PDA

Επιστροφή στο Forum : πτωση συχρονισμου

Σελίδες : [1] 2

johngialips
09-12-08, 22:44
το τελευταιο διαστημα εχει παρατηρηθει σε πολλους απο εμας που εχουμε 24αρα γραμμη το φαινομενο πτωσης της ταχυτητας συχρονισμου.καλο θα ηταν να γνωριζαμε και τα ποσοστα αυτης της πτωσης.

mmoukiou
10-12-08, 00:51
Γιά να δούμε τί ψάρια θα πιάσουμε... Προσωπικά, έπειτα από δέκα μήνες άψογης λειτουργίας και δύο σχεδόν μήνες με iptv, ο συγχρονισμός από μια μέρα κι έπειτα έχει κολλήσει στα 11mbps down/860 up... Και απάντηση για το πως συμβαίνει αυτό δεν πήρα από τον ΟΤΕ.

Tem
10-12-08, 04:40
πτώση συγχρονισμού και εδώ, στα 860 up και 15-16,5 στο down. Ολα αυτά με πολύ καλά στατιστικά αφού είμαι δίπλα στο κέντρο.

herbal
10-12-08, 15:01
Πτωση και εδω.Απο 18mbps στα 14 και στο upload απο 1023kbps στο 980.Απο το 1242 που τηλεφωνησα ακουσα την γνωστη πιπιλα.Δηλαδη μηπως το ενα μηπως το αλλο,και στο τελος κλεισαμε την κουβεντα με το ''μαλλον θα φτιαξει'' δηλαδη ξυνω τον πωπω μου και τι φαι εχει μολις σχολασω την βαρδια μου....

Chris_Nik
10-12-08, 15:11
Πτώση συγχρονισμού και εδώ απο (20-22) στα (15-18)
Για να δουμε αν μπορει ο ΟΤΕ να κανει κατι για αυτο.............?

Webrider
10-12-08, 18:17
αυτο δεν ειναι μονο στης μεγαλες ταχυτητες αλλα και στις μικρες πχ εχω 4αρα συνδεση και συνχρονιζει το μοντεμ στα 2.5 εδω και 20 μερες

mitsakleas
10-12-08, 21:52
Και σε μένα , Π. Φάληρο , 180 μ. από το DSLAM , ξεκίνησε από 20,5 -21 Mbps , σταθεροποιήθηκε στα 18-18,5 και εδώ και 1 μήνα έκανε βουτιά στα 14 !!

chosen0ne
10-12-08, 22:05
Εγώ πρώτη ημέρα ενεργοποιήσης (14/10/2008) στο conn-x είχα 19mbps, μετά ανέβηκε στα 20 και τώρα μετά το πρόβλημα στις 12 δεκεμβρίου το πανελλαδικό, έπεσα στα 19 (πάει ως 19800.....αλλά όχι συχνά).
Οότε κι εγώ ψήφισα ότι έπεσα.......αν και σε μένα είναι λίγη η διαφορά και ενδεχομένως μέχρι τόσο να άντεχε πραγματικά η γραμμή μου.... ;)

Xguru
10-12-08, 22:18
Άκυρο χάνω λεφτά!!!!! Συγχρονίζω στα 1016 αντί για 1024 άρα μου χρωστάνε περίπου 1,5 ευρώ το χρόνο. Μπορεί να πάρω το 134 να ζητήσω αποχρέωση γιατί είμαι και λίγο σπάγγος. (το 134 δωρεάν δεν είναι; )

mmoukiou
10-12-08, 22:40
Βρε παιδιά, πιστεύω πως καλό είναι να μην αρχίσουμε να λέμε για πτώσεις του 1mbps και πολύ περισσότερο για μικρότερες (ο αμέσως προηγούμενος φίλος μάλλον κανει χιούμορ), γιατί τέτοιες διαφορές είναι φυσιολογικές και δεν υποδηλώνουν απαραίτητα πρόβλημα. Το λέω αυτό για να έχουμε μια σαφή εικόνα για το τί συμβαίνει, αφού μοιαζει να υφίσταται το πρόβλημα για αρκετούς συνδρομητές του ΟΤΕ.

FuS
11-12-08, 02:43
Πτωση και εδω.Απο 18mbps στα 14 και στο upload απο 1023kbps στο 980.Απο το 1242 που τηλεφωνησα ακουσα την γνωστη πιπιλα.Δηλαδη μηπως το ενα μηπως το αλλο,και στο τελος κλεισαμε την κουβεντα με το ''μαλλον θα φτιαξει'' δηλαδη ξυνω τον πωπω μου και τι φαι εχει μολις σχολασω την βαρδια μου....

