PDA

Επιστροφή στο Forum : connx φοιτητικό 8mbit



Thrylos
09-12-08, 20:55
Καλησπερα, αυτη τη στιγμη ειμαι με Tellas full LLU απο αρχες Μαιου, δηλαδη ακριβως 7 μηνες. Δεν ειμαι και πολυ δυσαρεστημενος απο τη γενικη συμπεριφορα, ωστοσο οι τακτες αποσυνδεσεις ποτε δε λυθηκαν και παραμενουν. Συγχρονιζω στα 10mbit ασχετα αν το snr και attentuation επιτρεπουν αρκετα περισσοτερο (πχ 16) αλλα και τα 10 μου φαινονται μι αχαρα οταν τα πιανει...

Σκεφτομαι με το τελος του χρονου να γυρισω στον ΟΤΕ. Βεβαια δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσω το κοστος του για 24αρα + τα υπολοιπα γιατι ειναι μεγαλη η διαφορα, αλλωστε γι'αυτο πηγα στην tellas...ειναι γεγονος οτι τωρα πληρωνω 40ε το μηνα ενω για ΟΤΕ θα πληρωνα 30 (adsl) + 15 (connex talk) + 15 (line) = 60ε. και χωρις κινητα, εστω και αυτα τα 60' και εφωτερικο δωρεαν. Ωστοσο παρατηρησα οτι υπαρχει προσφορα Διοδος connex στα 8mbit την οποια μπορω να εκμεταλευτω, ειτε ως φοιτητης αλλα και απο τη μανα μου που ειναι καθηγητρια σε ΤΕΙ (μαλλον το δευτερο γιατι το πρωτο ισως δε με καλυπτει μιας και ειμαι 7ο ετος). Παλια τα Διοδος που τα ειχα κοιταξει ειχαν καλες τιμες μεν αλλα πολυ χαμηλες ταχυτητες οποτε δε με καλυπταν, αλλα τα 8mbit μου φαινονται επαρκη οταν τωρα εχω 10 και ειμαι μια χαρα...ειδικα αν βελτιωθει η αξιοπιστια. Το κοστος θα ειναι 14 ευρω λιγοτερο λογω Διοδος αρα θα ερθει στα 46ε τελικη, ποσο που δεν απεχει πολυ απο την Tellas μου τωρα, καθως και θα εχω τη δυνατοτητα για ISDN που πριν βαλω Tellas την ειχα 8 χρονια και την ειχαμε συνηθισει...μας εχει κακοφανει λιγο που δεν μπορουμε να μιλησουμε 2 ατομα ταυτοχρονα αυτη τη στιγμη...Εχω ακουσει επισης οτι βοηθαει και στην σταθεροτητα της ADSL.

Αυτο που θελω να ρωτησω κυριως ειναι αν μπορω να ενεργοποιησω connex talk στο φοιτιτικο connex, αν εχει καμια διαφορα στην ποιοτητα/ταχυτητα το connex μεσω διοδιος ή αν ειναι το ιδιο, και τι διαδικασια θα πρεπει να κανω οταν ερθει η ωρα γι να μεινω οσο λιγοτερο γινεται χωρις adsl. Ας πουμε 1 μηνα πριν λεω στην Tellas οτι θα διακοψω πανω στο χρονο, μετα κανω καμια αιτηση στον ΟΤΕ? ή πρεπει αναγκαστικα να περιμενω να διακοπει πρωτα? Με τη φορητοτητα αριθμου τι γινεται? πληρωνω κατι?

enakos
09-12-08, 22:00
παρε ενα τηλεφωνο στο 134 η πηγαινε σε ενα καταστημα της oteshop και ρωτα για σιγουρια

Thrylos
09-12-08, 23:03
μαλλον αυτο θα κανω, απλα επειδη ειναι αργα ελεγα μηπως καποιος ηξερε να μου πει απο εδω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.