PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή στον ΟΤΕ και στις καλές ταχύτητες που είχα



Zer0c00L
09-12-08, 23:51
Επέστρεψα και εγώ στον ΟΤΕ επιτέλους μετά από 10 μέρες χωρίς ιντερνετ σπίτι όλα καλά

λοιπόν σύνδεση Conn-X 8192/384 περιοχη παγκρατι (210-760ΧΧΧΧ)

ATT 4-9 (το 4 το εχω στην κεντρικη πριζα αλλα λογω καλωδιου-αποστασης απο το δωματιο γινεται 9)
SNR 18-20 (το 18 το εχω στην κεντρικη πριζα επισης)

καλά pings
καλό download

ολα μια χαρά

η μονη βλακεια που κανανε απο βιασυνη για την ενεργοποιηση ηταν το (ονομα χρηστη) username το οποιο με ενα ΦΑΞ και θα αλλαξει απο αυριο.

Υ.Σ μια ερώτηση στο BAUDTEC T263R1U πως κανεις PORT FORWARD (torrent) εκτος του NAT (Virtual Server ανοιγεις πουθενα αλλου τα PORTS)???

Υ.Σ1 το Speedtouch 530iV4 τελικα συγχρονισε ως ADSL 1 στα 8192/384 και οχι ως ADSL2+ (plus) που συγχρονιζει το BAUDTEC το οποιο εχω συνδεσει μέχρι να αγορασω στις γιορτες το ZYXEL η μου δωσουν το 585iV7 απο φιλο μεσα στον ΟΤΕ (που δεν το θελει)


καλη σας συνεχεια.

FuS
09-12-08, 23:57
Χαίρομαι που σου πάνε όλα καλά :)

Δεν κάνανε βλακεία με το username απλά άλλαξε η πολιτική και πλέον δίνουν username/pass και ο χρήστης έχει την δυνατότητα να αλλάξει το username μία φορά. Και φυσικά και το password, όπως ίσχυε.
Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ καλά, οπότε σου ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων :)

(τώρα είδα το edit που έκανες)

Το speedtouch 530iv4 παίζει έως 8 mbps (αλλά αν κατεβάσεις το τελευταίο firmware νομίζω πως θα παίζει κανονικά)
To 536iv6 πάιζει έως 24.

Zer0c00L
10-12-08, 00:05
Χαίρομαι που σου πάνε όλα καλά :)

Δεν κάνανε βλακεία με το username απλά άλλαξε η πολιτική και πλέον δίνουν username/pass και ο χρήστης έχει την δυνατότητα να αλλάξει το username μία φορά. Και φυσικά και το password, όπως ίσχυε.
Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ καλά, οπότε σου ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων :)

(τώρα είδα το edit που έκανες)

Το speedtouch 530iv4 παίζει έως 8 mbps.
To 536iv6 πάιζει έως 24.

λοιπον το λαθος ηταν οτι επρεπε να κοψουν απο τον κωδικο πελατη τα ονοματα χρηστη που τους ειχα ζητησει (δεν το εκαναν απο βιασυνη) δεν πειραζει ομως αλλαξε με ενα ΦΑΞ και αυριο θα εχω το ονομα χρηστη που ειχα απο τοτε που εχω βαλει ΟΤΕ εδω και πολλα χρονια (ποσα SPAM αραγε εχουν να ερθουν...???)

οσο αφορα τα ρουτερ το 530i Version 4 λεγανε οτι ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ (αλλα τους εβγαλε ψευτες και συγχρονισε σε ADSL)

το καλο που θελω αν τελικα το δωσει ο ΟΤΕτζης φιλος ειναι το νεο 585i Version 7 αλλιως θα μου δωσει το 536i Version 6

τα χριστουγεννα βεβαια θα αγορασω το ZYXEL και θα τελειωσει η ιστορια.

(ασχετο κατεβαζει απο τορρεντ αυτη την στιγμη που μιλαμε 850-900Kb/s καλα δεν ειμαι?)

με ρωτησε ο ΟΤΕτζης απο το 1242 οταν ακουσε το ATT 4 μου λεει ? 250μ του λεω ναι αλλα αν βαλεις καμποσα μετρα καλωδιο γινεται 9 μου λεει καλα δεν ειναι του λεω ναι απο την στιγμη που το SNR 18-20 χεχεχε τον κουφανα τον ανθρωπο αλλα φιλε μου αψογη εξυπηρετηση εχω να πω.

spartacus
10-12-08, 00:05
έφυγες από το μπακάλικο και βρήκες την ψυχική σου ηρεμία:oneup:, εγώ πάντως ησύχασα:)
τα speedtouch ειναι σκυλιά, προτίμησέ τα

Zer0c00L
10-12-08, 00:10
έφυγες από το μπακάλικο και βρήκες την ψυχική σου ηρεμία:oneup:, εγώ πάντως ησύχασα:)

ενταξει δεν θελω να εκφερω γνωμη για παλιοτερο παροχο (εγινε - περασε)

περιμενω λογαριασμο απο αυτους με κατι πιστωσεις οσο για τον ΟΤΕ ξερω και τι θα πληρωσω στον λογαριασμο που θα ερθει και ειναι και το αναμενομενο βεβαια.

υποψην αν θελει καποιος το 585 over PSTN και μενει ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΒΥΡΩΝΑ ας ριξει μια ματια στο OTESHOP ΥΜΗΤΤΟΥ 83 εχει δυο κομματια απουλητα σε πακετο CONN-X ετσι μου ειπε ο τυπος εκει.

andreasermones
10-12-08, 00:21
και καλα εκανες φιλε ελπιζω να πανε ολα καλα απο δω και περα....μια χαρα εισαι ταχυτητα παντως κοντα στα ορια της 8 αρας...

ariadgr
10-12-08, 00:25
Επέστρεψα και εγώ στον ΟΤΕ επιτέλους μετά από 10 μέρες χωρίς ιντερνετ σπίτι όλα καλά

Σε τι οφειλόταν η 10ημερη διακοπή; :hmm:

Zer0c00L
10-12-08, 00:37
οπως ειναι γνωστο ημουν ΝΕΤΟΝΕ οπου έληξε το συμβολαιο μου στις 06/11/2008
στις 07/11/2008 εκανα αιτηση στον OTESHOP στην περιοχη μου (υμηττου 83) για μεταφορα απο αλλο παροχο και φορητοτητα η οποια εγινε ως τηλεφωνια ISDN στις 28/11/2008 και 01/12/2008 εγινε αυτοματα η αιτηση για CONN-X + CONN-X Talk το οποιο σημερα πλεον ειναι ενεργο.

(απαντηση απο το 134 ειναι οτι αυτο το χρονικο διαστημα προβλεπεται απο την πολιτικη της εταιρειας) και υπηρχε και η σχετικη καθυστερηση μεχρι να δει η ΝΕΤΟΝΕ οτι οντως τους πληρωσα τον λογαριασμο που περιλαμβανει τον 11/2008.

@ALL

8192/384 ζητησα
συμφωνα με ολα τα τεστ που εκανα και με το φουκαριαρικο το speedtouch (γιατι το baudtec) δεν του εχω εμπιστοσυνη και τοσο αυτα πηρα βαση ATT/SNR (αν και τρομαξα γιατι λεω ρε απο 4 σε 9 αλλα διαπιστωσα μετα τι φταιει αρα μικρο το κακο) οσο αφορα τον λογο που την εβαλα ειναι για να ΠΑΙΖΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕΡΒΕΡ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (AMERICAS ARMY ξερετε ειναι FREE FPS) ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ PING 40-60ms και οχι να ειμαι στοχος ακινητος και να κανω ενα αξιοπρεπες DOWNLOAD (το οποιο κανω τωρα που μιλαμε και ειναι ολα σταθερα εβαλα επιτελους και το MRTG Traffic Monitor και αλλα πραγματα που ηθελα για την δουλεια μου και ολα δουλευουν ρολοι.

