PDA

Επιστροφή στο Forum : Μην λέμε μόνο τα κακά! :P



ThANASImos
06-12-08, 21:26
:respekt: HOL :respekt: HOL :respekt: HOL :respekt: HOL :respekt: HOL :respekt:

Εγώ είμαι πελάτης της hol εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου...
Ξεκίνησα με το hibox...στο οποίο ήμουν τελείως απογοητευμένος από την hol ( μόνο στις αρχές ) μέχρι να λύσω τα προβλήματα που είχα....

Αρχικά μου έιχαν πει να κάνω μόνος μου register για να έχω ιντερνετ...
αν και αυτοί μου έιχαν ενεργοποιήσει ένα account από το οποίο δεν μου έδιναν τον κωδικό....
για να μην πολυλογώ....

Φέτος το καλοκαίρι είπα μιας και ήρθε και το ιδιόκτητο της hol στην Δράμα ας αναβαθμίσω την γραμμή μου σε 2play και να φύγω απο τον καταραμένο ΟΤΕ!!!!

Παίρνω τηλέφωνο... τους λέω το & το.... θέλω 2play.....
οκ μου λένε... προχωρήσαμε στις διαδικασίες... όλα οκ... και περίμενα να έρθει o router!
ήρθε ένα πρωί το παλικάρι της γενικής ταχυδρομικής... ( αν και με ξύπνησε... )
και μου λέει... " Απόστολή, Παραλαβή" τι λες ρε φίλε του λέω;..
μου λέει θα πάρω το άλλο πίσω... καλά λέω περίμενε.....
(και καλά δεν πολυλογώ τώρα) :rofl:

4 ολόόόόκληρες μέρες δεν είχα τηλέφωνο... και 4 ολόόόόκληρες μέρες δεν είχα ιντερνετ...
Μεταφορά και καλά... η οποία θα κρατούσε 2-3 ώρες!!! OMG! :down:

Μετά ήρθε το ιντερνετ... ήρθε και το τηλέφωνο....
επιτέλους είδα άσπρη μέρα.......
Συγχρονίζω από τότε στα ~8-11,000 ( δεν περιμένω παραπάνω γιατί έχω 38 attenuation είμαι μακριά απο το dslam )
Και είμαι μια χαρα... χωρίς αποσυνδέσεις χωρίς τίποτα... ( με μερικές εξαιρέσεις που είχε προβλημα η μισή Ελλάδα.... )

Και από τηλεφωνία.... σκίζουμε..... όπως ήταν με τον ΟΤΕ έτσι ειναι και τώρα... POTS 4 ever
:worthy:

Επίσης αυτές τις τελευταίες μέρες μου ανάβει στο netfaster το λαμπάκι του VOIP αν και έχω POTS υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το voip ????

:respekt: HOL :respekt: HOL :respekt: HOL :respekt: HOL :respekt: HOL :respekt:

komparos
07-12-08, 00:08
Φιλαρακι να ευχεσαι να μην σου τυχει προβλημα με την ανυπαρκτη την ΗΟΛ γιατι τοτε θα κλαις με μαυρο δακρυ.
Θα γινεις κολητος με ολα τα παιδια στο τμημα της (ανυπαρκτης) τεχνικης υποστηριξης και θα πλαρωσεις σε κινητα οσα εχεις κερδισει μεχρι τωρα.
Και γω 2 χροννια δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα μεχρι που στις 30-09-08 κοπηκε τηλ και ιντερνετ (δεν συγχρονιζει το router) απο τοτε εχω ξοδεψει 220 ευρω σε κινητα μεχρι σημερα ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ 24/7 SUΠPORT & ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΗΟΛ...
ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ ... ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ.

semola
07-12-08, 00:26
Έχει δίκιο ο φίλος.Καλύτερα να κρατάμε μικρό καλάθι!!!!

xanthosd
09-12-08, 22:44
Είναι σωστό να κρατάμε μικρό καλάθι. Εγώ 2play ενάμιση χρόνο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, μόνο σταθερά ταχύτητα στο 13. Κάποια στιγμή κάτι τους είπα, αλλά κατάλαβα οτι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα και δεν ξανα ασχολήθηκα.

deva7
10-12-08, 08:05
Εγώ πάντως έχω μεγάλο πρόβλημα με την εταιρεία. Δεν έχω συχνά τηλέφωνο και μου κόβεται και το internet μέσα στην ημέρα πολλές φορές. Έχω κάνει την ίδια σύνδεση και της μητέρας μου, η οποία εδώ και 4 βδομάδες η γραμμή όλη την ημέρα δεν λειτουργεί.