Πόσες φορές θα το ξαναπούμε ότι το 1242 ΔΕΝ έχει σχέση με συγχρονισμούς ρούτερ, βλάβες κλπ... :whistle:
Δηλαδή τι ήθελες να σου πει;; :hmm:
Έλεος πια :rtfm:

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άκυρο χάνω λεφτά!!!!! Συγχρονίζω στα 1016 αντί για 1024 άρα μου χρωστάνε περίπου 1,5 ευρώ το χρόνο. Μπορεί να πάρω το 134 να ζητήσω αποχρέωση γιατί είμαι και λίγο σπάγγος. (το 134 δωρεάν δεν είναι; )

134 και 121 είναι δωρεάν.

hel
11-12-08, 14:04
Όλοι οι πάροχοι έχουν πτώση στις ταχύτητες λόγω crosstalk.
Δεν είναι τυχαίο που στη επαρχία δεν παρατηρείται τόσο μεγάλη πτώση.
Καλό είναι αυτοί που χάνουν συγχρονισμό να δίνουν αν γίνεται διάγραμμα από το DMT tool για να διαπιστώνουμε τυχόν προβλήματα γραμμής.

mmoukiou
12-12-08, 01:23
Σωστό αυτό με το crosstalk, αλλά στην περίπτωσή μου (όπως και στου φίλου πιό πάνω που έχει πρόβλημα μετά το πανελλαδικό "μπλακάουτ") υπήρξε πτώση μέσα σε μια μέρα. Δηλαδή, συγχρόνιζα στα 17-18 και -έπειτα από μια διακοπή ρεύματος, δεν ξέρω αν έχει σχέση- έπεσα στα 11. Είκοσι μέρες τώρα τα ίδια. Δεν έχω παράπονο, ασχολήθηκαν, ήρθε και τεχνικός στην πολυκατοικία και αποκλείστηκε το να φταίει το δικό μου δίκτυο. Αλλά και μια απάντηση γιατί συμβαίνει αυτό δεν πήρα, παρά μόνο την πρόταση για υποβάθμιση στα 8 την οποία δεν την σχολιάζω καν... Προσωπικά δίνω στον ΟΤΕ μικρή περίοδο χάριτος. Σκέφτομαι σοβαρά την μετακόμιση σε άλλο πάροχο...

Georgevtr
12-12-08, 05:31
Το ανοδος,γιατι δεν υπαρχει?:rofl:

herbal
12-12-08, 08:09
Πόσες φορές θα το ξαναπούμε ότι το 1242 ΔΕΝ έχει σχέση με συγχρονισμούς ρούτερ, βλάβες κλπ... :whistle:
Δηλαδή τι ήθελες να σου πει;; :hmm:
Έλεος πια :rtfm:

Ξαναδιαβασε το post και μην βιαζεσε να φανεις ο μπαμπας του forum.Ειδες να γραφω τιποτα για βλαβη η για συγχρονισμο???.Πτωση ταχυτητας αναφερω εγω και πολυ αλλοι εδω μεσα.Που θα επρεπε να τηλεφωνησουμε???Στο 11880......Με γραμμη 4mbps που εχεις φυσικο ειναι να μην εχεις προβλημα.Ρωτα τους υπολοιπους που πληρωνουν για 24 και εχουν 13 ενω ειχαν 18-19mpbs εαν εχουν.

Και για να δεις οτι καλεσα στο σωστο νουμερο,εαν δεν ηταν αρμοδιοτητα του 1242 δεν θα μου μιλουσε ο υπάλληλος 6 λεπτα.Θα μου ελεγε τυπικα''καλεστε το 121 και δηλωστε βλαβη''απο την αρχη.

baskon
12-12-08, 08:28
Σε ολους τους παροχους στις περισσοτερες γραμμες παρατηρειται πτωση του συγχρονισμου λόγω αυξησης του αριθμου των γραμμων ADSl (crosstalking).
Ετσι ειναι το Adsl Οποτε τι να κανουμε.Μιλαω αποκλειστικα για φαινομενο crosstalking και οχι για οποιοδηποτε αλλο προβλημα υπαρχει στη γραμμη καποιου το οποιο μπορει να διορθωθει και ειναι μεμονωμενο..
Δε νομιζω οτι ειναι δυνατον αμεσα να ξαναπεραστουν παντου καινουρια καλωδια ή να μπουν οπτικες μεχρι ολα τα Καφαο..
Θα περιμενουμε λιγα(ελπιζω) χρονια ακομα ωστε να ερθει και εδω το FTTH και ελπιζω μεχρι τοτε να μη πεσει κ αλλο ο συγχρονισμος μας :whistle:

Άρης13
12-12-08, 13:32
Οπως ειπα και σε αλλο νημα, εχω κι εγω πτωση συγχρονισμου σταδιακα 1.5mbit

Chris_Nik
12-12-08, 14:09
Καλα σημερα εχουμε χασει το 50%..........
Ειμαι στα 10 απο τα 20 που ειμουν....:evil::evil:
Για να δουμε θα γινει τιποτα καλο....