υποψιν ασχετα οτι η γραμμη ειναι ΟΤΕ (δοκιμασα συνδεσεις φιλων απο αλλους παροχους (SHARED) και η γραμμη βγαζει τα ιδια σε ολους με πολυ μικρες διαφορες οπου βεβαια 2048/4096/8182 γιατι δεν ειχαν ολοι 8 οι φιλοι (τωρα ειμαι με HOL με μια 2048)

FuS
10-12-08, 00:38
Τώρα κατάλαβα τι συνέβη αλλά πράγματι διορθώνεται με ένα fax :)
(λάθος τους βέβαια)

Το 530iv4 σου είπε ότι δεν συγχρονίζει γιατί τέτοια ενημέρωση έχουν από μέσα (απ' όσο γνωρίζω και με μια πολύ μικρή επιφύλαξη) ;)
(αλλά έχω παίξει σε 24άρα -συγχρονισμός στα 19800 kbps- με 530v4, βάζοντας το τελευταίο firmware)

Όπως λέει και ο spartacus παραπάνω, το 585v7 είναι σταθερό ρούτερ και σκυλί αν και εγώ θα χρησιμοποιούσα το Zyxel (εντάξει τα γουστάρω πολύ, είναι γεγονός :) )

Η εξυπηρέτηση γενικά πάει καλά (το 1242 σηκώνει πολύ βελτίωση) και είναι να μην μπλέξεις. Διότι αν μπλέξεις... :hmm:
Έχω βάλει διάφορες συνδέσεις conn-x σε διαφορετικές γραμμές και περιοχές. Όλες δούλευαν από πολύ ικανοποιητικά έως πάρα πολύ καλά πλην μία σύνδεση που μου είχαν βγάλει την ψυχή.
Στην σύνδεση που γράφω αριστερά (κάτω από το avatar), 3 χρόνια δεν έχω καλέσει ποτέ το 121 ή άλλη υπηρεσία. Δουλεύει καμπάνα :) (φυσικά δεν ήταν πάντα 4άρα)

Και στο 1242 πάντως είναι και λίγο το που θα τύχεις.

ariadgr
10-12-08, 00:45
οπως ειναι γνωστο ημουν ΝΕΤΟΝΕ οπου έληξε το συμβολαιο μου στις 06/11/2008
στις 07/11/2008 εκανα αιτηση στον OTESHOP στην περιοχη μου (υμηττου 83) για μεταφορα απο αλλο παροχο και φορητοτητα η οποια εγινε ως τηλεφωνια ISDN στις 28/11/2008 και 01/12/2008 εγινε αυτοματα η αιτηση για CONN-X + CONN-X Talk το οποιο σημερα πλεον ειναι ενεργο.

(απαντηση απο το 134 ειναι οτι αυτο το χρονικο διαστημα προβλεπεται απο την πολιτικη της εταιρειας)


Ωραία τα έχουν κανονίσει στον ΟΤΕ να σε αφήνουν χωρίς Internet για 10ημερο όταν επιστρέφεις από άλλο πάροχο. :down:
Ενώ όταν πας από ΟΤΕ σε εναλλακτικό μένεις μόλις λίγα λεπτά εως λίγες ώρες χωρίς Internet.

Για άλλα θέματα αν θυμάμαι, ιδιαίτερα με τους εναλλακτικούς δεν τα αφήνεις, κάνεις τις καταγγελίες σου, εδώ πως και το δέχτηκες έτσι αδιαμαρτύρητα;

glist
10-12-08, 00:53
[...]

Υ.Σ μια ερώτηση στο BAUDTEC T263R1U πως κανεις PORT FORWARD (torrent) εκτος του NAT (Virtual Server ανοιγεις πουθενα αλλου τα PORTS)???

[...]



Απ' όσο γνωρίζω, μέσω του Virtual Server που αναφέρεις γίνεται, δεν γνωρίζω άλλον τρόπο. Έτσι, λοιπόν:

Advanced Setup > NAT > Virtual Server

Επιλέγεις από το rule index μια τιμή (μ' άλλα λόγια, ένα "προφίλ", από τα συνολικά 16 που μπορείς να δημιουργήσεις) - έστω "1". Και τα ακόλουθα...

Zer0c00L
10-12-08, 00:58
Ωραία τα έχουν κανονίσει στον ΟΤΕ να σε αφήνουν χωρίς Internet για 10ημερο όταν επιστρέφεις από άλλο πάροχο. :down:
Ενώ όταν πας από ΟΤΕ σε εναλλακτικό μένεις μόλις λίγα λεπτά εως λίγες ώρες χωρίς Internet.

Για άλλα θέματα αν θυμάμαι, ιδιαίτερα με τους εναλλακτικούς δεν τα αφήνεις, κάνεις τις καταγγελίες σου, εδώ πως και το δέχτηκες έτσι αδιαμαρτύρητα;

φιλε ariadgr εσυ εχεις δικιο σε αυτο που λες

οταν τους ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι η πολιτικη της εταιρειας

εγω σου θυμιζω εκανα αιτηση για μεταφορα απο αλλο παροχο στον ΟΤΕ και φορητοτητα και το CONN-X και το CONN-X στις 07/11/2008 21:00 και εγινε το ραντεβου με τον τεχνικο του ΟΤΕ στις 28/11/2008 08:00 το πρωι (πρωτος γιατι ειχα δουλεια να παω μετα)

και το CONN-X + CONN-X Talk σταλθηκε για ενεργοποιηση στις 01/12/2008 το οποιο ενεργοποιηθηκε σημερα 09/12/2008 και αυριο με την αλλαγη ονοματος χρηστη θα ειναι εντελως ΟΚ.

τι θα κερδιζα αν εκανα καταγγελια για αυτο το χρονικο διαστημα αφου φταιει ο ΟΤΕ (για την πολιτικη αυτη της επιστροφης σε αυτον.) και οτι καθυστερησε να δωσει το ΟΚ ο παλιος παροχος (ΝΕΤΟΝΕ) μεχρι να βεβαιωθουν οτι τους πληρωσα (το παραδεχτηκαν στο 13860) για την πιστωση βεβαια ουτε λογος μονο το ρουτερ πηραν στις 28/11/2008.

απλα πηρα τηλεφωνο στο 134 στις 01/12/2008 και τους ειπα να την ενεργοποιησουν οσο γρηγορα μπορουν. (εγινε σε 9 μερες το ιντερνετ) δεν χαθηκε ο κοσμος βεβαια καλυτερα 9 απο τις 12-20 μερες που ελεγαν κανονικα.

οποτε λεω δεν πειραζει αποτοξινωση απο το ιντερνετ (εμπαινα με ISDN για λιγο (EMAIL) και να ρυθμιζω τον server στην δουλεια για κατι δουλειες ρουτινας και μετα την επεφτα για υπνο.

FuS
10-12-08, 00:59
Ωραία τα έχουν κανονίσει στον ΟΤΕ να σε αφήνουν χωρίς Internet για 10ημερο όταν επιστρέφεις από άλλο πάροχο. :down:
Ενώ όταν πας από ΟΤΕ σε εναλλακτικό μένεις μόλις λίγα λεπτά εως λίγες ώρες χωρίς Internet.

Για άλλα θέματα αν θυμάμαι, ιδιαίτερα με τους εναλλακτικούς δεν τα αφήνεις, κάνεις τις καταγγελίες σου, εδώ πως και το δέχτηκες έτσι αδιαμαρτύρητα;

Αγαπητέ Ariadgr, κάτι τέτοιο απ' όσο γνωρίζω δεν προβλέπεται από τον οτέ και μάλλον τα έμπλεξε η υπάλληλος στις νέες συνδέσεις και του είπε τέτοιο πράγμα :)

(δυστυχώς, όχι ότι δεν συμβαίνει μερικές φορές βέβαια... :down: )

Zer0c00L
10-12-08, 01:03
Απ' όσο γνωρίζω, μέσω του Virtual Server που αναφέρεις γίνεται, δεν γνωρίζω άλλον τρόπο. Έτσι, λοιπόν:

Advanced Setup > NAT > Virtual Server

Επιλέγεις από το rule index μια τιμή (μ' άλλα λόγια, ένα "προφίλ", από τα συνολικά 16 που μπορείς να δημιουργήσεις) - έστω "1". Και τα ακόλουθα...

ελα φιλε μου ευχαριστω το βρηκα (σωστα τα εκανα και εγω ειπα μηπως ξεχασα τα περι δικτυων) απλα εφταιγε το γεγονος στο baudtec ειχε ενεργοποιημενο το FIREWALL + SPI και το SPI εμποδιζει το VIRTUAL SERVER και DMZ.

ariadgr
10-12-08, 01:06
...τι θα κερδιζα αν εκανα καταγγελια για αυτο το χρονικο διαστημα αφου φταιει ο ΟΤΕ (για την πολιτικη αυτη της επιστροφης σε αυτον.) και οτι καθυστερησε να δωσει το ΟΚ ο παλιος παροχος (ΝΕΤΟΝΕ) μεχρι να βεβαιωθουν οτι τους πληρωσα (το παραδεχτηκαν στο 13860) για την πιστωση βεβαια ουτε λογος μονο το ρουτερ πηραν στις 28/11/2008.

