PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με την τιμολόγηση των δωρεάν λεπτών προς κινητά



zoran
07-12-08, 07:18
Κοίταζα τις κλήσεις μου προς κινητά από τις καταστάσεις του ΟΑΜ τις προάλλες και έβλεπα περίεργες χρεώσεις. Ήταν κοστολογικά ανακόλουθες με το χρόνο ομιλίας που είχα κάνει. Παίρνω τηλ. λοιπόν και διαπιστώνω ύστερα από εξήγηση της υπαλλήλου πως όταν ο χρόνος ομιλίας υπερβαίνει το 1λεπτό χρεώνεται σαν 2. Δηλαδή, μιλάς 1.05λ. ε αυτό είναι μείον 2λεπτά από τον δ.χρόνο ομιλίας που σου προσφέρει η Forthnet. Μιλάς 0.55λ. ε αυτό τότε είναι μείον 1λεπτό από τον δ.χρόνο ομιλίας.
Δεν θα έπρεπε κανονικά να χρεώνεσαι όσο μιλάς? Μιλάς 1.23λ. ε τότε έχεις ακόμα δ.χρόνο
ομιλίας 58.77λ, έτσι δεν είναι ρε παιδιά? Όλα υπέρ του παρόχου πάλι?
Ελπίζω να κάνω λάθος γιατί αυτό είναι απαράδεκτο, αφήστε που δεν το βλέπω πουθενά ευκρινώς στο site να αναφέρεται πως υπολογίζεται. Το έχει δεί κανείς αυτό να αναφέρεται κάπου?

walker
07-12-08, 08:28
Εχεις δικιο τα ιδια πηρα και τους ελεγα και εγω, εχω μιλησει 45 λεπτα και εχω χρεωθει 1,5 ευρω, ειναι εντελως παραπλανητικο αυτο που εμφανιζει στον συνολικο χρονο προς κινητα.
Η απαντηση ηταν πως θα διορθωθει και οτι δεν εγινε επιτηδες, λες και αυτοι που το σκεφτηκανε ηταν απειροι εντελως και η Forthnet τοσο καιρο δεν το εχει καταλαβει......
Οσο για το αν αναφερεται πουθενα εγω δεν το εχω διαβασει και οταν ρωτησα στο μαγαζι της Forthnet τον τροπο υπολογισμου μου ανεφεραν τα 30 δευτερολεπτα!

jimpan
07-12-08, 10:04
Πάντως είναι αλήθεια ότι το βήμα χρέωσης είναι ανά λεπτό, οπότε με 45 λεπτά ομιλίας μπορεί να έχεις ξεπεράσει τα 60 λεπτά συνολικά (π.χ. 60 τηλεφωνήματα μικρής διάρκεια δλδ κάτω του λεπτού καταναλώνουν τον δωρεάν χρόνο κι ας μην τον φτάνουν ακριβώς).
Αυτό που δεν ξέρω είναι πως γίνεται η χρέωση μετά τον δωρεάν χρόνο. Ισχύει κι εκεί η ελάχιστη διάρκεια του ενός λεπτού;

Lagman
07-12-08, 10:39
Προσωπικά στο λογαριασμό μου έχω δει χρέωση με υπεραστικές κλήσεις data fax και αστικές data fax χωρίς να τις έχουμε κάνει .

Να τονίσω οτι η FORTHnet δεν μπορεί να ενημερώνει τον κάθε πελάτη σχετικά με το πόσο δωρεάν χρόνος ομιλίας προς κινητά απέμεινε ... ενώ η Wind με ενα τηλέφωνο σε ενημερώνουν ξέρετε κύριε έχετε χ λεπτά δωρεάν προς κινητά... έχει προταθεί από μέλη του adslgr να προσθέσουν στο ΟΑΜ και το δωρεάν χρόνο προς κινητά αλλά σιγά μην το βάλει πότε η FORTHnet ... θέλει ο κόσμος να ξεπερνάει τα 60 λεπτά προς κινητά

