PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού σε 2play (νέα σύνδεση)



harkait
10-12-08, 03:16
Καλημέρα σε όλους.
Αντιμετωπίζω όπως και άλλοι πελάτες της Forthnet πρόβλημα με την ταχύτητα με την οποία συγχρονίζει το router το οποίο διαθέτω (Siemens CL-110).
Είμαι κάτοχος σύνδεσης στο 2play εδώ και ένα χρόνο περίπου καθώς μέχρι πρόσφατα διέμενα στην περιοχή του Βύρωνα. Εκεί όταν ενεργοποίησα την υπηρεσία και έως και σχετικά πρόσφατα δεν αντιμετώπισα σχεδόν ποτέ πρόβλημα είτε με την ταχύτητα συγχρονισμού του router (περίπου 19.000/920 kbps d/u) όσο και με τυχόν αποσυνδέσεις, το δε router πραγματικό σκυλί δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα έως και σήμερα...
Προ 1 μηνός περίπου μετακόμισα στο Χαλάνδρι (Λ.Πεντέλης-κοντά στο ύψος της Αττικής οδού για όσους γνωρίζουν την περιοχή) και κίνησα μέσω της εταιρείας τη διαδικασία διακοπής της παλιάς σύνδεσης (και όχι μεταφορά υφιστάμενης γραμμής υπό μετακόμιση-μεταφορά) θεωρώντας κατόπιν σχετικής προτροπής ότι θα εξοικονομούσα χρόνο πράγμα που έγινε. Εβαλα νέα γραμμή ΟΤΕ PSTN στη νέα διεύθυνση και αμέσως μετα την εγκατάσταση νέα αίτηση ενεργοποίησης σε Forthnet 2play. Tη Δευτέρα 8/12 ενεργοποιήθηκε μετά από 3 βδομάδες περιίπου (χωρις penalties κλπ).
Καθότι υφιστάμενος πελάτης δεν πήρα νεο router και σύνδεσα το ίδιο.
Πρόβλημα όμως...το router ξεκίνησε να συγχρονίζει στα 4 Μbps/200k και με ανησύχησε καθότι έκανε και συνεχώς αποσυνδέσεις.
Εχω χρησιμοποιήσει το ίδιο splitter που είχα και από το οποίο διαμοιράζονται τα καλώδια τόσο στο router όσο και σε 1 απλη τονική συσκευή. Φίλτρο δεν έχω παρεμβάλλει ενδιάμεσα. Η πρίζα που είχε το διαμέρισμα ήταν εκείνη με τις 2 τρυπούλες τις στρογγυλές και την άλλαχε σε μία απλή RJ-11 στην οποία σύνδεσα το καλώδιο που πηγαίνει στο router ενώ κατά το μεγιστο έχω προσπαθήσει να μην έχω κοντα καλώδια ρευματος (μαγνητικά πεδία κλπ) κι επισης αγόρασα ολοκαίνουργια καλώδια μήπως και κάποιο ήτανε φθαρμένο.
Πέτυχα να μην έχω αποσυνδέσεις αλλά παρόλα αυτά ακόμη και τώρα συγχρονίζω χαμηλά. Τα στοιχεία απο το menu του router σας τα επισυνάπτω

κάλεσα το τεχνικό τμήμα και με ενημέρωσαν ότι θα το δούνε τεχνικά...παρατήρησαν ότι η γραμμή έχει αρκετό θόρυβο ενώ το αστικό κέντρο είναι οκ. Δεν είμαι ακομη σύγουρος σε ποιο κέντρο ανήκω Αγ. Παρασκευής ή Χολαργού οπότε δεν γνωρίζω και όσο μακριά είμαι από το dslam.
Τι άλλο θα έπρεπε να κάνω κατά τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sorcerer
11-12-08, 01:25
Το line attenuation είναι πολύ υψηλό οπότε είσαι κάπου στα 3 χλμ από το dslam και το μέγιστο θεωρητικό που μπορείς να πιάσεις είναι 12 Mbps.
Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω.

harkait
11-12-08, 01:36
οποτε ειναι μάταιο να το προσπαθήσω σαν τεχνικό ή άλλο πρόβλημα από τη στιγμή που είμαι σχετικά μακριά...

hel
11-12-08, 10:34
Nαι . Μια χαρά είναι τα νούμερά σου.

cyberten
13-12-08, 14:08
Το Χαλάνδρι είναι προβληματική περιοχή!

andreasmd13
14-12-08, 03:56
Παιδιά μια ερώτηση είναι περίεγο αλλα ενώ έχει ο αδερφός μου καλά στοιχεια στην γραμμή του η ταχύτητα είναι πολύ χαλια :down: τι μπορεί να συμβαίνει έχει noise: 8 atten :15
και η ταχυτητα που κλειδωνει το router ειναι : Up: 1021 - Down: 19342 .
Σε test στο speedtest :down :1350 up: 576 ping 134 .Περιοχή Νέος Κόσμος πολύ κοντά στον Σταυρο του Νότου στην Φραντζή.

DSLaManiaC
14-12-08, 03:59
Παιδιά μια ερώτηση είναι περίεγο αλλα ενώ έχει ο αδερφός μου καλά στοιχεια στην γραμμή του η ταχύτητα είναι πολύ χαλια :down: τι μπορεί να συμβαίνει έχει noise: 8 atten :15
και η ταχυτητα που κλειδωνει το router ειναι : Up: 1021 - Down: 19342 .
Σε test στο speedtest :down :1350 up: 576 ping 134 .Περιοχή Νέος Κόσμος πολύ κοντά στον Σταυρο του Νότου στην Φραντζή.

Να κάνει τεστ σε ένα website (nvidia, apple, microsoft) κατεβάζοντας κάτι μεγάλο με download manager.

andreasmd13
14-12-08, 04:33
Δοκιμάσαμε αλλα τίποτα το ανώτερο ήταν 290kb .Κάναμε update στο Ps3 και έκανα κάτι ώρες να το κατεβάσει να σκεφτείς ότι για ανά update παιχνιδιού μονο 26mb έκανε 30 λεπτά

hel
14-12-08, 12:39
Δοκίμασε από το apple ftp και nvidia ftp της υπογραφής μου.
Τα προβλήματα τα έχει όλες τις ώρες ή μόνο τις ώρες αιχμής;

andreasmd13
14-12-08, 15:42
Πάντα όλες τις ώρες δυστυχώς .Τα στοιχεια τις γραμμής είναι καλά αλλα από ταχύτητες φόλα είναι σαν να έχει 256 γραμμή

@ ADSLgr.com All rights reserved.