PDA

Επιστροφή στο Forum : modem με ethernet ή χωρις?



wyndorf
08-12-08, 14:35
γεια σας
ειχα μια συνδεση ιντερνετ στην altec.μου ειχαν στειλει το κλασσικο usb mdem(ενα της micronet ειναι).Που το ειχα συνδεσει απλα σε μια θυρα usb.
Μολις η altec κατερρευσε, ο ΟΤΕ επικοινωνησε μαζι μου για να κανω συνδεση conn-x.οπως και εκανα. μου εστειλε μαλιστα και κωδικους τους οποιους χρησιμοποιησα με το Modemακι της altec για να μπαινω στο ιντερνετ μεχρι να ερθει το καινουργιο απο τον ΟΤΕ.
και ακομα αυτο χρησιμοποιω. εχω συνδεση στα 2mbs.
το θεμα μου ειναι το εξης.......
Ηρθε το modem του οτε τωρα. ειναι ενα thomson speed touch. το οποιο ομως εχει και μετασχηματιστη(αρα χρειαζομαι και αλλη πριζα,και παραπανω καλωδια θα υπαρχουν,τα οποια μου τη δινουν!) Και εχει καλωδιο συνδεσης usb ,και καλωδιο συνδεσης ethernet
η ερωτηση μου θα σας φανει αστεια αλλα συγχωρεστε με δεν ειμαι σχετικος και δεν εχω κανα φιλο που να ξερει........
υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα αναλογως το μοντεμ? αμα συνδεσω το καινουργιο μοντεμ θα δω διαφορά?
τι διαφορα εχει η συνδεση ethernet απο τη συνδεση usb?
πρεπει μηπως να συνδεσω το καινουργιο και στη θυρα ethernet και στη θυρα usb?
τι κανει το καλωδιο ethernet?
ολα αυτα τα ρωταω γιατι δεν ξερω και θελω να μαθω και γιατι το νεο μοντεμ εχει και πολλα καλωδια παραπανω
θα δω κατι διαφορετικο αμα το συνδεσω το καινουργιο .και αν ναι τι?
αξιζει τον κοπο ή να μεινω με το παλιο?

hedgehog
08-12-08, 14:38
Info: USB vs Ethernet & aDSL ;)

tsek
08-12-08, 14:40
πρεπει μηπως να συνδεσω το καινουργιο και στη θυρα ethernet και στη θυρα usb?



Όχι,θα πρέπει να επιλέξεις εσυ αν η σύνδεση θέλεις να γίνεται με θύρα usb ή ethernet.Ένα απο τα δύο δηλαδή.Προτείνω ethernet.

Simpleton
08-12-08, 14:47
Modem/router με σύνδεση USB: Δουλεύει συνήθως μόνο σε Windows, πρέπει να εγκαταστήσεις driver (και πιθανότατα και κάποιο εργαλείο σύνδεσης), μερικοί drivers είναι κακογραμμένοι και μπορεί να προκαλούν κολλήματα στο σύστημα και αστάθειες στη σύνδεση, τροφοδοσία από θύρα USB

Modem/router με συνδεση Ethernet: Δουλεύει σε κάθε λειτουργικό σύστημα και σε οποιονδήποτε υπολογιστή με θύρα Ethernet (σχεδόν όλοι του 2000-2001 και μετά), χειρίζεται μόνο του τη σύνδεση και δεν επιβαρύνεται ο υπολογιστής, απλά συνδέεις το καλώδιο Ethernet και γίνεται σύνδεση, δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα σύνδεσης, χρειάζεται όμως εξωτερική τροφοδοσία

Απλό modem μόνο με σύνδεση USB (αυτό που έχεις εσύ): Όλα τα μειονεκτήματα που ανέφερα πιο πάνω, συν το ότι συνδέει τον υπολογιστή σου απευθείας στο διαδίκτυο, άρα είναι πιο εκτεθειμένος

wyndorf
08-12-08, 16:00
δηλαδη με το ethernet ειναι συνεχεια συνδεδεμενος ο υπολογιστης στο ιντερνετ? δεν χρειαζεται να κανω ''κληση''?? και αν γιμεται αυτο δεν ειναι πιο ''εκτεθειμενος'' ο υπολογιστης αφου ειναι συνεχως στο ιντερνετ?
ενω με το απλο μοντεμ ειναι μονο οταν θελω να μπω εγω

dfoust
08-12-08, 16:25
τα περισσότερα μοντεμ - ρουτερ έχουν firewall ,nat δεν είσαι εκτεθειμένος καθόλου.

Simpleton
08-12-08, 16:56
δηλαδη με το ethernet ειναι συνεχεια συνδεδεμενος ο υπολογιστης στο ιντερνετ? δεν χρειαζεται να κανω ''κληση''?? και αν γιμεται αυτο δεν ειναι πιο ''εκτεθειμενος'' ο υπολογιστης αφου ειναι συνεχως στο ιντερνετ?
ενω με το απλο μοντεμ ειναι μονο οταν θελω να μπω εγω

Όταν έχεις modem/router, αναλαμβάνει αυτό να συνδεθεί στο internet για χάρη του υπολογιστή σου. Η διεύθυνση IP (ο αριθμός «τηλεφώνου» ενός υπολογιστή ή router στο δίκτυο) δεν αντιστοιχεί στον υπολογιστή σου, αλλά στο modem/router. Άρα, οποιαδήποτε επίθεση γίνει απ' έξω σε αυτό το IP, «χτυπά» το router και όχι τον υπολογιστή. Έχεις λοιπόν μια ασπίδα προστασίας. Και δεν χρειάζεται «κλήση» όπως την έχεις συνηθίσει μέχρι τώρα.