απλα πηρα τηλεφωνο στο 134 στις 01/12/2008 και τους ειπα να την ενεργοποιησουν οσο γρηγορα μπορουν. (εγινε σε 9 μερες το ιντερνετ) δεν χαθηκε ο κοσμος βεβαια καλυτερα 9 απο τις 12-20 μερες που ελεγαν κανονικα.

οποτε λεω δεν πειραζει αποτοξινωση απο το ιντερνετ (εμπαινα με ISDN για λιγο (EMAIL) και να ρυθμιζω τον server στην δουλεια για κατι δουλειες ρουτινας και μετα την επεφτα για υπνο.

Μην τα μπερδεύεις, ο παλιός πάροχος δεν έχει σχέση με το πόσες μέρες σε άφησε ο ΟΤΕ χωρίς Internet.

Στις 28/11/2008 που αποδεσμεύτηκες από τις υπηρεσίες του εναλλακτικού και άρχισες να έχεις τηλεφωνία ΟΤΕ, έπρεπε ο ΟΤΕ να φροντίσει να σου ενεργοποιήσει και το Internet.

Απλά επισημαίνω ότι αν εναλλακτικός σε είχε αφήσει χωρίς Internet για 10 μέρες θα τους είχες κάνει αγωγή (αν κρίνω από τα άλλα σου μηνύματα) ενώ εδώ δέχτηκες το επιχείρημά τους "είναι πολιτική της εταιρίας" χωρίς πολλά πολλά.

Zer0c00L
10-12-08, 01:20
Μην τα μπερδεύεις, ο παλιός πάροχος δεν έχει σχέση με το πόσες μέρες σε άφησε ο ΟΤΕ χωρίς Internet.

Στις 28/11/2008 που αποδεσμεύτηκες από τις υπηρεσίες του εναλλακτικού και άρχισες να έχεις τηλεφωνία ΟΤΕ, έπρεπε ο ΟΤΕ να φροντίσει να σου ενεργοποιήσει και το Internet.

Απλά επισημαίνω ότι αν εναλλακτικός σε είχε αφήσει χωρίς Internet για 10 μέρες θα τους είχες κάνει αγωγή (αν κρίνω από τα άλλα σου μηνύματα) ενώ εδώ δέχτηκες το επιχείρημά τους "είναι πολιτική της εταιρίας" χωρίς πολλά πολλά.

μια μικρη διορθωση σχετικα με τα λεγομενα μου ως αφορμη τα λεγομενα σου αν ο αλλος παροχος με ειχε αφησει χωρις ιντερνετ για 10 μερες δεν θα ειχα και τηλεφωνο η εναλλακτικο τροπο επικοινωνιας αρα δικαιολογημενα θα ετρωγε την καταγγελια (οπως και την εκανα αν θυμασαι για αυτο τον λογο και δικαιωθηκα) οπως και θα δικαιωθω αν δεν προχωρησουν σε καποια αλλα ζητηματα που περιμενω να κανει η συγκεκριμενη εταιρεια (διοτι σε αντιθετη περιπτωση δεν εχει καταγγελια αυτη την φορα αλλα οπως τους εχω ενημερωση ηδη θα κινηθω δικαστικα με οτι σημαινει αυτο.)

σε οτι αφορα τον ΟΤΕ ομως δεν με αφησε χωρις τηλεφωνο (ειδος βασικης αναγκης ηρθαν και το εβαλαν στις 28/11/2008 οποιυ με διεκοψαν απο τα κυκλωματα της ΝΕΤΟΝΕ και σου θυμιζω οτι ηρθαν στις 08:00 το πρωι για να μην αργησω στην δικη μου εργασια.

το οτι με αφησαν χωρις ιντερνετ για 10 μερες ενταξει μεν κακο ειναι αλλα τροπο επικοινωνιας ειχα (δεν ημουν αποκομμενος οπως τοτε....)

εκτος αν ξεχνας οτι χωρις ιντερνετ δεν δουλευει το ατιμο το VOIP που δινει η ΝΕΤΟΝΕ.

βεβαια ολα αυτα που λεμε ειναι φιλικα χωρις διαθεση ουτε για κοντρες ουτε για παρεξηγησεις κτλ

ουτε εχω κατι προσωπικα με κανεναν ουτε βεβαια και με καμια εταιρεια (τα λεω με το ονομα τους και με γραπτες αποδειξεις) το αποτελεσμα με οποιον δεν τηρει αυτα που υπογραψαμε ειναι να παυω απο πελατης τους (και αυτο δυστυχως η ΝΕΤΟΝΕ δεν το τηρησε.) η συνεχεια σε αυτο συντομα (περιμενω μηπως και αρχισει να μιλαει ξανα ξεκαθαρα.)

Υ.Σ ερωτηση το ατιμο το baudtec εχει κανενα κολπο να μην ζηταει τον κωδικο μετα απο λιγα λεπτα για να μπω στο http://192.168.1.1 ξερει κανεις?

spartacus
10-12-08, 01:26
Ωραία τα έχουν κανονίσει στον ΟΤΕ να σε αφήνουν χωρίς Internet για 10ημερο όταν επιστρέφεις από άλλο πάροχο. :down:
Ενώ όταν πας από ΟΤΕ σε εναλλακτικό μένεις μόλις λίγα λεπτά εως λίγες ώρες χωρίς Internet.


Για άλλα θέματα αν θυμάμαι, ιδιαίτερα με τους εναλλακτικούς δεν τα αφήνεις, κάνεις τις καταγγελίες σου, εδώ πως και το δέχτηκες έτσι αδιαμαρτύρητα;

Προφανώς η χαρά του θα πρεπει να ηταν πολυ μεγάλη που επιτέλους γλίτωσε απο τους ερασιτέχνες μπακάληδες και έτσι δεν τον πείραξαν οι 10 ημέρες αναμονής:p.

Zer0c00L
10-12-08, 01:30
οπως αναφερα ηδη αν με ειχαν αφησει χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο για 10 μερες (μιας και συμφωνα με το συνταγμα το τηλεφωνο ανηκει στα ειδη πρωτης (βασικης) αναγκης φυσικα θα ετρωγαν καταγγελια ισως και δικαστικως (οπως πλεον θα κινουμε μιας και αποδιδει ο τροπος αυτος καλυτερα απο τις αρμοδιες αρχες)

οπως και επρεπε να το ειχα κανει τοτε στην ΝΕΤΟΝΕ για τις μερες χωρις τηλεφωνο + ιντερνετ κτλ.

στον ΟΤΕ ομως δεν συνεβει κατι τετοιο ομως.

μεχρι και πορτα και βροχο και τα παντα μου αλλαξαν τα παλικαρια (οταν κατι δεν τους αρεσε στα στατιστικα που επρεπε να ειχα) γιατι θυμιζω επρεπε το ΑΤΤ να ειναι 4 (250μ) και οχι 19.5-20 (1.9 - 2 χλμ) π.χ σαν κατι αλλους.

και λυπαμαι οποιον ειναι παγκρατι η βυρωνα διοτι τα κεντρα που εχει τουλαχιστον για ISDN ο ΟΤΕ κοντα μου ειναι και τα 2 και το ενα εχει 250μ αποσταση ενω το αλλο απεχει 500-600μ καμια σχεση ομως με το PSTN κεντρο που με εβαλε η αγαπητη ΝΕΤΟΝΕ στα 2 χλμ.

και φυσικα τωρα με την εικονα στο πρωτο μηνυμα και ολα οσα λεμε και κανω μεχρι τωρα αποδειξα οτι η γραμμη που εχω ειναι ΤΕΛΕΙΑ και αλλοι ειχαν προβλημα (που δεν ξερω).

FuS
10-12-08, 01:31
..... Υ.Σ ερωτηση το ατιμο το baudtec εχει κανενα κολπο να μην ζηταει τον κωδικο μετα απο λιγα λεπτα για να μπω στο http://192.168.1.1 ξερει κανεις?

Θα σου πρότεινα να αφήσεις password και μάλιστα να το αλλάξεις και να βάλεις δικό σου.

Zer0c00L
10-12-08, 01:36
ναι εχω κωδικο στο ρουτερ (δικτυας λες να μην εβαζα.)

απλα ρωταω π.χ οταν κανω ανανεωση την σελιδα του ρουτερ μου ζηταει ξανα τον κωδικο ενω εχω πατησει την ατιμη αποθηκευση αυτο το κανει σε ολους τους browsers που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα.

