PDA

Επιστροφή στο Forum : snr και αποσυνδεσεις



fafis
08-12-08, 13:31
ήθελα να ρωτήσω σε ποιους λόγους οφείλεται το "παίξιμο" του snr. Εδω και 2 μήνες έχω dsl απο τον οτέ. Κάθε 2 εβδομάδες και για περίπου 4 μέρες παίζει το snr απο 6-15 στο donload και το πιο προβληματικό στο upload από 0,1-100. τους εχω πάρει 30 φορες και δεν μπορουν να βρουν τπτ. τυχαίνει και με παιρνουν πάντα όταν φτιάχνει απο μόνο του. και τεχνικός που ήρθε τπτ. Έχω δει φίλτρα, διαφορετικά routers και πιθανές ηλεκτρικές συσκευές που προκαλούν παρεμβολές. και πάλι τπτ. πάλι ξεκίνησε χθες και κάθε 5 λεπτά έχω αποσυγχονισμούς. βλάβη δεν το δηλώνω γτ θα με πάρουν τηλέφωνο σε καμμιά βδομάδα που θα χει φτιάξει από μόνο του και θα προσπαθήσουν πάλι να με βγάλουν τρελό. έχετε εσείς καμμιά ιδέα? καμμιά φορα αλλάζει και το attenuation από 24.5, που έχω κανονικά σταθερό, έως 30. κανονικά έχω snr 9.3/10.2. router usr 9108

olympus
08-12-08, 19:48
ήθελα να ρωτήσω σε ποιους λόγους οφείλεται το "παίξιμο" του snr. Εδω και 2 μήνες έχω dsl απο τον οτέ. Κάθε 2 εβδομάδες και για περίπου 4 μέρες παίζει το snr απο 6-15 στο donload και το πιο προβληματικό στο upload από 0,1-100. τους εχω πάρει 30 φορες και δεν μπορουν να βρουν τπτ. τυχαίνει και με παιρνουν πάντα όταν φτιάχνει απο μόνο του. και τεχνικός που ήρθε τπτ. Έχω δει φίλτρα, διαφορετικά routers και πιθανές ηλεκτρικές συσκευές που προκαλούν παρεμβολές. και πάλι τπτ. πάλι ξεκίνησε χθες και κάθε 5 λεπτά έχω αποσυγχονισμούς. βλάβη δεν το δηλώνω γτ θα με πάρουν τηλέφωνο σε καμμιά βδομάδα που θα χει φτιάξει από μόνο του και θα προσπαθήσουν πάλι να με βγάλουν τρελό. έχετε εσείς καμμιά ιδέα? καμμιά φορα αλλάζει και το attenuation από 24.5, που έχω κανονικά σταθερό, έως 30. κανονικά έχω snr 9.3/10.2. router usr 9108

Φίλε fafis,
Ρίξε μια ματιά αν θες στο θέμα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά ΟΤΕ - ΣΥΝΕΧΕΙΣ αποσυνδέσεις.
Μέσα στο πλήθος των απαντήσεων των φίλων του φόρουμ υπάρχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες επί του θέματος:oneup:

fafis
08-12-08, 21:44
olympus ειδα το threat σου και διαβασα και ΟΛΕΣ τις απαντησεις. καταρχην συγχαρητηρια για την υπομονη σου. εχουμε περίπου το ιδιο προβλημα μονο που εσενα ειναι καθημερινώς ενω εμενα για ενα 4 ημερο περιπου καθε 2 εβδομαδες. δυστυχώς δεν βρηκα καποια τεχνικη πληροφορια ή καποια σιγουρη περιγραφη του προβληματος ώστε να το μεταφερω στους τεχνικους. επισης κατι ακόμα τους ζήτησα 3 φορες να μου δώσουν ένα τηλέφωνο να επικοινωνήσω μαζί τους ώστε να δουν το πρόβλημα την στιγμή που συμβαίνει αλλα και τις 3 φορες μου έδωσαν επίτηδες τηλέφωνα fax. εμένα ευτυχώς επανήλθε πριν απο λίγο. σε κανα 2 βδομαδουλες πάλι.ελπίζω...