Vitruvian78
07-12-08, 12:30
Νομίζω οτι τα 60 λεπτά το μήνα είναι από τη μία λίγο, αλλά είναι αρκετά εξυπηρετικό. Είναι αρκετά χρήσιμο να μπορείς να κάνεις κλήσεις σε κινητό δίκτυο χωρίς να σε απασχολεί πόσο θα χρεωθεί ο λογαριασμός. Πιστεύω οτι το σκεπτικό πίσω από αυτό το χρόνο ομιλίας που δίνεται είναι οτι θα περιορίζεται ο καταναλωτής σε όσο το δυνατόν πιο σύντομες και αναγκαίες κλήσεις σε κινητά δίκτυα. Τώρα εάν εσύ θες να μιλάς, π.χ. για 45 λεπτά τότε αυτό είναι δικό σου θέμα, έχοντας λάβει υπόψην πως λειτουργούν οι χρεώσεις στο συγκεκριμένο πρόγραμμα τηλεφωνίας. Δεν μπορεί μετά να σου κακοφαίνονται οι επιπλέον χρεώσεις που θα σου κάνει. Φυσικά και λειτουργούνε όλα προς το συμφέρον τους, διότι η Φόρθνετ, όπως και ο κάθε τηλεπικοινωνιακός πάροχος, είναι μια επιχείρηση που προσβλέπει στο κέρδος της. Το θέμα είναι εσύ να ξέρεις πώς χρησιμοποιείς μία υπηρεσία. Αν θες να μιλάς πολύ στα κινητά από το σταθερό σου, τότε αναγκαστικά θα πληρώνεις επιπλέον στο λογαριασμό σου.

ubuntubu
07-12-08, 12:40
Δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=253188) και θα καταλάβετε πολλά.

jupiter
07-12-08, 12:47
Κοίταζα τις κλήσεις μου προς κινητά από τις καταστάσεις του ΟΑΜ τις προάλλες και έβλεπα περίεργες χρεώσεις. Ήταν κοστολογικά ανακόλουθες με το χρόνο ομιλίας που είχα κάνει. Παίρνω τηλ. λοιπόν και διαπιστώνω ύστερα από εξήγηση της υπαλλήλου πως όταν ο χρόνος ομιλίας υπερβαίνει το 1λεπτό χρεώνεται σαν 2. Δηλαδή, μιλάς 1.05λ. ε αυτό είναι μείον 2λεπτά από τον δ.χρόνο ομιλίας που σου προσφέρει η Forthnet. Μιλάς 0.55λ. ε αυτό τότε είναι μείον 1λεπτό από τον δ.χρόνο ομιλίας.
Δεν θα έπρεπε κανονικά να χρεώνεσαι όσο μιλάς? Μιλάς 1.23λ. ε τότε έχεις ακόμα δ.χρόνο
ομιλίας 58.77λ, έτσι δεν είναι ρε παιδιά? Όλα υπέρ του παρόχου πάλι?
Ελπίζω να κάνω λάθος γιατί αυτό είναι απαράδεκτο, αφήστε που δεν το βλέπω πουθενά ευκρινώς στο site να αναφέρεται πως υπολογίζεται. Το έχει δεί κανείς αυτό να αναφέρεται κάπου?
η αίτηση που υπέγραψες, για να κάνεις τη σύνδεση, δεν τα διευκρινίζει όλα αυτά;

jolis007
07-12-08, 12:47
Σας το μεταφέρω από εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010168) (την 5η σημείωση με πολύ-πολύ μικρά γράμματα):
5. Ο δωρεάν χρόνος ομιλίας προς εθνικά κινητά πραγματοποιείται με βήμα χρέωσης τα 60''. Ο χρόνος αυτός δε μπορεί να μεταφερθεί στον επόμενο μήνα σε περίπτωση που δεν καταναλωθεί.

------EDIT------


η αίτηση που υπέγραψες, για να κάνεις τη σύνδεση, δεν τα διευκρινίζει όλα αυτά;

Αληθεια, εγώ που όταν υπέγραψα δεν υπήρχε αυτή η ευκολία με τα κινητά και μου την παρήχε αργότερα, θα με κατηγορήσουν ότι δεν κοίταξα τους όρους όταν υπέγραφα;