Με το απλό modem συνδέεται ο υπολογιστής απευθείας στο διαδίκτυο. Δεν έχεις ασπίδα προστασίας, γι' αυτό και είναι απολύτως απαραίτητο να έχεις εγκατεστημένο κάποιο τείχος προστασίας (firewall) στον υπολογιστή.

wyndorf
08-12-08, 20:35
δηλαδη καμια διοφορα στην ταχυτητα ετσι?
η μοναδικη διαφορα επι της ουσιας ειναι οτι δεν επιβαρυνεται ο υπολογιστης ,και οτι ειναι λιγο πιο ασφαλες το μοντεμ-ρουτερ
δεν εχουν δηλαδη τρομερες διαφορες τα απλα μοντεμ με τα μοντεμ ρουτερ απο οτι βλεπω

Simpleton
08-12-08, 20:50
Για την ταχύτητα δεν ξέρω, πάντως δεν χάνεις τίποτα αν δοκιμάσεις. Υπάρχουν modem και modem. Ξέρω ότι ο ΟΤΕ δίνει router αντί για απλό modem για συνδέσεις γρηγορότερες από 2 Mbps. Επίσης, στα router συνιστά να προτιμηθεί η Ethernet.

Παρομοίως και η HOL:

Η σύνδεση μέσω USB δεν προτείνεται σε περίπτωση που έχετε διαθέσιμη θύρα δικτύου LAN (ethernet). Μέσω της σύνδεσης USB ενδεχομένως να μην μπορέσετε να εκμεταλλευτείτε πλήρως μεγάλες ταχύτητες ADSL διασύνδεσης.
Υποθέτω ότι κάτι ξέρουν.

Αλλά εγώ θα χρησιμοποιούσα router και μόνο για να γλιτώσω από τη διαδικασία σύνδεσης που θυμίζει dial-up.

wyndorf
08-12-08, 22:10
να ρωτησω και κατι αλλο?
μιας και τωρα εχω 2 μοντεμ ,αλλα εχω και δυο υπολογιστες μπορω να τους εχω και ρτους δυο συνδεδεμενουσ στο ιντερνετ ταυτοχρονα?
και αν οχι ταυτοχρονα μπορει οταν δεν θα ειναι ο ενας να μπαινει ο αλλος?
εχω ενα απλο μοντεμ και ενα μοντεμ ρουτερ οπως προειπα

Simpleton
08-12-08, 22:20
Υπάρχουν οι εξής δυνατότητες:

- Να χρησιμοποιείς στον κάθε υπολογιστή το δικό του modem στην ίδια γραμμή ADSL, αλλά όχι ταυτόχρονα.

- Να συνδέσεις και τους 2 υπολογιστές στο Speedtouch, τον ένα με USB και τον άλλο με Ethernet.

- Να αγοράσεις ένα switch (από 15€), στο οποίο θα συνδέσεις router και υπολογιστές με Ethernet. Το switch θέλει δική του τροφοδοσία ρεύματος.

- Να αγοράσεις ένα modem/router με 4 ή 5 υποδοχές Ethernet και να συνδέσεις εκεί τους υπολογιστές. Ανάλογα με τις ανάγκες σου, υπάρχουν και modem/router με δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης με τους υπολογιστές (Wi-fi). Αυτό για την περίπτωση που η απόσταση μεταξύ router και υπολογιστή είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορείς/θέλεις να την καλύψεις με καλώδιο.

tsek
09-12-08, 01:25
Υπάρχουν οι εξής δυνατότητες:



- Να συνδέσεις και τους 2 υπολογιστές στο Speedtouch, τον ένα με USB και τον άλλο με Ethernet.

.

Είνε σίγουρο όμως πως θα δουλέψει ετσι? έχω ακουσει και γιαυτό δεν είμαι σίγουρος ,πως 90% δέν γίνετε να συνδεθεί με αυτο το τρόπο στο ιντερνετ 2 pc.:hmm:

Simpleton
09-12-08, 01:37
Στις οδηγίες του 530 λένε ότι γίνεται. Υποθέτω ότι ισχύει και για πιο πρόσφατα μοντέλα.

Wyndorf, ποιό μοντέλο σου έστειλαν;

wyndorf
09-12-08, 03:03
μου εστειλαν ενα thomson speedtouch... δεν μπορω να κοιταξω ακριβως το μοντελο.θα τοο κοιταξω αυριο και θα σου πω
εχει μια θυρα ethernet και μια usb
οποτε ή με ασυρματο μοντεμ ή βαζω και το αλλο μοντεμακι που εχω στο αλλο pc και απλα δεν τα μπαινω ιντερνετ ταυτοχρονα

wyndorf
09-12-08, 13:15
συγκεκριμενα ειναι το μοντελο thomson speedtouch 536V6 ANNEX A(OVER POTS)
και η τιμη του ειναι συμφωνα με αυτους 25 ευρω

@ ADSLgr.com All rights reserved.