herbal
12-12-08, 18:12
Μιλησα πριν απο λιγο με το 121.Ενα παληκαρι μου ειπε πως υπαρχει πρόβλημα στο δίκτυο γενικά.Μου σημειωσε τα στοιχεια και μου ειπε πως θα με ενημερωσουν οι τεχνικοι.Για να δουμε τουλαχιστον να ξερουμε τι συμβαινει.

johngialips
13-12-08, 12:46
απο χθες το βραδυ ξαναεπανηρθε η γραμμη μου στα φυσιολογικα επιπεδα που ηταν και παλια.μακαρι να κρατησει ετσι και να διορθοθει το προβλημα και σε σας.

ksipsi
13-12-08, 16:50
Όλοι οι πάροχοι έχουν πτώση στις ταχύτητες λόγω crosstalk.
Δεν είναι τυχαίο που στη επαρχία δεν παρατηρείται τόσο μεγάλη πτώση.
Καλό είναι αυτοί που χάνουν συγχρονισμό να δίνουν αν γίνεται διάγραμμα από το DMT tool για να διαπιστώνουμε τυχόν προβλήματα γραμμής.
Μην παιρνεις και ορκο. Στην επαρχια μενω και μαλιστα το ημιση της διαδρομης απο το σπιτι μου μεχρι το δσλαμ ειναι με νεα υπογεια καλωδια (τοποθετηθηκαν τελη του '90) και ομως απο τα 12-13 εχω φτασει να συγχρονιζω ακομα και στα 6.9Mbps. Το ιδια παραπονα εχω ακουσει και απο ατομα που ειναι σε ιδιοκτητο της φορθνετ στην ευρυτερη περιοχη που μενω. Οποτε αν ρωτησεις εμενα και στην επαρχια μια απο τα ιδια...

nimik
13-12-08, 17:07
Oταν εβαλα στην αρχη την 24αρα κλειδωνα στα 14+ ..κατι που το ηξερα αφου ενας τεχνικος του Οτε ειχε ερθει να μου αλλαξει ενα ελαττωματικο ρουτερ και του ειχα ζητησει να μου μετρησει την γραμμη..εκανε 2 τηλεφωνα κι αποφανθηκε οτι μεχρι 14 υπαρχει η δυνατοτητα λογω αποστασεως..
Ολα καλα ..με τον καιρο ομως επεσα στα 12-+ , κι αυτο ηταν..
Μεχρι χτες που πηρα ενα 585 v7 και ξανα ανεβηκε στα 13+,14- ...η γραμμη ζωντανεψε ξανα κι ολα οκ..!

magnuslupus
14-12-08, 13:20
Εγώ έχω χάσει περίπου 1 Mbps :down:

mmoukiou
15-12-08, 00:51
Όσο αφορά την δική μου περίπτωση, αφού κινήσανε γη και ουρανό στον ΟΤΕ (πάντως δεν έχω παράπονο, πραγματικά ασχολήθηκαν), αποφάνθηκαν πως φταίει η iptv για την τραγική πτώση του συγχρονισμού (από 19 σε 11)... Αλλιώς, λέει, δεν θα παίζει σωστά... Λες και τους είπα εγώ ποτέ πως έπαιζε άσχημα (κάτι σπασιματάκια αραιά και που, τα οποία ομολογώ πως έχουν εξαφανιστεί τώρα που "παίζω" χαμηλότερα). Η iptv τους (και με) μάρανε... Θα καλέσω στο 134 να δω πως και αν μπορώ να το κόψω... Αν και έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου και φοβάμαι μήπως και χωρίς την iptv δεν δω την ταχύτητά μου να πιάνει τα παλιά νούμερα.

FuS
15-12-08, 01:10
Ξαναδιαβασε το post και μην βιαζεσε να φανεις ο μπαμπας του forum.Ειδες να γραφω τιποτα για βλαβη η για συγχρονισμο???.Πτωση ταχυτητας αναφερω εγω και πολυ αλλοι εδω μεσα.Που θα επρεπε να τηλεφωνησουμε???Στο 11880......Με γραμμη 4mbps που εχεις φυσικο ειναι να μην εχεις προβλημα.Ρωτα τους υπολοιπους που πληρωνουν για 24 και εχουν 13 ενω ειχαν 18-19mpbs εαν εχουν.

Και για να δεις οτι καλεσα στο σωστο νουμερο,εαν δεν ηταν αρμοδιοτητα του 1242 δεν θα μου μιλουσε ο υπάλληλος 6 λεπτα.Θα μου ελεγε τυπικα''καλεστε το 121 και δηλωστε βλαβη''απο την αρχη.

