PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas χρεώνουμε οτι θέλουμε



phed
11-12-08, 10:14
Καλημέρα,
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί νομίζω ότι όλες οι εταιρείες μας κοροϊδεύουν ή προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν.
Η Κοπέλα μου είχε tellas τηλεφωνία μέχρι που την πήραν τηλέφωνο πριν 6 μήνες και της είπαν ότι της δίνουν δωρεάν για 3 μήνες Adsl. Περάσαν οι 3 μήνες και πέρασαν και άλλοι 3 χωρίς να χρεώσουν τίποτα, μέχρι χθες που ήρθε ένας λογαριασμός 150€. Όταν πήραν τηλέφωνο στην Tellas τους είπαν ότι τους χρέωσαν το internet χρονικά γιαυτό ήρθε τόσο. Η Tellas από όσο κοίταξα δεν έχει πρόγραμμα χρονοχρέωσης ούτε καν πρόγραμμα χρέωσης με GB.
Για 3 μήνες δεν έστειλαν καμία χρέωση και ξαφνικά ήρθαν μαζεμένες με τη μορφή χρονοχρέωσης.
Πείτε μου όποιος ξέρει, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο έτσι για να γουστάρουν;;; Και την στιγμή που δεν έχουν υπογράψει τίποτα, ούτε αποδοχή adsl ούτε τίποτα μπορούν να χρεώσουν χωρίς να πάρουν ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσουν ότι θέλουν να συνεχίσουν μετά τους 3 δωρεάν μήνες;
Νομίζω πως κάνανε βλακεία που δεν πήρανε τηλέφωνο και δεν χρεώσανε τίποτα για 3 μήνες και είπαν να τα χρεώσουν όλα μαζί, λες και όλοι είμαστε γίδια και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται...
Σκέφτομαι να συντάξω μια καταγγελία, μπορεί κάποιος με πρότερη εμπειρία να βοηθήσει;
Ευχαριστώ πολύ.

A_gamer
11-12-08, 10:24
είπαν ότι τους χρέωσαν το internet χρονικά

Ίσως εννοεί αναδρομικά. Τι ταχύτητα έχει η κοπέλα σου; Γιατί υπάρχει μου φαίνεται και ένα πακέτο σε χαμηλότερη ταχύτητα με χρονοχρέωση (θα κοιτάξω στο site της Tellas).


Και την στιγμή που δεν έχουν υπογράψει τίποτα

Αν δεν έχουν υπογράψει τίποτα, τότε η εταιρεία την πάτησε. Πες τους να μην πληρώσουν δεκάρα τσακιστή.

phed
11-12-08, 10:48
Ευχαριστώ καταρχήν για την άμεση απάντηση σου, η ταχύτητα κατά τα λεγόμενα γιατί ποτέ δεν την έπιασε είναι 24. Πάντως πολύ παραμύθι από όλες τις εταιρίες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται, όχι μόνο δεν έχουν υπογράψει αλλά και τηλεφωνικά δεν υπάρχει κάτι που να αφορά τις μετέπειτα χρεώσεις από τους 3 δωρεάν μήνες.

ermis333
11-12-08, 10:54
Καλημέρα,
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί νομίζω ότι όλες οι εταιρείες μας κοροϊδεύουν ή προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν.
Η Κοπέλα μου είχε tellas τηλεφωνία μέχρι που την πήραν τηλέφωνο πριν 6 μήνες και της είπαν ότι της δίνουν δωρεάν για 3 μήνες Adsl. Περάσαν οι 3 μήνες και πέρασαν και άλλοι 3 χωρίς να χρεώσουν τίποτα, μέχρι χθες που ήρθε ένας λογαριασμός 150€. Όταν πήραν τηλέφωνο στην Tellas τους είπαν ότι τους χρέωσαν το internet χρονικά γιαυτό ήρθε τόσο. Η Tellas από όσο κοίταξα δεν έχει πρόγραμμα χρονοχρέωσης ούτε καν πρόγραμμα χρέωσης με GB.
Για 3 μήνες δεν έστειλαν καμία χρέωση και ξαφνικά ήρθαν μαζεμένες με τη μορφή χρονοχρέωσης.
Πείτε μου όποιος ξέρει, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο έτσι για να γουστάρουν;;; Και την στιγμή που δεν έχουν υπογράψει τίποτα, ούτε αποδοχή adsl ούτε τίποτα μπορούν να χρεώσουν χωρίς να πάρουν ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσουν ότι θέλουν να συνεχίσουν μετά τους 3 δωρεάν μήνες;
Νομίζω πως κάνανε βλακεία που δεν πήρανε τηλέφωνο και δεν χρεώσανε τίποτα για 3 μήνες και είπαν να τα χρεώσουν όλα μαζί, λες και όλοι είμαστε γίδια και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται...
Σκέφτομαι να συντάξω μια καταγγελία, μπορεί κάποιος με πρότερη εμπειρία να βοηθήσει;
Ευχαριστώ πολύ.


Σαν να το έχω ξανα-ακούσει αυτό, ναι υπήρχε μια προσφορά για 3 μήνες ADSL που είχε γίνει στο πακέτο με την τηλεφωνία μόνο. Το οποίο και έχει πρόγραμμα με χρονοχρέωση.

Η χρήση της υπηρεσίας και η πληρωμής λογαριασμού μπορεί να θεωρηθούν σαν αποδοχή των όρων, είναι δηλαδή σαν να έχεις υπογράψει συμβόλαιο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με ΦΑΞ, εξηγώντας κόσμια όλο το σκηνικό, να ζητήσεις να μην πληρώσεις το σύνολο του ίντερνετ αλλά να δεχτείς πχ χρέωση για Flat internet όπως στο double play πακέτο. Αφού κανένας δεν σε είχε ενημερώσει για τη χρέωση τη υπηρεσίας.....αν δεν πιάσει...καταγγελία.