FuS
10-12-08, 02:00
Δεν το κατάλαβα πάλι τι εννοούσες, εγώ φταίω.
Δυστυχώς δεν έχω λύση σε αυτό.

Zer0c00L
10-12-08, 12:03
κανενα προβλημα φιλε μου απλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι καθε φορα που γραφω την διευθυνση για να μπω στην σελιδα του ρουτερ μου εκτος απο το admin μου ζηταει και το password και ενω του λεω να το αποθηκευσει ο browser (αυτος δεν το κανει)

ermis333
10-12-08, 12:19
οπως αναφερα ηδη αν με ειχαν αφησει χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο για 10 μερες (μιας και συμφωνα με το συνταγμα το τηλεφωνο ανηκει στα ειδη πρωτης (βασικης) αναγκης φυσικα θα ετρωγαν καταγγελια ισως και δικαστικως (οπως πλεον θα κινουμε μιας και αποδιδει ο τροπος αυτος καλυτερα απο τις αρμοδιες αρχες)

οπως και επρεπε να το ειχα κανει τοτε στην ΝΕΤΟΝΕ για τις μερες χωρις τηλεφωνο + ιντερνετ κτλ.

στον ΟΤΕ ομως δεν συνεβει κατι τετοιο ομως.

μεχρι και πορτα και βροχο και τα παντα μου αλλαξαν τα παλικαρια (οταν κατι δεν τους αρεσε στα στατιστικα που επρεπε να ειχα) γιατι θυμιζω επρεπε το ΑΤΤ να ειναι 4 (250μ) και οχι 19.5-20 (1.9 - 2 χλμ) π.χ σαν κατι αλλους.

και λυπαμαι οποιον ειναι παγκρατι η βυρωνα διοτι τα κεντρα που εχει τουλαχιστον για ISDN ο ΟΤΕ κοντα μου ειναι και τα 2 και το ενα εχει 250μ αποσταση ενω το αλλο απεχει 500-600μ καμια σχεση ομως με το PSTN κεντρο που με εβαλε η αγαπητη ΝΕΤΟΝΕ στα 2 χλμ.

και φυσικα τωρα με την εικονα στο πρωτο μηνυμα και ολα οσα λεμε και κανω μεχρι τωρα αποδειξα οτι η γραμμη που εχω ειναι ΤΕΛΕΙΑ και αλλοι ειχαν προβλημα (που δεν ξερω).

Δε σε συνδέει η Νetone στα κέντρα αλλά ο ΟΤΕ, κοινώς ο ΟΤΕ σε έβαλε σε λάθος ή ελαττωματικό βρόγχο και είναι πολύ δύσκολο ο ΟΤΕ να δεχτεί να σε αλλάξει βρόγχο. Άσε που έχει παρουσιαστεί το φαινώμενο επίτηδες να βάζει σε ελαττωματικούς βρόγχους πελάτες εναλλακτικών ο ΟΤΕ......

Οπότε δε φταίει καμία Netone που ο ΟΤΕ κάνει ότι θέλει και εσείς πέφτετε στην παγίδα του.

Επίσης είναι λόγικό να πετάει η γραμμή σου, αφού με αυτά τα στατιστικά που έχεις είσαι για 23/999/1023 άνετα....οπότε σιγά την πίεση που δέχεται η γραμμή σου με 8/384

blugosi
10-12-08, 12:52
Zer0c00L, με τέτοια γραμμή πως και δεν πήγες κατευθείαν στο 24/1; Τα τρία ευρώ διαφορά τα αξίζει με το παραπάνω...

spartacus
10-12-08, 13:37
Δε σε συνδέει η Νetone στα κέντρα αλλά ο ΟΤΕ, κοινώς ο ΟΤΕ σε έβαλε σε λάθος ή ελαττωματικό βρόγχο και είναι πολύ δύσκολο ο ΟΤΕ να δεχτεί να σε αλλάξει βρόγχο. Άσε που έχει παρουσιαστεί το φαινώμενο επίτηδες να βάζει σε ελαττωματικούς βρόγχους πελάτες εναλλακτικών ο ΟΤΕ......

Οπότε δε φταίει καμία Netone που ο ΟΤΕ κάνει ότι θέλει και εσείς πέφτετε στην παγίδα του.

Επίσης είναι λόγικό να πετάει η γραμμή σου, αφού με αυτά τα στατιστικά που έχεις είσαι για 23/999/1023 άνετα....οπότε σιγά την πίεση που δέχεται η γραμμή σου με 8/384

τότε οι εναλλακτικοί ας πάνε μέχρι και στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο να βρουν το δίκιο τους και να μην έχουν την απαίτησή από εμάς να δεχόμαστε δικαιολογίες τύπου '' αυτόν τον βρόχο μας έδωσε ο οτε και δεν μπορεί να γίνει κάτι'' αν δεν μπορούν τότε τον μπούλο, αλλά με τι ''προσόντα'' θα φτάσουν μέχρι εκεί οι μπακάληδες; αφού ''μπάζουν'' από παντού οι ξεβράκωτοι.

ermis333
10-12-08, 14:59
τότε οι εναλλακτικοί ας πάνε μέχρι και στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο να βρουν το δίκιο τους και να μην έχουν την απαίτησή από εμάς να δεχόμαστε δικαιολογίες τύπου '' αυτόν τον βρόχο μας έδωσε ο οτε και δεν μπορεί να γίνει κάτι'' αν δεν μπορούν τότε τον μπούλο, αλλά με τι ''προσόντα'' θα φτάσουν μέχρι εκεί οι μπακάληδες; αφού ''μπάζουν'' από παντού οι ξεβράκωτοι.

Σιγά μην πάνε και στο δικαστήριο της Χάγης. Η ΕΕΤΤ είναι υπεύθυνη γι αυτά και το ξέρει και τα όποια πρόστιμα επιβάλει δεν τα πληρώνει ποτέ ο ΟΤΕ, ή είναι τέτοιο το ποσό που σε 1 μήνα το έχει βγάλει πίσω.

Αυτό που λές αν δε μπορούν τότε το μπούλο...δεν είναι επιχείρημα σωστού καταναλωτη, σε πολλές περιπτώσεις μετά από πολλά παράπονα στην τεχνική υποστήριξη και αφού έχει απαντήσει πολλάκις ο ΟΤΕ οτι όλα είναι ΟΚ...αναγκάζεται και αλλάζει βρόγχο.

ΥΓ. Αν είχες ADSL από την πρώτη μέρα που βγήκε όπως είχαμε κάποιοι εδώ μέσα, θα ήξερες ότι σε αυτά τα χρόνια ο ΟΤΕ ήταν μεγάλο μπακάλικο.

restos
10-12-08, 16:06
Απ' όσο γνωρίζω, μέσω του Virtual Server που αναφέρεις γίνεται, δεν γνωρίζω άλλον τρόπο. Έτσι, λοιπόν:

Advanced Setup > NAT > Virtual Server

Επιλέγεις από το rule index μια τιμή (μ' άλλα λόγια, ένα "προφίλ", από τα συνολικά 16 που μπορείς να δημιουργήσεις) - έστω "1". Και τα ακόλουθα...πρεπει να εχεισ ενεργοποιησει και το UPnP?

Zer0c00L
10-12-08, 17:14
λοιπον επειδη λεγονται αρκετες ανακριβιες σε οτι αφορα καποια περιστατικα που αφορουν εμενα και θα ηθελα να τα επισημανω ιδιαιτερα οτι δεν ισχυουν.

(περιληπτικα)
πριν παω στην ΝΕΤΟΝΕ ειχα τον ΟΤΕ με μια OnDSL Office Static 1024/256 συνδεμενος στο κεντρο που περιεγραψα πιο πανω αποσταση 250μ (ATT 4) σε γραμμη ISDN ειπα να δοκιμασω τον εναλλακτικο παροχο ΝΕΤΟΝΕ με ενεργοποιουν τοτε εδινε ΕΩΣ 16 η ταχυτητα ηταν 15997/1023 αλλα το ATT ηταν 19.5 (που μαρτυρουσε οτι κατι δεν παει καλα) το αγνοησα. καποια φαση εγινε ΕΩΣ 24 και να τα προβληματα συγχρονισμου να παιζει η ταχυτητα απο 10-15 τελος παντων προσπαθησα αρκετες φορες να τους πεισω να με ριξουν προφιλ τιποτα (κανω καταγγελια) δια μαγειας με βαζουν ΕΩΣ 16 και ξανα ειχα 15997/1023 μεχρι την ληξη.

