PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη Router



tdc
08-12-08, 20:54
Εχω το netfaster. Αν παρω καποιο αλλο VoiP router θα φτιαξει η κατασταση?
Εχω dc καθε 5'. Βαζω το παλιο το δικο μου (δεν ειναι voip) και δεν εχει προβλημα με το ιντερνετ.
Κλειδωνω στα 8.5 dl και 0.9 up.
Downstream att 33
Μπορω να διαθεσω μεχρι 80 ευρω.
Λογικα θα πρεπει να κανω ρυθμισεις και στο voip του καινουριου ρουτερ εκτος απο το ιντερνετ.
Αν τις ξερει κανεις θα επιθυμουσα να τις γραψει εδω.
Μου ερχεται να το σπασω.. Δεν φταιει η γραμμη να τονισω.

zeta
08-12-08, 21:01
καλό voip ρουτερ δεν ξέρω αν θα βρεις με 80 ευρώ.
εκτός και συνδέσεις το τηλέφωνο με ethernet, τότε συστήνω το speetouch 585v7. Κάνει 65 ευρώ.
αλλιώς voip ειναι το speedtouch 780, πολύ καλό ρουτερ, αλλά πρέπει να κανει γύρω στα 130.Εκτός και το βρεις μεταχειρισμένο σε καλύτερη τιμή.

aa144
08-12-08, 21:39
Η κατάσταση θα φτιάξει (λέμε τώρα...) αν πας σε τηλεφωνία POTS. Τότε βάλε ότι ρούτερ θέλεις.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ζήτα να σου στείλουν ένα άλλο NetFaster.

tdc
08-12-08, 21:44
Η κατάσταση θα φτιάξει (λέμε τώρα...) αν πας σε τηλεφωνία POTS. Τότε βάλε ότι ρούτερ θέλεις.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ζήτα να σου στείλουν ένα άλλο NetFaster.

Το netfaster το εχει και ενας φιλος μου και ζητησε αντικατασταση και του εστειλαν το fritzbox.
Τωρα δεν εχει προβλημα με το ιντερνετ. Εχει προβλημα με το τηλεφωνο..:down:
POTS δεν υπαρχει απο τη HOL στη περιοχη μου. Σημερα συνδεθηκα και αυριο με κοβω να αποσυνδεομαι..

aa144
08-12-08, 21:48
Για να λειτουργήσει το τηλέφωνο σε VOIP μέχρι το CPE αν αλλάξει το ρούτερ, πρέπει να περάσουν έως 18 ώρες (εκτός αν γίνει ειδικός χειρισμός, που προφανώς δεν έγινε). Το περιστατικό δεν αφορά σε βλάβη αλλά είναι φυσιολογικό, εκτός αν πέρασαν πολλές μέρες με το ίδιο ρούτερ πάνω στη γραμμή συνεχώς και δεν λειτούργησε το τηλέφωνο.

Πάρε πρώτα ένα άλλο ρούτερ, ας είναι ΦΡΙΤΣ, και το κόβεις μεθαύριο, τι θα χάσεις;

tdc
08-12-08, 21:55
Για να λειτουργήσει το τηλέφωνο σε VOIP μέχρι το CPE αν αλλάξει το ρούτερ, πρέπει να περάσουν έως 18 ώρες (εκτός αν γίνει ειδικός χειρισμός, που προφανώς δεν έγινε). Το περιστατικό δεν αφορά σε βλάβη αλλά είναι φυσιολογικό, εκτός αν πέρασαν πολλές μέρες με το ίδιο ρούτερ πάνω στη γραμμή συνεχώς και δεν λειτούργησε το τηλέφωνο.

Πάρε πρώτα ένα άλλο ρούτερ, ας είναι ΦΡΙΤΣ, και το κόβεις μεθαύριο, τι θα χάσεις;

Εννοεις οτι μεχρι αυριο θα κανουν διορθωτικες κινησεις? Οτι σε 2-3 μερες δεν θα εχω 2 dc την ωρα αλλα 2 η 1 dc τη μερα οπως ειχα με τον ΟΤΕ? Μονο και μονο για το κοστος εφυγα απο τον ΟΤΕ ενω ημουν απολυτα προκατειλημενος για τις υπηρεσιες των εναλλακτικων εχοντας πειρα και απο προηγουμενη συνδεση με forthnet (με κοροιδευαν μηνα μηνα με το ιδιοκτητο για 8 μηνες..). Ο ΟΤΕ αν και ακριβος δεν μου εμφανισε ποτε προβλημα.

aa144
08-12-08, 21:59
Αν είχες μια ή δυο αποσυνδέσεις τη μέρα με τον ΟΤΕ, αυτό λέγεται πρόβλημα, αλλά το είχες συνηθίσει. Σε τέτοιες γραμμές αν πάμε σε μεγαλύτερη ταχύτητα το πρόβλημα μεγαλώνει, δεν εξαφανίζεται. Επίσης σε τέτοιες γραμμές αν βάλουμε VOIP μέχρι το CPE τότε όταν έχουμε αποσύνδεση θα χάνουμε και την τηλεφωνία.

