PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τις θυρες



babis2
10-12-08, 20:03
γεια σας παιδια ειμαι νεος κατοχος του 8αρι του ΟΤΕ χεχε

εχω ενα προβλημα, δεν μπορο να συνδεθω σε σερβερ του quake3... εχω ανοιξει τις θυρες και το φιρεβαλ ειναι κλειστο... το υτορρεντ δουλευει μια χαρα αλλα οι θυρες του quake δεν ειναι...


εχω το βαυνττεκ μοντεμ.... ασυρματο....

ευχαριστω απο τωρα

Dr-PsychoGR
10-12-08, 21:14
μήπως είναι πρόβλημα server? (π.χ. να είναι full από παίχτες;)

babis2
10-12-08, 21:41
οχι αλλιως θα εβγαζε server full :P μια μπαίνει μια οχι.... κολλαει εκει π λεει awaiting connection...κ περναει η ωρα περναει κ περναει ..... :D

enwsitis21
10-12-08, 21:48
Αν σου είναι εύκολο ανέβασε ένα screenshot του port mapping για τις θύρες.
Επίσης τσέκαρε εάν στο firewall του baudtec το SPI είναι disabled.

nontasaggelis
11-12-08, 04:11
Τσεκαρε και αν ειναι ανοιχτες οι θυρες απο ΟΤΕΝΕΤ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32187

Aegipan
13-02-09, 03:28
Έχω κι έχω σοβαρό πρόβλημα με τις θύρες, συγκεκριμένα δεν ανοίγει καμία. Δοκίμασα να προωθήσω κάποιες θύρες στο μόντεμ χωρίς κανένα αποτελεσμα, μετά έκλεισα το firewall του υπολογιστή και πάλι τίποτε. Τώρα έχω κλείσει και το firewall του μόντεμ, όπως και το anti-virus, ακόμα μου βγάζει όλες τις θύρες κλειστές. Οι μονες θύρες που εμφανίζονται ανοιχτές είναι αυτές που χρησιμοποιεί το utorrent, υποθέτω ότι με κάποιον τρόπο τις ανοίγει. Έχετε καμιά εξήγηση γι αυτό; Αν όχι έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα που να ανοίγει της θύρες όπως τις ανοίγει το utorrent;

mrsaccess
13-02-09, 03:33
Για να είναι μια θύρα ανοικτή πρέπει να υπάρχει ένα πρόγραμμα που να ακούει σε αυτή τη θύρα. Σε εσένα πιο πρόγραμμα δεν δουλεύει;

Aegipan
13-02-09, 14:06
Όλα όσα χρειάζονται θύρες εκτός του utorrent.

dpa2006
13-02-09, 14:11
σε ποιο modem αναφερόμαστε?:hmm:

mrsaccess
13-02-09, 14:13
Το utorrent ανοίγει τις πόρτες μέσω upnp. Το ίδιο κάνει και το msn. Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται τίποτα άλλο θύρες ανοικτές πέρα από κάνα emule (upnp και αυτό), skype (ομοίως) και αν τρέχεις κάνα game server (εκεί τις ανοίγεις εσύ συνήθως).

Αν τρέχεις πιο advanced εφαρμογές (web server, ftp server κτλ) πάλι χρειάζεται να τις ανοίξεις εσύ.

Πάντως να έχετε υπόψιν πως και ο ΟΤΕ κλείνει από default πολλές θύρες και πρέπει να πας στην σελίδα του (νομίζω το my.otenet.gr) και να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία mysecurity για το λογαριασμό σου.

Aegipan
13-02-09, 15:51
Θέμα ΟΤΕ δεν είναι, όπως είπα καμιά θύρα δεν ανοίγει εκτός αν την ανοίξει το utorrent. Ακόμα και οι θύρες που χρησιμοποιούν το msn και το skype παραμένουν κλειστές.

Το μόντεμ που έχω είναι το Philips CGA3600.

Simpleton
13-02-09, 16:00
Έχεις βάλει στατική IP στον υπολογιστή;

Aegipan
13-02-09, 16:36
Όχι, θα βοηθήσει αυτό; 2 Χρόνια όμως δεν είχα και δεν είχα πρόβλημα με τις θύρες.

Simpleton
13-02-09, 16:42
Όσο δουλεύεις με DHCP (αυτόματη απόδοση IP, gateway και DNS), υπάρχει ενδεχόμενο ο υπολογιστής σου να μην παίρνει πάντα την ίδια IP.

Aegipan
13-02-09, 17:48
Ναι, αυτό συμβαίνει από την αρχή χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα που αναβάθμισα τον υπολογιστή και ξαναπέρασα τα XP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.