aigaias
10-12-08, 11:12
Εντάξει ρε παιδιά μην τους βαράτε όλοι μαζί. Μπορεί να μην είναι ΟΙ καλύτεροι αλλά να δείτε πόσοι χειρότεροι υπάρχουν... Εγώ έχω στην HOL τέσσερα FULL LLUS (όλα είναι double play) και παίζουν άψογα. Σίγουρα πάντως είναι καλύτερα από τον ΠΟΤΕ. Πρίν Βιαστήτε να πείτε κάτι όλα παίζουν περίπου με 12-14bito profile :)

prokopino
10-12-08, 11:32
Εγώ πάντως και το έχω ξαναπεί αυτό, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως προτείνω τη HOL, όπως όμως δεν προτείνω και κανέναν άλλο πάροχο σε φίλους.
Ο λόγος που δεν τους προτείνω είναι απλός (κατά τη γνώ μη μου...):

Τι δίνουν οι εναλλακτικοί πάροχοι που μας δελεάζει και πάμε εκεί;

Φθηνότερες υπηρεσίες!!!
Αν ο ΟΤΕ είχε πακέτο like DoublePlay 24/1, απεριόριστα τηλέφωνα, όχι στα 39,90 που έχουν σχεδόν όλοι, αλλά στα 49,90, θα φεύγαμε από αυτόν;

Η απάντηση νομίζω πως είναι ΟΧΙ, δεν θα φεύγαμε!!!

Σε επίπεδο αξιοπιστίας, ανταπόκρισης σε βλάβες, ο ΟΤΕ είναι πολύ μπροστά ακόμα από τους εναλλακτικούς.
Θέλει κότσια αντοχής σε περίπτωση βλάβης στους εναλλακτικούς..

Αυτό φαίνεται περισσότερο από το πόσοι έχουν πάρει υπηρεσίες DoublePlay σε επαγγελματικούς χώρους, σε μαγαζιά ή άλλο, οι οποίοι και είναι ελάχιστοι!! (μιλάω για DL και όχι υπηρεσίες τηλεφωνίας με προεπιλογή ή για voda που είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση (GSM)...)

Εγώ στο μαγαζί μου ούτε που το σκέφτηκα να βάλω HOL.
Στο σπίτι μπορώ να κάνω υπομονή αν δεν μπορώ να καλέσω ή να με καλέσουν για λίγες ώρες ή απλά θα εκνευριστώ αν η διακοπή κρατήσει περισσότερο.

Όποιον θελήσω να καλέσω έχω και άλλους τρόπους, έστω και ποιο ακριβούς, όποιος πρέπει να με βρει οπωσδήποτε θα με βρει και αυτός, δεν υπάρχει θέμα...

Στο μαγαζί όμως, θα χάσω πελάτες, θα χάσω λεφτά, αν μείνω χωρίς τηλέφωνο....

Για χάρην της οικονομίας πάμε εκεί, όχι μόνο στη HOL αλλά σε όλους τους παρόχους.

Στον ένα σχεδόν χρόνο που είμαι στη HOL έμεινα χωρίς τηλέφωνο 4 μέρες στην ενεργοποίση της υπηρεσίας και συνολικά άντε άλλες 3 μέρες στο επόμενο διάστημα. To internet είναι μια χαρά. Περιστασιακά προβλήματα μπορώ να τα δεχτώ, τι να κάνω, να είναι συνοφρυομένως συνέχεια; Η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι θλιβερή...


Εν κατακλείδι, αν μπορείς να δεχτείς το ότι πάμε εκεί γιατί είναι φτηνότερα και όχι καλύτερα, όλα είναι καλά, άντε σχεδόν καλά...

Εγώ με το που θα κλείσω χρόνο, σε ένα μήνα περίπου από χρόνο ΔΕΝ θα φύγω από τη HOL!!!
..και δεν φεύγω γιατί ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος, για κανένα άλλο λόγο....

ongirl
11-12-08, 02:34
Συμφωνώ ότι ο ΟΤΕ είναι πολύ ακριβός και εκεί στηρίζεται η έκρηξη της αγοράς όσον αφορά στους τηλεπικοινωνιακούς εναλλακτικούς παρόχους...

Ωστόσο, η οικονομική διαφορά είναι δραματική. Και όχι μόνο, η τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ δεν είναι 24ωρη και τα τηλεφωνήματα στο 134 δεν είναι δωρεάν από όσο θυμάμαι.

Στη HOL είχα την ατυχία να πέσει ο server την τρίτη μέρα μετά τη σύνδεσή μου ωστόσο πήρα τηλ, ήταν δωρεάν το τηλεφώνημα, εξυπηρετήθηκα μετά από 5 λεπτά αναμον'ης σε ώρα αιχμής και μου είπαν από στιγμή σε στιγμή θα φτίάξει, όπως και έγινε...

