PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Διάσωση αρχείων απο Laptop



PReD
16-11-05, 19:16
Κατ' αρχάς καλησπέρα σας ;)

Λοιπόν έχω ένα IBM Laptop το οποίο μετά απο μια πτώση μπαταρίας εν ώρα δουλειάς δεν μπαίνει πλεον στα Windows επειδή λέει δεν βρίσκει το system32...

Το θέμα είναι πως μπορώ να σώσω τα δεδομένα που έχω μέσα?

Να κάνω επιδιόρθωση των Windows η να βάλω ένα Linux Live CD και να τα πάω σε άλλον υπολογιστή?

Ερωτήσεις:

1ον: Ποιά είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση για να τα σώσω?
2ον: Αν καταφύγω σε λύση LiveCD πιο συγκεκριμένα να επιλέξω? Δεν έχω πολυασχοληθεί με Linux και το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να βάλω τον υπολογιστή σε δίκτυο με άλλους υπολογιστές που έχουν Windows όσο πιο εύκολα γίνετε, και γενικά να κάνω την συγκεκριμένη δουλεία (να σώσω τα αρχείο) πιό εύκολα...

Thnx

sdikr
16-11-05, 19:17
Γιατί δεν βγάζεις το δίσκο;

αλλά πιστέυω μια επιδιορθώση των windows θα είναι αρκετή ;)

dvm
16-11-05, 19:26
Γενικά όλα τα live cd καλά είναι αρκεί να ξέρεις να τα χειριστείς. Να προτείνω knoppix, μιας και τα έχει όλα πάνω κάτω. Από εκεί και πέρα, δες αν μπορεί να κάνει mount το partition των windows και στη συνέχεια τον παίρνεις, πας κάπου που έχεις πρόσβαση σε ένα δίκτυο ώστε να μεταφέρεις τα δεδομένα είτε με μια samba είτε με nfs, είτε με την scp.

kubiak
16-11-05, 19:32
.

Check FrozenTech's LiveCD List (http://www.frozentech.com/content/livecd.php).

There is a categorisation of LiveCDs according to their primary function. "Rescue" may be useful.

.

dracula
16-11-05, 19:39
Πολύ καλή λύση (με τις γνώσεις που ηδη εχεις απο τα win) δινεται στο http://www.nu2.nu/pebuilder/ οπου φτιαχνεις "live cd" των Windows.

PReD
16-11-05, 19:55
Thnx παιδιά...

Αρχισα με επιδιόρθωση και ψάχνω αυτά που είπατε γιατί φαίνονται ενδιαφέροντα ;)

dracula
17-11-05, 20:51
Πες μας τι έκανες τελικά

123456789
17-11-05, 21:35
Σε κάθε περίπτωση πάρε πρώτα ένα backup σε άλλο δίσκο-από τη στιγμή που ΑΚΟΜΑ δδν έχει διαγνωστεί hardware failure.
Γιατί αν αργότερα αποδειχτεί ότι υπάρχει hardware failure η ανάκτηση μπορεί να είναι πιο δύσκολη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.