PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL - Βραχυκύκλωμα



billys
07-12-08, 16:40
Εδώ και 3 μήνες ταλαιπωρούμαι με την HOL. Έχω χαμηλές ταχύτητες με πολλά disconnects. Η κατάσταση είναι απελπιστική. Υπάρχουνε μέρες που όλα είναι μια χαρά χωρίς προβλήματα (12000/1000 χωρίς disconnects) αλλά τις περισσότερες φορές παίζω στα 1000-4000 Kbps dowload και 200-300 kbps upload με άπειρα disconnects.
1 δήλωση βλάβης στη HOL:
Επίσκεψη ΟΤΕ: με ενημερώνουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Ενημέρωση από ΗΟΛ για επίσκεψη ΟΤΕ: “o OTE διόρθωσε το πρόβλημα” !!!!
Αποτέλεσμα: τα ιδία προβλήματα….

2 δήλωση βλάβης στη HOL:
Επίσκεψη τεχνικού HOL: βραχυκύκλωμα στα 98 μετρά, δηλώνουν βλάβη ΟΤΕ. Το μέτρησαν από την ρεκλετα της πολυκατοικίας και ήμουν μπροστά, ο analyzer τους έδειχνε το βραχυκύκλωμα στα 98μ.
Επίσκεψη ΟΤΕ: με ενημερώνουν διόρθωσαν το πρόβλημα.
Ενημέρωση από ΗΟΛ για επίσκεψη ΟΤΕ: “o OTE διόρθωσε το πρόβλημα και άλλαξε το καλώδια”
Αποτέλεσμα: τα ιδία προβλήματα….

3 δήλωση βλάβης στη HOL:
Επίσκεψη τεχνικού HOL: βραχυκύκλωμα στα 400 μετρά, δηλώνουν βλάβη ΟΤΕ. Το μέτρησαν από την ρεκλετα της πολυκατοικίας και ήμουν μπροστά, ο analyzer τους έδειχνε το βραχυκύκλωμα στα 400μ!!!! (από 98 στα 400μ τώρα τι να πω???!!!)
Επίσκεψη ΟΤΕ: με ενημερώνουν ότι διόρθωσαν το πρόβλημα.
Ενημέρωση από ΗΟΛ για επίσκεψη ΟΤΕ: “o OTE διόρθωσε το πρόβλημα ”
Αποτέλεσμα: τα ιδία προβλήματα….

Επίσης μου έστειλαν το NETFASTER όπου και πάλι έχω τα ίδια προβλήματα όπως και με το fritz. Στην εσωτερική καλωδίωση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα το router έχει μπει και στην κεντρική πρίζα αφαιρώντας και το ζεύγος που μοίραζε το σήμα σε όλο τα σπίτι. Επίσης την εσωτερική καλωδίωση την έλεγξαν και οι τεχνικοί της HOL και δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα.
Τα στατιστικά της γραμμής αυτή την στιγμή είναι:
· Status:





Configured


Current


Line Status


---


SHOWTIME


Link Type


Automatic


G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path
· Data Rate:


Stream Type


Actual Data Rate


Up Stream


242 (Kbps.)


Down Stream


3763 (Kbps.)
· Operation Data / Defect Indication:


Operation Data


Upstream


Downstream


Noise Margin


14 dB


12 dB


Attenuation


19 dB


33 dB



Indicator Name


Upstream


Downstream


Fast Path FEC Correction


0


0


Interleaved Path FEC Correction


553648128


21367


Fast Path CRC Error


0


0


Interleaved Path CRC Error


2


571


Loss of Signal Defect


0


---


Fast Path HEC Error


0


0


Interleaved Path HEC Error


0


0
· Statistics:


Received Cells


14575


Transmitted Cells


9568

Τι προτείνετε να κάνω? Σκέπτομαι να φύγω από HOL για ΟΤΕ ή ΟΝ αλλά πως μπορώ να αποφύγω τo καλώδιο που φαίνεται ότι έχει πρόβλημα ?

ΥΓ1: στην ίδια πολυκατοικία υπάρχει 1 σύνδεση HOL full που παίζει άψογα και 1 σύνδεση ΟΝ και αυτή χωρίς κανένα πρόβλημα.

Bull
07-12-08, 16:46
O OTE μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ να λύσει το πρόβλημα.

billys
07-12-08, 18:17
O OTE μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ να λύσει το πρόβλημα.