στο μεταξυ ομως εγω το εψαξα με τεχνικους το θεμα και η γραμμη μου δεν υπηρχε πουθενα στο παλιο κεντρο που ανηκα (ISDN) αλλα συμφωνα με του ΟΤΕ τους τεχνικους η αποσταση συμφωνα με τις μετρησεις με οργανα εδειχνε καλωδιακα 1.9-2.0 χλμ. και οχι τα 250μ που επρεπε να ειμαι.

μπηκα ξανα τωρα στον ΟΤΕ και τα στατιστικα γραμμης πλεον ειναι 8192/384 το ΑΤΤ 4 (250μ) τι εχετε να πειτε?

τωρα ποιος εκανε την "μαμακια" δεν με ενδιαφερει εμενα με νοιαζει οτι ο ΟΤΕ με εβαλε εκει που ημουν παλια και πεταει η γραμμη μου.

οσο για το δικαστηριο που λενε καποιοι μην φοβαστε θα τους παω εγω αν δεν μου δωσουν κατι που χρωστανε και καποιες απαντησεις σε καποια ερωτηματα.

τωρα αν τους κανει σαμποταζ ο ΟΤΕ η οχι δεν με ενδιαφερει εμενα με ενδιαφερει οτι στον ΟΤΕ εχω αυτο που πληρωνω.

και μια απαντηση προς το φιλο που ειπε γιατι 8αρα
γιατι αυτα θελω (ξερω οτι πιανω 24576 το εχω κανει δοκιμη) αλλα δεν θελω με την 8αρα (850-900Kb/s) ειμαι μια χαρα.

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 34 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πρεπει να εχεισ ενεργοποιησει και το UPnP?

θελει το UPnP ενεργο
θελει το FIREWALL ενεργο
το SPI ανενεργο και μετα
ενεργοποιεις το VIRTUAL SERVER

και ολα ειναι μια χαρα.

spartacus
11-12-08, 02:49
Σιγά μην πάνε και στο δικαστήριο της Χάγης. Η ΕΕΤΤ είναι υπεύθυνη γι αυτά και το ξέρει και τα όποια πρόστιμα επιβάλει δεν τα πληρώνει ποτέ ο ΟΤΕ, ή είναι τέτοιο το ποσό που σε 1 μήνα το έχει βγάλει πίσω.

Αυτό που λές αν δε μπορούν τότε το μπούλο...δεν είναι επιχείρημα σωστού καταναλωτη, σε πολλές περιπτώσεις μετά από πολλά παράπονα στην τεχνική υποστήριξη και αφού έχει απαντήσει πολλάκις ο ΟΤΕ οτι όλα είναι ΟΚ...αναγκάζεται και αλλάζει βρόγχο.

ΥΓ. Αν είχες ADSL από την πρώτη μέρα που βγήκε όπως είχαμε κάποιοι εδώ μέσα, θα ήξερες ότι σε αυτά τα χρόνια ο ΟΤΕ ήταν μεγάλο μπακάλικο.

έχω dsl απ' όταν κόστιζε 80-90 euro τον μήνα, μπακάλικο μπορεί να ήταν, δεν είναι όμως πια, αντίθετα οι εναλλακτικοί δεν σοβαρεύονται.

ermis333
11-12-08, 08:26
έχω dsl απ' όταν κόστιζε 80-90 euro τον μήνα, μπακάλικο μπορεί να ήταν, δεν είναι όμως πια, αντίθετα οι εναλλακτικοί δεν σοβαρεύονται.

Οι εναλλακτικοί, έχουν μπεί όλοι μέσα γιατί έχουν προβεί σε μεγάλες επενδύσεις και παίζουν με αρκετά χαμηλές τιμές, ο ΟΤΕ όμως από την αρχή είχε κέρδη, δε χρειάστηκε τρελές επενδύσεις....αντιθέτως με το ζόρι προσπαθούσε να κρατήσει τη ISDN όσο περισσότερο μπορούσε καθυστερώντας την ADSL.

Ενώ δε θα έδινε ΠΟΤΕ μεγάλες ταχύτητες και καλές τιμές αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί.....ΣΕ ΟΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ σε τίποτα δεν πρωτοπόρισε. Πουλάει φούμαρα για αξιοπιστίες όταν ο ίδιος δημιουργεί προβλήματα εμμέσως στους εναλλακτικούς.....μη παροχή ελεύθερων ζευγών, μη τήρηση των προθεσμιών.......και η ΕΕΤΤ δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Εγώ 20Ε παραπάνω το μήνα δε δίνω....άσε που ζητάει κόστη επανασύνδεση αν αποφασίσεις να γυρίσεις.....μακρυα και αγαπημένοι.

ΥΓ. Εγώ ήμουν απελπισμένος τα χρόνια του ΟΤΕ, από όταν έχω φύγει ηρεμίσει :)

Anton74
11-12-08, 13:50
Οι εναλλακτικοί έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για το μπάχαλο που δημιουργήθηκε. Πουλούσαν συνδέσεις χωρίς να έχουν πληρώσει για όλα αυτά τα ports. Έπερναν συνδρομητές από τον ΟΤΕ με πλάγιους τρόπους (προσωπική εμπειρία, όπου με πήγαν σε άλλο δίκτυο χωρίς καν να το ξέρω). Απλά, όπως σε όλα τα πράγματα στην Ελλάδα, μόλις κάπου μυρίζει χρήμα πλακώνει κάθε καρυδιάς καρύδι να αρπάξει ότι μπορεί από την πίττα.

Εννοείται φυσικα ότι και ο ΟΤΕ έπαιξε αυτό το παιχνίδι από την πλευρά του.

hel
11-12-08, 14:54
Οι εναλλακτικοί, έχουν μπεί όλοι μέσα γιατί έχουν προβεί σε μεγάλες επενδύσεις και παίζουν με αρκετά χαμηλές τιμές, ο ΟΤΕ όμως από την αρχή είχε κέρδη, δε χρειάστηκε τρελές επενδύσεις....αντιθέτως με το ζόρι προσπαθούσε να κρατήσει τη ISDN όσο περισσότερο μπορούσε καθυστερώντας την ADSL.

Ενώ δε θα έδινε ΠΟΤΕ μεγάλες ταχύτητες και καλές τιμές αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί.....ΣΕ ΟΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ σε τίποτα δεν πρωτοπόρισε. Πουλάει φούμαρα για αξιοπιστίες όταν ο ίδιος δημιουργεί προβλήματα εμμέσως στους εναλλακτικούς.....μη παροχή ελεύθερων ζευγών, μη τήρηση των προθεσμιών.......και η ΕΕΤΤ δε μπορεί να κάνει και πολλά.


ΥΓ. Εγώ ήμουν απελπισμένος τα χρόνια του ΟΤΕ, από όταν έχω φύγει ηρεμίσει :)


Συμφωνώ. Και να αναλογιστούμε τη σχέση οικονομικών μεγεθών ΟΤΕ και των μεγαλύτερων παρόχων που είναι τουλάχιστον 10 προς 1.
Τις 24άρες τις έδωσε τελευταίος σχεδόν και έλεγε και καλά ότι θα είχε καλύτερη ποιότητα στο ίντερνετ και τέτοια. Εγώ μια χαρά thread βλέπω με αποσυνδέσεις και με προβλήματα στα dslam που τα παραδέχονται και οι ίδιοι οι τεχνικοί http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=252399&page=2 , http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=253553&page=3 και http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251645&page=3 .

emeliss
11-12-08, 15:26
Την 24άρα την έδωσε καθαρά για λόγους ανταγωνισμού. Αφού δίνουν όλοι πρέπει να δώσω και εγώ. Τα dslam φυσικά και δεν έχουν πρόβλημα.

Το δίκτυο του χαλκού είναι εγκατεστημένο έτσι που δεν επιτρέπει στην συντριπτική πλειοψηφία τον καθαρό συγχρονισμό τόσο ψηλά.

Η ποιότητα που μπορεί να δώσει είναι υψηλή διαθεσιμότητα της υπηρεσίας, υψηλό backhaul, μεγάλες συνδέσεις προς το εξωτερικό κλπ.

spartacus
11-12-08, 15:35
Συμφωνώ. Και να αναλογιστούμε τη σχέση οικονομικών μεγεθών ΟΤΕ και των μεγαλύτερων παρόχων που είναι τουλάχιστον 10 προς 1.
Τις 24άρες τις έδωσε τελευταίος σχεδόν και έλεγε και καλά ότι θα είχε καλύτερη ποιότητα στο ίντερνετ και τέτοια. Εγώ μια χαρά thread βλέπω με αποσυνδέσεις και με προβλήματα στα dslam που τα παραδέχονται και οι ίδιοι οι τεχνικοί http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=252399&page=2 , http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=253553&page=3 και http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251645&page=3 .