hel
07-12-08, 12:55
Κοίταζα τις κλήσεις μου προς κινητά από τις καταστάσεις του ΟΑΜ τις προάλλες και έβλεπα περίεργες χρεώσεις. Ήταν κοστολογικά ανακόλουθες με το χρόνο ομιλίας που είχα κάνει. Παίρνω τηλ. λοιπόν και διαπιστώνω ύστερα από εξήγηση της υπαλλήλου πως όταν ο χρόνος ομιλίας υπερβαίνει το 1λεπτό χρεώνεται σαν 2. Δηλαδή, μιλάς 1.05λ. ε αυτό είναι μείον 2λεπτά από τον δ.χρόνο ομιλίας που σου προσφέρει η Forthnet. Μιλάς 0.55λ. ε αυτό τότε είναι μείον 1λεπτό από τον δ.χρόνο ομιλίας.
Δεν θα έπρεπε κανονικά να χρεώνεσαι όσο μιλάς? Μιλάς 1.23λ. ε τότε έχεις ακόμα δ.χρόνο
ομιλίας 58.77λ, έτσι δεν είναι ρε παιδιά? Όλα υπέρ του παρόχου πάλι?
Ελπίζω να κάνω λάθος γιατί αυτό είναι απαράδεκτο, αφήστε που δεν το βλέπω πουθενά ευκρινώς στο site να αναφέρεται πως υπολογίζεται. Το έχει δεί κανείς αυτό να αναφέρεται κάπου?

To search υπάρχει για να μας ενώνει. Με το παρελθόν.;)
Έχουν απαντηθεί όλα αυτά στα οποία αναφέρεσαι σε προηγούμενο thread από το καλοκαίρι.
Κάναμε μία προσπάθεια να γίνεται έλεγχος υπολοίπου, αλλα αφού δεν υπήρξε συμμετοχή, (εγώ και ο Lagman μόνο), δεν μπορούμε να πιέσουμε την Forthnet.
Το βήμα χρέωσης είναι 1 λεπτό σε όλους τους παρόχους.
Δυστυχώς και η hol έβγαλε την online παρακολούθηση των 60 λεπτών, απ ότι είπε ένας φίλος.
Κοροιδία είναι να μην διαμαρτυρόμαστε για ελλειπείς υπηρεσίες.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσωπικά στο λογαριασμό μου έχω δει χρέωση με υπεραστικές κλήσεις data fax και αστικές data fax χωρίς να τις έχουμε κάνει .


Και για να απαντήσω κι εγώ , έχω δει κλήσεις data fax που έκανα σε Αμερική, να μην χρεώνονται.:p

Patentman
07-12-08, 13:07
Αληθεια, εγώ που όταν υπέγραψα δεν υπήρχε αυτή η ευκολία με τα κινητά και μου την παρήχε αργότερα, θα με κατηγορήσουν ότι δεν κοίταξα τους όρους όταν υπέγραφα;

Σε σενα ειδικοτερα δεν εχουν λογο να "απολογουνται".
Εσυ δεν εχεις καν δωρεαν κλησεις προς κινητα και ξαφνικα απεκτησες καποιες.

Τωρα αν εχεις δικιο ως προς το παραπλανητικο του θεματος ειναι αλλο ζητημα.

jolis007
07-12-08, 13:13
Σε σενα ειδικοτερα δεν εχουν λογο να "απολογουνται".
Εσυ δεν εχεις καν δωρεαν κλησεις προς κινητα και ξαφνικα απεκτησες καποιες

Χεχεχε, ναι βέβαια, έτσι όπως το θέτεις.... :lol::)

cyberten
07-12-08, 14:48
Εγώ πάλι δεν ξέρω καν τι είναι το ΟΑΜ που αναφέρεται...:oops:

CatMarg
07-12-08, 15:25
Κοίταζα τις κλήσεις μου προς κινητά από τις καταστάσεις του ΟΑΜ τις προάλλες και έβλεπα περίεργες χρεώσεις. Ήταν κοστολογικά ανακόλουθες με το χρόνο ομιλίας που είχα κάνει. Παίρνω τηλ. λοιπόν και διαπιστώνω ύστερα από εξήγηση της υπαλλήλου πως όταν ο χρόνος ομιλίας υπερβαίνει το 1λεπτό χρεώνεται σαν 2. Δηλαδή, μιλάς 1.05λ. ε αυτό είναι μείον 2λεπτά από τον δ.χρόνο ομιλίας που σου προσφέρει η Forthnet. Μιλάς 0.55λ. ε αυτό τότε είναι μείον 1λεπτό από τον δ.χρόνο ομιλίας.
Δεν θα έπρεπε κανονικά να χρεώνεσαι όσο μιλάς? Μιλάς 1.23λ. ε τότε έχεις ακόμα δ.χρόνο
ομιλίας 58.77λ, έτσι δεν είναι ρε παιδιά? Όλα υπέρ του παρόχου πάλι?
Ελπίζω να κάνω λάθος γιατί αυτό είναι απαράδεκτο, αφήστε που δεν το βλέπω πουθενά ευκρινώς στο site να αναφέρεται πως υπολογίζεται. Το έχει δεί κανείς αυτό να αναφέρεται κάπου?
Εχω την εντύπωση οτι πάνω κάτω ιδια είναι παντού....οτι μας κοροιδεύουν βέβαια,ούτε συζήτηση!

xolloth
07-12-08, 15:34
ολοι οι παροχοι το ιδιο κανουν.