Μα έχει έρθει 3 φορές και από ότι λέει έχει διορθώσει το πρόβλημα!!!!! τι άλλο να κάνω?!!!
από την άλλη δεν με πείθουν και της HOL 1 φορά βρίσκουν βραχυκύκλωμα στα 98μ την άλλη στα 400μ!!! πως γίνεται αυτό?!!!!
Μάλιστα ο τεχνικός της HOL στην δεύτερη επίσκεψη επειδή έτυχε εκείνη την στιγμή να παίζει καλά η γραμμή μου λέει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην γραμμή σου!! Και του λέω σε παρακαλώ έλεγξε για βραχυκύκλωμα και άλλαξε κάτι στον analyzer και ξανακάνει έλεγχο και μου λέει «πράγματι υπάρχει πρόβλημα στα 400μ!!!!» …άντε γεια…..

alt10alt10
07-12-08, 20:38
να κανεις αυτο που εκανα και εγω ... να συνεννοηθεις με τις πωλησεις και να κανεις αιτηση για νεο βροχο... και αμα ειναι καλος τοτε τον κρατας αλλιως φευγεις απο hol

aa144
08-12-08, 11:51
Θέλει πολύ υπομονή και συνήθως μήνες για να λυθεί καλωδιακή βλάβη που αφορά πελάτη εναλλακτικού παρόχου. Και πάντα ο ΟΤΕ δηλώνει ότι η γραμμή είναι εντάξει.

dikal
08-12-08, 17:09
Αφού κοροϊδεύει τους δικούς του πελάτες, σκέψου τι κάνει με τους πελάτες των άλλων :shock:

billys
08-12-08, 19:48
καλά εντάξει η χαζομάρα πάει σύννεφο!!

Ζήτησα μεταφορά σε νέο βρόχο όπως πρότεινε ο φίλος alt10alt10 (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=52733) στη συνεχεία με πήραν από το τεχνικό τμήμα για να μου πουν οτι αν γίνει η αλλαγή θα χάσω το δεύτερο νούμερο αφού θα μεταφερθώ σε POTS, συμφώνησα τι να έκανα?!!! τουλάχιστον να παίζει σωστά...ελα όμως που αργότερα με κάλεσαν πάλι απο το τεχνικό τμήμα για να μου πουν οτι είμαι ήδη σε POTS!!!! ΕΛΕΟΣ!!:worthy:
Αφού του εξήγησα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...πείστηκε μόνο όταν έβαλα το τηλέφωνο πάνω στη πρίζα και δεν έπαιζε.......
Μα καλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται εκεί μέσα?!!!!!

dikal
08-12-08, 20:44
καλά εντάξει η χαζομάρα πάει σύννεφο!!

Ζήτησα μεταφορά σε νέο βρόχο όπως πρότεινε ο φίλος alt10alt10 (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=52733) στη συνεχεία με πήραν από το τεχνικό τμήμα για να μου πουν οτι αν γίνει η αλλαγή θα χάσω το δεύτερο νούμερο αφού θα μεταφερθώ σε POTS, συμφώνησα τι να έκανα?!!! τουλάχιστον να παίζει σωστά...ελα όμως που αργότερα με κάλεσαν πάλι απο το τεχνικό τμήμα για να μου πουν οτι είμαι ήδη σε POTS!!!! ΕΛΕΟΣ!!:worthy:
Αφού του εξήγησα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...πείστηκε μόνο όταν έβαλα το τηλέφωνο πάνω στη πρίζα και δεν έπαιζε.......
Μα καλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται εκεί μέσα?!!!!!


Αφού κοροϊδεύει τους δικούς του πελάτες, σκέψου τι κάνει με τους πελάτες των άλλων :shock:

... Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι οι πελάτες των εναλλακτικών ακούν τέτοιες ασυναρτησίες από τους παρόχους τους ... Σκέτη τρέλα! :crazy::wall:

Geminimax
09-12-08, 01:49
Και εγω ειμαι στο ιδιο DSLAM *Αμπελοκηπων* και αντιμετωπιζω τα ιδια ακριβως προβληματα απο τον Αυγουστο. Απο τις 20 Αυγουστου αρχισε η γραμμη να βραχυκυκλωνει. Ηρθε Οτετζης το Σεπτεμβρη και το διορθωσε. Τον Οκτωβριο παλι τα ιδια, η γραμμη ξαναβραχυκυκλωσε και ενω εχω δηλωσει 2-3 φορες την βλαβη ο ΟΤΕ την μια λεει οτι η γραμμη ειναι ΟΚ, την δευτερη οτι διορθωσε το προβλημα και το βραχυκυκλωμα καλα κρατει... Ο Οτετζης συνηθως πριν ερθει σε περνει τηλεφωνο για ραντεβου. Την πρωτη φορα τον Σεπτεμβρη ο Οτετζης μου εκλεισε ραντεβου και η γραμμη επισκευαστηκε. Μετα στο δευτερο βραχυκυκλωμα δεν εχει παρει κανεις τηλεφωνο για ραντεβου και δεν εχει γινει απολυτως τιποτα.. Αρα οταν λενε οτι η βλαβη επισκευαστηκε χωρις να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ απλα κερδιζουν χρονο. Η γραμμη φαινεται οτι βραχυκυκλωνει οταν βλεπεις το upload στα 110-190 kbps. To download μπορει να ειναι και 5000-6000 kbps. Τι να κανω και εγω ρε παιδια, με κοροιδευουν ασυστολα..

aa144
09-12-08, 11:43
Ζήτα νέα γραμμή χωρίς να κόψεις την παλιά για να πάρεις άλλο ζεύγος, μόλις στο παραδώσουν και λειτουργεί εντάξει, τότε κόψε την παλιά γραμμή, θα τη δώσουν σε κανέναν άλλο πελάτη να μπλέξει εκείνος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.