PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο πιθανό είναι η forthnet να δίνει την ίδια ip σε περισσότερους από ένα χρήστες?



Spyros1821
08-12-08, 15:47
Καλησπέρα! Έχω μια υποψία ότι η forthnet δίνει την ίδια ip σε παραπάνω από έναν χρήστες..
στοιχείο 1. rapidshare στο οποίο είχα να μπω καιρό, μου λέει ότι η ip μου κατεβάζει ήδη κάτι.
στοιχείο 2. DynDns μου κάνει κάτι τρελά του στυλ τη μία πάει στο site που έχω στο pc με αυτή την ip και την άλλη μου λέει ότι δεν υπάρχει ίποτα εκεί (ο firefox, opera)
Είναι λίγο ανησυχητικό...

Simpleton
08-12-08, 15:50
Δεν μπορεί να δώσει την ίδια IP σε δύο χρήστες, είναι μοναδικές.

Αν χρησιμοποιείς τη δωρεάν υπηρεσία του RS, πιστεύω ότι συνέβη το εξής:
Κάποιος κατέβαζε κάτι και είχε μια τάδε IP. Μετά αποσυνδέθηκε αυτός, συνδέθηκες εσύ και πήρες την IP που άφησε ο άλλος. Για κάποιο λόγο, το RS δεν πήρε χαμπάρι ότι η τάδε IP δεν κατεβάζει πλέον (ή δεν ενημέρωσε εγκαίρως τη λίστα του) και γι' αυτό σου έβγαλε το μήνυμα.

Spyros1821
08-12-08, 15:54
οκ ευχαριστώ!!

socstamatiou
08-12-08, 16:07
επισης σιγουρεψου οτι δεν συνδεεσαι με Proxy.

Pehlis
09-12-08, 04:47
Ειναι απιθανο 2 pc να εχουνε την ιδια ip σε 1 δικτυο, το internet στην περιπτωση σου.
για το RS μαλλον ισχυει αυτο που λεει ο Skaf

zardoz
09-12-08, 10:01
Δεν υπάρχει λόγος να το κάνει η forthnet αυτό σε σταθερή γραμμή αλλά για το IP μήν παίρνετε όρκο ;)

Ρωτήστε όσους έχουν mobile internet που "πακετάρονται" σε 16άδες πάνω στο ίδιο IP
και το σύστημα τους κάνει ΝΑΤ σε όλες τις εξερχόμενες :mad:

Εισερχόμενες συνδέσεις απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ γιατί δεν ξέρει που να τις στείλει, FTP μόνο
passive mode, dyndns/no-ip π@π@ριές, rapidshare το άλλο με τον τοτό το ξέρεις κλπ κλπ.

Cest la vie

customer
09-12-08, 12:57
Μηπως εχεις ασυρματο μοντεμ? Λεω τωρα............
ΑΚΥΡΟ, ειδα οτι εχεις ενσυρματο.........

Antre
09-12-08, 13:03
Μηπως εχεις ασυρματο μοντεμ? Λεω τωρα............


επισης σιγουρεψου οτι δεν συνδεεσαι με Proxy.

Δύο πολύ σωστές απόψεις.

Αν έχεις βάλει πχ τον proxy της forthnet σκέψου πόσοι άλλοι έχουν βάλει τον ίδιο proxy οπότε και τα site βλέπουν την ίδια ip.

Από την άλλη αν έχεις ασύρματο και δεν το χεις κλειδώσει... μπορεί να χεις γίνει χορηγός ευρυζωνικότητας της γειτονιάς σου :p οπότε και μπορεί να έτυχε κάποιος εκ των χορηγηθέντων να κατέβαζε κάτι από rapidshare ... αλλά επειδή, όπως είναι φυσικό, έχετε την ίδια ip για αυτό και σου βγάζει το μήνυμα

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...
ΑΚΥΡΟ, ειδα οτι εχεις ενσυρματο.........

Μπορεί να έχει ασύρματο switch

Spyros1821
09-12-08, 16:41
Oxi paidia oute wireless exw anoixto oute proxy apla eixa molis parei ip. Kai ap 'ot,ti fainetai kapoios prin katebaze. Na rwthsw kai kati akoma. Afou etsi grigora pou allaksa ip (ekana hard reset) phra thn ip allou pou prin katebaze kati. An auto to kati htan kati paranomo, pws tha mporouse na apodeixtei oti den to katebaza egw? Epeidh tha yphrxe log me to pot phra egw ip? Auto apla? thanx!

Antre
09-12-08, 17:47
Oxi paidia oute wireless exw anoixto oute proxy apla eixa molis parei ip. Kai ap 'ot,ti fainetai kapoios prin katebaze. Na rwthsw kai kati akoma. Afou etsi grigora pou allaksa ip (ekana hard reset) phra thn ip allou pou prin katebaze kati. An auto to kati htan kati paranomo, pws tha mporouse na apodeixtei oti den to katebaza egw? Epeidh tha yphrxe log me to pot phra egw ip? Auto apla? thanx!