A_gamer
11-12-08, 11:03
Η χρήση της υπηρεσίας και η πληρωμής λογαριασμού μπορεί να θεωρηθούν σαν αποδοχή των όρων, είναι δηλαδή σαν να έχεις υπογράψει συμβόλαιο.

Η πληρωμή λογαριασμού ναι, η χρήση όχι. ;)

Η Tellas δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα, δεν καλύπτεται νομικά. Απλώς ψάχνει για κορόιδα.

ermis333
11-12-08, 11:06
Η πληρωμή λογαριασμού ναι, η χρήση όχι. ;)

Η Tellas δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα, δεν καλύπτεται νομικά. Απλώς ψάχνει για κορόιδα.

H συνέχιση της χρήσης της υπηρεσίας σε συνδιασμό με την πληρωμή της σε κάποιο προηγούμενο λογαριασμό.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λές, εγώ δεν το έθεσα σωστά :)

A_gamer
11-12-08, 11:22
H συνέχιση της χρήσης της υπηρεσίας σε συνδιασμό με την πληρωμή της σε κάποιο προηγούμενο λογαριασμό.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λές, εγώ δεν το έθεσα σωστά :)

Δες το παρακάτω quote:


Για 3 μήνες δεν έστειλαν καμία χρέωση και ξαφνικά ήρθαν μαζεμένες με τη μορφή χρονοχρέωσης.

Προφανώς δεν έχουν πληρώσει ακόμα τίποτα. Αλλά βέβαια χρειάζεται διευκρίνιση.

Phed, έχουν πληρώσει κάποιον λογαριασμό; Αν όχι, να μην το κάνουν καθόλου.

phed
11-12-08, 11:39
Όχι δεν έχουν πληρώσει τίποτα που να περιλαμβάνει adsl τώρα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ο οποίος υποτίθεται ότι χρεώνει αρχής γενομένης από τώρα 150€, δηλαδή πληρώστε μας τους 3 μήνες μαζί τώρα επειδή έχουμε άχρηστο προσωπικό και ξέχασε να σας χρεώσει τους προηγούμενους 3 μήνες.

Mikrovio
11-12-08, 21:04
΄Εχω την υποψία ότι δεν σας χρέωσαν τους 3 μήνες χρονοχρέωση αλλά τον τέταρτο. Δηλαδή τέλειωσαν οι τρείς μήνες, δεν το υπολογίσατε ή δεν το υπολογίσατε καλά και συνεχίσατε να χρησιμοποιείτε το ιντερνετ χωρίς να κλείσετε το μόντεμ το οποίο χρέωνε 24 ώρες το 24ωρο. Εκεί έπεσε ο κόφτης της τελλάς και έκοψε την χρέωση στα 80 περίπου ευρώ. Μαζί με τα 54 ευρώ δίμηνο πάγιο και άλλα 80 περίπου ευρώ συν ότι χρήση έχετε κάνει σε κινητά και άλλους αριθμούς πλησιάζει το ποσό του λογαριασμού που αναφέρεις. Αυτό θα φαίνεται στην τρίτη σελίδα του λογαριασμού της κοπελιάς εκεί όπου αναγράφεται ανάλυση χρεώσεων υπηρεσιών (και όχι ανάλυση κλήσεων) και το πρόγραμμά της.

Όσον αφορά το εξάμηνο που η κοπελια δεν έλαβε λογαριασμό δεν μου ακούγεται καθόλου νορμάλ και χρειάζεται λίγο παραπάνω ψάξιμο.
Όσον αφορά το αν είναι νόμιμος ο τρόπος που έγινε η προσφορά, έτσι θεωρείται.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά και με μεγάλη πιθανότητα απόκλισης εφόσον δεν βλέπω τον λογαριασμό.

XARAYGH
12-12-08, 03:13
Απλα μετα τους τρεις μηνεςμπηκες κανονικα στο προγραμμα με την χρονοχρεωση και πληρωσες για τους επομενης δυο μηνες το ανωτατο ποσο που μπορεις να πληρωσεις(υπαρχει ασφαλεια, ενα ποσο καπου στα 80 ευρω max χρεωση ανα μηνα σε αυτο το προγραμμα....)την εχω ξαναδει την μακακια....για aυτο τον λογο εκαναν την προσφορα toy trimhnoy, για να παρεμεινεις σε μετα σε προγραμμα με χρονοχρεωση η σε full double play...Akoma και αν δεν το καταλαβες επρεπε να σου κανουν ενα τηλεφωνημα....μην πληρωσεις τιποτα (στην χειρτερη και αφου εκανες χρηση του νετ για ακομη δυο μηνες να ζητησεις να γινει ανατιμολογηση των δυο αυτων μηνων σε 39.90 ανα μηνα σαν να ειχες το full programma)

phed
13-12-08, 02:48
Καλά οι άνθρωποι είναι άσχετοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται, οποίος θέλει σήμερα ανοίγει μια εταιρία τηλεφωνίας, έτσι ανοίγω κι εγώ μια...
Όχι μόνο δεν έχουν κανένα γραπτό η μη στοιχείο ότι συμφωνούσαν η όχι να συνεχίσουν μετά τους 3 μήνες άλλα στο λογαριασμό χρονοχρέωσης που έστειλαν χρέωσαν 70€ σε μια μέρα και όλες τις άλλες έλεγε "ατελώς" δηλαδή ότι δεν χρεώνονταν, το μεγάλο γέλιο είναι ότι η ημερομηνία που έβαλαν την χρέωση ίσχυε το καθεστώς των 3 δωρεάν μηνών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.