Lagman
07-12-08, 18:35
ολοι οι παροχοι το ιδιο κανουν.

Στους άλλους πάροχους μπορείς να ενημερωθείς είτε Online βλέπε hol όπως είπε ο hel είτε τηλεφωνικά βλέπε wind...


Στην FORTHnet ΔΕΝ μπορείς να ενημερωθείς για το υπόλοιπο δωρεάν χρόνου ομιλίας είτε Online ειτε τηλεφωνικός ... Είναι κάτι που θα έπρεπε να το παρέχουν στο Online Account Managment ...

cyberten
07-12-08, 19:33
Θα ήθελα να μου πείτε όμως τί είναι τα ΟΑΜ που αναφέρετε για να μάθω...

jimser
07-12-08, 19:44
ΟΑΜ = Online Account Management

Ανάλυση των τηλεφωνικών κλήσεων που έχεις κάνει.

Δες και : http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10005149

zeta
07-12-08, 19:45
ολοι οι παροχοι το ιδιο κανουν.

H φορθνετ ειναι η μόνη που εχει χρεωση στα κινητά ανά 60''
οι τελλας, χολ κλπ έχουν ανα 30''.
ο δε οτε, ανά δευτερόλεπτο...

Frontier
07-12-08, 20:02
H φορθνετ ειναι η μόνη που εχει χρεωση στα κινητά ανά 60''
οι τελλας, χολ κλπ έχουν ανα 30''.
ο δε οτε, ανά δευτερόλεπτο...

Μόνο στο δωρεάν χρόνο έχει χρέωση ανά λεπτό.
Μετά το πέρας αυτού είναι ανά δευτερόλεπτο.

ariadgr
07-12-08, 20:06
H φορθνετ ειναι η μόνη που εχει χρεωση στα κινητά ανά 60''
οι τελλας, χολ κλπ έχουν ανα 30''.
ο δε οτε, ανά δευτερόλεπτο...

Εδώ το θέμα αναφέρεται στα δωρέαν 60 λεπτά που δίνουν forthnet, hol, tellas, στα οποία και οι 3 εταιρίες έχουν βήμα χρέωσης 60".

Αυτό που λες εσύ είναι ο ελάχιστος χρόνος χρέωσης, για κλήσεις εκτός δωρεάν λεπτών, που αναλύεται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=253188).

nrg_polini
07-12-08, 22:17
Αφου αναφερεται στον τιμοκαταλογο που ειναι η κοροιδια ;

zoran
07-12-08, 23:20
Να τονίσω οτι η FORTHnet δεν μπορεί να ενημερώνει τον κάθε πελάτη σχετικά με το πόσο δωρεάν χρόνος ομιλίας προς κινητά απέμεινε ...
Mα αφού έχει το ΟΑΜ online και ελέγχεις τα νούμερα γιατί δεν μπορεί να το κάνει ένα πχ. excel όλο αυτό και να σου βγάζει υπόλοιπο κλπ. λέω excel χοντρικά και υπεραπλουστευμένα τώρα ε!
Το "Να τονίσω" μου χτυπάει καμπανάκι πως δουλεύεις στη Forthnet? :lol:

........Auto merged post: zoran πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


η αίτηση που υπέγραψες, για να κάνεις τη σύνδεση, δεν τα διευκρινίζει όλα αυτά;
Όχι δεν υπήρχε αυτή η υπηρεσία όταν υπέγραψα!

........Auto merged post: zoran πρόσθεσε 8 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε σενα ειδικοτερα δεν εχουν λογο να "απολογουνται".
Εσυ δεν εχεις καν δωρεαν κλησεις προς κινητα και ξαφνικα απεκτησες καποιες.