αν συγκρίνουμε το πελατολογιο του οτε με αυτών των εναλλακτικών θα δεις ότι οι εναλλακτικοι έχουν δεν έχουν το 10% το άλλο 90% ειναι στον οτε, συγκρίνεις τα νηματα παραπόνων του οτε με αυτά των εναλλακτικών, το 10% έχει τα ίδια και περισσότερα σε αριθμό παράπονα απο το 90% του οτε, αναλογικά είναι τρισχειρότεροι απο τον οτε

hel
11-12-08, 16:12
αν συγκρίνουμε το πελατολογιο του οτε με αυτών των εναλλακτικών θα δεις ότι οι εναλλακτικοι έχουν δεν έχουν το 10% το άλλο 90% ειναι στον οτε, συγκρίνεις τα νηματα παραπόνων του οτε με αυτά των εναλλακτικών, το 10% έχει τα ίδια και περισσότερα σε αριθμό παράπονα απο το 90% του οτε, αναλογικά είναι τρισχειρότεροι απο τον οτε

Βασικά στο thread του ΟΤΕ δεν μπαίνουν αναλογικά με τους συνολικούς χρήστες connx , όσοι μπαίνουν στους εναλλακτικούς. Αυτό γίνεται γιατί στους εναλλακτικούς πάνε πιο ψαγμένοι χρήστες, που ξέρουν και το adslgr.com .

Για παράδειγμα στο thread του ΟΤΕ που έχει συνολική πελατεία περίπου 1εκ θα έπρεπε να μπαίνουν περίπου 10 φορές περισσότεροι από τους μεγάλους εναλλακτικούς.
Αλλά βλέπουμε πάντα ότι τις ώρες αιχμής είναι 50 άτομα μέσα στο thread του ΟΤΕ και περίπου ο ίδιος αριθμός στους μεγάλους εναλλακτικούς.
Άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι επικρατεί σε όλη την Ελλάδα στις συνδέσεις ΟΤΕ , τουλάχιστον τόσο ασφαλή όσο είναι για τους εναλλακτικούς.
Άρα τα παράπονα πάντα θα είναι περισσότερα στους εναλλακτικούς. Και εδώ μέσα ο κόσμος μπαίνει κατά 99% για παράπονα.
Είναι θέμα Στατιστικής .


Πχ αν γινόταν σε κάποιον εναλλακτικό αυτό που είχε γίνει στις 2-12 , δηλαδή να πέσουν οι συνδέσεις σε διάφορες περιοχές για αρκετές ώρες, θα είχαμε πολλές σελίδες posts και όχι μόνο 2 .
Κι άλλο παράδειγμα είναι τα ping. Είχα ξεκινήσει thread γι αυτά και σε Forthnet και σε ΟΤΕ, και στο πρώτο είχαν μπει οι 5πλάσιοι χρήστες...;)

FuS
11-12-08, 18:57
Βασικά στο thread του ΟΤΕ δεν μπαίνουν αναλογικά με τους συνολικούς χρήστες connx , όσοι μπαίνουν στους εναλλακτικούς. Αυτό γίνεται γιατί στους εναλλακτικούς πάνε πιο ψαγμένοι χρήστες, που ξέρουν και το adslgr.com .

Για παράδειγμα στο thread του ΟΤΕ που έχει συνολική πελατεία περίπου 1εκ θα έπρεπε να μπαίνουν περίπου 10 φορές περισσότεροι από τους μεγάλους εναλλακτικούς.
Αλλά βλέπουμε πάντα ότι τις ώρες αιχμής είναι 50 άτομα μέσα στο thread του ΟΤΕ και περίπου ο ίδιος αριθμός στους μεγάλους εναλλακτικούς.
Άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι επικρατεί σε όλη την Ελλάδα στις συνδέσεις ΟΤΕ , τουλάχιστον τόσο ασφαλή όσο είναι για τους εναλλακτικούς.
Άρα τα παράπονα πάντα θα είναι περισσότερα στους εναλλακτικούς. Και εδώ μέσα ο κόσμος μπαίνει κατά 99% για παράπονα.
Είναι θέμα Στατιστικής .


Πχ αν γινόταν σε κάποιον εναλλακτικό αυτό που είχε γίνει στις 2-12 , δηλαδή να πέσουν οι συνδέσεις σε διάφορες περιοχές για αρκετές ώρες, θα είχαμε πολλές σελίδες posts και όχι μόνο 2 .
Κι άλλο παράδειγμα είναι τα ping. Είχα ξεκινήσει thread γι αυτά και σε Forthnet και σε ΟΤΕ, και στο πρώτο είχαν μπει οι 5πλάσιοι χρήστες...;)

Είσαι πολύ σωστός εδώ hel και με βρίσκεις λέξη προς λέξη σύμφωνο.

spartacus
11-12-08, 21:41
Βασικά στο thread του ΟΤΕ δεν μπαίνουν αναλογικά με τους συνολικούς χρήστες connx , όσοι μπαίνουν στους εναλλακτικούς. Αυτό γίνεται γιατί στους εναλλακτικούς πάνε πιο ψαγμένοι χρήστες, που ξέρουν και το adslgr.com .

Για παράδειγμα στο thread του ΟΤΕ που έχει συνολική πελατεία περίπου 1εκ θα έπρεπε να μπαίνουν περίπου 10 φορές περισσότεροι από τους μεγάλους εναλλακτικούς.
Αλλά βλέπουμε πάντα ότι τις ώρες αιχμής είναι 50 άτομα μέσα στο thread του ΟΤΕ και περίπου ο ίδιος αριθμός στους μεγάλους εναλλακτικούς.
Άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι επικρατεί σε όλη την Ελλάδα στις συνδέσεις ΟΤΕ , τουλάχιστον τόσο ασφαλή όσο είναι για τους εναλλακτικούς.
Άρα τα παράπονα πάντα θα είναι περισσότερα στους εναλλακτικούς. Και εδώ μέσα ο κόσμος μπαίνει κατά 99% για παράπονα.
Είναι θέμα Στατιστικής .


Πχ αν γινόταν σε κάποιον εναλλακτικό αυτό που είχε γίνει στις 2-12 , δηλαδή να πέσουν οι συνδέσεις σε διάφορες περιοχές για αρκετές ώρες, θα είχαμε πολλές σελίδες posts και όχι μόνο 2 .
Κι άλλο παράδειγμα είναι τα ping. Είχα ξεκινήσει thread γι αυτά και σε Forthnet και σε ΟΤΕ, και στο πρώτο είχαν μπει οι 5πλάσιοι χρήστες...;)

αν δεν εχουν προβληματα οι του οτε γιατι να μπουν στο νημα του οτε και να γραψουν; μιας και κατ' εσε εδώ μέσα το 99% μπαίνει και γράφει για παραπονα, αυτοι που έχουν στην συντριπτικη τους πλειοψηφία παράπονα ειναι οι πελάτες των εναλακτικών, γι' αυτο και υπάρχει ίδιος αριθμός παραπόνων (κατ' εσε) με το νήμα του οτε παρόλο που οι πελάτες του οτε είναι πολαπλάσιοι των εναλακτικών, δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, το 90% έχει τα ίδια σε αριθμό παράπονα και λιγότερα ίσως από το 10% των εναλακτικών

EvilHawk
11-12-08, 21:48
Εγώ λέω να βγάλετε μια μεζούρα και να τους μετρήσετε (τους δυσαρεστημένους) ... :whistle:

tolispl
12-12-08, 01:58
έφυγες από το μπακάλικο και βρήκες την ψυχική σου ηρεμία:oneup:, εγώ πάντως ησύχασα:)
τα speedtouch ειναι σκυλιά, προτίμησέ ταγεμισε ο σερβερ μου κοσμο
οπως παλια τι ευτυχια..:oneup:

tolisp
12-12-08, 04:59
Δε σε συνδέει η Νetone στα κέντρα αλλά ο ΟΤΕ, κοινώς ο ΟΤΕ σε έβαλε σε λάθος ή ελαττωματικό βρόγχο και είναι πολύ δύσκολο ο ΟΤΕ να δεχτεί να σε αλλάξει βρόγχο. Άσε που έχει παρουσιαστεί το φαινώμενο επίτηδες να βάζει σε ελαττωματικούς βρόγχους πελάτες εναλλακτικών ο ΟΤΕ......