Για πτώση ταχύτητας επικοινωνείς με το 121 :whistle:
Το 1242 είναι για παραμετροποίση και ρυθμίσεις router. Help desk είναι.
Μάθε πρώτα που πρέπει να καλείς ;) και ύστερα άρχισε τις ειρωνίες (περί 11880).

Δεν έχω μόνο γραμμή 4 mbps.
Έχω μια 1 mbps, μία 4 mbps, δύο 24άρες όλες αυτές conn-x, μια 24άρα forthnet και μια 6άρα hol οπότε μην είσαι προπέτης ;)

Και δεν το παίζω μπαμπάς κανενός (ούτε του forum) φιλαράκο.
Και κούλαρε ;) θα λεγα.

(ο υπάλληλος κάθισε μάλλον από καθαρό φιλότιμο. Μην το παρεξηγείς αυτό)
(και ευχαριστώ να λες που δεν στο έκλεισε)
(στο 121 έπρεπε να καλέσεις)

herbal
15-12-08, 09:01
Για πτώση ταχύτητας επικοινωνείς με το 121 :whistle:
Το 1242 είναι για παραμετροποίση και ρυθμίσεις router. Help desk είναι.
Μάθε πρώτα που πρέπει να καλείς ;) και ύστερα άρχισε τις ειρωνίες (περί 11880).

Δεν έχω μόνο γραμμή 4 mbps.
Έχω μια 1 mbps, μία 4 mbps, δύο 24άρες όλες αυτές conn-x, μια 24άρα forthnet και μια 6άρα hol οπότε μην είσαι προπέτης ;)

Και δεν το παίζω μπαμπάς κανενός (ούτε του forum) φιλαράκο.
Και κούλαρε ;) θα λεγα.

(ο υπάλληλος κάθισε μάλλον από καθαρό φιλότιμο. Μην το παρεξηγείς αυτό)
(και ευχαριστώ να λες που δεν στο έκλεισε)
(στο 121 έπρεπε να καλέσεις)

Καλα εντάξει.Αστο καλύτερα.....Ανέφερα οτι εχεις γραμμή 4mpbs για να σου πω οτι δεν βλεπεις προβλημα λογω της ταχυτητας που εχεις,και εσυ απαντας οτι εχεις 6 γραμμες,λες και σε ειπα φτωχό.Να τις χαιρεσαι τις 6 γραμμες........Απο εκει να καταλαβετε περι τινος προκειται και για επιπεδο σκεψης......

FuS
15-12-08, 19:02
Καλα εντάξει.Αστο καλύτερα.....Ανέφερα οτι εχεις γραμμή 4mpbs για να σου πω οτι δεν βλεπεις προβλημα λογω της ταχυτητας που εχεις,και εσυ απαντας οτι εχεις 6 γραμμες,λες και σε ειπα φτωχό.Να τις χαιρεσαι τις 6 γραμμες........Απο εκει να καταλαβετε περι τινος προκειται και για επιπεδο σκεψης......

Όσον αφορά στο Conn-x, στην μία από τις 24άρες, ναι, έχω πτώση συγχρονισμού κοντά 3 mbps (από 18 σε 15) και στην άλλη όχι (είναι στα 16 περίπου).
Τέσπα, ανέφερα τις συνδέσεις για να σου πω ότι μην κρίνεις πάντα βλέποντας το avatar, αυτό ήθελα να πω.
Το γιατί έχω 6 γραμμές, αν και προφανές μάλλον, είναι δικό μου θέμα.

Το θέμα είναι είναι ότι ξεκίνησα και σου είπα απλά ότι δεν ασχολείσαι με 1242 για αυτά αλλά με 121 και εσύ ξεκίνησες να λες τα δικά σου. Θες να το καταλάβεις, δε θες, πρόβλημα σου, άλλωστε το επίπεδο σκέψης μου είναι πολύ χαμηλό για να μπορέσω να στο εξηγήσω περαιτέρω.

Το θέμα λήγει εδώ και δεν θα υπάρξει συνέχεια.

herbal
17-12-08, 13:28
Ξαναδήλωσα βλάβη αφου δεν εχει γίνει απολύτως τίποτα με την πρωτη δηλωση.Υποπτευομαι και εγω οτι οι ταχυτητες πεσανε λογω του Conx-Tv.Το θέμα ειναι γιατι γινεται αυτο και σε αυτους που δεν εχουν η δεν θα βαλουν Conx-Tv.Ειμασταν μια χαρα μεχρι τωρα και πανω στον χρονο αρχιζουν τα παρατραγουδα:whistle:

hel
17-12-08, 14:32
Μην παιρνεις και ορκο. Στην επαρχια μενω και μαλιστα το ημιση της διαδρομης απο το σπιτι μου μεχρι το δσλαμ ειναι με νεα υπογεια καλωδια (τοποθετηθηκαν τελη του '90) και ομως απο τα 12-13 εχω φτασει να συγχρονιζω ακομα και στα 6.9Mbps. Το ιδια παραπονα εχω ακουσει και απο ατομα που ειναι σε ιδιοκτητο της φορθνετ στην ευρυτερη περιοχη που μενω. Οποτε αν ρωτησεις εμενα και στην επαρχια μια απο τα ιδια...