Καταρχή γράφε ελληνικά, γιατί τα greeklish δεν διαβάζονται :)

Ταυτόχρονα ίδια ip δεν γίνεται... είναι σαν να λες στην ίδια καρέκλα να κάθεται και ένας άλλος... δεν γίνεται αυτό.

Τώρα το αν έτυχε να χε κάποιος αυτή την ip , αυτός να άλλαξε οπότε έγινε διαθέσιμη, εσύ να πήρες αμέσως την δικιά του και αυτός αμεσως πριν αλλάξει να κατέβαζε κάτι στο rapidshare ... λίγο τραβηγμένο μου ακούγεται και δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται.

Εγώ πιο πιθανό βρίσκω είναι να χεις κάποιο plug in download manager και οπότε κάπως να μπερδεύτηκες και να πάτησες ουσιαστικά 2 φορές να κατεβάσεις κάτι. Ή για κάποιο λόγο να σου κανε refresh η σελίδα... χάθηκε το download σου... αλλά είχες προλάβει να πατήσεις να κατέβει. Άρα η ουσιαστικά από την ip σου ξανα "ζήταγε " να κατεβάσει κάτι χωρίς να χει περάσει ο αναγκαίος χρόνος μέχρι να μπορέσεις να ξανά κατεβάσεις.

Αυτό σου γίνεται συνέχεια ή έτυχε; Γιατί σε προβληματίζει τόσο

nmavro73
09-12-08, 20:00
Oxi paidia oute wireless exw anoixto oute proxy apla eixa molis parei ip. Kai ap 'ot,ti fainetai kapoios prin katebaze. Na rwthsw kai kati akoma. Afou etsi grigora pou allaksa ip (ekana hard reset) phra thn ip allou pou prin katebaze kati. An auto to kati htan kati paranomo, pws tha mporouse na apodeixtei oti den to katebaza egw? Epeidh tha yphrxe log me to pot phra egw ip? Auto apla? thanx!

Άλλαξε το μήνυμα στα ελληνικά γιατί θα φάει στάνταρ σβήσιμο

cyberten
10-12-08, 00:41
Δεν ξέρω αν γίνεται να δίνει την ίδια ip σε 2 διαφορετικούς χρήστες, νομίζω όμως πως όχι.

DSLaManiaC
10-12-08, 00:46
Πόσο πιθανό είναι να είναι το θέμα ΑΚΥΡΟ?

Πολύ :p

Til3tSiO
10-12-08, 01:33
Πάρα πολύ...:cool:

cyberten
10-12-08, 08:35
Μήπως πρέπει κάποιος να κλείσει το νήμα;

Linus
10-12-08, 15:36
Μήπως πρέπει κάποιος να κλείσει το νήμα;

Γιατί? :hmm:

Έχει συμβεί και εμένα ακριβώς το ίδο με το Rapidshare πριν καιρό.

Antre
10-12-08, 15:47
Γιατί? :hmm:

Έχει συμβεί και εμένα ακριβώς το ίδο με το Rapidshare πριν καιρό.

Δεν παίζει. Εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να χεις ταυτόχρονα ίδια ip με άλλον... τεχνικά είναι αδύνατο.

Σίγουρα δεν ισχύει κάποιο από όσα αναφέρθησαν (πχ proxy, χορηγός ευρυζωνικότητας κλπ);

Til3tSiO
10-12-08, 16:30
Δεν παίζει. Εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να χεις ταυτόχρονα ίδια ip με άλλον... τεχνικά είναι αδύνατο.

Σίγουρα δεν ισχύει κάποιο από όσα αναφέρθησαν (πχ proxy, χορηγός ευρυζωνικότητας κλπ);


Συμφωνώ
Αν και στο rapidshare συμβαίνει συχνά , κάποιες φορές δεν ενημερώνουν την λίστα τους.

Jamesc
10-12-08, 23:00
Φίλε μήπως κλέβεις wifi από τον απέναντι??:clap:

customer
14-12-08, 23:18
Τωρα που το θυμηθηκα, στο ραπιντ εχει συμβει και σεμενα 2-3 φορες, αλλα ηταν απο κολημα των windows και του ΙΕ.

nmavro73
15-12-08, 09:55
Είπαμε για ποιο λόγο συμβαίνει.Μην τα αναμασάτε όλη την ώρα.Όταν δεν είχα λογαριασμό και άλλαζα ip για να κατεβάσω ήταν πολύ συνηθισμένο να πάρω μία που μόλις είχε κάποιος άλλος. Και επειδή υπάρχει το διάστημα αναμονής να μην μπορώ να κατεβάσω. Αλλάζεις ξανά ip ή πληρώνεις και τελείωσε. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να έχουν δύο άτομα την ίδια, βάσει ορισμού η ip διεύθυνση είναι μοναδική

@ ADSLgr.com All rights reserved.