PDA

Επιστροφή στο Forum : Για όλο το απόγευμα και βράδυ δεν είχα σύνδεση-τι μπορώ να κάνω;



tgg
08-12-08, 11:49
Χθες κατά τις 4 το απόγευμα κόπηκε η σύνδεσή μου εντελώς. Έβλεπα που προσπαθούσε το router να συνδεθεί και δεν τα κατάφερνε. Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι θα μου ελέγξουν τη γραμμή. Τους ξαναπαίρνω το βράδυ να τους πω ότι ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα και μου είπαν ότι αύριο (δηλαδή σήμερα) θα το κοιτάξει ένας τεχνικός.

Τέλος πάντων, πάω για ύπνο κατά τη 1 όντας χωρίς δίκτυο για περίπου 8-9 ώρες. Το πρωί που σηκώνομαι το δίκτυο ήταν πάλι εντάξει. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είχε κανείς τα ίδια προβλήματα χθες (μήπως ήταν μόνο το DSLAM μου; DSLAM Δαγκλή, Κάτω Πατήσια) και αν έχω δικαίωμα βάσει συμβολαίου να απαιτήσω να μην πληρώσω αυτο το μήνα ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι που έχω το συμβόλαιο για να είμαι ειλικρινής και αν κάποιος έχει εύκαιρη την απάντηση, θα το εκτιμούσα (αλλά μην μπείτε σε κόπο να ψάξετε το συμβόλαιό σας. Θα ήταν σαν να βάζω να κάνετε εσείς κάτι που θα έπρεπε να κάνω εγώ...απλά πείτε μου αν ξέρετε)

Ευχαριστώ πολύ. Ακολουθούν μερικά απο τα στατιστικά της γραμμής μου, αν βοηθούν καθόλου.

Actual Data Rate
Upstream: 1021 (Kbps.)
Downstream: 20597 (Kbps.)

Noise Margin
Upstream: 11 dB
Downstream: 5 dB

Attenuation
Upstream: 8 dB
Downstream: 11 dB

Chris_Nik
08-12-08, 11:55
Η γνώμη μου είναι ότι για 8 ώρες τον μηνά δεν είναι λογικό να μην πληρώσεις....
Τώρα αν συνεχίσει να γίνετε αυτό συνεχεία....... Εγώ θα έλεγα να αλλάξεις ISP ή να κατεβείς στην ταχύτητα....

bathan
08-12-08, 13:34
Πριν μια εβδομαδα είχα διακοπή στην dp για 2.5 μέρες και όταν φτιάχτηκε η βλάβη έστειλα mail στην Τ.Υ. λέγοντάς τους να μην χρεωθώ τίποτε για το διάστημα αυτό. Με πήραν λοιπόν τ/φ απο τις πωλήσεις και μου είπαν πως αυτό μπορεί να γίνει μόνο για διάστημα 4 ημερών και πάνω.

nnik
08-12-08, 13:39
Στον ΟΤΕ τόσα χρόνια που ήμασταν ή είμαστε μας έχουν κόψει πολλές φορές χρήματα για βλάβη ,ακόμα και όταν ξεμέναμε μέρες χωρίς τηλέφωνο;
Ψυχραιμία παιδιά,ψυχραιμία.
Άλλωστε απ ότι κατάλαβα τηλέφωνο είχες.

tgg
08-12-08, 15:14
Ναι, τηλέφωνο είχα, δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς δεν ήλπιζα σε πολλά, απλά ήθελα να δω τι επιλογές έχω κι αν είχαν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα. Αυτό σε συνδυασμό με τα προβλήματα ταχύτητας και ping τους προηγούμενους μήνες ήταν κάτι που με έβαλαν σε σκέψεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

michpan
08-12-08, 15:24
Θεωρητικά, κι ανεξάρτητα από το τι σου λένε αυτοί μπορείς να πας δικαστικώς και ν'απαιτήσεις τα λεφτά σου πίσω. Οπως καταλαβαίνεις όμως για μικρό χρονικό διάστημα δεν έχει πρακτικό νόημα μιας και θα χάσεις χρόνο και χρήμα ενώ και το αποτέλεσμα είναι αβέβαιο αν μπορέσουν κι αποδείξουν ότι δεν ευθύνονται αυτοί (σε περίπτωση π.χ. που η βλάβη οφείλεται σε έργα που έγιναν στην περιοχή..). Αν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά τότε καλύτερα όντως ν'αλλάξεις ISP παρά ν'ασχοληθείς εκτενώς με το θέμα.


Μιχάλης

@ ADSLgr.com All rights reserved.