Διάγραμμα από το DMT tool ?

Θα το ξαναπώ .
Αν θέλουν να μειώσουν το φόρτο του δικτύου τους οι providers κάνουν TS με διάφορους τρόπους. Το έχουμε δει στο παρελθόν στον ΟΤΕ αποδεδειγμένα.
Από κει και πέρα είναι πολύ εύκολο να διαπιστώσουμε τυχόν μειώσεις στην ταχύτητα συγχρονισμού παρατηρώντας αύξηση του snr margin, από την μεριά του παρόχου.

herbal
22-12-08, 13:02
Το πρόβλημα τελικά λύθηκε σήμερα το πρωι με την επισκεψη τεχνικου στην πολυκατοικια και στο σπιτι.Μου ανεφερε οτι με αλλαξε δικτυο.Το προβλημα αποκατασταθηκε πληρως.

Ομολογω οτι με εξεπληξε η ευγενια και η φιλική διαθεση του ανθρωπου αυτου,καθως και η αμεση επεμβαση.Μπραβο στον ΟΤΕ και στον συγκεκριμενο τεχνικο του ΟΤΕ Κατερινης,οχι μονο γιατι λυθηκε το προβλημα,αλλα για την ευγενια και τον τροπο του.:oneup::oneup:

syllom
22-12-08, 21:39
Αλοιμονο σε μας με τις 2αρες,μεγαλο πληγμα να κατεβαζεις με 1,5ΜΒ κ να πεσεις στα 800ΚΒ.....

LOUKAS32
22-12-08, 21:49
γεια σας.

ειχα 22000

επεσα στα 19000

επειτα στα 17000
πλεων στα 5 εως και 10000.

παρακαλω χελπ με!

hel
26-12-08, 17:00
Bγάλε ένα διάγραμμα από το DMT tool.

LOUKAS32
26-12-08, 17:08
δυστιχος ...δεν γνωριζω

hel
27-12-08, 02:17
Βάλε το DMT tool της υπογραφής μου, θα βρεις την έκδοση που κάνει για το ST 585 , και μετά το τρέχεις και πατάς connect. Σου δίνει 2 φάσματα και παίρνεις screenshot από το πρόγραμμα και το ανεβάζεις εδώ.

LOUKAS32
27-12-08, 11:31
νασε καλα μαν, θα το κανω.....ενημερωνο συντομως
update

δεν δουλευει , λεει το 7.4.2 firmware δεν συνεργαζετε

fbispdy0
29-12-08, 04:59
ρε παιδία και εγώ όταν έκανα την 24αρα τον περασμένο Ιούνιο ξεκίνησα με 19.5 Mbps/982kbps.Ξαφνικά τον Αύγουστο πέφτει στα 15 και κάτι χωρίς λόγο...βλέποντας την σελίδα του Ρουτερ(philips 5722)είδα ότι έβγαζε fast path CRC errors....περιττό να σας πω ότι αφού πήρα και το έδωσα βλάβη(ακόμα να με πάρουν τηλέφωνο)τουλάχιστον έχει σταθεροποιηθεί στα 16667/927 και Noise Margin Up 9 dB,Down 9 dB και Attenuation Up 8dB,Down 19 dB........αλλά κανονικά πρέπει να ζητήσουμε τα λεφτά μας πίσω γιατί αφού πληρώνω 24αρα πρέπει να έχω 24αρα και όχι 16αρα....αλλά απο που να βρείς το δίκιο σου....

hel
29-12-08, 10:01
νασε καλα μαν, θα το κανω.....ενημερωνο συντομως
update

δεν δουλευει , λεει το 7.4.2 firmware δεν συνεργαζετε

Για κοίτα το http://www.dslreports.com/forum/r18736238-OrbMT-Modem-Tool μήπως δουλεύει αυτό.