Εφόσον δοκίμασες με άλλο ρούτερ και λες ότι δεν είχες πρόβλημα (για πόση ώρα; ) τότε αξίζει να δοκιμάσεις ότι δίνει η HOL (ή δανείσου αυτό που έχει ο φίλος σου ας πούμε και δώστου το NetFaster) για να δεις τι γίνεται.

Και μετά από όλα αυτά, αν έχεις πρόβλημα, γρήγορα πίσω στον ΟΤΕ.

tdc
08-12-08, 22:16
Αν είχες μια ή δυο αποσυνδέσεις τη μέρα με τον ΟΤΕ, αυτό λέγεται πρόβλημα, αλλά το είχες συνηθίσει. Σε τέτοιες γραμμές αν πάμε σε μεγαλύτερη ταχύτητα το πρόβλημα μεγαλώνει, δεν εξαφανίζεται. Επίσης σε τέτοιες γραμμές αν βάλουμε VOIP μέχρι το CPE τότε όταν έχουμε αποσύνδεση θα χάνουμε και την τηλεφωνία.

Εφόσον δοκίμασες με άλλο ρούτερ και λες ότι δεν είχες πρόβλημα (για πόση ώρα; ) τότε αξίζει να δοκιμάσεις ότι δίνει η HOL (ή δανείσου αυτό που έχει ο φίλος σου ας πούμε και δώστου το NetFaster) για να δεις τι γίνεται.

Και μετά από όλα αυτά, αν έχεις πρόβλημα, γρήγορα πίσω στον ΟΤΕ.
Μια μερα την εβδομαδα ειχα 1-2 dc. Τις υπολοιπες μερες ειχα ppp uptime 2-3 μερες...

tdc
12-12-08, 20:18
Μια μερα την εβδομαδα ειχα 1-2 dc. Τις υπολοιπες μερες ειχα ppp uptime 2-3 μερες...

Αυτη η εταιρια που ουτε καν να την ονομασω δεν θελω ειναι πιο αναξιοπιστη και απο τη Forthnet.
Απο εδω και στο εξης ποτε ξανα σε εναλλακτικο. Εχω δοκιμασει 3 (Hol, Forthnet, Tellas) και ειναι και οι 3 για τα μπαζα. Μου εστειλαν το καινουριο εξοπλισμο και ειναι ακομα πιο χαλια απο το netfaster. (Πεφτει ανα 5' το FritzBox). Με το δικο μου ρουτερ (Οχι τιποτα ποιοτικο, ενα Air-ties RT-211) δεν πεφτω ουτε με αιτηση. Μονο και μονο απο την ελειψη καλης διαχειρησης εκ μερους τους η γνωμη μου για αυτους επεσε ακομα πιο χαμηλα (Πριν τη βαλω ηταν ηδη στα χαμηλωτερα επιπεδα). Αν διναν 30 ευρω παραπανω για καθε εξοπλισμο δεν θα ειχα τετοια προβληματα και ετσι θα παρεμενα στην εταιριουλα τους αλλα προτιμουν να κλεψουν οτι μπορουν..
Να πανε να ... Αμαν πια με τους εναλλακτικους..

aa144
13-12-08, 12:54
Πράγματι σε κακές γραμμές, είναι αναμενόμενο ο ΦΡΙΤΣ να συμπεριφερθεί πολύ χειρότερα από το NetFaster.

Αν το NetFaster δεν κρατάει τη γραμμή σου, τότε μάλλον πρέπει να πας σε τηλεφωνία POTS (από όποιον πάροχο) ενώ για σταθερότητα μάλλον θέλεις πακέτο internet χαμηλής ταχύτητας (π.χ. Conn-X 1024).

tdc
16-12-08, 04:02
Πράγματι σε κακές γραμμές, είναι αναμενόμενο ο ΦΡΙΤΣ να συμπεριφερθεί πολύ χειρότερα από το NetFaster.

Αν το NetFaster δεν κρατάει τη γραμμή σου, τότε μάλλον πρέπει να πας σε τηλεφωνία POTS (από όποιον πάροχο) ενώ για σταθερότητα μάλλον θέλεις πακέτο internet χαμηλής ταχύτητας (π.χ. Conn-X 1024).

Πρεπει να πω οτι δεν το περιμενα, αλλα σαν να φτιαχνει λιγο η κατασταση.
:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.