Το να μου δίνουν τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν και το κόστος ενεργοποίησης επίσης, είναι μεγάλη υπόθεση για μένα. Στον ΟΤΕ για να έχω τις υπηρεσίες που δίνουν θα πλήρωνα νομίζω 60€ το μήνα. Και δε νομίζω ότι απαραίτητα θα είχα καλύτερη ταχύτητα (πάει σφαίρα, πράγματι...) Όσο για την τηλεφωνία, επίσης εξαιρετικά στα περισσότερα τηλεφωνήματα. Τώρα, αν τύχει κάποια στιγμή να πέσει η γραμμή, ξαναπαίρνεις, άλλωστε, είπαμε, είναι δωρεάν...!

Συμπέρασμα: αξίζει κανείς να τολμήσει να εμπιστευτεί έναν εναλλακτικό πάροχο, μιας και πλέον υπάρχει η εμπειρία και η τεχνογνωσία μετά από τόσες δεκάδες χιλιάδες ενεργοπποιημένες συνδέσεις να εξυπηρτετήσουν και να υποστηρίξουν τη γραμμή κάθε συνδρομητή.

Τέλος επέλεξα τη HOL γιατί ξέρω πως έχει αρκετές συνδέσεις, και επομένως εμπειρία, αλλά δεν γίνεται και της κακομοίρας όπως στη Φόρθνετ πχ που έχει τεράστιο πελατολόγιο και ελάχιστο δυναμικό για να τους εξυπηρετήσει.

Άσε που περιμένουμε σύντομα και την iptv. Δε με χα΄λαει καθόλου που είμαι στη HOL, στον ΟΤΕ έκανα σύνδεση για να έχω΄τηλ μετά τη μετακόμιση, κι από κει και πέρα ούτε βδομάδα δεν περίμενα, κατευθείαν online αίτηση στην online. Ελπίζω με τον καιρό να δικαιωθώ για την επιλογή μου.

FuS
11-12-08, 04:18
... Ωστόσο, η οικονομική διαφορά είναι δραματική. Και όχι μόνο, η τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ δεν είναι 24ωρη και τα τηλεφωνήματα στο 134 δεν είναι δωρεάν από όσο θυμάμαι.

Το 134 και 121 είναι δωρεάν.
Το 1242 είναι με αστική χρέωση.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 5 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


... Συμπέρασμα: αξίζει κανείς να τολμήσει να εμπιστευτεί έναν εναλλακτικό πάροχο, μιας και πλέον υπάρχει η εμπειρία και η τεχνογνωσία μετά από τόσες δεκάδες χιλιάδες ενεργοπποιημένες συνδέσεις να εξυπηρτετήσουν και να υποστηρίξουν τη γραμμή κάθε συνδρομητή.

αν και μου ακούγεται σαν ανέκδοτο :rofl: :rofl: αν εσύ την βλέπεις (την εμπειρία και τεχνογνωσία), τότε μαγκιά σου που το πιστεύεις (και δεν σε ειρωνεύομαι, στην περίπτωση που φαίνεται κάτι τέτοιο) :)

Απλά να εύχεσαι να μην σου κάτσει πρόβλημα ;)
(εγώ φυσικά δεν στο εύχομαι βέβαια και μακάρι να είσαι από τους τυχερούς και να σου πάνε όλα καλά :) )

komparos
11-12-08, 22:32
Το 134 και 121 είναι δωρεάν.
Το 1242 είναι με αστική χρέωση.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 5 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........



αν και μου ακούγεται σαν ανέκδοτο :rofl: :rofl: αν εσύ την βλέπεις (την εμπειρία και τεχνογνωσία), τότε μαγκιά σου που το πιστεύεις (και δεν σε ειρωνεύομαι, στην περίπτωση που φαίνεται κάτι τέτοιο) :)

Απλά να εύχεσαι να μην σου κάτσει πρόβλημα ;)
(εγώ φυσικά δεν στο εύχομαι βέβαια και μακάρι να είσαι από τους τυχερούς και να σου πάνε όλα καλά :) )

ΧΑΧΑΧΑΧΑ Γελασα και σημερα ρε παιδια, εταιρια με εμπειρία και τεχνογνωσία σαν της ΗΟΛ, δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει να βρει τι προβλημα εχω απο τις 30-09-08 παρακαλω μεχρι και σημερα...


η τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ δεν είναι 24ωρη

Γιατι της ΗΟΛ ειναι 24ωρη?? μονο τα κακομοιρα τα παιδακια ειναι εκει, για να τα παρει ο καθε πικραμενος συνδρομητης της ΗΟΛ, και να παραπονεθει μπας και φιλοτιμηθουν οι ... μηχανικοι(ΧΑΧΑΧΑΧΑ) και λυσουν το προβλημα ... λεμε τωρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.