LOUKAS32
29-12-08, 12:50
OK ευχαριστω μολις παω σπιτι το δοκιμαζω.

ralliboy
29-12-08, 14:01
Δεν ξερω τι να απαντησω παλι εγω.... Απο την μια οταν πρωτο εβαλα 24αρα ειχα κατι απιστευτα στατιστικα και download 21-22 κλειδωμα και 2150-2300 κατεβασμα.Αυτο κρατησε 10 μερες. ενα βραδυ (ενω ημουν στο νετ) αποσυχρονιζει για 5 περιπου λεπτα και απο τοτε απο 21-22 και 1023 καρφωτα ειμαι στ 19000-19400 και 980 με 990 με αναλογη πτωση σε κατεβασματα.ΠΡΟΣ θΕΟΥ δεν παραπονιεμαι αλλα δεν καταλαβαινω γιατι εγινε αυτο.Σιγουρα δεν ειναι θεμα crosstalk ουτε καλωδιων ουτε τιποτα Αν δεν ημουν on line την ωρα του (πειραγματος ) θα αφηνα ολα τα ενδοχομενα ανοικτα.Επειδη το ειδα να γινεται σε λιγα λεπτα αυτο με τα ιδια μου τα ματια πιστευω πως παιζει καποιο πειραγμα.Ισως να εχει να κανει με το οτι ετοιμαζαν τα dslam gia IPTV.Απο τοτε εχουν περασει 3 μηνες και ειμαι καρφωμενος στα στατιστικα που ανεφερα παραπανω.οποτε ...μαλλον (καλοπροαιρετα) :P θα ψηφισω πως ειμαι σταθερος.:oneup:

tugito
29-12-08, 19:29
ξεκίνησε από 20,5 -21 Mbps , σταθεροποιήθηκε στα 18-18,5. Εδώ και 2 μήνες περίπου αυτό, πριν ένα μήνα ηταν στα 19-19,5 και τώρα όπως είπα 18-18,5.
Ψήφισα ότι υπήρξε πτώση ταχύτητας γιατι αυτο ρωταγε το γκάλοπ, δεν διευκρίνησε αν αφορά μικρή η μεγάλη πτώση. Νομίζω πάντως ότι ειναι φυσικό να έχει πτώση, έχει να κάνει με απειρους παράγοντας, crosstalk, χαλκός, καλωδίωση, παλιές εγκαταστάσεις και πάει λέγοντας. Και φυσικά θεωρώ αρρώστεια επειδή πριν κατέβαζε με 2,1mb/sec και τώρα με 2mb/sec να το θεωρήσω πρόβλημα. Ελεος.. (ασχετο, γενικώς το λέω για καποιους που το θεωρουν πρόβλημα και κάνουν και καταγγελίες.. τα χω ζήσει).

hel
02-01-09, 10:55
Δεν ξερω τι να απαντησω παλι εγω.... Απο την μια οταν πρωτο εβαλα 24αρα ειχα κατι απιστευτα στατιστικα και download 21-22 κλειδωμα και 2150-2300 κατεβασμα.Αυτο κρατησε 10 μερες. ενα βραδυ (ενω ημουν στο νετ) αποσυχρονιζει για 5 περιπου λεπτα και απο τοτε απο 21-22 και 1023 καρφωτα ειμαι στ 19000-19400 και 980 με 990 με αναλογη πτωση σε κατεβασματα.ΠΡΟΣ θΕΟΥ δεν παραπονιεμαι αλλα δεν καταλαβαινω γιατι εγινε αυτο.Σιγουρα δεν ειναι θεμα crosstalk ουτε καλωδιων ουτε τιποτα Αν δεν ημουν on line την ωρα του (πειραγματος ) θα αφηνα ολα τα ενδοχομενα ανοικτα.Επειδη το ειδα να γινεται σε λιγα λεπτα αυτο με τα ιδια μου τα ματια πιστευω πως παιζει καποιο πειραγμα.Ισως να εχει να κανει με το οτι ετοιμαζαν τα dslam gia IPTV.Απο τοτε εχουν περασει 3 μηνες και ειμαι καρφωμενος στα στατιστικα που ανεφερα παραπανω.οποτε ...μαλλον (καλοπροαιρετα) :P θα ψηφισω πως ειμαι σταθερος.:oneup:

Το attentuation σου πόσο είναι;