Οπότε δε φταίει καμία Netone που ο ΟΤΕ κάνει ότι θέλει και εσείς πέφτετε στην παγίδα του.

Επίσης είναι λόγικό να πετάει η γραμμή σου, αφού με αυτά τα στατιστικά που έχεις είσαι για 23/999/1023 άνετα....οπότε σιγά την πίεση που δέχεται η γραμμή σου με 8/384


Επειδή η συγκεκριμένη καραμέλα έχει καταντήσει πλέον βαρετή μήπως φιλε μου θα μπορούσες να μου δείξεις έστω και ΜΙΑ επίσημη καταγγελία εναλλακτικού μπακάλικου για αυτό που λες?
Να μην μπερδεύουμε τις σαχλαμάρες που λένε τα παιδάκια των εναλλακτικών στα τηλεφωνα για να ηρεμήσουν τα θύματα τους, με την πραγματικότητα...

Georgevtr
12-12-08, 06:26
Βασικά στο thread του ΟΤΕ δεν μπαίνουν αναλογικά με τους συνολικούς χρήστες connx , όσοι μπαίνουν στους εναλλακτικούς. Αυτό γίνεται γιατί στους εναλλακτικούς πάνε πιο ψαγμένοι χρήστες, που ξέρουν και το adslgr.com .
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Για παράδειγμα στο thread του ΟΤΕ που έχει συνολική πελατεία περίπου 1εκ θα έπρεπε να μπαίνουν περίπου 10 φορές περισσότεροι από τους μεγάλους εναλλακτικούς.
Αλλά βλέπουμε πάντα ότι τις ώρες αιχμής είναι 50 άτομα μέσα στο thread του ΟΤΕ και περίπου ο ίδιος αριθμός στους μεγάλους εναλλακτικούς.
Άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι επικρατεί σε όλη την Ελλάδα στις συνδέσεις ΟΤΕ , τουλάχιστον τόσο ασφαλή όσο είναι για τους εναλλακτικούς.
Άρα τα παράπονα πάντα θα είναι περισσότερα στους εναλλακτικούς. Και εδώ μέσα ο κόσμος μπαίνει κατά 99% για παράπονα.
Είναι θέμα Στατιστικής .
Aκριβως..μηπως εχεις αναλογιστει για ποιο λογο,τσεκαρουμε τα ποστ,των εναλλακτικων?Μηπως για να γελασουμε?


Πχ αν γινόταν σε κάποιον εναλλακτικό αυτό που είχε γίνει στις 2-12 , δηλαδή να πέσουν οι συνδέσεις σε διάφορες περιοχές για αρκετές ώρες, θα είχαμε πολλές σελίδες posts και όχι μόνο 2 .
Κι άλλο παράδειγμα είναι τα ping. Είχα ξεκινήσει thread γι αυτά και σε Forthnet και σε ΟΤΕ, και στο πρώτο είχαν μπει οι 5πλάσιοι χρήστες...;)
Ναι γιατι ΠΟΤΕ δεν εχουμε τετοια προβληματα,οπως εσεις..και το ξερεις-ξερετε;)

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι εναλλακτικοί, έχουν μπεί όλοι μέσα γιατί έχουν προβεί σε μεγάλες επενδύσεις και παίζουν με αρκετά χαμηλές τιμές, ο ΟΤΕ όμως από την αρχή είχε κέρδη, δε χρειάστηκε τρελές επενδύσεις....αντιθέτως με το ζόρι προσπαθούσε να κρατήσει τη ISDN όσο περισσότερο μπορούσε καθυστερώντας την ADSL.

Ενώ δε θα έδινε ΠΟΤΕ μεγάλες ταχύτητες και καλές τιμές αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί.....ΣΕ ΟΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ σε τίποτα δεν πρωτοπόρισε. Πουλάει φούμαρα για αξιοπιστίες όταν ο ίδιος δημιουργεί προβλήματα εμμέσως στους εναλλακτικούς.....μη παροχή ελεύθερων ζευγών, μη τήρηση των προθεσμιών.......και η ΕΕΤΤ δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Εγώ 20Ε παραπάνω το μήνα δε δίνω....άσε που ζητάει κόστη επανασύνδεση αν αποφασίσεις να γυρίσεις.....μακρυα και αγαπημένοι.

ΥΓ. Εγώ ήμουν απελπισμένος τα χρόνια του ΟΤΕ, από όταν έχω φύγει ηρεμίσει :)
Με συγκινησες:cry:
Μην ξεχασεις να ζητησεις απ τον αι βασιλη,δωρο τα μουτρα του τελη:rofl: ελεος εδω μεσα τι αλλο θ ακουσουμε.:worthy:

ermis333
16-12-08, 08:37
Επειδή η συγκεκριμένη καραμέλα έχει καταντήσει πλέον βαρετή μήπως φιλε μου θα μπορούσες να μου δείξεις έστω και ΜΙΑ επίσημη καταγγελία εναλλακτικού μπακάλικου για αυτό που λες?
Να μην μπερδεύουμε τις σαχλαμάρες που λένε τα παιδάκια των εναλλακτικών στα τηλεφωνα για να ηρεμήσουν τα θύματα τους, με την πραγματικότητα...

Δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο φίλε μου, ακόμα και κρυφή κάμερα να βάλεις το υλικό που θα καταγράψει δε θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις δικαστικά, αλλά έχουμε και γνωστούς στον ΟΤΕ και μας τα λένε. Δεν είναι κάτι που γίνεται συνέχεια και ως επι το πλείστον, αλλά γίνεται. Επίσης άμα βάζαν εναλλακτικό να χειρίζεται το δημόσιο δίκτυο μπορεί να ήταν και χειρότερα τα πράγματα.

Πάντως αν έχεις προβληματικό βρόγχο και είσαι πελάτης του ΟΤΕ και αν έχεις το ίδιο πρόβλημα σε εναλλακτικό υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αντιμετώπιση....5 φορές τηλέφωνα στον εναλλακτικό και πάντα ο ΟΤΕ απάνταγε όλα ΟΚ μετά από πολύ πίεση τελικά το φτιάξανε και το φιλαράκι μου επιτέλους είδε φώς......αν ήταν στον ΟΤΕ θα τον είχαν αλλάξει προ πολλού.

Zer0c00L
16-12-08, 12:34
εγω οπως ειπα στο αρχικο μου μηνυμα οταν ειχα ΟΤΕ ειχα μια απλη ADSL 1024/256 με ATT 4 , SNR 20-30 οταν πηγα για φτηνοτερα στην ΝΕΤΟΝΕ (με τα ...μυρια προβληματα που ειχα και με τα ..μυριες καταγγελιες/εξωδικα/μηνυσεις κτλ γιατι ειτε δεν ειχα τηλεφωνο λογω οτι δεν ειχα ιντερνετ ειτε ειχα προβληματα ταχυτητων) που ο ιδιος κομβος εδινε ATT 19.5 , SNR 12 και τωρα ξανα τον ιδιο βροχο στον ΟΤΕ και εχω 8192/384 ATT 4-9 , SNR 18-20 τωρα το ποιος φταιει εμενα δεν με νοιαζει εγω ξερω οτι με τον σαφως ακριβοτερο ΟΤΕ εχω αξιοπιστη τηλεφωνια και ιντερνετ ενω με τον εναλλακτικο παροχο ΝΕΤΟΝΕ δεν ειχα.

οπως ειπα το τι ΦΤΑΙΕΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ - ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ.

γιατι τελικα ταιριαζει το ρητο οτι πληρωνεις -> παιρνεις

αρα ακριβο -> αξιοπιστο

dwrean1
16-12-08, 13:28
εγω οπως ειπα στο αρχικο μου μηνυμα οταν ειχα ΟΤΕ ειχα μια απλη ADSL 1024/256 με ATT 4 , SNR 20-30 οταν πηγα για φτηνοτερα στην ΝΕΤΟΝΕ (με τα ...μυρια προβληματα που ειχα και με τα ..μυριες καταγγελιες/εξωδικα/μηνυσεις κτλ γιατι ειτε δεν ειχα τηλεφωνο λογω οτι δεν ειχα ιντερνετ ειτε ειχα προβληματα ταχυτητων) που ο ιδιος κομβος εδινε ATT 19.5 , SNR 12 και τωρα ξανα τον ιδιο βροχο στον ΟΤΕ και εχω 8192/384 ATT 4-9 , SNR 18-20 τωρα το ποιος φταιει εμενα δεν με νοιαζει εγω ξερω οτι με τον σαφως ακριβοτερο ΟΤΕ εχω αξιοπιστη τηλεφωνια και ιντερνετ ενω με τον εναλλακτικο παροχο ΝΕΤΟΝΕ δεν ειχα.