hel
11-12-08, 15:22
Έχεις άλλο ρούτερ;
Είσαι σε isdn?
Σου κάνει αποσυνδέσεις ;

fafis
20-01-09, 00:31
το προβλημα δυστυχως εχει γινει πολύ κουραστικό. πριν λιγες ώρες επανήλθε. εχω pstn συνδεση και έχω δοκιμάσει και το router που μου δώσαν από τον οτέ, το thomson tg585v7.
παραθέτω ένα screenshot για να δειτε την αυξομειωση του θορυβου στο upload το οποιο τρελαινεται. ναι εχω καθε 2-5 λεπτα αποσυνδεσεις.

http://img382.imageshack.us/img382/4734/txnoisemargindb20091921ui3.th.jpg (http://img382.imageshack.us/my.php?image=txnoisemargindb20091921ui3.jpg)

hel
20-01-09, 00:39
Ωραία. Βάλε το dmt tool .

fafis
20-01-09, 00:44
το χω βαλει. τι θες να κανω με αυτο? να αλλαξω το snr? το χω κανει, ειναι πλασματικό. μολις χτυπήσει το "καρφί", αν εχεις δει το screenshot, αποσυγχρονίζω

επίσης έχω δοκιμάσει να αλλάξω το modulation se g.dmt kai g.lite. επίσης πλασματικό. μου δείχνει σταθερό θόρυβο 11 (upload) συγχονίζει στα 8 και πάλι καθε 5 λεπτά πέφτει. (μέχρι να γραψω το Post έχει αποσυγχονίσει 3 φορές)

fafis
20-01-09, 23:01
αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω την αιτία του προβλήματος ούτε ψάχνοντας στο internet βρήκα κάποιο πρόβλημα που να παρουσιάζει τέτοια συμπτώματα. να αναφέρω ότι επίσης παίζει και το attenuation από 21-36 κάτι που λογικά θα έπρεπε να μένει σταθερό λόγω της απόστασης από το dslam. κανονικά έχω attenuation 24.

Georgevtr
21-01-09, 03:06
αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω την αιτία του προβλήματος ούτε ψάχνοντας στο internet βρήκα κάποιο πρόβλημα που να παρουσιάζει τέτοια συμπτώματα. να αναφέρω ότι επίσης παίζει και το attenuation από 21-36 κάτι που λογικά θα έπρεπε να μένει σταθερό λόγω της απόστασης από το dslam. κανονικά έχω attenuation 24.
Κάτι μου λέει ότι πρέπει να αλλαχθεί το ζεύγος σου......

hel
21-01-09, 10:18
το χω βαλει. τι θες να κανω με αυτο? να αλλαξω το snr? το χω κανει, ειναι πλασματικό. μολις χτυπήσει το "καρφί", αν εχεις δει το screenshot, αποσυγχρονίζω

επίσης έχω δοκιμάσει να αλλάξω το modulation se g.dmt kai g.lite. επίσης πλασματικό. μου δείχνει σταθερό θόρυβο 11 (upload) συγχονίζει στα 8 και πάλι καθε 5 λεπτά πέφτει. (μέχρι να γραψω το Post έχει αποσυγχονίσει 3 φορές)

Screenshot.

mortisboy
22-01-09, 03:10
αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω την αιτία του προβλήματος ούτε ψάχνοντας στο internet βρήκα κάποιο πρόβλημα που να παρουσιάζει τέτοια συμπτώματα. να αναφέρω ότι επίσης παίζει και το attenuation από 21-36 κάτι που λογικά θα έπρεπε να μένει σταθερό λόγω της απόστασης από το dslam. κανονικά έχω attenuation 24.

...φανταζομαι τα γνωστά, ότι έχεις αφήσει μόνο το ρουτερ πανω στην κεντρική γραμμη χώρις τπτ άλλο το έχεις κάνει ετσι??

@ ADSLgr.com All rights reserved.