PDA

Επιστροφή στο Forum : USRobotics bug reporting & beta testing



aesir
15-11-05, 12:47
Τους τελευταίους μήνες έχω κυνηγήσει πολύ το θέμα με τα USRobotics, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει μια "συνεργασία" την προηγούμενη εβδομάδα με στόχο την πιο γρήγορη αναφορά bugs και την επίλυση τους.

Θα πω μόνο οτι η συνεργασία είναι πιο ψηλά από το technical support, και μπορεί αν οχι να επιλύσει, τουλάχιστον να επηρεάσει τόσο το development του firmware, όσο και το ίδιο το hardware αλλά και ίσως ακόμα και τους 2 εισαγωγείς που υπάρχουν στην Ελλάδα.

Ηδη υπάρχουν beta firmware στα οποία θα έχω πρόσβαση για τις δοκιμές των bugs, και ευελπιστώ οτι μάλλον το development & deployment θα είναι πιο γρήγορο από εδώ και πέρα.

Εκτός από για τις επικείμενες αλλαγές στα firmware που θα σας αναφέρω, κάποια στιγμή θα υπάρχουν μάλλον και παρουσιάσεις προϊόντων που δεν έχουν βγει στο εμπόριο, αλλά μόνο στο site της USR.

Από κει και πέρα, ας αναφέρουμε τα bugs documented. Ενα bug πρέπει να αναπαράγεται υπό τις ίδιες συνθήκες από αρκετούς χρήστες και με τις ίδιες παραμέτρους.

Θα παρακαλούσα να μην στέλνετε email στο technical support, γιατί όπως ήδη έχετε καταλάβει οχι μόνο οι απαντήσεις δεν είναι τόσο αξιόπιστες, αλλά δεν "σπρώχνουν" το θέμα εκεί που πρέπει, και επίσης γιατί από εδώ και πέρα πολλά email θα μου τα κάνουν forward σε μένα για verification, όπως έγινε σήμερα που ένας Κύπριος χρήστης αντί να γράψει εδώ μέσα προφανώς, διάβασε το forum μας, έστειλε ένα email με links σε thread δικά μας στην USR, και η USR το έστειλε σε μένα για evaluation.

Οσοι διαβάζουν το forum, ας ακολουθήσουν την διαδικασία αυτή από εδώ και πέρα, κάτι που το θέλει και η USR φυσικά.

Τα εύκολα όπως η διόρθωση links στο site τους έγιναν ήδη. Τώρα σειρά των bugs, όπως αυτό του disconnect όταν αλλάζει η IP από τον ISP το οποίο θα κάνω report σήμερα.

Αν θέλετε να τα μαζεύουμε όλα σε αυτό το thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25406) σιγά σιγά που θα γίνει sticky , θα προτιμήσω να το κρατήσω καθαρό μόνο με σοβαρή κουβέντα πάνω στα bugs, δηλαδή offtopic, αστειάκια, ανούσια μηνύματα, ή αβάσιμα θα σβήνονται άμεσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.