οπως ειπα το τι ΦΤΑΙΕΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ - ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ.

γιατι τελικα ταιριαζει το ρητο οτι πληρωνεις -> παιρνεις

αρα ακριβο -> αξιοπιστο

Εγω εχω προσεξει και κατι ακόμα
Στη forthnet ακόμα και σε συγχρονισμο γραμμης στα 20mbit
πηγαινοντας να δω απλο video youtube ή google-video επαιζε λιγα δευτερολεπτα και μετα αρχιζε το buffering και ξανα τα ιδια παλι , λιγο επαιζε και buffering.
Ενω εκεινη την ωρα αν δοκιμαζα κατεβασμα αρχειου π.χ. απο NVIDIA επιανε 1400 kilobytes/sec ( πολυ μεγαλη ταχυτητα δηλαδη ) , τα καναλια tv ηταν απελπισια.
Τι μπορει να φταιει? Παρομοια προβληματα εχς δει και σε αλλους ενναλακτικους.

Δηλαδη μερικες φορες σερνεται , μερικες φορες παει πετωντας , αλλα σε γενικες γραμμες δεν μπορεσα να παρακολουθησω web-tv χωρις διακοπες σε ενναλακτικο.
Ενω σε απλη συνδεση ΟΤΕ 4mbit δεν κοβεται κανενα καναλι TV.

( Για δωστε μια απαντηση σ'αυτο )
( Επισης και μια απαντηση για το μεγαλο ping των ενναλακτικων )

Zer0c00L
16-12-08, 13:40
στα βιντεο το ειχα παρατηρησει και το παρατηρω και στην εργασια μου που εχω "εναλλακτικες συνδεσεις" στον ΟΤΕ οχι.

σε οτι αφορα το PING οφειλεται στο MODE δηλαδη αν ειναι INTERLEAVE η FASTPATH που ειναι καλυτερο το FASTPATH για το GAMING οπως και στην διασυνδεση με το ΑΙΧ η με το εξωτερικο π.χ η ΝΕΤΟΝΕ που ηταν μεσω SEABONE.NET ηταν καλη αν επαιζες σε σερβερς στην αυστρια + ολλανδια + αγγλια
οχι ομως σε ελλαδα η γερμανια εκει ησουν "ακινητος στοχος"

τωρα με τον ΟΤΕ δεν εχω κανενα προβλημα επιτελους μπορω να παιζω στον δικο μου σερβερ.

tolisp
17-12-08, 00:59
Δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο φίλε μου, ακόμα και κρυφή κάμερα να βάλεις το υλικό που θα καταγράψει δε θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις δικαστικά, αλλά έχουμε και γνωστούς στον ΟΤΕ και μας τα λένε. Δεν είναι κάτι που γίνεται συνέχεια και ως επι το πλείστον, αλλά γίνεται. Επίσης άμα βάζαν εναλλακτικό να χειρίζεται το δημόσιο δίκτυο μπορεί να ήταν και χειρότερα τα πράγματα.

Πάντως αν έχεις προβληματικό βρόγχο και είσαι πελάτης του ΟΤΕ και αν έχεις το ίδιο πρόβλημα σε εναλλακτικό υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αντιμετώπιση....5 φορές τηλέφωνα στον εναλλακτικό και πάντα ο ΟΤΕ απάνταγε όλα ΟΚ μετά από πολύ πίεση τελικά το φτιάξανε και το φιλαράκι μου επιτέλους είδε φώς......αν ήταν στον ΟΤΕ θα τον είχαν αλλάξει προ πολλού.


Αφήνω τα περί "ανωνυμων πληροφοριοδοτών" :rofl: και απαντάω στο δεύτερο...
Είναι ΑΚΡΙΒΏΣ όπως το λες... έχεις πρόβλημα σε εναλλακτικό και περνάς ΏΡΕΣ να πιάσεις γραμμή να μιλήσεις με την υποτιθέμενη τεχνική υποστήριξη που σου δίνει ΠAΝΤΑ 2 "λύσεις" :
1. Κανε restart το router (άμεση απάντηση για κάθε πρόβλημα) :whistle:
2. Περίμενε 1 μηνα να ελέγξουν οι υποτιθέμενοι τεχνικοί μας το πρόβλημα...
Μετά τον 1 μηνα η απάντηση (που είναι η STANDARD για ΌΛΕΣ τις βλάβες) είναι "τόσο πιάνει η γραμμή σας δεν-φταίμε-εμείς-αλλα-ο-ΟΤΕ"

Αυτό καλείται ανικανότητα παροχής υπηρεσιών.
Τα αιτια? Ξοδεύουν εκατομμύρια στην διαφήμιση και τον ανταγωνισμό να κόψουν ένα μικρό κομματάκι της πίτας και ξεχνάνε το βασικό, τις ΥΠΟΔΟΜΈΣ.

Θα κλείσω με την προσωπική μου εμπειρία από εναλλακτικό καφενείο... στην διάρκεια του μηνα αναμονής "να κοιτάξουν οι τεχνικοί την βλάβη μου" εγώ ξαναγύρισα ΟΤΕ. Ήμουν ήδη ευτυχισμένος από την επιστροφή κάπου 10 μέρες όταν χτύπησε το τηλέφωνο.
Ήταν η απάντηση από τον "έλεγχο" της HOL στην γραμμή μου "κάναμε έλεγχο και δυστυχώς τόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή σας - άμα επιθυμείτε μπορούμε να σας κατεβάσουν το πακέτο για να πληρώνετε μικρότερο πάγιο" :rofl::rofl::rofl:
Η απάντηση ήταν τόσο πολύ μούφα που δεν είχε μπει ΚΑΝ στον κόπο ο δήθεν τεχνικός να δει στην καρτέλα μου ότι είχα φύγει από την εταιρία πριν 10 μέρες!

hel
17-12-08, 15:49
Ναι γιατι ΠΟΤΕ δεν εχουμε τετοια προβληματα,οπως εσεις..και το ξερεις-ξερετε;)

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Τι προβλήματα δεν είχατε δηλαδή;

Georgevtr
17-12-08, 17:32
Τι προβλήματα δεν είχατε δηλαδή;
Επειδη στις μερες μας,με παροχο τον ΟΤΕ, η τεχνικη και τηλεφωνικη εξυπηρετηση ειναι αυτονοητη,ονειρο θερινης νυχτος για σας,καντε ενα search στο φορουμ και θα καταλαβετε μονος σας τα υπολοιπα,ΑΝ θελετε...

spartacus
17-12-08, 20:14
Επειδη στις μερες μας,με παροχο τον ΟΤΕ, η τεχνικη και τηλεφωνικη εξυπηρετηση ειναι αυτονοητη,ονειρο θερινης νυχτος για σας,καντε ενα search στο φορουμ και θα καταλαβετε μονος σας τα υπολοιπα,ΑΝ θελετε...

:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

hel
21-12-08, 23:11
Επειδη στις μερες μας,με παροχο τον ΟΤΕ, η τεχνικη και τηλεφωνικη εξυπηρετηση ειναι αυτονοητη,ονειρο θερινης νυχτος για σας,καντε ενα search στο φορουμ και θα καταλαβετε μονος σας τα υπολοιπα,ΑΝ θελετε...

Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα με προβληματική ΤΥ από ΟΤΕ.
Το τελευταίο που μπορείς να βρεις είναι εκείνο με υποβάθμιση ταχύτητας χωρίς την έγκριση του πελάτη.
Το καλό όνομα της ΤΥ το έφτιαξε ο ΟΤΕ με τις 4άρες και τις 8άρες συνδέσεις όταν οι άλλοι είχαν 24άρες. Και ως είναι αυτονόητο, κανείς δεν ενοχλούσε την ΤΥ για συνδέσεις με τόσο χαμηλές ταχύτητες.
Ναι έχει περισσότερους τεχνικούς. Αλλά δεν λύνει τα προβλήματα θορύβου η ΤΥ ούτε προβλήματα αποσυνδέσεων. Και το forum είναι γεμάτο από αυτά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.