν λες το δουλευω χωρις μπαταρια εννοεις οτι την αφαιρεις τελοιως απο το λαπτοπ? σε ρωταω γιατι αυτο εχει πιο πολυ σημασια

gogo
16-12-08, 00:05
paidia k mena m pan na min to xrisimopoiw me mpataria giati tha xalasei kai to exw sinexws stin mpriza!!!mono otan tin fortisa tin eixa mesa....den to vgazw sinexeia apo to reyma....einai kalo?steilte apantisi sto mail m an mporeite...

gogo
20-12-08, 13:50
παιδια και μενα μου ειχανε πει να μην το χρησιμοποιω με μπαταρια γιατι θα χαλασει και το εχω συνεχως στην πριζα!!!μονο οταν το φορτισα την ειχα μεσα...δεν το βγαζω απο το ρευμα...ειναι καλο?στειλτε απαντηση στο μαιλ μου αν μπορειτε....

dimpard
21-12-08, 21:16
Υπάρχει ένα αναλυτικό post του Nikgr με τίτλο "Μύθοι και αλήθειες για τις μπαταρίες των laptops", εδώ. (http://www.cpusers.gr/showthread.php?t=242)

DIY
22-12-08, 02:33
οταν λες το δουλευω χωρις μπαταρια εννοεις οτι την αφαιρεις τελοιως απο το λαπτοπ? σε ρωταω γιατι αυτο εχει πιο πολυ σημασια

Χωρις μπαταρια (την αφηνω σπιτι) εδω και 1.5 χρονο. 2 ωρες κρατουσε τοτε 2 και σημερα. Χωρια που κερδιζω και σε βαρος αφου η μπαταρια ζυγιζει αρκετα.

saavedra29
22-12-08, 14:48
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά, ιδεταίρως τον dimpard που μας έδωσε αυτό το πολύ καλό link!

dimpard
22-12-08, 20:48
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά, ιδεταίρως τον dimpard που μας έδωσε αυτό το πολύ καλό link!

Θα κάνω forward τις ευχαριστίες σου στον nikgr, που μάζεψε και έγραψε όλες αυτές τις πληροφορίες.:)

21century
22-12-08, 21:30
Η μπαταρία του γενικά πρέπει καπου κάπου να χρησιμοποιειται για να μην αχρηστευθεί, με λελογισμένη χρήση μπορει μετά απο καιρό να διατηρήσει το αρχικό της φορτίο με μερικές αποδεκτές απώλειες. Οι περισσότεροι κατασκευαστες πάντως παρέχουν συνήθως μόνο 6 μήνες εγγύηση..

goevra55
22-12-08, 21:58
Γειά σας παιδιά.Έχω ένα laptop το οποίο το δουλέυω μονίμως στη μπρίζα.Όταν το κλείνω είναι καλύτερα να το αφήνω στη μπρίζα ή να το βγάζω? Και κάτι άλλο,άκουσα πως αν δεν τη δουλέυω τη μπαταρία είναι καλύτερα να την αφαιρέσω γιατί έτσι θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Γνωρίζει κάποιος για αυτό το θέμα?η

Οταν το λαπ τοπ εργαζεται συνεχως με ρευμα δικτυου υπερθερμενεται υπερβοπλικα λογω μικρου χωρου αρα εχουμε κακη απαγωγη θερμοτητας.Για αυτο απαιτειται η τοποθετηση 2 πυκνωτων σε παραλληλη συνδεση στο σημειο εισαγωγης του ηρ.Οι πυκνωτες αγουν το ηρ και μειωνουν τον κυματοσμο της ημιτονοειδους καμπυλης ετσι μειωνεται η θερμοτητα.Διαφορετικα δημιουργειται φθορα στην μνημη αλλα και στον σκληρο δισκο.Οταν δεν λειτουργει το λαπ τοπ θα πρεπει να βγαινει το φις απο την πριζα καθως η εισοδος του ηρ παραγει θερμοτητα.Ειναι λαθος να αφαιρειται η μπαταρια διοτι υπαρχει η πιθανοτητα να αυξηθει ρο ρευμα του τ/φ δικτυου.Η μπαταρια ειναΙ Αναλωσιμη οταν χασει χωρητικοτητα αρχιζει η αντιστροφη μετρηση χρειαζεται πλήρη φορτιση εκφορτιση και παντα υπαρχει το εργοστασιακο λαθος και τελος χρηση δρα καταλυτικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.