PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσα pc έχετε συνδέσει σε μία μπρίζα ?



vagskarm
16-11-05, 14:18
Επειδή είμαι έτοιμος να παραγγείλω ένα 4200+ διπύρινο για να μπει στην παραγωγή (ελπίζω νά πάρω έγκριση από τον Υπ.Οικονομικών / την σύζυγο), να κάνω μια χαζή ερώτηση:

Ηδη από την ίδια μπρίζα παίρνουν δύο pc, μία οθόνη, ρούτερ, ασύρματο τηλ, αν βάλω και τρίτο pc θα τα τινάξει ? Απλά θέλω να προλάβω μην τυχόν και συμβεί κάτι και λείπουμε από το σπίτι.

thanks

A Hellene
16-11-05, 14:30
Θα επιβαρύνεις την πρίζα σου με άλλα 200-400W.

Τα αντέχει η παροχή της πρίζας σου; Εννοώ, τι ασφάλεια τροφοδοτεί την πρίζα σου, και τι άλλες καταναλώσεις καλύπτει παράλληλα η ίδια ασφάλεια (κάποιο Air Condition, αερόθερμο, κτλ);

vagskarm
16-11-05, 14:39
AC / αερόθερμο κλπ όχι, είναι στο σαλόνι, λογικά πρέπει να είναι 16άρα η ασφάλεια, ό,τι έχω συνδέσει στην πρίζα το έγραψα στην αρχή, τώρα μερικές φορές μπαίνει και πρέσσα σιδερώματος σε άλλη μπρίζα αλλά πρέπει να παίρνει από την ίδια ασφάλεια (ρελέ σήμερα πια).

A Hellene
16-11-05, 14:42
Το πιθανότερο είναι να μην έχεις το παραμικρό πρόβλημα.


ΥΓ. Μια που το αναφέρεις, άλλη δουλειά κάνει η ασφάλεια, και άλλη το ρελέ: Η ασφάλεία προστατεύει από βραχυκυκλώματα και το ρελέ από ηλεκτρικές διαρροές.

nickg78
16-11-05, 15:15
Όχι, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Έχω κι εχώ πάνω σε μια πρίζα στο σπίτι, συνδεμέντα: 2 UPS, 3 υπολογιστές (2 desktop, 1 laptop), 1 router, 1 switch, 2 οθόνες, 1 τηλεόραση, εκτυπωτές, scanner και διάφορα άλλα πράγματα μικρής κατανάλωσης, που δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Για πολλές ώρες της μέρας δουλεύουν όλα μαζί και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα. Όλα αυτά δεν καταναλώνουν μεγάλη ισχύ και ειδικά οι πρίζες σούκο αντέχουν πολλά βατ (και συνεπώς μεγάλη θερμοκρασία).

Η μοναδική περίπτωση όπου είχα παρατηρήσει πρόβλημα ήταν στο σπίτι ενός φίλου, ο οποίος σε μια απλή ταπεινή διπολική πρίζα είχε συνδέσει 2 αερόθερμα, φούρνους και άλλες συσκευές με καταναλώσεις πολλών χιλιάδων W. Η πρίζα είχε λιώσει από την υπερθέρμανση και το πλαστικό της κάλυμμα είχε πέσει στο πάτωμα. :p

Επομένως, αν έχεις πρίζα σούκο (προσοχή, όχι απλή πρίζα με μετατροπέα σε σούκο, αλλά πρίζα σούκο) δεν θα έχεις πρόβλημα με 3 PC. Και με απλή πρίζα ίσως να μην έχεις πρόβλημα, αλλά καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;)

nikosuoa
16-11-05, 15:35
Συνήθως μια υπάρχει ασφάλεια για ένα σύνολο από πρίζες. Μερικές φορές (ιδιαίτερα σε παλαιότερες κατασκευές) συμπεριλαμβάνονται και φώτα. Δηλαδή, και από μια άλλη πρίζα στο σαλόνι να τροφοδοτηθεί το μηχάνημα, είναι πολύ πιθανό να "πέσει" στη ίδια ασφάλεια. Στην περίπτωσή σου δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει πρόβλημα, πολύ σπάνια τα τροφοδοτικά των PC "τραβούν" την ονομαστική τους ισχύ.

Wolverine
16-11-05, 18:22
ένας πολύ απλός τρόπος για να δεις τι κάθεται πάνω στην ασφάλεια σου είναι να ανάψεις τα φώτα και ότι άλλο έχει και την παραμικρή πιθανότητα να πέφτει στην ίδια ασφάλεια και μετά να την κατεβάσεις να δεις τι θα σβήσει. είναι λίγο μπακαλίστικος τρόπος αλλά ο πιο απλός. πάντως εγώ είχα φέρει ηλεκτρολόγο και η πρίζα που είναι τα Pc είναι μόνη της σε μια ασφάλεια και με καλύτερα καλώδια.

vagskarm
17-11-05, 11:24
Τελικά εφάρμοσα την πανάρχαια τεχνική, ανέβασε/κατέβασε τα ρελέ από τον πίνακα και βρήκα ότι:

Το σαλόνι έχει μόνο τουδικιά του ασφάλεια 10άρα. Εκεί υπάρχουν: 1 τηλεόραση, 1 dvd player με 5 ηχεία (1 μπρίζα σούκο), τα 2 pc, εκτυπωτής, scanner, ρούτερ, 1 ασύρμ.τηλ, 1 οθόνη (2η μπρίζα σούκο) και τα φώτα, οι λάμπες είναι από τις καινούργιες χαμηλής κατανάλωσης.

Λογικά αφού η ασφάλεια είναι 10άρα έχουμε 10*220 = 2200 watt maximum, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν

@ ADSLgr.com All rights reserved.