ralliboy
02-01-09, 13:46
Φιλε hel Το ΑΤΤ δεν εχει σχεση και θα σου εξηγησω αμεσως το γιατι !!!! Στο σπιτι μου ειναι μονοκατοικια εχω 2 γραμμες η μια ειναι ΧΟΛ διπλοπαιχνιδη :p και η αλλη ΟΤΕ κονεξατη.Το κεντρο οπως καταλαβαινεις ειναι το ιδιο. το μονο που αλλαζει στις δυο γραμμες ειναι το φυσικο μεσο.Αλλο καλωδιο εχει η ΧΟΛ, ερχεται παρεα με το ζευγος του ξαδελφου μου που μενει διπλα και ειναι 4νετ διπλοπαιχνιδη, και μονη της η γραμμη του ΟΤΕ . Το ΑΤΤ της ΧΟΛ αλλα ΚΑΙ της 4ΝΕΤ ειναι καρφωμενο στα 16,5 Του ΟΤΕ απο καταβολης γραμμης μεχρι πριν 2 μηνες το ΑΤΤ ηταν .....31 !!!! Πραγμα σιγουρα ψευδες. Η αποσταση απο το κεντρο ειναι σκαρτα 500-600 μετρα. Εχω κρατησει screenshots για του λογου το αληθες που δειχνουν το απολυτα παραδοξο να κλειδωνω στο Θεο και να εχω ΑΤΤ ..σχεδον στο διαολο !!! :p. Φαντασου πως θεμα ασταθειας γραμμων δεν υπαρχει με τιποτα αφου τις πρωτες μερες ειχα πειραξει με dmt tool το snr και με θορυβο 5.5-6 και κλειδωμα στα 23500 !!!!! ημουν χωρις αποσυνδεση περρισοτερο απο μερα! Ακομα και τωρα ριχνοντας το snr στο χαμηλοτερο 3,6-4 μενει 2-3 μερες χωρις
αποσυνδεση , αλλα τωρα πιανω μεχρι 22700 το πολυ.Προφανως υπηρχε καποιο θεμα βραχυκυκλωματος που εδινε τετοιο κουλο ΑΤΤ χωρις ομως να χαλαει το κλειδωμα μου η τα κατεβασματα μου..Εδω και δυο μηνες σε ασχετη απο την μικροπτωση στιγμη εφτιαξε μυστηριωδως στα σωστα επιπεδα 17-17.5. ΗΘΙΚΟΝ ,και μη, ΔΙΔΑΓΜΑ!!!. ΠΥΡ ΓΥΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ και ΑΤΤΕΝUATION ... ΜΗΝ ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ !!!! :lol: ....εννοειται πως για το ΑΤΤ εγινε δοκιμη μα σαφως πανω απο 1 ρουτερ ...4 .. με σχεδον πανομοιοτυπα αποτελεσματα.

JoeBar
02-01-09, 14:13
Και εμένα στην τωρινή γραμμή που έχω (ενεργοποίηση τον Μάρτιο του '08), είχα ταχύτητες στα 21kbps σταθερά μέχρι τον Αύγουστο. Από εκεί και πέρα η ταχύτητα άρχισε σταδιακά να μειώνεται. Οπού σήμερα έχει φτάσει στα 17-18kbps και διακυμαίνεται ανάλογα με τα κέφια της.
Το έχω δηλώσει 2 φορές βλάβη στον ΟΤΕ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Την τελευταία φορά μάλιστα μίλησα και με τεχνικό ο οποίος δεν μπόρεσε, προφανώς, να μου δώσει μια απάντηση. Το αφήσαμε στο "ξαναδηλώστε βλάβη για να περάσουν τεχνικοί", αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα λόγω φόρου εργασίας.

Shadowjump
05-01-09, 22:03
Απο 16-16.5 εχω πεσει στα 9.5-10 μετα το καλοκαιρι. Κατι παραξενο γινεται στον ΟΤΕ μου φαινεται...

epiroth
06-01-09, 03:13
Πριν από 2-3 βδομάδες είχα τακτικά πολλές πτώσεις συγχρονισμού ημερισίως. Τώρα τελευταία έχει στρώσει και αποσυνδέεται σπάνια. :whistle:

manicpanic
06-01-09, 06:38
Βάλε το DMT tool της υπογραφής μου, θα βρεις την έκδοση που κάνει για το ST 585 , και μετά το τρέχεις και πατάς connect. Σου δίνει 2 φάσματα και παίρνεις screenshot από το πρόγραμμα και το ανεβάζεις εδώ.

μηπως υπαρχει κατι αναλογο για linksys wag 300n?

hel
06-01-09, 12:11
Όχι. Μόνο αυτά που έχει στο link.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πριν από 2-3 βδομάδες είχα τακτικά πολλές πτώσεις συγχρονισμού ημερισίως. Τώρα τελευταία έχει στρώσει και αποσυνδέεται σπάνια. :whistle:

