PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάτρα - Carrier Detect off



aLoNe
15-11-05, 20:17
Από σήμερα το πρωί δεν μπορώ να πιάσω καν σήμα CD. Μοιάζει σαν να μην υπάρχει καθόλου adsl, όμως το τηλέφωνο λειτουργεί. Συνδέομαι με Forthnet.

Υπάρχει άλλος από Πάτρα που να μην μπορεί να συνδεθεί;

kgou
16-11-05, 00:58
Καλησπέρα.
Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα, δεν συγχρονίζει το 9105 με τίποτα. Είμαι στο DSLAM Κωνσταντινουπόλεως (over PSTN). Φίλος μου που είναι στο κέντρο (DSLAM Πέλοπα, over ISDN) συνδέεται κανονικά.
Δεν ξέρω τι ώρα ξεκίνησε το πρόβλημα σήμερα γιατί άργησα να ανοίξω το modem (κατά τις 23:00 το άνοιξα). Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά πάντως...

t300
16-11-05, 01:09
Εγώ παρατήρησα διακοπή σύνδεσης με το Dslam (Κων/πόλεως) κατά τις 11.00 για λίγη ώρα. Από τότε (εώς και τώρα) κανένα πρόβλημα.

unstoppable
16-11-05, 01:27
Μια χαρα και εδω, Kωνσταντινουπολεως PSTN USR 9106

kgou
16-11-05, 08:56
Καλημέρα,

τώρα όλα δουλεύουνε.

aLoNe
17-11-05, 01:17
Εγώ είμαι Σκαγιοπούλειο και δυστυχώς για δεύτερη μέρα σήμερα δεν δουλεύει τίποτα :(

Ωστόσο τελικά έμαθα από την τεχνική εξυπηρέτηση του ΟΤΕ ότι εχθές και σήμερα γίνονται κάποιες εργασίες στο DSLAM. Οπότε περιμένουμε ... (έως πότε άραγε :what: )

exerazor
17-11-05, 14:18
Και εγώ παιδιά από προχτές το βράδυ (15/11) έχω το εξής πρόβλημα στο Σκαγιοπούλειο:
Δεν συγχρονίζει το Alcatel 530 με τίποτα. Το ανάβω και δεν βλέπει καθόλου το dslam. Δοκίμασα με reset του Alcatel αλλά τίποτα. Δοκίμασα με ένα άλλο Intracom που έχω πάλι τίποτα. Το dslam δεν ξυπνάει με τίποτα για να συγχρονίσει με το modem-router.

Μία μόνο λύση: τηλέφωνο στο κέντρο διαχείρισης όπου κάνει ο υπάλληλος reset στο dslam. Εδώ και δύο μέρες κάνει reset στο dslam ο υπάλληλος αφού τον πάρω τηλέφωνο για να συγχρονίσει η γραμμή μου!!

Τι θα έκανε ένας άλλος χρήστης που δεν θα είχε γνωστό τον υπάλληλο όπως εγώ?
Μα φυσικά θα έπαιρνε τηλ. τις βλάβες. Η υπάλληλος θα σημείωνε την βλάβη και το μεσημέρι θα έφτιαχνε την αίτηση βλάβης την οποία θα προωθούσε στον τεχνικό μετά από 2-3 μέρες για να κάνει αυτός reset στο dslam! Και αν γίνει διακοπή ρεύματος...πάλι από την αρχή.....

aLoNe
17-11-05, 15:17
Μία μόνο λύση: τηλέφωνο στο κέντρο διαχείρισης όπου κάνει ο υπάλληλος reset στο dslam. Εδώ και δύο μέρες κάνει reset στο dslam ο υπάλληλος αφού τον πάρω τηλέφωνο για να συγχρονίσει η γραμμή μου!!

To DSLAM του ΟΤΕ για το Σκαγιοπούλειο δηλαδή που βρίσκεται? Είναι αυτό που είναι κοντά στην Κορυτσάς, πίσω από το Σκαγιοπούλειο;

exerazor
17-11-05, 21:19
To DSLAM του ΟΤΕ για το Σκαγιοπούλειο δηλαδή που βρίσκεται? Είναι αυτό που είναι κοντά στην Κορυτσάς, πίσω από το Σκαγιοπούλειο;

Το πιθανότερο είναι να είναι εκεί.
Ο υπάλληλος όμως που κάνει reset δεν είναι απαραίτητο να είναι δίπλα στο dslam. Το κάνει μέσω Η/Υ

@ ADSLgr.com All rights reserved.