Τωρα αν εχεις δικιο ως προς το παραπλανητικο του θεματος ειναι αλλο ζητημα.
Μα περί του παραπλανητικού είναι το θέμα.
Όσο γι αυτό που έλεγα εγώ, φυσικά και το βήμα 60" είναι κοροϊδία. Άλλο είναι να λες 60" δ.χ.ο. και να το διαφημίζεις με μεγάλα γράμματα και μετά στις υποσημειώσεις να λες για βήμα 60". Η αίσθηση που δίνει η Forthnet είναι πως έχεις 60" ορολογιακά και ακριβώς, δωρεάν. Πού είναι τα 60"λοιπόν? Δεν υπάρχουν γιατί τρώγονται από το βήμα! :nono:

Pris
14-02-09, 12:37
Στους άλλους πάροχους μπορείς να ενημερωθείς είτε Online βλέπε hol όπως είπε ο hel είτε τηλεφωνικά βλέπε wind...

Στην FORTHnet ΔΕΝ μπορείς να ενημερωθείς για το υπόλοιπο δωρεάν χρόνου ομιλίας είτε Online ειτε τηλεφωνικός ... Είναι κάτι που θα έπρεπε να το παρέχουν στο Online Account Managment ...
Σχετικά μ' αυτό έχει αλλάξει τίποτα; Ή ακόμα δεν μπορούμε να ενημερωνόμαστε για το υπόλοιπο κλήσεων που έχουμε σε κινητά;

Lagman
14-02-09, 14:34
Σχετικά μ' αυτό έχει αλλάξει τίποτα; Ή ακόμα δεν μπορούμε να ενημερωνόμαστε για το υπόλοιπο κλήσεων που έχουμε σε κινητά;

από όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι. Να φέρω ένα παράδειγμα θέλει μια "γιαγιά" να ενημερωθεί πόσο δωρεάν χρόνος της έχει απομείνει προς τα κινητά για να δει αν μπορεί να καλέσει τον εγγονό της ... δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα πρέπει να πάει να μάθει υπολογιστές πρώτα και να πάρει πιστοποίηση ECDL να βγάλει σε excel τις κλήσεις (εαν έχει ενημερωθεί σωστά το oam) και να κάνει τους υπολογισμούς ...


στην wind σε συγγενικό μου πρόσωπο με ένα απλό τηλεφώνημα σου λέγανε πόσο δωρεάν χρόνο ομιλίας έχει απομείνει προς τα κινητά ...

Andreaslar
14-04-09, 13:29
Στο ΟΑΜ πως μπαίνω ?

Από το http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10005149 μου ζητάει, Account ID και PIN. Που τα βρίσκω αυτά?

ZORO
14-04-09, 13:39
Στα δίνει η forthnet

RASTAVIPER
14-04-09, 13:50
Στο ΟΑΜ πως μπαίνω ?

Από το http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10005149 μου ζητάει, Account ID και PIN. Που τα βρίσκω αυτά?
Στα στέλνουν σε φάκελο στο σπίτι.

Andreaslar
14-04-09, 13:55
Χθες ενεργοποιηθηκα....δεν μου εχουν στειλει τπτ ακόμα...Θα περιμένω...

thanx for info

thanx Ariadgr

ariadgr
14-04-09, 13:57
Χθες ενεργοποιηθηκα....δεν μου εχουν στειλει τπτ ακόμα...Θα περιμένω...

Πρέπει να τα ζητήσεις.

RASTAVIPER
22-04-09, 13:41
Κάτι που σκέφτηκα τώρα αν και καθυστερημένα..
Αφού είναι 60 λεπτά δωρεάν το μήνα για κινητά, δεν πρέπει στον 2μηνο λογαριασμό να είναι 2χ60=120 λεπτά δωρεάν?
Άρα όλες οι επιπλέον χρεώσεις για κινητά που βλέπω σε κάθε λογαριασμό, είναι επειδή ξεπέρασα πχ τα 60 λεπτά του πρώτου μήνα, πρωτού κλείσω τις 30 μέρες του μήνα, ώστε να αρχίσει να μετράει τα δωρεάν λεπτά του επόμενου μήνα?

ZORO
23-04-09, 11:25
Όχι δεν είναι 2Χ60=120 είναι 60 +60, δηλαδή εάν έχεις τον πρώτο μήνα 70 λεπτά σε κινητά και τον δευτερό 20 λεπτά η χρέωση θα είναι 39,80 + 10 λεπτά σε κινήτα + 39,80

@ ADSLgr.com All rights reserved.