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην αύξηση του snr λόγω λιγότερων adsl συνδέσεων.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 24 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φιλε hel Το ΑΤΤ δεν εχει σχεση και θα σου εξηγησω αμεσως το γιατι !!!! Στο σπιτι μου ειναι μονοκατοικια εχω 2 γραμμες η μια ειναι ΧΟΛ διπλοπαιχνιδη :p και η αλλη ΟΤΕ κονεξατη.Το κεντρο οπως καταλαβαινεις ειναι το ιδιο. το μονο που αλλαζει στις δυο γραμμες ειναι το φυσικο μεσο.Αλλο καλωδιο εχει η ΧΟΛ, ερχεται παρεα με το ζευγος του ξαδελφου μου που μενει διπλα και ειναι 4νετ διπλοπαιχνιδη, και μονη της η γραμμη του ΟΤΕ . Το ΑΤΤ της ΧΟΛ αλλα ΚΑΙ της 4ΝΕΤ ειναι καρφωμενο στα 16,5 Του ΟΤΕ απο καταβολης γραμμης μεχρι πριν 2 μηνες το ΑΤΤ ηταν .....31 !!!! Πραγμα σιγουρα ψευδες. Η αποσταση απο το κεντρο ειναι σκαρτα 500-600 μετρα. Εχω κρατησει screenshots για του λογου το αληθες που δειχνουν το απολυτα παραδοξο να κλειδωνω στο Θεο και να εχω ΑΤΤ ..σχεδον στο διαολο !!! :p. Φαντασου πως θεμα ασταθειας γραμμων δεν υπαρχει με τιποτα αφου τις πρωτες μερες ειχα πειραξει με dmt tool το snr και με θορυβο 5.5-6 και κλειδωμα στα 23500 !!!!! ημουν χωρις αποσυνδεση περρισοτερο απο μερα! Ακομα και τωρα ριχνοντας το snr στο χαμηλοτερο 3,6-4 μενει 2-3 μερες χωρις
αποσυνδεση , αλλα τωρα πιανω μεχρι 22700 το πολυ.Προφανως υπηρχε καποιο θεμα βραχυκυκλωματος που εδινε τετοιο κουλο ΑΤΤ χωρις ομως να χαλαει το κλειδωμα μου η τα κατεβασματα μου..Εδω και δυο μηνες σε ασχετη απο την μικροπτωση στιγμη εφτιαξε μυστηριωδως στα σωστα επιπεδα 17-17.5. ΗΘΙΚΟΝ ,και μη, ΔΙΔΑΓΜΑ!!!. ΠΥΡ ΓΥΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ και ΑΤΤΕΝUATION ... ΜΗΝ ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ !!!! :lol: ....εννοειται πως για το ΑΤΤ εγινε δοκιμη μα σαφως πανω απο 1 ρουτερ ...4 .. με σχεδον πανομοιοτυπα αποτελεσματα.

Είναι πολύ πιθανό να είναι bug του web interface του ρούτερ.
Αν το είχες δει και από το ρούτερ και από το dmt θα ξέραμε.
Εδώ στα baudtec η ταχύτητα είναι λάθος πολλές φορές.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και εμένα στην τωρινή γραμμή που έχω (ενεργοποίηση τον Μάρτιο του '08), είχα ταχύτητες στα 21kbps σταθερά μέχρι τον Αύγουστο. Από εκεί και πέρα η ταχύτητα άρχισε σταδιακά να μειώνεται. Οπού σήμερα έχει φτάσει στα 17-18kbps και διακυμαίνεται ανάλογα με τα κέφια της.
Το έχω δηλώσει 2 φορές βλάβη στον ΟΤΕ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Την τελευταία φορά μάλιστα μίλησα και με τεχνικό ο οποίος δεν μπόρεσε, προφανώς, να μου δώσει μια απάντηση. Το αφήσαμε στο "ξαναδηλώστε βλάβη για να περάσουν τεχνικοί", αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα λόγω φόρου εργασίας.

Ακριβώς γι αυτό λέω ότι η ΤΥ του ΟΤΕ δεν διαφέρει ιδιαίτερα από άλλους παρόχους.
Δεν ασχολούνται με τέτοια προβλήματα.
Κανονικά πρέπει να έρθουν στο διαμέρισμα με analyser και να πάρουν μετρήσεις.

emeliss
06-01-09, 12:58
Ακριβώς γι αυτό λέω ότι η ΤΥ του ΟΤΕ δεν διαφέρει ιδιαίτερα από άλλους παρόχους.
Δεν ασχολούνται με τέτοια προβλήματα.
Κανονικά πρέπει να έρθουν στο διαμέρισμα με analyser και να πάρουν μετρήσεις.
Εσύ δηλαδή θεωρείς πρόβλημα που από 21 Mbps συγχρονίζει στα 18Mbps;

Γιατί αυτό εννοεί κατά 99% ο φίλος όταν λέει για "ταχύτητες στα 21kbps...όπου σήμερα έχει φτάσει στα 17-18kbps".

Μήπως να γυρίσουμε στα βασικά "τι είναι το adsl, τι περιορισμούς έχει ως τεχνολογία και πως θα λύσουμε τα πραγματικά προβλήματα";

Erazer
06-01-09, 13:33
Εχω και εγω προβλημα με μεγαλη πτωση συχρονισμου(περιπου 4 Mbps πτωση) . Υπαρχει καποιο προγραμμα να δοκιμασω την γραμμη μου γιατι νομιζω οτι 14-15 mbps ειναι λιγο για αποσταση 1.5 χιλιομετρων απο το κεντρο του ΟΤΕ και πολλες φορες αποσυχpoνιζει με snr 9+

@ ADSLgr.com All rights reserved.